Και ναι......ήρθε η ωρα για τους.....ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:-D :-D :-D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έχεις δίκιο Βασούλα!

Να ξαναγράψω κάτι που έχετε γράψει μιας και από μικρή ήμουν αρκετά ευαίσθητη και δυστυχώς τότε αντιλαμβανόμουν τα πάντα
και τα ψιλοκοσκίνιζα αφενός, ισχυρότατη διαίσθηση αφετέρου , την οποία δεν ήξερα να διαχειριστώ και με τρέλλαινε.


Στο τέλος πάντα τα παιδιά την πληρώνουν

Πόση αλήθεια περιέχει αυτό!

Ήθελα να αναφέρω και κάτι άλλο.

Ως παιδί κοιτούσα και περιεργαζόμουν τα πάντα.

Τότε λοιπόν θαύμαζα μια οικογένεια (άλλη)
Ήταν όλα παραμυθένια ....... μα περισσότερο δεν γινόταν.
Ήθελα και η δική μου να ήταν έτσι για ένα λόγο μόνο.
Γιατί έβλεπα τα κορίτσια που γυρνούσαν από το σχολείο και οι γονείς τους τις ρωτούσαν τα πάντα , συζητούσαν τα πάντα.
ολα αυτά τα έβλεπα απ'έξω , τα παραμυθένια (μην πω καμιά άλλη κουβέντα) και μισούσα θανάσιμα τους γονεις μια αυτό.

Γύρω στα 19 συνηδητοποίησα πως η μητέρα τους έλεγε διάφορα στους γονείς μου για μένα (όχι και τα καλύτερα κουτσομπολιά) και εκείνοι την πίστευαν.
Σαν ντόμινο συνέβησαν πράγματα , σαν χαστούκι μου ήρθαν γεγονότα στο πιάτο για να δω ότι αυτή η οικογένεια ήταν όντως ένα παραμύθι , δεν υπήρχε.

Δενμπορείτε να φανταστείτε τις ενοχές που ένιωσα για το φέρσιμό μου στους γονείς μου.

Μετά Ρέικι εποχή οι "τηγανιές" 'ηρθαν σφεντόνα!!!!
(Γιάννη παιδί μου που είναι τα τηγάνια)

Νεύρα που με έπιασαν όταν κατάλαβα ότι έδινα σημασία και ακολουθούσα πιστά τις υποδείξεις ενός......................... ζώου!

Αν και τι λέω? Ζώο? Τα Ζώα αγαπούν.

Τεσπα Εμπειρίες!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αγάπη δεν σημαίνει παραμύθι...

είδες Μαράκι? τώρα το ξέρεις...

Εμείς στο σπίτι είμαστε τρελλοκομείο...
μα τόσο πολύ ευτυχισμένες...ακόμα και όταν "πλακωνόμαστε"...
Καθόλου παραμύθι...φυσικά και αρμονικά μέσα σε έναν ζωντανό χώρο που τον γέμιζα με πολύ αγάπη και σεβασμό.

Ξερεις τι έλεγα πάντα?

Για να σέβομαι κάθε εξουσία, πρέπει να με σέβεται και εκείνη...
Δεν ξέρω αν με βοήθησε στην ζωή μου, στα παιδιά πάντως με βοήθησε...
Γιατί η χειρότερη εξουσία είναι παιδιά χωρίς όρια... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σημερα ηρθε να με βρει η κουμπαρα μου...στο γραφειο... βρισκομαστε αραια πια αλλα οταν την παιρνει απο κατω ερχεται...
Παλλευει 2 χρονια να χωρισει και αλλα 15 απο πριν... Με τα λιγα που ξερω πια τις εκανα καποιες ερωτησεις ....δεν μπορουσε να απαντησει σε καμοια παρα με κοιταγε... στο τελος μου ειπε οτι φοβαται μηπως στερηθουν τα παιδια κτλ κτλ... θελει να τους δωσει το καλυτερο... κτλ... Τα παιδια 22 και 15 ... η κουμπαρα μου δημοσιος υπαλληλος στα δικαστηρια... με εναν πολυ καλο μισθο..... Στο τελος της λεω και εγω τη να δωσεις βρε Εφη μου στα παιδια απο αυτα που δεν εχεις.....σε τι νιωθεις καλα? σε τιποτα μου απαντα ... Τι χειροτερο θα παθουν τα παιδια αν χωρισετε ...απο το οτι οπως λες ζειτε στο ιδιο σπιτι αλλα δεν συναντιεστε ουτε για φαγητο γιατι ο ενας αποριπτει τον αλλον..... ...Καγκελο η Εφη....
Με ρωταει εσυ πως αλλαξες ετσι... τοση δυναμη ...αυτοπεθοιση συγουρια ...λογο......
Τι να τις πω οταν πριν μου ελεγε οτι ειμαστε υλη...οτι χρειζομαστε την υλη..... Αρχικα της ειπα πηγα σε μια καλη μαγισα!!!!!!!!!!!!!!
Αλλα μετα τη ειπα οσα μπορουσα για την διαδρομη μου... εδω με εσας και οσα νιωθω και πιστευω πια.....
Δεν ξερω τι καταλαβε.... ηταν συνεχεια με τα ματια γουρλωμενα ....


:shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αμαλιτσα μου γλυκια..εσυ που ξερεις....μπορεις να βοηθησεις τους ανθρωπους που αγαπας με τον δικο σου τροπο..

