ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Δημοσίευση από zefira »

Δεν ξέρω αν σας έχει αγγίξει η οικονομική κρίση που επικρατεί.

Προσπαθώ να καταλάβω αν τα πράγματα είναι τόσο σοβαρά όσο τα περιγράφουν.

Αυτό που εισπράττουμε από τους πελάτες μας όλες αυτές τις μέρες που ταξιδεύουμε για πωλήσεις είναι η απόλυτη εξαθλίωση.

Η κίνηση στην αγορά είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Μόνο η Λάρισα και η Πτολεμαΐδα μας είπαν ότι όλα πάνε καλά. Στη Λάρισα λέει είχαν πολύ καλύτερες πωλήσεις από κάθε άλλη χρονιά, ενώ στην Πτολεμαΐδα υπάρχει λέει πτώση αλλά κι εκεί τα πράγματα είναι ακόμη αισιόδοξα.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι εμείς αδυνατούμε να μαζέψουμε λεφτά από πελάτες μας, κανείς δεν έχει να μας δώσει.

Το μόνο που βρίσκω ως παρήγορο είναι ότι δεν είμαστε οι μόνοι που δεν έχουμε δουλειά, τουλάχιστον αυτή που περιμέναμε.

Τώρα δεν είμαστε η μύγα μέσα στο γάλα, αλλά το γάλα.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω παιδια δεν εχω δει καμια κριση... καντε μια βολτα σημερα το βραδυ στην παραλιακη ή στα Λαδαδικα και θα το διαπιστωσετε..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και εγώ επίσης...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Οτι λενε στις ''ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΩΝ 8''...αυτο νομιζουμε οτι συμβαινει
Οποτε..κλειστε την ΤV..... ;)
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

εδω παλι αρχισαν τις απολυσεις ,ο κοσμος ψαχνετε για δουλεια και δε βρισκει
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

ksan8oula έγραψε:εδω παλι αρχισαν τις απολυσεις ,ο κοσμος ψαχνετε για δουλεια και δε βρισκει
στισ ειδησεις το ακουσες?...για βγες εξω να δεις ιδιοις ομασι ;)
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η Εμμανουέλα μέσα σε δύο ημέρες βρήκε τρεις εργασίες...

όρεξη να έχεις Μαράκι...

Δεν υπάρχει ανεργία, υπάρχει ελιτισμός στο θέμα της εργασίας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

υπαρχει ορεξη βασω μου αλλα στα μερη που ζουν απο τον τουρισμο ,το χειμωνα ειναι δυσκολα και φετος ηταν απο τα χειροτερα καλοκαιρια οποτε απελυσαν πολλους.
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Παιδια η κατάσταση δεν είναι τοσο τραγική όσο την περιγράφουν.. η αγοραστική δύναμη των ανθρωπων δεν έχει πέσει..
δεν μείωσαν τους μισθούς ούτε ακρίβυναν τοσο πολύ τα προιόντα...
Τα επιτόκια ανέβηκαν δηλαδή οι δόσεις των δανείων...
αυτοί που επηρεάζονται είναι όσοι πήραν δάνεια και δεν πλήρωναν τις δώσεις τους.. απλά πράγματα..
η κίνηση στα μαγαζια έχει πέσει ναι αλλα πάντα έπεφτε τέτοια εποχή...
περιμένετε τις γιορτές να δείτε τι θα γίνει..
Τα ξενυχτάδικα είναι όλα γεμάτα οι μεγάλες αγορές έχουν κόσμο.. αλλα δεν ψωνίζουν γιατι περιμένουν τις εκπτώσεις..
Γιατί;;; γιατι θα πληρώσουν με πιστωτικές και τα επιτόκια των πιστωτικών έχουν πάει στα ύψη.. απλά πράγματα..
Η κρίση αυτή χτυπάει τις τράπεζες γιατι δίνουν δάνεια αβέρτα κουβέρτα σε όλους χωρίς να υπολογίζουν (όπως κάναν παλιότερα) ότι κάποιοι απο αυτούς που παίρνουν δάνεια δεν έχουν τη δυνατότητα να τα ξεπληρώσουν.. Παλιά τα κριτήρια για να πάρει κάποιος δάνειο ήταν πολλά και έπρεπε να αποδείξει ότι θα μπορεί να το αποπληρώσει.. για αυτό και λέγαμε ότι παίρνουν δάνεια αυτοί που έχουν χρήματα.. και όχι αυτοι που πραγματικά τα χρειάζονται..
Η τράπεζα πρέπει να είναι εξασφαλισμένη ότι τα χρήματα θα επιστραφουν με τόκο αλλιώς δεν μπορεί να δουλέψει..

