"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι η ειλικρίνεια είναι μία...δεν έχει παρακλάδια, ούτε δικαιολογίες.
Το πιο ουσιαστικό πράγμα στην πορεία ενός ανθρώπου είναι να μάθει να εκφράζει τις ανάγκες του, που δεν έχουν άμεση σχέση με έναν άλλον άνθρωπο, γιατί κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να τις καλύψει...

Η αυτοδιάθεσή μας καλύπτει τις ανάγκες μας, η έκφρασή τους όμως μπλοκάρει προς τα έξω, λόγω του ότι δεν θέλουμε να απόρριφθούμε, λέγοντας την αλήθεια τους.

και αυτό μέρος της εκπαίδευσής μας είναι...

δεν βρίσκω το παραμικρό ίχνος ειλικρίνειας στην συμπεριφορά του παραπάνω ατόμου...Καμιά φορά το ότι προσπαθούμε για το καλύτερο για εμάς, δεν χρειάζεται δικαιολογίες...ακόμα κι αν ακουστεί σκληρό στον άλλον...
Και εκεί παίζει ρόλο το πόσο ειλικρινείς είμαστε με τον Εαυτό μας. Χωρίς αυτήν την ιδιότητα, δεν πάμε παρά στο κοινωνικό γίγνεσθαι, και όχι στο πνευματικό γίγνεσθαι...Η ανάπτυξή μας προσπαθεί να γίνει οριζόντια, αλλά αυτό μας φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην "σταύρωση", δηλαδή στον πόνο, και αυτό δεν έχει να κάνει με την συγχρονικότητα, αλλά με την γνώση μας για εμάς και τα πεδία μας.

΄Οσο για τον όρκο, είναι μια σημαντική οριοθέτησή μας απέναντι στους Νόμους του Σύμπαντος, αν σκεφτούμε ότι ο Λόγος έχει δύναμη, όταν αφορά τον θείο Εαυτό μας.
Το δυσάρεστο είναι όμως, ότι δεν αφορά μόνο εμάς, καρμικά, αλλά και τον άλλον άνθρωπο, πάνω στον οποίον δίνονται οι όρκοι, τον οποίον "δεσμεύουμε" καταλυτικά...

Περισσότερα θα σας γράψω αργότερα, ίσως βάζοντας και ένα απόσπασμα από το 2ο βιβλίο μου, το οποίο πραγματεύεται και τον όρκο, σαν κινητοποίηση μιας δυναμικής συμπαντικής λειτουργίας που πάει πέρα από τον χρόνο...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Περισσότερα θα σας γράψω αργότερα, ίσως βάζοντας και ένα απόσπασμα από το 2ο βιβλίο μου, το οποίο πραγματεύεται και τον όρκο, σαν κινητοποίηση μιας δυναμικής συμπαντικής λειτουργίας που πάει πέρα από τον χρόνο...
Ναι ναι! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-D @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα ανυπομονούμε ! :-D

Όσο γι' αυτό:
η προδιάθεση ορισμένων ανθρώπων να γκρινιάζουν και να μην ευχαριστούνται με τίποτα, δίνει σήματα στο σύμπαν...

κάποιοι αυτά τα λένε ατυχία
Τί μου θύμησες τώρα!! :-D

Ένας φίλος μου έλεγε: "Δείξε μου έναν άτυχο, να σου δείξω έναν μα.........!

:)) :)) :)) Είχε γίνει σλόγκαν μια εποχή, αλλά απ' ότι φαίνεται είναι εντελώς διαχρονικό!
Ολο παραπονα και μονολογος με τον θεο του τυπου
Τασούλη : Τα τρία κακά της ...μοίρας :

Παράπονα, κριτική και κουτσομπολιό! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Vaso έγραψε:Μαράκι η ειλικρίνεια είναι μία...δεν έχει παρακλάδια, ούτε δικαιολογίες.
Το πιο ουσιαστικό πράγμα στην πορεία ενός ανθρώπου είναι να μάθει να εκφράζει τις ανάγκες του, που δεν έχουν άμεση σχέση με έναν άλλον άνθρωπο, γιατί κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να τις καλύψει...

Η αυτοδιάθεσή μας καλύπτει τις ανάγκες μας, η έκφρασή τους όμως μπλοκάρει προς τα έξω, λόγω του ότι δεν θέλουμε να απόρριφθούμε, λέγοντας την αλήθεια τους.

και αυτό μέρος της εκπαίδευσής μας είναι...

