ετος 2012

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ιωαννάκι μια χαρά τα πας!!εγώ τις παραθέσεις ακόμα να τις μάθω!! :D >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι ακριβωσ θεσ να πεισ με τη φραση αυτη γιατι εγω βασω μου δεν καταλαβα,ειμαι και λιγο ξανθια.
Η επιστήμη ανακαλύπτει και τεκμηριώνει την ζωή, μέσα σε ένα φυσικό σύμπαν. Η γνώση για το άτομο, για την ύλη, για τα ηλεκτρόνια, για το βιολογικό και ψυχολογικό μέρος της ανθρώπινης ύπαρξης διαρκώς διευρύνεται και μας κάνει κοινωνούς μιας βαθύτερης αλήθειας που έχει νόημα για την φυσική μας εξέλιξη.

Η πνευματική μας εξέλιξη δεν είναι ανεξάρτητη από την επιστήμη μεν, όμως υπάρχει ένα πεδίο που είναι τόσο εσωτερικό, που δεν μπορεί η ανθρώπινη λογική και επιστημονική διάνοια να το προσεγγίσει, όσους πειραματισμούς και να κάνει, γιατί η ίδια δεν μπορεί να το τεκμηριώσει...

Αυτό το πεδίο είναι μέρος του Εαυτού μας και η γνώση του ξεκινά από την δική μας ανάγκη να προεκταθούμε προς μια διευρυμένη δομη του Εαυτού μας, αναγνωρίζοντας τον πυρήνα της ύπαρξής μας.
Η ανάγκη μας να ονομάσουμε αυτόν τον πυρήνα "Θεό" ξεφεύγει από τις επιστημονικές τεκμηριώσεις, γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να πειραματιστεί με την βαθύτερη ουσία της ζωής, παρά μόνο μέσα στο φυσικό σύμπαν. Το πνευματικό σύμπαν το προσεγγίζει με πειράματα τέτοιου είδους, που μάλλον είναι ακατάλληλα να συνδυάσουν την πνευματική, ψυχολογική και φυσική έκφραση της ζωής...

Η γνώση του ποιοί πραγματικά είμαστε, η γνώση της ζωής και των Νόμων της Δημιουργίας δεν είναι παρά μια εσωτερική επιστημονική άποψη, που ο καθένας μας γίνεται ερευνητής της και πειραματίζεται μέσα από διαφορετικούς δρόμους, μέχρι να ανακαλύψει εκείνον τον πυρήνα της ύπαρξής του και να του επιτρέψει να δράσει μέσα σε ένα υλικό περιβάλλον, απόλυτα φυσιολογικά και με ροή, έτσι ώστε η ζωή να αποκτήσει την συνέχεια και την συνέπεια που υπόκειται σε ένα πνευματικό σχέδιο που έχει την δική του νοημοσύνη.

Θεωρώ ότι αν δεν ανακαλύψουμε τον δικό μας "μικρόκοσμο", είναι αδύνατον, όσα επιστημονικά πειράματα και να γίνουν, να αποδεχθούμε φυσιολογικά ένα "μακρόκοσμο" του οποίου η δράση είναι η συνέχειά μας.

Παραμένοντας, λοιπόν, "καθηλωμένοι" στις καθημερινές μας φοβίες, αυτές δεν θα "ησυχάσουν" μέσα από τις επιστημονικές τεκμηριώσεις, όπως δεν "ησύχασαν" οι ψυχολογικές μας πιέσεις πάνω στην καρέκλα του ψυχολόγου.

