Θάνατος

Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

@};- @};- @};- @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

galazia_sfaira έγραψε:Θα συμφωνήσω ότι ο καθένας "βρίσκει ενα "μοναστήρι" τελικά και μεσα απο αυτο βρίσκει τι δεν θα ήθελε να είναι και ξεκινάει τα ελαφρά πηδηματάκια..σε αλλον λεγεται Φραγκοσυριανή σε αλλον γάμος...σε αλλον σχεση....σε αλλον πεχοδρόμιο.....κι ο καθένας στον χρόνο του τι 8 τι 18 για ολους καποια στιγμη φτάνει η ώρα της Αληθειας του. >:d<
:)) :)) :)) :)) Φραγκισκανή καλέεεεεεεεεεεε!!! Ποιά φραγκοσυριανή!!! Αχ σφαιρούλα μεράκλωσες μου φαίνεται!! =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Γαλαζια μου ,ζωγραφιζεις..........οπα? ^:)^ ^:)^ ^:)^
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε:Θα συμφωνήσω ότι ο καθένας "βρίσκει ενα "μοναστήρι" τελικά και μεσα απο αυτο βρίσκει τι δεν θα ήθελε να είναι και ξεκινάει τα ελαφρά πηδηματάκια..σε αλλον λεγεται Φραγκοσυριανή σε αλλον γάμος...σε αλλον σχεση....σε αλλον πεχοδρόμιο.....κι ο καθένας στον χρόνο του τι 8 τι 18 για ολους καποια στιγμη φτάνει η ώρα της Αληθειας του. >:d<
:)) :)) :)) :)) Φραγκισκανή καλέεεεεεεεεεεε!!! Ποιά φραγκοσυριανή!!! Αχ σφαιρούλα μεράκλωσες μου φαίνεται!! =)) =)) =))
Το ίδιο βρε μου φάινεται ότι είναι :-D .Αποδειξη ότι το κατάλαβες τι ήθελα να πω.
Λεω μεσα μου Φραγκισκανή ειναι η Φραγκισκιανή; :-? Οποτε εβαλα στα σιγουρα "φραγκοσυριανή" μην γελας αλλα ετσι ακριβως το εκανα... >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σφαιρουλα >:d< >:d< :*
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Σφαιρούλα μου γλυκιά >:d< >:d< >:d<

Ναταλία μου φιλάκια :* :* :*
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

:x :P Φραγκισκανοί είναι εκείνοι που αφιερώνονται στο θεό μεσα στο τάγμα του Αγίου Φραγκισκου της Ασσίζης. Αυτός ο άγιος είναι ο αγαπημένος μου γίατι είναι ο άγιος της χαράς, της τρυφερότητας και της απλότητας. Αγαπάει όλα τα πλάσματα του Θεού, τα ζωάκια τη φύση ακόμα και τα πιο μικρά πλασματάκια τα λατρεύει και τα θεωρεί αδέλφια του. Γι αυτό κι εγώ του έχω μεγάλη αγάπη και έγινα φραγκισκανή μοναχή με την αυταπάτη ότι κι οι φραγκισκανοί είναι σαν τον ιδρυτή τους!!! Αστα να πάνε!!Ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς κι όταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια!!Τώρα νιώθω πιο.....φραγκισκανή παρά ποτέ ακόμα κι αν.......φοράω μίνι!!!!! :)) :)) :)) :)) Που να με έβλεπε και κάποια ψυχή με μίνι να πάθει ντελίριο!! =)) =)) Κορίτσια πάλί βγήκα από το θέμα και θα φάω κόκκινη!!!! Για τον Θάνατο δεν ήταν η κουβέντα; :-D
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: η ηγουμενη το σκυλομετάνιωσε και δεν με ξανάφησε να μιλήσω έκτοτε και για οχτώ ολόκληρα χρόνια!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mέσα στο θέμα είσαι Ναταλια μου Ζωή και Θανατος ειναι το ίδιο πράγμα ... >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς κι όταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια
Τελικα η εννοια του χρόνου , του χωρου και της αντιληψης ειναι πολυ σχετικές...
Και απο οτι φαινεται εξαρτώνται απο το βαθμό κατανόησης και δράσης ..αφου οκτω χρόνια Ναταλια μου ε δεν ειναι και λίγα εδω που τα λεμε...τωρα βεβαια αλλοι χανουν ολη την ζωή τους μεχρι να αντεξουν την αλήθεια τους .... ;)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: Φραγκισκανοί είναι εκείνοι που αφιερώνονται στο θεό μεσα στο τάγμα του Αγίου Φραγκισκου της Ασσίζης.
Ωχ , ο Αγ.Φραγκισκος της Ασσίζης ήταν μιά ενσάρκωση ενός από τους αναλειφθέντες διδασκάλους.... :-?

