Καρμικά

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σφαιρούλα μου νομίζω ότι ένας καφές δεν θα σε φτάσει...Για καλό και για κακό βάλτον σε σουπιέρα... ;)

:)) >:d< :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αμ γι'αυτο το εγραψα καλε...το απογευμα που θα ειμαι "καθαρή στο μυαλο"....πωπωπω ξερω αυτα τα καρμικα δεν τα "χωνευω"ευκολα.
Θα τα δω ετσι οπως τους αξιζει ουτως η αλλως! :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:σφαιρούλα μου νομίζω ότι ένας καφές δεν θα σε φτάσει...Για καλό και για κακό βάλτον σε σουπιέρα... ;)

:)) >:d< :*
Καρμικο ειναι αυτο :-? :)) ...καλε θα χυθει ολος ο καφεσ στο νεροχυτη αν τον βαλει σε σουπιερα.....μακαρονια ειναι? :-? :)) :))
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οι πράξεις της προηγούμενης ζωής έχουν σημασία μόνο στο συναισθηματικό μπλοκάρισμα, που όμως προκύπτει πάντα από αυτήν την ζωή. ΄Ετσι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε, δεν είναι να προσπαθούμε να βρούμε τις προηγούμενες ζωές, αλλά να λύσουμε τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα ερευνώντας την ζωή μας στο τώρα!!! Οι συνδέσεις του μπλοκαρίσματος είναι ίδιες, αλλά εργαζόμαστε με το τώρα, που έχει και την ζωτική σημασία της συνειδητής εργασίας μας.
Tα επαναλαμβάνω γιατι τα θεωρώ οτι αποτελεουν την απαντηση στο ΚΑΡΜΑ και στις ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ζωές που σε μερικούς εχει γίνει ο πιο ευκολος δρόμος για να χασουν την ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΖΩΗ,δικαιολογημένα! :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο το εγραψα διαβάζοντας μονο το πρωτο κομμάτι.Βλεπω παρακάτω το επεξηγείς με πολύ ωραιο τρόπο Βάσω μου.Ευχαρτιστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και ώ του θαύματος ολα είναι μεσα μου!!!!!!!!Τα νοιωθω και δεν χρειάζεται να τα κατανοήσω!!!!!!!!! :-o ^:)^ ^:)^ ^:)^ :-o
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο θυμός μας για την ίδια την ζωή μας έχει σαν στόχο τους «ατελείς» άλλους, που θέλουμε να «τελειοποιήσουμε» για να μπορούν να ανταποκρίνονται στα δικά μας ιδανικά και τις δικές μας αξίες.
Θέλω να συμπληρώσω πως το αισθάνθηκα εγώ.
Ο θυμός μας συνοδεύεται από τον φόβο ότι δεν θα μπορέσουμε να βρούμε το τέλειο, με αποτέλεσμα την <μοναξιά> και από την τάση χειρισμού στο όνομα της τέλειας σχέσης/αγάπης.
Συγχρόνως τροφοδοτείται και αυξάνεται από τις απαιτήσεις οι οποίες δημιουργούνται βάση των προτύπων μας.
......... είναι η θειότητα της αγάπης, η μόνη αλχημική διαδικασία που μετασχηματίζει την ατομική συνείδηση σε συμπαντική συνειδητότητα., αποκαθιστώντας το θεϊκό σχέδιο του κόσμου μας.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:Μαράκι όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν μέσα στο φόρουμ σε κάποια άλλα τόπικ. Γι' αυτό άρχισα να τα βγάζω προς τα έξω υπό μορφή άρθρων... :-D
...........α!! είναι αυτά που δίνεις σε μια κοπέλα για να τα βάλει στο site -ποιά να είναι ?? :-o - που δεν προλαβαίνει όμως να τα διαβάσει???? Καλά να πάθει!!! O:-) O:-)

Λοιπόν..αν η σφαιρούλα χρειάστηκε αρχικά να πιεί καφέ..εγώ μιας που μόλις η κόρη μου κοιμήθηκε και έχω όλο τον χρόνο μπροστά μου τώρα..άναψα μόλις κατά λάθος..ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ 2 ΤΣΙΓΑΡΑ!! Τί να κάνω βρε Βασούλα?? Είναι... που για μενα τουλάχιστον... κάποια πράγματα που γράφεις περιέχουν τόσο μεστά & δύσκολα νοήματα που πολλές φορές είτε δεν τα καταλαβαίνω και τα αφήνω για το μέλλον... :-? :-? είτε χρειάζεται να τα διαβάσω 10 φορές και φωναχτά για να τα εμπεδώσω... :-? :-?

