Θάνατος

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

aetos έγραψε:???????
Καλά κατάλαβες ! >:d< :))
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Αγγελίνι, την εχω ακούσει και αυτή την θεωρία αλλά διαφωνώ κάθετα διότι δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να την στηρίζει, αντιθέτως ένα σωρό που την αποδυναμώνουν.
Αλλά δεν είναι επί του παρόντος.
Ίσως όταν βρεθούμε από κοντά ή σε κάποιο καινούριο τόπικ :*
Κατα την γνωμη μου , ουτε ξέρουμε, ουτε υπάρχει περίπτωση να μάθουμε τι ακριβως εγινε εκεινη την εποχή, αφου ακομη και τωρα που εχουμε τα μεσα μαζικής ενημερωσης τοσο προηγμενα, πάλι παραπλανηση υπαρχει .
Αυτό όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα και να συμπαρασύρει τα πάντα.
Και όσο για τα μέσα ενημέρωσης, αυτά μόνο πηγή γνώσης δεν είναι.
Γι αυτό υπάρχουν και οι βιβλιοθήκες, οι ιστορικές πηγές ακόμα και το ίντερνετ.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

διαφωνώ κάθετα
και εγώ οριζόντια... =)) =)) =)) =)) :x >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Το φτιάξαμε το σύμβολο :))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

galazia_sfaira έγραψε:αχ αχ...ρε παιδια θαυμάζω τα νοητικά σας επιχειρήματα πράγματι.....εγω δεν τα καταφέρνω η έρμη..μονο δονούμαι.... :? 8)
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Και μου το ' πατε να μην τρώω όταν σας διαβάζω αλλά δεν σας άκουσα!! Παραλίγο να΄πνιγώ η βλαμένη!!!!
Σφαιρούλα μου είναι ευλογία ακόμα και αυτή η δόνηση!!! Μην ανησυχείς!!! Ετσι κι αλλιώς όσο για προβληματιζόμαστε για φάτνες και ιστορίες την αληθινή ιστορία τη ξερέι μόνο η Παναγία και ο Ιωσήφ και μάλλον θεώρησαν ότι δεν μας αφορούνε οι λεπτομέρειες!! Το μόνο που θα μας ζητούσαν σήμερα θα ήταν " Κάνατε ό,τι κάνατε , αφήστε τουλάχιστον τώρα ήσυχο!!"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

aetos έγραψε:Κατα την γνωμη μου , ουτε ξέρουμε, ουτε υπάρχει περίπτωση να μάθουμε τι ακριβως εγινε εκεινη την εποχή, αφου ακομη και τωρα που εχουμε τα μεσα μαζικής ενημερωσης τοσο προηγμενα, πάλι παραπλανηση υπαρχει .
Αυτό που μπορουμε να υποστηρίξουμε , ομως ειναι η δική μας προσωπική αντιληψη για την Θεότητα..η αισθηση της ενεργειας και η αλλαγη των δονήσεων...και γενικά αυτα που παρατηρούμε επάνω μας και που μπορουμε να διασταυρώσουμε κατα κάποιο τρόπο.

Εχουμε ήδη αντιληφθεί οτι σε καθε σταδιο εξέλιξης που γινεται σε μια ομαδα,ολοι οι συμμετεχοντες περιγράφουν περιπου τις ιδιες μορφές σκέψεις ,ακομη και συναισθήματα και δεν αναφερομαι στο ομαδικό πνευμα αλλα στα αποτελεμαστα μυήσεων και διαλογισμών που γινονται ανεξάρτητα.
Απο εκει ισως να μπορουμε να πιστοποιησουμε την υπαρξη του θρησκευόμενου νου ..που ειναι εντελως ανεξαρτητος απο τις θρησκείες και τα δόγματα.

