Και ναι......ήρθε η ωρα για τους.....ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Γιατι τοσο μισος Ναταλι???
γιατί πονάει Μαράκι η απόρριψη από την μητέρα, στην τρυφερή μας ηλικία...Φυσικά και δημιουργεί βαριά συναισθήματα μίσους, αφού είναι πληγές που δεν μπορείς να θεραπεύσεις, χωρίς να αγγίξεις το βάθος! Το παρελθόν γίνεται φόβος για το μέλλον...

Ναταλί πρόσεξε όμως γιατί το συναίσθημα αυτό, είναι και η εξάρτησή σου από τον πόνο στην ζωή.

Η κρίση μας για τους γονείς μας γίνεται υποκειμενικά με ότι βιώσαμε και αν τα βιώματα τα αφήσουμε να κατευθύνουν τα συναισθήματά μας για όλη μας την ζωή, αυτή θα γίνει φόβος, του οποίου τον "ήχο" δεν θα θέλουμε να ακούσουμε...

Η ωριμότητα μας σαν άνθρωποι, δεν φαίνεται από την ηλικία, αλλά από την ανεξαρτησία μας...
Και η ανεξαρτησία μας δεν εκπληρώνεται όταν μένουμε απλά μόνοι μας, αλλά όταν είμαστε ελεύθεροι από τα απωθημένα συναισθήματα που μας συνδέουν με τους άλλους.

Η αγάπη για τον πατέρα είναι εξάρτηση από τον θεό, το μίσος για την μητέρα είναι απόρριψη της θηλυκής σου φύσης.
Εξάρτηση-απόρριψη, είναι τα συναισθήματα που χρειάζεται να δουλέψεις μέσα σου, για να ολοκληρωθείς και πνευματικά.

Δεν εξαρτάσαι από κανέναν, δεν απορρίπτεις κανέναν, γιατί ενόσω προβάλλεις συναισθήματα στο εξωτερικό σου περιβάλλον, απομακρύνεσαι από την αγάπη εντός σου!
Μέσα σου χρειάζεται να ωριμάσεις πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, ώστε η φυσική σου δομή να εναρμονιστεί με την ολότητά σου και να σταματήσει να νοσεί μόνη της και εγκαταλειμμένη...

Ο Πατέρας/Μητέρα θεός δεν είναι έξω από εσένα. Μην τον αναζητάς σε μορφές και πράξεις, γιατί δεν θα μπορέσεις να θεραπεύσεις το μέρος σου που είναι πληγωμένο και ασθενεί…

Οι συγγενείς μας είναι εκείνοι που μας βοηθούν να βρούμε τον δρόμο μας!
Καμιά φορά αυτή η βοήθεια μπορεί να φαίνεται μικρή στην ανθρώπινη όρασή μας, αλλά δεν έχουμε μόνο τα μάτια μας για να βλέπουμε και τα αυτιά μας για να ακούμε τους άλλους! Τα έχουμε για να βλέπουμε και να ακούμε τον Εαυτό μας!