Λοιπόν..για να μιλήσω και λίγο σοβαρά..κάποια κομμάτια που γράφεις Βάσω τα κατάλαβα και κάποια όχι. Δεν θέλω όμως να ζητήσω διευκρινίσεις γιατί ξέρω ότι επειδή δεν τα έχω βιώσει ακόμη γι'αυτό και δεν μπορώ να τα καταλάβω..οπότε δεν βιάζομαι καθόλου..σιγά σιγά...Κρατάω το πολύ καλό παράδειγμα που έδωσες για την κοπέλα καθώς και τα παρακάτω:
Vaso έγραψε: Οι πράξεις της προηγούμενης ζωής έχουν σημασία μόνο στο συναισθηματικό μπλοκάρισμα, που όμως προκύπτει πάντα από αυτήν την ζωή.
Vaso έγραψε: Αυτό που αναφέρεις για την θάλασσα, είναι απλά ψυχικές μνήμες.


Eπίσης, ό,τι έγραψες πιο κάτω για το κάρμα είναι για εμένα κατανοητά σχεδόν όλα οκ... :-D
Αυτό που γράφεις για το DNA, ότι δηλαδή έχει γίνει ξανά αναφορά κάπου..το θυμόμουν και εγώ αλλά δεν είχα χρόνο να το ψάξω..κακώς βέβαια γιατί μάλλον ήθελα έτοιμη "τροφή" από σένα...
Θα κοιτάξω να το βρώ και εγώ και αν χρειαστώ περαιτέρω επεξηγήσεις θα επανέλθω... και προφανώς πρέπει να μελετάω σχετικά θέματα και του φόρουμ και του site πριν κάνω τις ερωτήσεις μου ;)

Το παρακατω δε που γράφεις:
Vaso έγραψε:Ο πρώτος κλονισμός στον εγωισμό μας έρχεται με την αντίληψη των ψευδών αξιών, με βάση τις οποίες κρίναμε κάθε εκδήλωση των άλλων, και με βάση τις οποίες απομακρυνθήκαμε από την βαθιά εσωτερική αλήθεια του αυθεντικού αγαθού.
...τι να πώ?? Εχει πάρα πάρα πολύ δουλειά..ειδικά για εμένα που δουλεύω την προτυπάρα του πατέρα μου...!!

Σ' ευχαριστώ Βασουλίνι μου... @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχει πάρα πάρα πολύ δουλειά..ειδικά για εμένα
Μαράκι μου γλυκο...ειδικά και γενικά, η δουλειά μπορεί να φαίνεται δύσκολη και η διαδρομή μεγάαααααλη...

σε βεβαιώνω ότι ούτε δύσκολη είναι, ούτε τόσο χρονοβόρα.

Εξαρτάται πάντα από τον στόχο, την αφοσίωση και το ξεβόλεμα.

Το πνεύμα δυστυχώς ξεβολεύει από την ανιαρή ζωή, μα αυτό οι άνθρωποι δεν είναι προετοιμασμένοι να το αποδεχτούν.
Προτιμούν τον φόβο, από την ανάπτυξη της δύναμης, που θα τους βάλει ενεργά και με ευθύνη στην ζωή την ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ...

Εσύ, το έχεις περάσει αυτό το στάδιο, οπότε μένει να θέσεις και τους στόχους σου με πίστη και εμπιστοσύνη...

΄Οσο γι' αυτό...
άναψα μόλις κατά λάθος..ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ 2 ΤΣΙΓΑΡΑ!!
:)) :)) :)) έχω ανάψει και 3 μαζί! ΄Ετσι για να παρηγορηθείς... O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Μαρακι μου!!!!
τιποτα δεν ειναι δυσκολο.. και δεν κανουμε πρωταθλημα, ουτε διαγωνισμα ...
καθε μερα και ενα βημα... και ερχομαστε πιο κοντα στην αληθεια μας..
Εξαλου δεν ειμαστε μονοι μας... εδω μεσα ειμαστε ολοι μαζι..

>:d< :* :x
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:Εσύ, το έχεις περάσει αυτό το στάδιο, οπότε μένει να θέσεις και τους στόχους σου με πίστη και εμπιστοσύνη...
OK...ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

maria έγραψε:
OK...ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!
Παμε Μαρακι!!!!!
ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ!!!!

>:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάμε ΜΑΖΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βρε συ Αμαλίτσα, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνεις έτσι με τις παραθέσεις... :-?

:)) :)) :)) :))

Θα μου πεις, την δουλειά μου την κάνω...χμ...θα κάνουμε σεμινάριο ρέικι-παραθέσεις, μήπως έτσι σου είναι πιο εύκολο!!! =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- >:d<

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”