Επισης οι αναφορές σε παρθενογεννεση του Θεού , αγγελους κλπ παρουσιάζεται σε ολες σχεδόν τις μονοθειστικες θρησκείες και ειναι συμβολικές.
Συμβολίζουν την αρχή απο το αγνωστό ενα που ηταν αγνό ...και τον σχηματισμό των ενεργειακών επιπέδων.
Αετούλι τι υπέροχο look είναι αυτό!!!
Χαίρομαι πάρα πολύ για την απάντησή σου.
Συχνά καταλαβάινω να ενοχλούμε πάρα πολύ από ένα είδος πόλωσης μεταξύ Νέας Εποχής και Εκκλησίας. Με εκνευρίζει κυρίως ο φανατισμός και από τις δύο πλευρές. Βασικά κανένας ιστορικός ή υποτιθέμενος επιστήμονας δεν θα μπορέσει να με πείσει με τις έρευνές του ποτέ να παραιτηθώ απο την χριστιανική μου πίστη. Δεν ντρέπομαι διόλου να πω ότι ναι πιστεύω και στην ύπαρξη της φάτνης γιατί απλούστατα δεν μπορεί να αναιρεθεί όταν δεν υπάρχει τίποτα κατά της και τίποτα υπέρ της. Ξέρουμε οτι χρονολογικά ο Λουκάς ο ευαγγελιστής που πρωτο έγραψε την περιγραφή της γέννησης 15 χρόνια μετά το θάνατό Του γνώρισα την Παναγία κι είναι πιθανόν να είναι αλήθεια η ιστορία της φάτνης. Από την άλλη πλευρά δεν θα δεχόμουνα κανέναν μακάκα παπά ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ να μου αμφισβητήσει το γεγονός ότι ο Χριστός έζησε κοντά στους Εσσαίους αφού μόλις γεννήθηκε πήγε....πακέτο στην Αίγυπτο και δεν ξέρουμε καν σε τι ηλικία επέστρεψε. Σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται κανείς θα πρέπει να βλέπει βαθύτερα νομίζω τις καταστάσεις γιατί για ΟΛΑ υπάρχει ένα ΓΙΑΤΙ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
διαφωνώ κάθετα
και εγώ οριζόντια... =)) =)) =)) =)) :x >:d<
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ε !! Πάει θα πνιγώ απόψε!!! Την βλέπω τη δουλειά!!!! Το βλέπε να ρχεταιαιαιαιαια!!!!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Kανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει για τίποτε Ναταλία.
Δεν ντρέπομαι διόλου να πω ότι ναι πιστεύω και στην ύπαρξη της φάτνης γιατί απλούστατα δεν μπορεί να αναιρεθεί όταν δεν υπάρχει τίποτα κατά της και τίποτα υπέρ της.
Καλά κάνεις και δεν ντρέπεσαι, για ποιό λόγο άλλωστε.
Αλλά αυτό που λες πως δεν μπορεί να αναιρεθεί, δεν είναι απλούστατο, είναι εσύ τί θέλεις να πιστεύεις και αυτό είναι σεβαστό.
Μην λες όμως πως δεν μπορεί να αναιρεθεί, διότι και μπορεί και έχει απορριφθεί.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα και να συμπαρασύρει τα πάντα.
Και όσο για τα μέσα ενημέρωσης, αυτά μόνο πηγή γνώσης δεν είναι.
Γι αυτό υπάρχουν και οι βιβλιοθήκες, οι ιστορικές πηγές ακόμα και το ίντερνετ.
Κι ομως , δεν εχουμε αποδείξεις για τιποτα και κυρίως για οτι αναφερεται στο παρελθόν. Ανεφερα τα μεσα μαζικής ενημερωσης για να τονίσω οτι ειναι εντελως αναξιόπιστα ακομη και τωρα που εχουμε βιντεο και ηχογραφήσεις..ποσο μαλλον τοτε που η αναμετάδοση γινοταν απο στομα σε στόμα.
Ομως ουτε η ιστορία ειναι ακριβής και αυτο φαίνεται απο τον τροπο που παρουσιάζεται το ιδιο γεγονος ....πχ αλλιως περιγραφεται η ιστορια μας στα δικα μας βιβλια και διαφορετικά στα τούρκικα, βουλγαρικά κλπ.....ποιος λεει την αλήθεια ?



Συχνά καταλαβάινω να ενοχλούμε πάρα πολύ από ένα είδος πόλωσης μεταξύ Νέας Εποχής και Εκκλησίας.
Ναταλι , προσωπικα δεν δεχομαι καν το τιτλο νεα εποχή κλπ διοτι δεν υπαρχει καμια νεα η παλαια εποχή. Ολα οσα διαπραγματευονται οι θεωριες που συζητάμε , ειναι γνωστα απο αρχαιοτάτων χρόνων ...
Η διδασκαλια ειναι μια και δεν αλλάζει απο καμια θρησκεια... ..και ειναι μια επειδή ολοι την αισθανομαστε ως τέτοια και οχι επειδη διαβαζουμε τα ιδια βιβλία η ακολουθούμε τα ιδια συστήματα.
Δεν ντρέπομαι διόλου να πω ότι ναι πιστεύω και στην ύπαρξη της φάτνης γιατί απλούστατα δεν μπορεί να αναιρεθεί όταν δεν υπάρχει τίποτα κατά της και τίποτα υπέρ της. Ξέρουμε οτι χρονολογικά ο Λουκάς ο ευαγγελιστής που πρωτο έγραψε την περιγραφή της γέννησης 15 χρόνια μετά το θάνατό Του γνώρισα την Παναγία κι είναι πιθανόν να είναι αλήθεια η ιστορία της φάτνης. Από την άλλη πλευρά δεν θα δεχόμουνα κανέναν μακάκα παπά ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ να μου αμφισβητήσει το γεγονός ότι ο Χριστός έζησε κοντά στους Εσσαίους αφού μόλις γεννήθηκε πήγε....πακέτο στην Αίγυπτο και δεν ξέρουμε καν σε τι ηλικία επέστρεψε. Σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται κανείς θα πρέπει να βλέπει βαθύτερα
Το μοτιβο της φατνης συνανταμε και αλλου σαν συμβολισμό της απλότητας και της γεννησης της φύσης . Ομως ακομη κι αν θα ηταν αληθινό τι σημαινει για εμας ?
Ας υποθέσουμε οτι ο Χριστός που διδαξε γεννηθηκε σε μια φάντη.....τι αλλάζει? Και ας πουμε οτι ηταν στους Εσσαίους και οτι βρεθηκε και αυτος την Αιγυπτο και πηρε τις μυήσεις...