:x
Kαι πως μαζεύεται βρε Βάσω μου όλη αυτή η σαβούρα ώστε να θεραπευτεί κιόλας; Εγώ βασικά δεν ξέρω πια καν από που να αρχίσω! Πιστεύω όμως επειδή έχω ζήσει μακριά της πως το να απομακρυνθώ θα μου δώσει κάποια γαλήνη να αρχίσω να βάζω τα πράματα στην θέση τους!!! Γιατί τώρα το μίσος της τροφοδοτεί και το δικό μου μίσος και το δικό μου τροφοδοτει το δικό της και πάει λέγοντας. Είμαστε σε έναν φαύλο κύκλο. Οταν έμενα αλλού δεν τηλεφωνιόμασταν ποτέ κι επειδή ούτε κι εγώ ήθελα επικοινωνία αυτό την ειχε πειράξει φοβερά τότε! Τώρα ακόμα θέλω την απόλυτη αποκόπή γιατί είμαι βέβαιη πως αν δεν φύγω δεν θα μπορέσω ποτέ να την συγχωρέσω!!! Οπως κι αν έχει, όσο ανώριμο και αν ακούγεται αυτή ειναι η πραγματικότητά μου !! Μονο η απόσταση θα επιτρέψει κάποια αρχή για επανασύνδεση. Τώρα βέβαια ούτε κι εγώ δεν ξέρω πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το ρέικι για κάτι τέτοιο!! Αυτή η θεραπεία χρειάζεται όντως ΠΟΛΥ ΡΕΙΚΙ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΠΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ. Αυτό που ξέρω ειναι ΄κάποτε στην μακρινή παιδική και εφηβική μου ζωή ένιωθα μέσα μου μια έμφυτη ανάγκη πέραν από το να φροντιζω, να δίνω χαρά στους γύρω μου!! Ηθελα να κάνω τους άλλους να χαίρονται και να είναι ευτυχισμένοι και αυτό ήταν για μένα ο σκοπός της ζωής μου. Με τα χρόνια όμως συνειδητοποιησα πως η ύπαρξη μου και μόνο με όλα της τα προβλήματα υγείας κ. α. ήταν μόνο μια πληγή!! Μου το είπαν με λόγια και με τον τρόπο τους. Με αδιαφορία, αλλά και με εμπάθεια με ψυχρότητα αλλά και με εκείνη τη σκλήρή επιθυμία να με κάνουν να το εμπεδώσω καλά οτι είμαι ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ τους. Από΄τότε άρχισαν όλα να πεθαίνουν μέσα μου και μαράζωσε κι ο σκοπό μου να δίνω χαρά στους γύρω μου. Οταν σπούδασα αυτά που σπόύδασα , έγινα καλόγρια και αργότερα γνώρισα και το ρέικι αυτός ο σκόπος αρχισε να ξαναξυπνάει μέσα στην ψυχή μου αλλά δεν ξέρω πια ούτε πως να τον εκδηλώσω αλλά ούτε κι αν είναι αυθεντικός. Νομίζω πως το μόνο που έχω να κάνω είναι να μάθω να μην φοβάμαι πια να είμαι η Ναταλή. Να μην φοβάμαι πια την Ναταλή. Δεν ξέρω....΄μήπως έχετε να προτείνετε κάτι εσείς σε απλά ελληνικά;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πάρε μια αγκαλιά απο μένα κι αν μπορείς δώσε την στην Ναταλί >:d< >:d< >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Και απο μένα, για τη μικρη Ναταλίτσα >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Και μια από μένα >:d< >:d< >:d<

Σφαιρούλα και σε σένα >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ευχαριστώ καρδιά μου!
Ανταποδίδω! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ευχαριστώ καρδούλες μου !!! Μάλλον είναι πολύ καλό για αρχή!!!! Ε όλο και κάτι άλλο θα σκαρφιστούμε για την συνέχεια!!! :x @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :* :*
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί μου, ξεκινάς από την αποδοχή...
Η συγχώρεση έπεται...

Η αποδοχή του ανώριμου μέρους σου, αυτού του εσωτερικού παιδιού, από εσένα την ίδια, ώστε να ωριμάσετε μαζί, μέσα από την κατανόήση των εμποδίων, είναι το ξεκίνημα σου.

Αν φέρεσαι στο εσωτερικό σου παιδί, όπως φέρεται η μητέρα σου σε σένα, δεν θα τελειώσει ποτέ ο φαύλος κύκλος της επίρριψης ευθυνών...
Πως και τι να συγχωρήσεις, αν δεν αποδεχτείς ότι έχεις συμπεριφερθεί στον εαυτό σου, ακριβώς όπως έχει συμπεριφερθεί η μητέρα σου σε σένα?

Βρες τις ομοιότητες με αυτό που "απεχθάνεσαι", για να μπορείς να θεραπεύσεις την ανωριμότητα του μέρους σου εκείνου που αντιδρά στην ωρίμανσή του...

Να ξέρεις ότι κανείς δεν μπορεί να κρίνει κανέναν, ούτε να ρίξει ευθύνες σε κανέναν, για όσα δεν μπόρεσε εκείνος να ολοκληρώσει.

