Ρεφλεξολογία στη δερματίτιδα παιδιού

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Ρεφλεξολογία στη δερματίτιδα παιδιού

Δημοσίευση από angela_al »

Για την ανακούφιση και θεραπεία της δερματίτιδας ( μορφή εκζέματος) στη μικρή μου κόρη που είναι 2μιση χρ., σκέφτομαι να δοκιμάσω να της κάνω μόνη μου ρεφλεξολογία στο σημείο κάτω ακριβώς από το νύχι του μεγάλου δακτύλου.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει αλοιφές κι αντισταμινικά αν και μπήκα στον πειρασμό να τα αγοράσω και ελπίζω να τα καταφέρουμε με πιο ήπιες μεθόδους. Της βάζω μόνο τακτικά παιδικό λαδάκι να ενυδατώνεται η περιοχή.
Γράψαμε σε ένα άλλο ποστ περισσότερα γι' αυτό. Όπως και να χει, δεν θα αντικαταστήσει την επίσκεψη στην ομοιοπαθητικό της, αλλά κάτι πρέπει να κάνω μέχρι να μπορέσω να ανέβω Θεσσαλονίκη γιατί τα χει δει όλα η καημένη, ξύνεται όλο το βράδυ, της είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.
Αν γνωρίζετε κάτι άλλο που θα βοηθήσει ...
:roll:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Angela al έχουμε ξανααναφερθεί μου φαίνεται στα δερματικά που αφορούν ξεσπάσματα συναισθηματικά!!για τα εκζέματα συγκεκριμένα είναι ο φόβος για το άγνωστο, ανασφάλεια, αγωνία,άμυνα στην εξουσία(του γονιού) και επανάσταση!!εγώ θεωρώ ότι χώρος για χαλάρωση αρκετή στην αγκαλιά σου και αίσθημα ασφάλειας θα βοηθούσε, με την προϋπόθεση ότι και εσύ σταδιακά δουλεύεις τους δικούς σου φόβους!!!

Ρέικι???έχεις πάρει κάποιο βαθμό??άν όχι γιατί να μην της στέλναμε εμείς συντονισμένα κάποια στιγμή χωρίς σύμβολα φυσικα!!ότι χρειαστείς είμαστε εδώ!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Δεν έχω ρέικι Δώρα. Από αγκαλιές άλλο τπτ... Να ξεκολλήσουμε από αυτές είναι το ζητούμενο... :roll: viewtopic.php?p=53323&highlight=#53323 Εδώ έχω ξαναμιλήσει γι' αυτό...
Σ' ευχαριστώ για την πρόταση αποστολής ρέικι. Της έχουν δώσει μια φορά από κοντά που ήταν άρρωστη. Αν χρειαστεί θα σας το ζητήσω. :)
Σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα πίσω από τα δερματικά της και χρειάζεται να αντιμετωπιστεί κι όχι απλά το σύμπτωμα. Δε μπορώ όμως να μην ανησυχώ και ψάχνω τρόπους να την ανακουφίσω έστω προσωρινά.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Α, κοριτσάκι τώρα το διάβασα!!καντο σταδιακά ό,τι κάνεις, θέλουν και αυτά το χρόνο τους!!!εργάζεσαι κάπου???εννοώ ότι χρειάζεται να λίπεις απο το σπίτι πλέον???αν χρειαστείς πάντως αποστολή είμαστε εδώ!!εγώ είναι το μόνο βοήθημα που έχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου για να το προσφέρω και στη μικρή σου!!περαστικά!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33696
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

angela σου στέλνω σε π.μ. το τηλέφωνό μου αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι για τη ρεφλεξολογία.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D Αννούλα!!!!!!!!!!!


Θα ανακαλύψεις Αγγελίνι μου τι συμβαίνει

Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε...

ίσως το βραδάκι μου έρθει έμπνευση να σου γράψω κάτι!


το ρέικι, σ' αυτήν την περίπτωση δεν θα βοηθήσει το παιδί... (για την Δημητρούλα πρόκειται ε? Γιατί αν είναι για την Ιωάννα, αλλάζουν λίγο τα πράγματα...σόρυ, δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει, στο τόπικ με την αλλεργία! :oops: )

εσένα ναι, θα σε βοηθήσει, γιατί εσύ χρειάζεται να το διερευνήσεις...