Τωρα όλο και περισσότεροι έχουν πάνω απο τρείς πιστωτικές τις οποίες χρεώνουν αλόγιστα χωρίς να υπολογίζουν ότι δεν θα μπορέσουν ούτε σε 5 χρόνια να τις αποπληρώσουν.. βάζουν δόσεις παίρνουν δάνεια χωρίς να έχουν ένα καλό και σταθερό μισθό για να μπορέσουν να τα ξεχρεώσουν...

Τα δάνεια είναι μία μέθοδος να αγοράσεις το οποίο κοστίζει πολλά χωρίς να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις όλα τα χρήματα απο το μισθό σου.. όχι για να σου δώσουν χρήματα που δεν έχεις και που δεν θα αποκτήσεις..

τα δάνεια για διακοπές για αυτοκίνητα για δώρα καταναλωτικά και δεν ξέρω γω τι άλλο κυκλοφορεί είναι παγίδες όταν δεν μπορείς να τα αποπληρώσεις σύντομα.. ή όταν δεν έχεις σταθερό εισόδημα που να αντέχει και τα καθημερινά σου έξοδα και τη δόση του δανείου..

Ο υπερκαταναλωτισμός που μας μαστίζει είναι αυτό που μας έφερε σε τόσο δύσκολη και δυσμενή κατάσταση..
κοιτάξτεγύρω σας.. πόσα καινουρια αυτοκίνητα κυκλοφορουν.. τζιπ που κοστίζουν απο 30.000 ευρώ και πάνω.. ρουχα που κοστίζουν όσο ένας βασικός μισθός.. διασκέδαση σε κέντρα που όλοι ξέρετε πόσο κοστίζει ένα μπουκάλι για ένα τραπέζι 4 ατόμων...
ξοδέυουμε αλόγιστα.. χωρίς δηλαδη να λογαριάζουμε το τι έχουμε τι θα πάρουμε σαν εισόδημα και όσα βασικά έξοδα έχουμε..

ξοδεύουμε για πολυτέλειες και ξεχνάμε τα βασικά.. μας ενδιαφέρει πιο πολύ η εικόνα μας απο το πως θα ζήσουμε πως θα φάμε και πόσα θα αποταμιεύσουμε για μια δύσκολη στιγμή..

Ηθικό δίδαγμα... Προσέχετε όταν χρησιμοποιείτε πιστωτικές και όταν παίρνετε δάνεια... να σκέφτεστε λογικά και να υπολογίζετε σε βάθος χρόνου όταν κάνετε μεγάλες αγορές για το τι πρέπει να κάνετε για να τις αποπληρώσετε ωστε να μην βρεθείτε με χρέη μέχρι το λαιμό....

όσο για τα όσα λένε στις ειδήσεις.. απλά αγνοήστε τα... είναι μπουρδες...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σωστος!!!! :-D :-D :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σωστότατος!! :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Βρε Ηλία μου... ^:)^ :D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

όσο για τα όσα λένε στις ειδήσεις.. απλά αγνοήστε τα... είναι μπουρδες...

Παιδια καντε ενα τσεκαρισμα και θα τονοιωστε απολυτα αυτο που λεει ο Ηλιας.
Εγω κανω να δω τηλεοραση μηνες.
Εινια σαν τα επισοδια της "Τολμης και γοτειάς".Οποτε κια ν απας να το δεις θα βρεθεις μεσα στην ιντριγκα γιατι μονο αυτο θα σου ζητηθει να καταλαβεις.
Λοιπον.....οι ειδησεις ειναι απλά μια αλλης μορφης τρομοκρατία.
Οταν απεχω ειμαι παμπλουτη....οταν παω ν αδω ειδησεις ,δεν καταφερνω πανω απο 5 λεπτα γινομαι παμφτωχη ,τρομοκτατουμαι και αρχιζω καινα νοιωθω τι θα κανω ΑΜΑ αρρωστησω.Μιλαμε για τρελα παιδια.Εγω το κανω γαι να τεσκατω τα συναισθηματα που μπορει να διακατεχεται ο καθε ανθρωπος ακουγοντας τους.Κια σκεφτειτε τωρα εναν απλό άνθρωπο που κουρασμενος απο την δουλει απαταει την τηλεορασιτσα για να ξεκουραστει..........αουααααααααααααα!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Συμφωνώ με την τηλεόραση παιδιά και εγώ απέχω συνειδητά από αυτή μήνες τώρα.

