Θάνατος

Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Θάνατος

Δημοσίευση από Deukalion »

Τι χρειάζεται να κάνει καποιος που πιστεύει οτι με το θάνατο τελειώνουν όλα και εχει αμελήσει τα πάντα στη ζωή του και περνάει όλη τη μέρα χωρίς να κανει απολύτως τίποτα; Απλά επειδή ξέρω ενα ατομο σε αυτή τη κατασταση θέλω ιδέες.Κανεις δεν έχει καταφέρει κάτι ούτε εγώ. Και προσπαθεί να βρει λογικές απαντησεις και κοιτάζει τις θεωρίες των επιστημόνων που λένε πως δεν υπάρχει τίποτα. Εχετε καμιά ιδέα;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

εγω δεν καταλαβα τα ερωτηματα σου..

χρειαζεται οπωσδηποτε να κανει κανεις κατι αν πιστευει αυτο το πραγμα?

θελεις καμια ιδεα πως να ζει το ατομο που ξερεις, περα του οτι να μη τεμπελιαζει?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ούτε εγώ το καταλαβαίνω Πάρη...

Δεν καταλαβαίνω την ουσία του ερωτήματος!

Μου ακούγεται σαν να χρειάζεσαι και ο ίδιος "κάτι" να σε πείσει για την ζωή...

Ξέρεις, οι μεγάλες μεταφυσικές αναζητήσεις για την μετά θάνατο ζωή, ξεκινούν από την ίδια την ζωή :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Εντάξει εσείς ομως τι θα κάνετε αν ερχόταν κάποιος και σας ρωταγε για αυτό επανειλημένα και επιμονα και σας ελεγε συνεχεια οτι δεν πιστεύει οτι υπάρχει κάτι μετα τη ζωη και ελπίζει οτι θα γίνει κάτι και θα ζει αιώνια και παρουσιάζει κάτι ερευνες σχετικές;
Απλά σας ρωτησα τι κατευθύνσεις θα δίνατε σε αυτο το ατομο. Εγώ και όσους άλλους απασχολεί με αυτο το θέμα(και μονο για αυτο μιλάει για ενα μήνα) δεν μπορούν να βρουν κάτι πειστικό.Εχει περιοριστει στη λογική του και στο φόβο.
Απο εκεί και πέρα η μονη λύση είναι να μην λέμε ούτε καλημέρα επομένως.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη μου οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους περνάνε από διάφορες φάσεις.
Το να μην λέτε καλημέρα είναι το πιο εύκολο!

Το θέμα είναι να μπορείτε μέσα από σεβασμό ο ένας για τις πεποιθήσεις του άλλου, να μοιράζεστε άλλα ενδιαφέροντα πράγματα της ζωής...

Τον θάνατο τον επεξεργάζεται ο καθένας μόνος του, τον φόβο επίσης!

Αν δεν μπορείτε να βρείτε άλλους κοινούς στόχους, τότε δεν χρειάζεται και η ύπαρξη της σχέσης...

Κανένας δεν θέλει να πείσει κανέναν για την αλήθεια του!
Και αν προσπαθεί να το κάνει, τότε δεν είναι η αλήθεια του, αλλά η πλάνη του, την οποία θέλει να στηρίξει με αποδοχή από τους άλλους...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Επομένως είτε πρέπει με το ζόρι να αλλάξει θέμα είτε να μην υπάρχει καμια συναναστροφή.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:shock: :shock: Αυτό κατάλαβες;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Κανένας δεν θέλει να πείσει κανέναν για την αλήθεια του!
Και αν προσπαθεί να το κάνει, τότε δεν είναι η αλήθεια του, αλλά η πλάνη του, την οποία θέλει να στηρίξει με αποδοχή από τους άλλους...
Ειπωμένο τέλεια Βασούλα!