Η θεότητα δεν ειναι πρόσωπο ..δεν θα μπορουσε να ηταν ...
Ειναι μια νοημων ενεργεια που αδυνατούμε να κατανοήσουμε και που μονο ψηγματα της αντιλαμβανομαστε . Οι μεγάλοι μυστες , μετεφεραν το φως που ειχαν λάβει μεσω της ευθυγραμμισης των κέντρων τους και την γνωση που πηραν σαν επίγνωση απο το πνευμα που εισήλθε σε αυτους.
Ο Χριστός ηταν ενας απο αυτούς και ισως ο πιο λαμπρός και ανωτερος κραδασμικά αλλα αυτο δεν τον κανει Θεό ....
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Αετούλι μου,η χριστιανική θρησκεία αναιρεί παταγωδώς το μήνυμα ότι ο άνθρωπος είναι Θεός με την ένοια του΄ότι κάθε άνθρωπος έχει μέσα του το θείκό στοιχείο. Κι όμως μέσα στη Βίβλο βρίσκουμε τον ίδιο τον Ιησού να αντιτάσει στους Φαρισαίους με τα λόγια¨Κι όμως εγώ σας λέω πως είμαστε όλοι Θεοί. Εκείνος σαφώς γνώριζε πως το τοποθετούσε. Η Εκκλησία που θέλει να τους έχει όλους κάτω από τα πόδια της αναιρεί αυτή τη νοοτροπία όμως δεν ξέρω πως τους ξέφυγε αυτό το εδάφιο της Καινής Διαθήκης και δεν το θάψανε μαζί με όλα τα άλλα. Είναι πολύ σημαντικό, για μένα τουλάχιστον να γνωρίζω τι βίωσε και τι μοιράστηκε μαζί μας ο Ιησούς. Λέμε πως γνωρίζουμε και αγάπούμε κάποιον γιατί με κάποιον τροπο τα βιώματά του και ότι ξέρουμε για αυτόν έχει μιλήσει μέσα στην καρδιά μας. Δεν είναι εύκολο να αγαπήσεις κάποιον που ποτέ δεν γνώρισες πότέ δεν είδες και για τον οποίο ποτέ δεν άκουσες!!!! Ο Ιησούς των μοναστηριών και των δογμάτων μόνο φόβο και ενοχές μας ανασύρει. Ομως αποστασιοποιημένη από δόγματα γνώρισα έναν Ιησού διδάσκαλο φίλο και Θεό με μια ένοια του Θεού που τίποτε δεν εχει να κάνει με αυτό που ενοεί η Εκικλησία ως Θεό Εξουσίας. Για όλους αυτους τους λόγους ότι μπορώ να ξέρω για τον Ιησού εμένα με πλουτίζει. Μπορεί να φαίνεται παιδικό αυτό που λέω αλλά και ο Φραγκίσκος της Ασσίζης παιδί ήταν καταβάθος γι αυτό....οραματιζόνταν όμορφες φάτνες κοντα΄στη φύση!!! Εμένα προσωπικά καμίά εκκλησία δεν μπορεί να μου δώσει τον Ιησού, μπορεί όμως η Βίβλος να μου δώσει τη δυνατότητα να διαλογιστώ Εκείνον που υπεραγαπώ και που έχω μυηθεί σε Αυτόν με το βάπτισμά μου, που ήταν το πρώτο μέγάλο δώρο Του. Μετά ήρθε Η Ευχαριστία και μετά το Ρέικι. Αυτά τα τρία μεγάλα Δώρα Του μου είναι σούπερ πολίτιμα και θα είναι για΄πάντα ο θησαυρός μου!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ομως αποστασιοποιημένη από δόγματα γνώρισα έναν Ιησού διδάσκαλο φίλο
@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Ομως αποστασιοποιημένη από δόγματα γνώρισα έναν Ιησού διδάσκαλο φίλο
@};-
Βάσω μου ίσως μερικά μερικά πράγματα που γράφω μπορεί να ακούγονται κάπως συντηριτικά αλλά βιώνω τον Ιησού σαν κάποιον Αει Παρόντα τόσο μυστηριακά όσο και Ενεργειακά και αυτό για μένα είναι όχι μονο αληθινό αλλα και ζωτικά για το πνευματικό μου μονοπάτι. Απλά ήθελα να το μοιραστώ και μαζί σας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν χρειάζεται να μου εξηγείς Ναταλί...
κατανοώ... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< O:-)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”