Όμως το αγοραστικό κοινό σίγουρα έχει επηρεαστεί. και ναι είναι κι αυτό που λέει κι ο Ηλίας ότι άρχισαν να σκέφτονται για να χρησιμοποιήσουν τις πιστωτικές κάρτες.

Τα μαγαζιά εδώ είναι άδεια δεν έχουν καθόλου κίνηση. Είναι πολλοί που μέσα στη βδομάδα δεν έκαναν ούτε σεφτέ. Μηδενικό ζ για 2-3 μέρες.

Ούτε κι εγώ θέλω να πιστέψω σε αυτή την παράκρουση αλλά ο απλός λαός έχει επηρεαστεί αρκετά.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...σφαιρούλα μου!

Αν μου επιτρεπόταν, θα έλεγα σε όλους "κλείστε τις τηλεοράσεις"...

Εχω να δω τηλεόραση, πάνω από 4 χρόνια...

Δεν το κάνω για να προστατευθώ από κάτι, απλά δεν αντέχει το είναι μου πια το "μαζικό"...
΄Οπως δεν αντέχει το σώμα μου το κρέας...

έτσι δεν μου επιτρέπω να το πω, γιατί αυτή η δράση δεν έρχεται σαν βαθύτερη αντίδραση, αλλά σαν πηγαία ανταπόκριση στην εναρμόνισή μου...

΄Οταν παρακολουθούμε κάτι στην τηλεόραση, εναρμονιζόμαστε συναισθηματικά με ότι επεξεργάζεται ο νους μας, μέσω των αισθήσεων, της όρασης και της ακοής , σαν φανερή αντιληψη, αγνώοντας το συναισθηματικο μας πεδίο, που "παίζει" ολοκληρωτικά. Η μνήμη του νου μας δεν μπορεί να αποθηκεύσει όλες τις πληροφορίες, τις στέλνει στην "αποθήκη" του, που είναι το υποσυνειδητο...Και εκεί αρχίζει η "δράση" του συναισθηματικού μας...
Η λογική δεν αποδέχεται την "ταύτιση", όμως αν δείτε ποιές σειρές είχαν τρελλή επιτυχία, θα κατανοήσετε αυτο που λέγω...

Η σειρά με τον υδραυλικό Σάκη (δεν θυμάμαι τον τίτλο), έκανε τρελλά νούμερα στο γυναικείο κοινό, ηλικίας 25-44, γιατί όλες θέλαμε να ζήσουμε ένα τέτοιον έρωτα...

και πάει λέγοντας...

Οι ειδήσεις είναι σημαντικές για ΄τους ανθρώπους, μια και θεωρούν την συμμετοχή τους στα δρώμενα της ζωής, αναγκαία...

Αυτό λέγεται "παθητική" συμμετοχή, που δραστηριοποιεί το συναίσθημα του φόβου, αφού δέχεται τα δρώμενα, χωρίς να μπορεί να δράσει...

Οι ειδήσεις φροντίζουν για την ακροαματικότητα, ανακαλύπτοντας μέσω της ψυχολογικής έρευνας, αυτές τις παραμέτρους που κρατούν τους ανθρώπους καθηλωμένους στο γυαλί, κεντρίζοντας τους το ενδιαφέρον, μέσω του φόβου και της συνειρμικής αναφοράς γεγονότων που εντάσσονται στην ζωή του, προσφέροντας του "πλασματική" συμμετοχή...

Μας νοιάζει ιδιαίτερα αν η γυναίκα του Ρουβά είναι έγκυος?
Μάλλον ναι... :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”