"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Συζήτηση με τον θεό, Νο 1!! by Tasoulis!
για για άμεση επικοινωνία με τον Θεό, επισκεφτείτε:

http://www.titane.ca/igod/main.html


Να μιλάς άνετα βρε Τασούλη με τον θεό, και να σου απαντάει κιόλας ;)
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιαννάκη :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για να επαναφέρω την τάξη, μέχρι να βρω φούξια κάρτα :)) :)) ας συνεχίσουμε τον όμορφο διάλογο...

Πιστεύετε ότι η θεϊκή συχρονικότητα είναι μέρος ενός θαύματος?
ή ότι είναι μια θεϊκή λειτουργία που προκύπτει εντός μας και απλά την έχουμε ξεχάσει (όπως τόσα άλλα...)?

Αν δεν γνωρίζουμε την Φύση μας, εύκολα λέμε ότι έτσι το έφεραν οι συγκυρίες...Αναγνωρίζετε όμως σ' αυτές τις συγκυρίες, έστω και ένα ελάχιστο, των επιλογών σας?

Ενιωθα κι εγώ πάντα, αυτήν την αόρατη προστασία, που αναφέρει η Μαρία...
Τώρα όμως κατανόησα ότι η θεϊκή συγχρονικότητα υπήρχε πάντα μέσα μου και οι Πνευματικές Δυνάμεις με υποστήριζαν να την εκδηλώσω και έξω από εμένα, στον Κόσμο μου...

Δεν ήταν Χάρη...΄Ηταν επιλογή!
Η διαφορά ήταν ότι δεν ήταν συνειδητή επιλογή...

΄Οσο πιο συνειδητοί γινόμαστε στον φυσικό Κόσμο, τόσο πιο πολύ γνωρίζουμε την θέση μας στο Σύμπαν!

΄Ενας δεκτικός άνθρωπος, ένας άνθρωπος που αντλεί από μέσα του Πίστη και Ευλάβεια, τόσο πιο απλά και φυσικά αντέχει τις αντίξοες συνθήκες του υλικού κόσμου, με κύριο στόχο του να τις εξομαλύνει πρώτα εντός του.

΄Ολοι και όλα στο Σύμπαν μας, ενώνονται, ρέουν μέσα στον ποταμό της θεϊκής τελειότητας και η θεϊκή συγχρονικότητα δεν είναι παρά η αντίληψη αυτής της Θεϊκής Πρόνοιας σε όλο μας το είναι...

Πότέ ο Δημιουργός δεν θέλησε τα δημιουργήματά του να υποφέρουν...Ποτέ δεν σκέφτηκε να τα τιμωρήσει...Ποτέ δεν τα αγάπησε με όρους...Ποτέ δεν επινόησε καταστάσεις για να τα συνετίσει...

Κανείς όμως δεν το πίστεψε αυτό! ΄Η καλύτερα, ελάχιστοι το πίστεψαν :-(

Και γιατί ακριβώς δεν το πίστεψε, δεν ήταν ευλαβικός κιόλας με ότι ήρθε να βιώσει...
΄Ετσι κάθε θαύμα, το πίστευε, γιατί δεν γνώριζε μεν τι το προκαλούσε, αλλά γνώριζε ποιός το προκαλούσε...

Παρατηρώντας πιο βαθια, ίσως ανακαλύψουμε την Θέληση και την Δύναμη και την Ενεργό Νοημοσύνη του Ανθρώπινου ΄Οντος, που έχει Πίστη και Ευλάβεια...Αρετές που προσυπογράφουν την επιμονή, την υπομονή και την ταπεινότητα!

΄Οσα μας απομακρύνουν από τις θεΪκές μας ιδιότητες, είναι προσαρτήσεις αυτού που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και από την μια το φοβόμαστε (μοιραίο) και από την άλλη ικετεύουμε γι' αυτό (τυχαίο)...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D >:d< >:d<
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Πότέ ο Δημιουργός δεν θέλησε τα δημιουργήματά του να υποφέρουν...Ποτέ δεν σκέφτηκε να τα τιμωρήσει...Ποτέ δεν τα αγάπησε με όρους...Ποτέ δεν επινόησε καταστάσεις για να τα συνετίσει...