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Angela ίσως την μικρή να την βοηθήσει η ομοιοπαθητική.Τα δερματικά τα πιανει σίγουρα και σε συνδιασμό με την δικη σου δουλεια να εισαι σίγουρη οτι θα κανεις θαυματα κοριτσι μου,πίστεψε με.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ναι για τη Δήμητρα πρόκειται. Όχι δε λείπω ξαφνικά από το σπίτι αλλά με πιέζουν άλλες υποχρεώσεις, η Ιωάννα φέτος στην 1η λυκείου, ο Αχιλλέας λείπει πολλές ώρες πια με δυο δουλειές... πρέπει να προλαβαίνω τα πάντα μόνη μου... Δεν γίνεται να κυκλοφορώ με τη Δήμητρα στο "μάρσιπο" πια όλο το 24ωρο...
Έχουμε ήδη κάποια ομοιαπαθητικό στη Θεσσαλονίκη για τη Δήμητρα, που μας βοήθησε αρκετά στο παρελθόν αλλά είναι δύσκολο να την επισκέφτομαι συχνά, ίσως την πάω εδώ στον δικό μου ομοιοπαθητικό κι ας μην έχει ειδικότητα παιδιάτρου. Βέβαια παίρνει χρόνο και με τα μικρά παιδιά είναι δύσκολα, δοκίμασα χωρίς επιτυχία να την αποτρέψω να ξύνεται και να ερεθίζει την περιοχή με το έκζεμα...
Για κλασσικούς γιατρούς δεν το συζητώ, δεν παίρνω φάρμακα και δε θέλω και για το παιδί μου. Κι ειδικά αυτά που δίνουν τα κορτιζονούχα ... Φοβάμαι ότι εμποδίζοντας το έκζεμα να εκδηλωθεί εξωτερικά, μπορεί ο οργανισμός να ξεσπάσει εσωτερικά (με μορφή άσθματος για παράδειγμα).
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Θα μιλήσω και με την ’ννα να με κατευθύνει να ανακουφίσω τουλάχιστον τα συμπτώματα.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Angela , εχω διαβάσει ότι εκζεμα παρουσιάζεται σε σημείο του σώματος που δεν είναι "καλυμμένο" ενεργειακά διότι ο ασθενης έχει ακόμα την αίσθηση ότι καλύπτεται από κάτι που τον κάλυπτε ή τον ενοχλούσε σε προηγούμενη ζωή.
Κάτι που να του άφησε αποτύπωμα στην αύρα.
Ισως γιαυτό και ο "μάρσιπος". Να προσπαθεί να καλύψει με την επαφή την ενέργεια που της λείπει... :roll:

Δεν ξέρω τι ηλικία είναι το παιδί, αλλά όπως ατσαλώνεται μεγαλώνοντας το πιθανότερο είναι να υποχωρήσει...
Πάντως , πιστευω ότι το Ρεικι , θα την δυνάμωνε ενεργειακά :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nτάννυ η Αγγέλα δεν έχει ρέικι...

στην ηλικία που είναι το παιδάκι, δεν θα βοηθήσει, το ρέικι από απόσταση...

αλλά οκ. Αν έχετε κάποια άλλη εμπειρία με αυτό, ας το προσπαθήσουμε, όταν μας πει η Αγγέλα!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οχι από απόσταση... Ρεικι από κοντά.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ! αν είμασταν κοντά!!!

Η Αγγέλα ζει στην Λάρισσα! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:αχ! αν είμασταν κοντά!!!

Η Αγγέλα ζει στην Λάρισσα! :(
:oops: Νομιζα Θεσσαλλονίκη.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

άν ανέβεις βρε Αγγέλα μου στη Θεσσαλονίκη για την ομοιοπαθητική και μπορώ να βοηθήσω σε κάτι στίλε μου πμ!!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έχουμε εχπρες σέρβις σχεδόν σε όλη την Ελλάδα! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”