Υπάρχει για τον καθένα μας, θεωρώ, μια πιο προσωπική διαδρομή που ξεκινά από την δική μας νοημοσύνη και γνώση, από τον δικό μας πειραματισμό, και τεκμηριώνεται μέσα στην φυσική μας ζωή με πνευματική, ψυχική και φυσική «υγεία», που έχει διάρκεια και δεν αγκιστρώνεται στις επιστημονικές αποδείξεις, όπως επίσης δεν χρειάζεται «δεκανίκια» για να εκδηλώσει την ουσία της…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ομολογώ ότι εκνευρίζομαι με τη νέα δημιουργία του Χολιγουντ (2012) που απεικονίζει με φοβερα εφε από την -υποτιθέμενη- καταστροφή του πλανήτη (ο οποιος στο τέλος καταστρεφεται, οπως μου είπε μιά φίλη μου που το είδε ), σε μιά τέτοια στιγμή της ανθρωπότητας που ταινίες σαν κι αυτη συμβάλλουν στο να προσελκύσουμε καταστροφικά αποτελέσματα χρησιμοποιώντας το πλήθος των θεατών να οραματίζονται το τέλος της Γης, επειρεάζοντας παράλληλα το συλλογικό ασυνειδητο! X(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ πως θα ζήσει ο φόβος? Χρειάζεται τροφή... :?
πως αλλιως θα μας ελέγχει? με το μέλλον!

αντί να γυρίσουν ταινία για την καταστροφή της γης το 2012, μήπως θα ήταν καλύτερα να γυρίσουν μια ταινία με τα χάλια τους?

Λέω τώρα... :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μήπως να σταματήσουν να γυρνάνε ταινίες να ηρεμήσουμε λίγο; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

καταστροφή του πλανήτη (ο οποιος στο τέλος καταστρεφεται,
Σώπα ρε συ,αφού ούτε οι αμερικάνοι δεν κάναν κανα κουλό να σωθούμε τελαιυτέα στιγμή κάτι μου λέει όμως :-? :-? :D :D
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Παιδιά το περασμένο Σάββατο άκουσα κήρυγμα για την ταινία 2012 στην εκκλησία μου, που βγήκα έξω τρέχοντας για να μην με πάρουν τα γέλια και....τους μαγαρίσω την λειτουργία!! Ο ιερέας, ένας σουπερ ηλικιωμένος τύπος ωρίωνταν ότι για όλα φταίνε οι Μάγιας και τα σαχλά τους ημερολόγια!! Αν δεν ήταν αυτά λέει ο κόσμος δεν θα είχε λόγο για τέτοιες μυθοπλασίες!! Κάπως πήγε να το εξηγήσει και βιβλικά αλλά τα σκάατωσε χειρότερα! Εγω πάντως καμώθηκα πως πάω τουαλέτα και επέστρεψα μετά το κήρυγμα για να μην με πιάσει το κακαριστό μου γέλιο και με πάρουν στο κυνήγι οι γεροντοκόρες θεούσες του σεβαστού ποιμνίου!!! :D
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

=)) :)) =)) :))
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

...............................................................
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Παιδιά το περασμένο Σάββατο άκουσα κήρυγμα για την ταινία 2012 στην εκκλησία μου, που βγήκα έξω τρέχοντας για να μην με πάρουν τα γέλια και....τους μαγαρίσω την λειτουργία!!
Αναρωτιόμουν Ναταλία...
Θα μπορούσες να σταθεις μπροστα σε όλους στην εκκλησία σου και να τους πεις ότι είσαι Ρεικι -Μαστερ? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Danny έγραψε:
Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Παιδιά το περασμένο Σάββατο άκουσα κήρυγμα για την ταινία 2012 στην εκκλησία μου, που βγήκα έξω τρέχοντας για να μην με πάρουν τα γέλια και....τους μαγαρίσω την λειτουργία!!
Αναρωτιόμουν Ναταλία...
Θα μπορούσες να σταθεις μπροστα σε όλους στην εκκλησία σου και να τους πεις ότι είσαι Ρεικι -Μαστερ? :-?
ΦΥΣΙΚΑ!
Στην ενορία το έχω ήδη κάνει!! Δεν υπάρχει πρόβλημα! Το ξέρει και ο εφημέριος και ο Πνευματικός μου! Αν και ο πρωτος είναι λίγο παπούλης ξέρει ελάχιστα σε αυτά τα θέματα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα όμως! Υπάρχει ομως κι ένας νεαρός Ιησουήτης που τώρα είναι στην Ρώμη για να χειροτονηθεί ιερέας, και αυτός ασχολείται πολύ με το Ται τσι.
Ξέρεις κάτι Ντάνυ μου, εγώ σας καταλαβαίνω για τον αρνητισμό σας σε κάποια πραγματα με την εκκλησία όμως στην δική μου εκκλησια τα πράγματα δεν είναι τόσο απόλυτα. Μαθαίνουμε να αγαπάμε την εκκλησία μας ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, αλλά μας αγαπάει και αυτή...ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ. Ετσι το ότι πήρα το ρέικι δεν μου αφαίρεσε το δικαίωμα από το να κοινωνάω, να πηγαίνω στην εκκλησία μου και να μην στερούμε ό,τι για μένα είναι τόσο πολύ σημαντικό!! Τουναντίον, μέσα στο φόρουμ έχω νιώσει αρκετά άβολα μερικές φορές από τις εκφράσεις κάποιων για αυτή μου την πλευρά, και ότι έπρεπε να δώσω εξηγήσεις , κάτι που ουδέποτε δεν μου συνέβη με τους παπάδες..... Κι εγώ από τους παπάδες περίμενα την αντίδραση αλλά....βρέθηκα προ εκπλήξεων!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί, εσύ πιστεύεις εκεί που πιστεύεις, με ευλάβεια και δεν σου χρειάζεται κάτι παραπάνω...Ουτε έγκριση, ούτε αποδοχή, από κανέναν.