Το ψαχνω και επανέρχομαι.... :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nαταλι :-( >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κατά τη Ντορήν Βερτσιου ΕΙΝΑΙ ενας αναληφθεις διαδάσκαλος. @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

silver29 έγραψε:Nαταλι :-( >:d< :x
Γιαννάκο μου γλυκέ!!! Μη μου στεναχωριέσαι και θα κάνεις ρυτίδες !!! Μια χαρά συνήλθα και προσγειώθηκα με τα πόδια και όχι με το κεφάλι!!! Ορισμένα πράγματα δεν είναι πάντα κατανοητά από όλους!!! Εγώ βίωνα μια εξαιρετική χαρά όταν περιποιόμουν αρρώστους και ζούσα τη φραγκισκανική μου απλοτητα!! Απλά το ότι δεν μπορούσα να μοιραστώ αυτό που ένιωθα΄βαθειά μέσα μου και το ότι κατ' επέκταση δεν μπορούσα να ειμαι ο εαυτός μου με πείραξε πολύ κάποια στιγή γιατί οραματίστηκα την πιθανή μου κατάντια σε καμιά δεκαριά χρονάκια και τρόμαξα η καψερή!!!! Ε !! Τότε ήταν που την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια!!! Μην καταντήσω και αυτό που κορόϊδευα!!! :)) :)) :)) :)) Ομως τίποτα δεν είναι όλο μαύρο ή όλο άσπρο!!! Ζούμε σε μια χώρα που η πνευματικότητα σαμποτάρεται άγρια!! Δεν ήταν εύκολο στο μοναστήρι αλλά ούτε και έξω είναι παραδέξου το!!!

Dany μου γλυκειά, ο Αγιος Φραγκίσκος είναι αναληφθεν δάσκαλος και μετενσάρκωση του Πυθαγόρα και του μάγου Βαλταζαρ που ήταν ένας από τους μάγους που επισκέφτηκαν τον Ιησού στην φάτνη. Μετά από την ενσάρκωσή του ως Αγίος Φραγκίσκος ξαναήρθε ως Κουτχούμι. Πάντως η κάθε ενσάρκωσή μας φέρνει στοιχεία άλλων ενσαρκώσεων μας γιατί ο Φραγκίσκος ήταν εκείνος ο Αγιος που ξεκινησε το έθιμο της φάτνης στο Γκρέτσιο της Ιταλίας. Την βίωσε σαν Βαλτασαρ και θέλησε να την ξαναβιώση ως χριστιανός αφιερωμένος στο Θεό!! Δεν είναι υπέροχο αυτό;;;; Εμένα πολύ με συγκινει πάντως!!!
Αετέ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αν έίχα νιωσει την πίεση νωρίτερα θα είχα φύγει και νωρίτερα. Δεν είναι όλα μαύρο ή όλο άσπρο!! Αλλωστε και έξω που είμαι δεν μπορώ πάντα να εκφράσω την αλήθεια μου έτσι κι αλλιώς παρ' όλο που οι γύρω μου αυτοθεωρούνται πολύ δημοκρατικοί τύποι και πολύ υπεράνω, όπως οικογένεια, φίλοι κλπ ενώ όλοι σοκάρονται που δεν με αφήνανε να μιλάω μεσα στο μοναστήρι!! Εκέί υπάρχει τουλάχιστον το δόγμα!! Στο κόσμο τι υπάρχει για να μη μιλάμε για το ρέικι;;; η δημοκρατία;;;; Δεν την βλέπω πουθενά!!! Ακόμα και στους επιστήμονες που σκίζονται για την ελευθερία έκφρασης!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πόσο δίκιο έχεις! :-( :-(

όμως ξερεις Ναταλί, η εσωτερική ανεξαρτησια και ελευθερία σε κάνει να μιλάς για ότι αγαπάς και να εκδηλώνεσαι όπως είσαι, χωρίς να ντρέπεσαι ή να φοβάσαι κανενός την απόρριψη, αρκεί αυτό που αγαπάς, και είσαι να μπορείς να το τεκμηριώνεις πάντα με την ίδια σου την ζωή... :x

Το πρώτο που έκανα, όταν είδα και βίωσα εσωτερικά την ματαιότητα της φαινομενικής μας ελευθερίας, της δημοκρατίας και της ανεξιθρησκείας, ήταν να βάλω τα μηνύματα του φίλου μου στο ιντερνετ και να εκδώσω το βιβλίο του!

Σε όποιον αρέσουμε τελικά!

΄Οσο για το μοναστήρι και την ζωή σου εκεί, ήταν μάλλον ο δρόμος σου για να εκτιμήσεις την εσωτερική ελευθερία και την ανάπτυξη μέσα στο δόγμα και έξω από αυτό...

Μα και εγώ, μέσα σε έναν γάμο, το δόγμα βίωσα, που δεν είχε εμφανείς όρους μεν, αλλά ήταν τόσο ύπουλη η ελευθερία, που τελικά ήταν χειρότερη από τον δογματισμό του μοναστηριού...

Σημασία έχει να παρατηρούμε το φως!
Από όποια μεριά κι αν προβάλλει, πάντα φως θα είναι!! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”