Κανείς όμως δεν το πίστεψε αυτό! ΄Η καλύτερα, ελάχιστοι το πίστεψαν

Και γιατί ακριβώς δεν το πίστεψε, δεν ήταν ευλαβικός κιόλας με ότι ήρθε να βιώσει...
΄Ετσι κάθε θαύμα, το πίστευε, γιατί δεν γνώριζε μεν τι το προκαλούσε, αλλά γνώριζε ποιός το προκαλούσε...
άααααχ το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω απο το πρωι

μαθαίνουμε όμως να ζουμε απο την αρχή, επανεκπαιδευση κανονικη :D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

΄Ενας δεκτικός άνθρωπος, ένας άνθρωπος που αντλεί από μέσα του Πίστη και Ευλάβεια, τόσο πιο απλά και φυσικά αντέχει τις αντίξοες συνθήκες του υλικού κόσμου, με κύριο στόχο του να τις εξομαλύνει πρώτα εντός του.
Αρετές που προσυπογράφουν την επιμονή, την υπομονή και την ταπεινότητα!
και επισης να προσθεσω αγαπητοι μου φίλοι ότι ειναι όμορφο να επανεκπαιδευεσαι σε αυτο......(ανατρεξτε στο βιντεακι..)

http://www.youtube.com/watch?v=2JJz_EmeZ4s

και να θυμάσαι ετσι σιγα σιγα τα παραπάνω λογια

:)) :)) :)) :))

επισης να σημειωσω οτι το βιντεακι ηρθε μπροστα μου την ωρα που εγραφα το πιο πανω ποστ εντελως συγχρονικα :))

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλα αυτην η σκηνη στο shrek ειναι απο τις αγαπημενες μου :))
Με ξενο ηχο ομως. >:\
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να πω αλλη μια θεικη συγχρονικοτητα αλλα εχει και μια δοση ξεκατινιασματος αλλα θελω καπου να τα πω. :D

Σημερα ηταν να παω καφεδακι μετα την θαλασσα αλλα λεω ασε μωρε ας κατσω λιγο μεσα και μπηκα στο facebook.
Εκει που μου μιλαγε η πρωην και ειχαμε φτασει στην κουβεντα οτι και καλα δεν μου λεει ψεματα για τον λογο χωρισμου και δεν παιζει κατι αλλο...εγω ομως ειχα ανοιξει το facebook το δικο της επειδη θυμωμουν κωδικο. 8)
Και εκει που μου εδωσε και ορκο οτι οι αποφασεις τις δεν ηταν θεμα οτι βρηκε κατι αλλο και ορκιστηκε και στο παιδι της :?

Στο αλλο παραθυρο εβλεπα ομως που μιλαγε με καποιον και αυτος τις ελεγε προστυχα διαφορα και αυτη ελεγε θα σε αφησω ετσι μεχρι να βρεθουμε. :?
:D :D :D :D :D :D :D
Επιτελους πηρα τις απαντησεις αν και η αληθεια ειναι οτι η εσωτερικη φωνη μου το λεγε αλλα ελεγα μπορει να ειμαι τοσο καχυποπτος αδικα.
Συγνωμη για το ξεκατιασμα αλλα σας θεωρω δικα μου ατομα και ηθελα να σας τα πω. :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πονηρούλη, πας γυρευοντας ! :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Danny έγραψε:Πονηρούλη, πας γυρευοντας ! :D
Και οποιος γυρευει βρισκει μονο που τις περισσοτερες δεν μας αρεσουν τα ευρηματα :P

και δεν το λεω για εσενα Τασουλη στο παρελθον την εχω πατησει και εγω αυτην την πατατα.. :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και για αυτήν την συμπεριφορά στενοχωριόσουν μωρέ Τασούλη? :?

θα βρεις τέτοιες όσες θέλεις! :-( :-( :-(


Μεταξύ μας όμως, δεν θα σας πω τι γίνεται όταν παίρνεις όρκους!!