Ο άνθρωπος δεν αναπτύσσεται μόνο φυσικά...αναπτύσσεται και συναισθηματικά και νοητικά για να μπορέσει να συνδεθεί με τον πνευματικό του σκοπό. Και αυτή η διαδρομή, ναι πονάει, αλλά δεν είναι φυσικό να πονάει η εσωτερική θεραπεία?
Οι εξωτερικές μας πληγές, όταν μπουν στο υποσυνείδητο, γίνονται εσωτερικές και ξεχνιώνται...Είτε έξω, είτε μέσα, πονάνε το ίδιο όμως!

:x :x >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η αποδοχή είναι πάρα πολύ σημαντικό να γίνει με αγάπη.. @};-
Οι εξωτερικές μας πληγές, όταν μπουν στο υποσυνείδητο, γίνονται εσωτερικές και ξεχνιώνται...Είτε έξω, είτε μέσα, πονάνε το ίδιο όμως!
Βεβαίως.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αποδοχή είναι πάρα πολύ σημαντικό να γίνει με αγάπη..
΄Οταν Βασίλη μου, αποφασίσεις την θεραπεία σου, δεν υπάρχει άλλο μέσον, εκτός από την αγάπη για να την συντελέσεις...

Αυτός είναι ο δρόμος με το ρέικι! Αυτό αναπτύσσει μέσα σου η πνευματική ενέργεια, της οποίας αρωγός είναι μόνο ο Εαυτός σου...

΄Οσοι δεν τα κατάφεραν με το ρέικι, είναι εκείνοι που θεώρησαν το ρέικι το "ασυνείδητο" θαύμα του θεού...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33541
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ναταλί!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ναταλί μου >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ναταλι..ξεκινα απο εδω ----> σταματα να 'δινεις'..δεν εισαι σωτηρας κανενος..και αρχισε να 'παιρνεις' ;) >:d<
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16548
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ναταλι.......>:d< >:d< :-(
΄Οταν αποφασίσεις την θεραπεία σου, δεν υπάρχει άλλο μέσον, εκτός από την αγάπη για να την συντελέσεις...

Αυτός είναι ο δρόμος με το ρέικι! Αυτό αναπτύσσει μέσα σου η πνευματική ενέργεια, της οποίας αρωγός είναι μόνο ο Εαυτός σου...
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Η αποδοχή είναι πάρα πολύ σημαντικό να γίνει με αγάπη..
΄Οταν Βασίλη μου, αποφασίσεις την θεραπεία σου, δεν υπάρχει άλλο μέσον, εκτός από την αγάπη για να την συντελέσεις...

Αυτός είναι ο δρόμος με το ρέικι! Αυτό αναπτύσσει μέσα σου η πνευματική ενέργεια, της οποίας αρωγός είναι μόνο ο Εαυτός σου...

΄Οσοι δεν τα κατάφεραν με το ρέικι, είναι εκείνοι που θεώρησαν το ρέικι το "ασυνείδητο" θαύμα του θεού...

:x
Ναι Βασούλα είναι μεγάλη αλήθεια αυτό αλλά θα το πιστέψεις ότι τόσον καιρό ΄΄εχω το ρέικι και τώρα μόλις αρχίζουν να ξεμπλέκουν τα πράγματα ,μ όνον από τότε που γνώρισα όλους εσάς!! Τώρα πραγματικά αρχίζω να ξετυλίγω σιγά-σιγά το κουβάρι μου και να ξεδιπλώνω αλήθειες!!! Οσο....natrium moriaticum κι αν πάρω όσο ρέικι και αύρα σωμα κι αν κάνω αν όλα αυτά τα θαμένα στο υποσυνείδητο θέματα δεν βγούνε στο φως και δεν γινουνε αποδεκτά όλα τα άλλα δεν βοηθάνε παρά ελάχιστα!! Βασούλα και υπολοιπη ρεικοπαρέα.....Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας!!! :x :x :x :x :x @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :* :* Ρε Βασούλα δεν ΄βλέπω την ώρα να ξαναπάρω την μύηση του δευτέρου βαθμού που είπαμε!!! :-D :-D

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”