δεν βρίσκω το παραμικρό ίχνος ειλικρίνειας στην συμπεριφορά του παραπάνω ατόμου...Καμιά φορά το ότι προσπαθούμε για το καλύτερο για εμάς, δεν χρειάζεται δικαιολογίες...ακόμα κι αν ακουστεί σκληρό στον άλλον...
Και εκεί παίζει ρόλο το πόσο ειλικρινείς είμαστε με τον Εαυτό μας. Χωρίς αυτήν την ιδιότητα, δεν πάμε παρά στο κοινωνικό γίγνεσθαι, και όχι στο πνευματικό γίγνεσθαι...Η ανάπτυξή μας προσπαθεί να γίνει οριζόντια, αλλά αυτό μας φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην "σταύρωση", δηλαδή στον πόνο, και αυτό δεν έχει να κάνει με την συγχρονικότητα, αλλά με την γνώση μας για εμάς και τα πεδία μας.

΄Οσο για τον όρκο, είναι μια σημαντική οριοθέτησή μας απέναντι στους Νόμους του Σύμπαντος, αν σκεφτούμε ότι ο Λόγος έχει δύναμη, όταν αφορά τον θείο Εαυτό μας.
Το δυσάρεστο είναι όμως, ότι δεν αφορά μόνο εμάς, καρμικά, αλλά και τον άλλον άνθρωπο, πάνω στον οποίον δίνονται οι όρκοι, τον οποίον "δεσμεύουμε" καταλυτικά...

Περισσότερα θα σας γράψω αργότερα, ίσως βάζοντας και ένα απόσπασμα από το 2ο βιβλίο μου, το οποίο πραγματεύεται και τον όρκο, σαν κινητοποίηση μιας δυναμικής συμπαντικής λειτουργίας που πάει πέρα από τον χρόνο...

:x :x :x
Τουλάχιστον μπορείς να παραδεχτείς ότι ο άνθρωπος αυτός μην έχοντας μπει σε καμία τέτοια φιλοσοφία και σκέψη, έδρασε με βάση του τί θα καταλάβει ο άλλος άνθρωπος και του τί αποτελέσματα θα φέρει -κι αυτό είναι λιγάκι ανθρώπινο και κατανοητό. Ένα μέρος του εαυτού της ενδιαφερόταν για το τί θα σκεφτεί ο Τασούλης γι' αυτήν, ή και το πόσο θα στεναχωρηθεί ακόμα (αν και πιστεύω στο 1ο μόνο). Κυρίως πιστεύω ότι δεν ήθελε να διαχειριστεί το δράμα που θα επακολουθούσε σκεφτόμενη ότι ο Τασούλης δε θα έβλεπε το τρίτο πρόσωπο σαν επακόλουθο αλλά σαν αιτία. Ναι, φυσικά δεν είναι ειλικρίνια, αλλά ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί, άλλες φορές με τον καλύτερο μέσο (τρόπο) κι άλλες με τον χειρότερο.
Μπορούμε εδώ αυτές τις καθημερινές ιστορίες να τις χρησιμοποιούμε σαν βοήθημα για να καλυτερεύσουμε εμείς και να δούμε πώς θα έπρεπε να αντιδράσουμε στη θέση τους. Μέχρι εκεί σύμφωνοι. Αλλά το να είμαστε κατηγορηματικοί με τις λέξεις όσον αφορά ένα γεγονός είναι ανώφελο. Η ζωή δεν είναι άσπρο και μαύρο, υπάρχει και το πλαίσιο στο οποίο γίνονται τα πράγματα, το οποίο δεν είναι για τον περισσότερο κόσμο μια στάνταρτ φιλοσοφία και ωρίμανση.
Για να το σταματήσω εδώ, λέω σαν ανακεφαλαίωση ότι φυσικά και δεν έκανε το καλύτερο που γινόταν, έκανε το καλύτερο που μπορούσε όμως και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό. Ούτε και να την κατηγορήσει ίσως. Ο κάθε άνθρωπος...όσο τραβάει!

Τασούλη δεν παίρνω το μέρος της κοπέλας, ούτε της δίνω ελαφρυντικά. Απλά προσπαθώ να τα δω αντικειμενικά. :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κανείς δεν κατηγόρησε κανέναν Μαράκι, ας ξεκινήσουμε από αυτό! :-D

Φυσικά ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί, την δεδομένη στιγμή, και αυτήν την στιγμή δεν κρίνουμε το πως συμπεριφέρθηκε, αλλά τι σημαίνει ειλικρίνεια για την δική μας κατανόήση...Η πλάνη και ο αποσυμβολισμός της είναι σημαντικό έργο στον δρόμο μας!!
Αλλά το να είμαστε κατηγορηματικοί με τις λέξεις όσον αφορά ένα γεγονός είναι ανώφελο
Ανώφελο μπορεί να φαίνεται σε εσένα αυτήν την στιγμή, αλλά δεν είσαι ο μόνός αναγνώστης ε? :-D :-D

Κατηγορηματική δεν μπορώ να είμαι παρά μόνο γι' αυτό που με εκφράζει, Μαράκι! Και η αλήθεια για μενα εκφράζεται, ακόμα και αν δεν αρέσει... :-D :-D :-D

Ενα άλλο θέμα είναι, η ανάγκη κάποιου ανθρώπου να εξελιχτεί πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, και όχι μόνο φυσικά.
Για την φύση του ανθρώπου όλα είναι επιτρεπτά και κατανοητά...για την πραγματική φύση όμως του Ανθρώπου χρειάζεται να αποσυμβολίζει συνεχώς τις έννοιες για να τις "καθαρίζει" από τον φυσικό καθορισμένο όρο τους! Αυτό άλλωστε είναι και η εσωτερική μας εργασία...