είναι φρικτό, αν ήξεραν οι άνθρωποι... :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AMALIA
Ναι πηγαινα γυρευοντας μερες να βρω απαντησεις γιατι κατι δεν με επειθε και εριχνα το φταιξιμο σε μενα,αλλα ας ειναι και ετσι και ας μην μου αρεσε αυτο που εβλεπα.
Με επιασε ενα χτυποκαρδι και υπερενταση οταν το ειδα. :-o

Danny
8) :D >:d<

Βασουλα με ετρωγε το (γιατι)τωρα πλεον αχχχ ησυχασα. O:-)
Φαντασου οταν εβλεπα live το τι γραφεται ταυτοχρονα με την κοπελια και τον αλλον,την ρωτησα αν θα ορκιζοταν σε αυτο που λεει χωρις να της αναφερω το που να ορκιστει..το ειπε απο μονη της στον γιο της.

Βασουλα μπορεις να μας πεις τι συμβαινει με τις ορκομωσιες? :x
Pleaseeeeee....... :*
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Κι εγώ Βασούλα αναρωτιέμαι τί γίνεται με τους όρκους.

Πάντως πιστεύω ότι (εν μέρει) ήταν κομματάκι "ειλικρινής" η κοπέλα. Ειρωνικό ήταν αυτό. Ειλικρινής χωρίς να το ξέρει. Γιατί το ότι αποφάσισε να την κάνει, ξεκινάει από τη σχέση σας (ή αν θες από το πόση αξία είχε για εκείνη) και καταλήγει στο ότι δημιουργήθηκε χώρος να χώσει κάποιον άλλο. Όχι το αντίστροφο. Μη σου κακοφανεί η λέξη αξία. Καμιά φορά απλά εκπέμπουμε αλλού κι αργούμε να το καταλάβουμε -δεν έχει να κάνει με την αξία του καθενός.

Τώρα για να κυριολεκτήσουμε κιόλας για τον όρκο, δεν ήταν και πολύ ειλικρινής και φυσικά το ξέρει. Τί να γίνει, όταν κάτι δεν τραβάει, αυτός που τον νοιάζει λιγότερο και που θα το καταλάβει πιο νωρίς, θα φερθεί σκληρά για να τελειώνει. Όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Δεν βοηθάει σε τίποτα να κάθεσαι σε μια σχέση από τύψεις ότι ο άλλος θα στεναχωρηθεί. Και δεν υπάρχει και μέση λύση οπότε...

Το λέω εγώ που μια ζωή φερόμουν ευγενικά για να μην κάνω αυτό που δε θέλω να μου κάνουν. Να φερθώ άσχημα σε έναν ερωτευμένο. Όποτε δε φέρθηκα σκληρά, μου φέρθηκαν σκληρά μην αναγνωρίζοντας την ευαίσθητο φέρσιμό μου (και μάλιστα κι έξω από σχέση) ίσως γιατί έτσι δεν καταλάβαιναν το πόσο σοβαρά μιλάω.
Όταν άλλαξα τροπάριο και φέρθηκα σκληρά, μίλησα σκληρά και έκοψα και κάθε επαφή, βρήκα την ησυχία μου.

Χρειάζεται δυστυχώς κάποιος να κάνει τον κακό, τί να γίνει! Αλλά είναι για το καλό και των δυο. Γιατί όταν δεν τραβάει για τον έναν, δεν τραβάει για κανένα. Απλά αυτός που μένει πίσω, είναι φυσικό να βασανιστεί λιγάκι γιατί κάπως 'βίαια' και πρόωρα ο άλλος τον έβαλε στη διαδικασία να ωριμάσει στο μυαλό του την πραγματικότητα που εκείνος (ο άλλος ντε!) χώνεψε πιο νωρίς.
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Βασούλα PLEASE!!!!

Αν παρακαλέσουμε όλα το forumo-παιδάκια, έχουμε καμιά ελπίδα να σε ... ρίξουμε,ε? :D :D :D
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”