Ενα λιθαρακι ειμαστε ολοι στις εμπειριες των συνανθρωπων μας...
Μπορουμε να πουμε μια μικρη κουβεντα και να αλλαξουμε τα παντα!!!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σημερα ο θεμης με ρωταγε ποτε θα βρω δευτερη γυναικα να παντρευτω παλι κλπ. Ενταξει περα απο το οτι ειναι εξυπνο σιγουρα θα του εχουν πει καποια πραγματα ή στο νηπιο ή μαμα του.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι μου ειπε "εγω την πρωτη γυναικα που θα παντρευτω θα την αγαπω παρα πολυ και δεν θα την χωρισω ποτε!"

παρε να εχεις Γιαννη :-D Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί το είπε?
Νιώθει ότι εσύ σταμάτησες να αγαπάς την μαμά του? :-?

Η ΄Εμμα δεν μπορούσε να αντέξει τον άλλον ή την άλλην...
Με ρώταγε πάντα με αγωνία..."εσύ μανουλα θα παντρευτείς πάλι?"

μου ερχόταν να της πω "ηλίθια είμαι παιδάκι μου?" αλλά κρατιόμουν... :P

Μέχρι κάποια ηλικία το θεωρούσε "θυσία" εκ μέρους μου...
Μετά κατάλαβε ότι ήταν αυτάρκεια...αφού της το εξήγησα πολλές φορές και το ένιωσε κιόλας...

Πολλά παιδάκια δεν αντέχουν το "μοιρασμα" στην τρυφερή ηλικία...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γενικα μου επιασε μονος του την κουβεντα.Μου ειπε πολλα πραγματα και με ρωταγε και πολλα.
Με ρωτησε για καποιο γνωστο μου ζευγαρι γιατι δεν εχουν χωρισει ακομα και ποτε θα χωρισουν?
Του ειπα οτι δεν χωριζουν απαραιτητα ολα τα ζευγαρια και το σωστο ειναι να μη χωριζουν
Μετα μονος του συμπληρωσε "ναι χωριζουν μονο οταν τσακωνονται οπως εσυ με την μαμα"
του απαντησα καταφατικα και επειτα μου ειπε αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τωρα ειναι η ουσια Γιαννακη μου...εκμεταλλευσου και πεστου την αληθεια και μονο..(οχι με λεπτομερειες ανατριχιαστικες..)!!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Την τηγανια ομως την εφαγα γιατι καμια φορα αυτα που λεμε εμεις ασυμφωνια χαρακτηρων και αλλες δικαιολογιες, τα αυτια των παιδιων τ ακουνε βερεσε

Ελλειψη αγαπης σου λεει ειναι κυριε :-D :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι εννοεις αληθεια εμμουλα? του εχω πει πολλα πραγματα.

να του πω τον αληθινο λογο χωρισμου?
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Να μην του κρυβεις πραγματα που σε πνιγουν...
Ακομα και την αγαπη σου...οποτε νιωθεις να του το λες...(ακομα κι αν ειναι καθε 5 λεπτα..(καλα μην το ξεχειλωσεις......!!!))

Τα παιδια αντιλαμβανονται απολυτα....απο καποια ηλικα και μετα θα ειναι δυσκολο να καταλαβει αν εχει ςχασει την ουσια της πιο τρυφερης ηλικιας...
Και ασε που οταν του ανοιγεσαι..δενεται πιο πολυ μαζι σου...γιατι του δειχνεις εμπιστοσυνη!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βρε ειναι τοσο γλυκος και χαριτωμενος που και παιδι σου να μη ειναι σου ερχεται να τον ζουληξεις! :-D :-D

ποσο μαλλον εγω, που ειμαι πολυ τυχερος που ειναι γιος μου!

Και με λεει μπαμπα και το ευχαριστιεται.
Την λεξη μπαμπα την λεει συνεχεια και μαλιστα σε μια προταση ή ερωτηση που μου κανει την χρησιμοποιει παραπανω απο μια φορα!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Τυχερος ο μικρος "ζουληχτρας"!!!!!!! :D :D :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιάννη , ο αληθινός λόγος του χωρισμού είναι ηδη γνωστός στο παιδί κατα πάσα πιθανότητα. Τα παιδιά αισθάνονται αυτα που σκεφτόμαστε , ανεξάρτητα απο αυτα που λεμε και κάνουμε.
Δλδ μια σχέση που καταλλήγει σε ενα τέλος , εχει αρκτό υπόβαθρο πριν την τελική αφορμή και αυτό θα είχε γίνει αισθητό στο μικρό.
Αυτό εχω καταλάβει εγω απο την συμπεριφορά του δικού μου και απο τα λεγόμενα του.
Επίσης απο τις δικες μου αναμνήσεις....ζούσα σε μια οικογένεια που κρατούσε πάντα τα προσχήματα και που και οι δύο γονείς μου και κυρίως η μητέρα μου θέλησαν να παρουσιάζουν μια θεωρητικά ιδεατή κατάσταση..... Ομως εμενα κατι δεν μου ''κόλλαγε '' απο μικρή αλλα δεν μπορούσα να το εξηγήσω με την λογική....αυτό που εβλεπα δεν συμφωνούσε με αυτό που ενιωθα..
Χρόνια μετα , μια εξομολόγηση της μανας μου , εβαλε τα πράγματα στη θεση τους και μπορω να πω οτι επιτέλους ξεφορτώθηκα διάφορα .....
Κατα την γνωμη μου , ισως να είναι καλο , να του εξηγήσεις οτι οι σχέσεις των ανθρώπων εχουν πολλες διαβαθμίσεις και οτι εκείνον τον αγαπάτε και οι δύο ...αυτό ομως δεν σημαίνει οτι θα επεμβαίνει στις ζωές σας...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”