Το να παρατηρούμε την οπτική ενός απλού ανθρώπου πάνω στις ιδέες που εκφράζει και να την πνευματοποιούμε είναι σημαντικό για να τον κατανοήσουμε...αλλά σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να "ανεχτούμε" τον χειρότερο τρόπο του! Ιδιαίτερα αν μας αφορά!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα πότε θα το βγάλεις το 2ο βιβλίο :-?

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω ακόμα Ιωαννάκι! έχει σχεδόν τελειώσει...κάνω κάποιες διορθώσεις και θα δούμε! :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελπίζω να βγεί σύντομα :x :x :x ,το πρώτο σου μου άρεσε πολύ :x @};-

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Mαρακι και σε ειχα συμπαθησει.. >:\
:P :P :P :D
Ξερεις ποσες φορες της το ειχα πει οτι να εχουμε ειλικρινεια ακομα και αν πανε στραβα τα πραγματα οταν ειμασταν ενταξει στην σχεση? :?
Ακομα και στο τελος που με επιασε ο πονος τρομαρα μου και ειχα αρχισει και ελεγα τα δικα μου,μετα απο καποιους τσακωμους της εξηγουσα οτι αν μου ελεγε την αληθεια η εστω σαν ψεμα για να ξεκολησω απο την κατασταση.
Πχ Βρηκα αλλον,βαρεθηκα,ξενερωσα και δεν παει αλλο και ψαχνω κατι καλυτερο..
Της ειχα δωσει καθε πιθανη λυση για να με διευκολυνει για να μην ασχολουμαι αλλο μαζι της.
Οχι μου ελεγε τιποτα απο ολα αυτα απλα προτιμω να μεινω μονη μου απο να εχω μια σχεση που την κουρασε(εμενα)
Και ολη αυτη η κουραση επειδη δεν ειχαμε χρονο λογω υποχρεωσεων δικων της μιας και ειχε ενα μικρο παιδι και ηταν η μονιμη δικαιλογια και φυσικα δεν μπορουσα να αλλαξω κατι τετοιο.
Και εγω το ειχα ριξει στο χαλαρο και της το ελεγα φυσικα οτι να ειμαστε γενικος χαλαροι και οτι δεν νιωθω να εχουμε σχεση αφου την εβλεπα τοσο λιγο.
Η ειρωνεια ειναι χθες επειδη εβλεπα τι εγραφε χθες στον αλλον αρχισα και της ελεγα....μα καλα οτι ετσι μαχαιρι τα κοψαμε ολα,δηλαδη δεν σου λειπω ουτε ερωτικα ουτε τιποτα?:-o
Και μου ελεγε ξερεις οτι δεν ψαχνω για σεξ γιατι μετα με πληγωνει η κατασταση και δεν το κανω με οποιον ναναι και τετοιες αηδιες και στο διπλα παραθυρο καλυτερα να μην σου πω τι εβλεπα.
Τες πα εκει ηταν το λαθος το δικο μου που της ελεγα αυτο που εβλεπα αλλα πραγματικα τελικα καποια πραγματα πρεπει να τα κραταμε κρυφα και να περναμε καλα για οσο.. 8)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ΑΧ βρε Τασούλι μου σχεδόν το ίδιο μας συνέβει :-( :-( :-(

και εγώ του έλεγα να μου μιλήσει ειλικρινά ,να μην προσπαθεί αν δεν την θέλει τη σχέση ,αλλά εκείνος έλεγε οτι προσπαθεί γιατί τη θέλει ενώ στην πραγματικότητα δεν άντεχε της ευθύνες που έχει μια σχέση :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το ξαναγραψα αλλα θα το ξαναπω.. :D

Σε ποσα συμφωνουμε ιωαννουλα μου :x @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθεί κάποιος αν δε θέλει... για να μη σε πληγώσει; Ή γιατί φοβάται μήπως θεωρηθεί κακός;
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

AX βρε Μαράκι ακριβώς και εγώ αυτήν την απορία έχω αλλά ο πρώιν μου μάλλον δεν θα μου τη λύσει :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”