Εχω άπειρες αντιρρήσεις και βαθιές ενστάσεις με όσα λες, αλλά δεν με ενδιαφέρει ούτε να σε πείσω για κάτι, ούτε και να αντιπαραθέσω τίποτα, γιατί αυτή απλά είναι η δική μου εμπειρία με την θρησκεία και την πνευματική ανάπτυξη των ανθρώπων μέσα από αυτήν!

Αν εσένα κορίτσι μου σε βοηθά, σε αναπτύσσει και σε θεραπεύει εσωτερικά, εμάς μας περισσεύει! ΄Οσο για ορθοδοξους και καθολικούς, άσε καλύτερα, ας μην ανοίξουμε διάλογο, γιατί θα είναι σαν να προσπαθούμε να ξεχωρίσουμε τους λύκους σε μαύρους και άσπρους, και ξεχάσουμε ότι τελικά όλοι λύκοι είναι...

Με όλη μου την αγάπη! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πιστευω ότι οι περισσότεροι που καταλήγουν στον δρόμο της ενέργειας και της αναζητησης του Θεού, εχουν ηδη περάσει από την εκκλησία διότι αυτος είναι και ο μόνος τόπος που ψάχνει κανεις να βρει τον σοφό, τον αγαθό, τον ανθρωπο ιερέα-μεσάζοντα του θεού που ---εγγυημένα --- θα πρέπει να αγαπάει χωρις όρους...

Πολλά χρόνια ακουγα , πίστευα και ΔΕΝ ερευνούσα!
Ειχα ανάγκη από την αποδοχη τους, γιατι είμουν με μιά λέξη τους και εγώ σημαντική, αγνή και αμόλυντη!
Τελικά για να αποσπάσω τη λέξη τους, εισέπραττα ανταλλάγματα και ταμπέλες , και αυτο δεν είναι αγάπη χωρις όρους.

Θυμώνω με μένα ακόμα και σε ρωταω περισσότερο γιατι προσπαθώ να καταλάβω με ποιο τρόπο μπορει να συμβαδίσει η πνευματική ανεξαρτησία κάποιου (που έχει θεωρητικά όλη τη γνώση να κατεβασει το Πνευμα του στο πιάτο), με το να κάθεται να ακούει κύρηγμα για τους Μαγια.
Τουναντίον, μέσα στο φόρουμ έχω νιώσει αρκετά άβολα μερικές φορές από τις εκφράσεις κάποιων για αυτή μου την πλευρά, και ότι έπρεπε να δώσω εξηγήσεις , κάτι που ουδέποτε δεν μου συνέβη με τους παπάδες....
Λυπάμαι αν σε έκανα να νιώσεις άβολα, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια μεχρι να μάθω να τιμώ αυτα που διαβάζω και να τα επεξεργάζομαι νοητικά τόσο, ωστε να απαντώ, συμφωνα πάντα με τα δικά μου βιώματα! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό που κατάλαβα τις τελευταίες μέρες και με στενοχώρησε, είναι πως μερικοί άνθρωποι, έχουν τόσο παρεξηγημένη άποψη για την έννοια θεός, που έχουν διαγράψει, οποιαδήποτε μορφή πνευματικού δρόμου από την ζωή τους, και έχουν επιλέξει τον πλήρη υλισμό.. και όλα αυτά γιατί η προσέγγιση του θεού, έγινε μέσα από την θρησκεία, αλλά με έναν τρόπο δογματικό και στενό.. για κάτι τόσο ευρύ όσο η έννοια "θεός"..