Όλο αυτό Parh είναι πασιφανές ότι είναι κραυγή ανθρώπου με κατάθλιψη για βοήθεια, κι όχι προσπάθεια να πείσει ένας τον άλλο για την αλήθεια του.
Αγαπάμε και να αποδεχόμαστε τους φίλους μας και στα δύσκολα αλλά τις κατευθύνσεις δεν μπορούμε να τις θέσουμε εμείς για λογαριασμό κανενός, ούτε να χρεωθούμε τη "θεραπεία" τους. (Κατά το δικό μας μέτρο εκτίμησης και σύγκρισης πάντα τους χαρακτηρίζουμε "αρρώστους".)
Ενθάρρυνε το φίλο σου να αναζητήσει βοήθεια από κάποιον ειδικό και να παραμείνει στη θεραπεία όταν την ξεκινήσει. Δείξε σεβασμό στις όποιες επιλογές του αλλά χωρίς προσωπικές ενοχές και χρεώσεις.
Η φιλία είναι ελεύθερη, δεν απαιτεί, δεν πιέζει, δεν δικαιούται να κάνει καταχρήσεις. Για τον κλονισμό της φιλικής σχέσης, θα πρέπει να δεις πώς νιώθεις εσύ μέσα σ' αυτή και να αποφασίσεις αν αξίζει να διασωθεί ή αν επιθυμείς να τη διακόψεις.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Το θέμα είναι να μπορείτε μέσα από σεβασμό ο ένας για τις πεποιθήσεις του άλλου, να μοιράζεστε άλλα ενδιαφέροντα πράγματα της ζωής...
Αν δεν μπορείτε να βρείτε άλλους κοινούς στόχους, τότε δεν χρειάζεται και η ύπαρξη της σχέσης...


galazia_sfaira Συμφωνα με αυτα τα λόγια εαν δεν καταδέχεται ο αλλος να μοιραστει κάποιο άλλο ενδιαφέρον πράγμα της ζωής και επιμένει σε ενα θέμα τότε δεν έχει νόημα η υπαρξη σχέσης άρα ετσι δικαιολογείται η προταση μου.

angela_al Σύμφωνο οτι ειναι κραυγή γιά βοήθεια. Επιπλέον όλοι ξέρουμε οτι δεν γίνεται να αναγκάσεις κάποιον να κάνει κάτι ουτε εχει νοημα. Επίσης όσο αφορά τις κατευθύνσης με πια έννοια λες το να θέσουμε; Αν εννοείς πως δε μπορούμε να θέσουμε τότε γιατί στη συνέχεια μου προτείνεις τη βοηθεια απο τον ειδικό;
Οταν μιλάω για κατευθύνσεις εννοώ απλά πράγματα.Οπως παρότρυνση για ειδικό, ενασχόληση μέ κάποια συγεκριμένη πνευματική δραστηριότητα κτλ.
Οσο αφορά αυτο που προτείνεις για ειδικό δεν εχει καταφέρει κάποιος ειδικός να κάνει κατι και όλοι δεν βοήθησαν καθόλου στη κατασταση γενικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη μου αν κάποιος είναι πεπεισμένος ότι η ζωή είναι μόνο αυτό που βλέπει εδώ, πως δεν υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο, δεν είναι άρρωστος ντε και καλά...

Η ασθένεια του φίλου σου ξεκινάει από την έρευνα που κάνει για την αθανασία του!

Η ίδια του η αντίληψη, βρίσκει αντιστάσεις στην ψυχή του, για αυτό και η τόσο μεγάλη εμμονή με την αθανασια του σώματος!

Δεν μπορείς να τον βοηθήσεις, γιατί όταν κάποιος έχει εμμονή (που συγκαταλέγεται στις ψυχικές ασθένειες), δεν αναγνωρίζει την ασθένειά του.

Θα έλεγα λοιπόν, έτσι απλά, και επειδή δεν μπορεί να υπάρξει ούτε ταύτιση, ούτε μοίρασμα, να διακόψεις την σχέση έστω και προσωρινά, γιατι θα περνάς πάντα σε ενοχές (χωρίς να το θέλεις) γι' αυτό που δεν μπορείς να κάνεις...Παίρνεις ακουσίως την ευθύνη, γιατί κι εσύ ο ίδιος βρίσκεσαι σε κατάσταση έρευνας για τον εαυτό σου και δεν έχεις σταθεροποιήσει την εσωτερική σου ισορροπία...