Έτσι ο θεός για κάποιους έγινε ο τιμωρός που θα κρίνει τις πράξεις τους, και θα τους ρίξει κάποια τιμωρία.. τον διέγραψαν λοιπόν από την ζωή τους, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Μερικές φορές απορώ, πως εθελοτυφλούν σε μερικά πράγματα.. απλά αφορίζοντας τα.. και θεωρούν τους εαυτούς τους πεφωτισμένους.. ενώ υπήρξα και εγώ σε αυτήν την θέση.. με ξενίζει ακόμα.. @};-

(τελικά εκφράζομαι καλύτερα το βράδυ.. :shock: )
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τον διέγραψαν λοιπόν από την ζωή τους, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Bασίλη, αυτοί οι άνθρωποι διέγραψαν αυτόν τον "κατασκευασμένο" θεό και τους ενδιάμεσους του, από το νοητικό τους επίπεδο.
Από το συναισθηματικό όμως, δεν μπορούν να το κάνουν. Γι' αυτό ο φόβος θα τους κυριεύει στο φυσικό τους πεδίο, πάντα!

Η μνήμες των θρησκευτικών προτύπων, δυστυχώς, λειτουργούν, μέσα από τα κύτταρά, ακόμα και αν έχεις κόψει κάθε σχέση με την θρησκεία και το τυπολατρικό της!
Είναι μια δύναμη που λειτουργεί ασυνείδητα, με βάση τις προγονικές μνήμες που μας κληροδοτήθηκαν κατά την "είσοδό" μας στον φυσικό κόσμο!

΄Ετσι μπορεί να λένε ότι δεν πιστεύουν στον θεό, αλλά οι πράξεις τους αγκιστρώνονται εξακολουθητικά στους θεϊκούς νόμους, κάτι που τους φέρνει στην καθημερινότητα, πολλαπλές φοβίες, απωθώντας τον βαθύτερο υπαρξιακό τους φόβο.

Δεν διαφοροποιούνται, συναισθηματικά, σε τίποτα από τους «πιστούς», που φοβούνται τον θεό της θρησκείας…
Αν παρατηρήσεις τους ανθρώπους που έχουν απορρίψει τον θεό, και αυτούς που εμμένουν στην θρησκοληψία, θα δεις ότι και οι δύο δεν αφήνουν χώρο στο προσωπικό βίωμα. Συναισθηματικά είναι σχεδόν «νεκροί» και οι μεν και οι δε και χρειάζονται εξωτερικές εντάσεις για να μπορούν να βιώνουν την ζωή εκτός τους, μια και οι πόλοι τους εσωτερικά είναι εντελώς διαχωρισμένοι και τους διακατέχει μια εσωτερική ακινησία.

Παρατήρησα στην νεαρή μου ηλικία, δύο σημαντικές ομάδες της κοινωνίας μας, τους θρησκευόμενους πάντα εξαρτημένους από την τυπολατρία, από την μια, και τους πολιτικά ενταγμένους σε κόμματα της αριστεράς, από την άλλη. Η διαφορά τους είναι και η μεγαλύτερη ομοιότητά τους! ΄Ένας μεγάλος θυμός για την ζωή!
Οι μεν τον απέδιδαν στους δε!

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να «ζήσει» χωρίς το πνευματικό του πεδίο σε αρμονία με τα υπόλοιπα, παρά μόνο να «περιφέρεται» και να «συναναστρέφεται» μπορεί, χωρίς την παραμικρή ευλάβεια!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”