’ν εννοείς το ρέικι, για πνευματική δραστηριότητα, συμβουλευτικά μόνο θα σου έλεγα, να τον αποτρέψεις...Σε ψυχικές διαταραχές και εμμονές, η πνευματική ενέργεια μπορεί να φέρει διχασμό της προσωπικότητας και να καταστεί επικίνδυνη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:’ν εννοείς το ρέικι, για πνευματική δραστηριότητα, συμβουλευτικά μόνο θα σου έλεγα, να τον αποτρέψεις...Σε ψυχικές διαταραχές και εμμονές, η πνευματική ενέργεια μπορεί να φέρει διχασμό της προσωπικότητας και να καταστεί επικίνδυνη...
Μιά φίλη μου 20 χρόνια που είναι 33 ετών πάσχει 10 χρόνια από μανία καταδίωξης.
(Νομίζει ότι την παρακολουθούν, βλέπει άλλα αντι αλλων, ζηλευει σε σημείο φόνου)
Παίρνει ψυχοφάρμακα σε μόνιμη βάση και αναλογα με την προσωπική της ζώή που είναι από χαλια εως πολύ χάλια , αυξ'άνει τη δόση.
Της έστειλα Ρεικι μία μέρα που ήταν τελείως απελπισμένη, αλλά κάτι μου έλεγε ότι δεν πρέπει να της κάνω ποτέ θεραπεία.
Περιττό να σας πω ότι δυστυχώς , δεν μπορώ να την οφελήσω... :oops:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και γιατί αισθάνεσαι έτσι :oops: Ντάννυ μου?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Η παραίτηση από τη ζωή; Η απραξία; Η έλλειψη ενδιαφερόντων; Αυτά τουλάχιστον κατάλαβα από τις περιγραφές του Parh. Νομίζω είναι πολύ σοβαρά όλα αυτά.
Οσο αφορά αυτο που προτείνεις για ειδικό δεν εχει καταφέρει κάποιος ειδικός να κάνει κατι και όλοι δεν βοήθησαν καθόλου στη κατασταση γενικά.
Αν έχεις τους λόγους σου να πιστεύεις ότι συνέβη έτσι, ελπίζεις ότι θα βοηθήσεις εσύ λοιπόν; Αν πραγματικά επιθυμείς να το κάνεις κι είσαι πολύ κοντινό του πρόσωπο, γιατί δε συνεργάζεσαι με τον γιατρό του;
Ωστόσο η δική μου εκτίμηση είναι εντελώς διαφορετική για τα άτομα με ψυχικά νοσήματα- είναι τόσο σύνηθες πια... μπορεί να νοσήσουμε όλοι μας κάποια στιγμή της ζωής μας- δεν είναι στίγμα- μόνο ζητώντας βοήθεια θα λάβουμε. Κι αυτό επιτυγχάνεται μόνο με εμπιστοσύνη, συνεργασία, ειλικρίνεια, συνέπεια στη θεραπευτική διαδικασία, με τον ειδικό που θα επιλέξουμε. Υπάρχει διέξοδος, αφού τηρηθούν τα παραπάνω.
Οι πνευματικές δραστηριότητες σε καμιά περίπτωση δεν ενδεικνύονται για αυτά τα άτομα. Όταν με το καλό βγει κι αποχαιρετήσει αυτό το τέλμα κι έχει τη διάθεση μπορεί να ασχοληθεί συνάμα με όλα τα γήινα και καθημερινά και με όλα τα υπόλοιπα.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:και γιατί αισθάνεσαι έτσι :oops: Ντάννυ μου?
Για το φτύσιμο...
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιός σε έφτυσε?

η κοπέλα που δεν ήθελε βοήθεια?

και εσένα τι σε νοιάζει?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”