ετος 2012

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ετος 2012

Δημοσίευση από Vasoula »

Eλενάκι μου, θέλω να σου απαντήσω στο ερώτημα σου «γιατί βιάζονται όλοι να προλάβουν, τι να προλάβουν?»….

΄Όλα ξεκινούν κατ’ αρχήν από κάποιες δοξασίες που δόθηκαν μέσα από τους Μάγιας και διάφορους διδασκάλους παλαιότερα…Για την ανάληψη της γης και την μετάβασή της στην 5η διάσταση, τον Δεκέμβριο του 2012

Εχουν ειπωθεί πολλά σενάρια, για καταστροφή της γης, για μεγάλους σεισμούς και διάφορες άλλες υπερβολές και ασάφειες, γιατί όπως γνωρίζουμε όλοι, η φήμη από στόμα σε στόμα μεγαλοποιείται…
Η δική μου εργασία, έχει να κάνει με την ανάληψη και μου δόθηκαν κάποιες ελάχιστες εξηγήσεις για τον χρόνο και το μέλλον της γης, γιατί όπως σας έχω πει, καμία καθοδήγηση/επικοινωνία ποτέ και πουθενά δεν κάνει μελλοντολογικές προβλέψεις... Και φυσικά είναι ανόητο και να το σκεφτεί κανείς, ότι τα πνευματικά πεδία θα έδιναν ποτέ τέτοιες πληροφορίες, που μόνο φόβο προκαλούν.
Ετσι κι εγώ παρέμεινα σε ό,τι μπόρεσα να κατανοήσω και να συλλάβω, τοποθετώντας το με εμπιστοσύνη στην καρδιά μου, δίνοντας μεγάλη βάση στους «καθαρισμούς» και την θεραπεία των κυττάρων, καθώς και στις συναισθηματικές και νοητικές απεμπλοκές, ώστε να «βιωθεί» το πνευματικό πεδίο. Αυτή είναι με πολύ λίγα λόγια η διαδικασία της «ανάληψης» του ανθρώπινου όντος και η υπέρβασή του, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μια τέτοια έκφραση…

Νιώθω, χωρίς να γνωρίζω και πολλά, πολύ μεγάλη χαρά και ευγνωμοσύνη που βιώνω αυτήν την εποχή και βλέπω ότι διαρκώς και περισσότεροι άνθρωποι, χρειάζονται εργασία σε βαθύτερο επίπεδο, αναγνωρίζοντας την πνευματική τους τελειότητα και δρώντας προς την κατεύθυνση της αποκατάστασης του θεϊκού σχεδίου της αγάπης μέσα τους, ώστε να μπορέσουν με δύναμη και θέληση να «φωτοδοτήσουν» και άλλους ανθρώπους και αυτοί με την σειρά τους, άλλους, ώστε ένα μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας να «αντέξει» τον «θεϊκό» κραδασμό, που θα συμβεί και θα ανεβάσει τις συνειδητότητες σε ένα άλλο πιο λεπτοφυές επίπεδο!!

Η δική μου απλή αίσθηση, είναι ότι όσοι δεν έχουν καταφέρει να «θεραπεύσουν» τον υλικό κραδασμό, σε πιο λεπτοφυή δόνηση (και αυτό προκύπτει μόνο με εργασία στα πεδία του), θα βιώσουν μια «νέα αρχή» στην φυσική τους ζωή, που θα είναι πολύ δύσκολη! ΄Όμως οι δυσκολίες της φυσικής ζωής έτσι κι αλλιώς υπάρχουν, για όσους ζουν την ζωή τους εδώ μηχανικά, χωρίς να προσπαθούν να την βιώσουν με αλήθεια και υψηλότερο κραδασμό. ΄Ετσι δεν φοβάμαι καθόλου για το «μετά»…το οποίο θα ακολουθήσει την φυσική ροή της εξέλιξης και το μόνο ίσως που θα είναι διαφορετικό, θα είναι η ταχύτητα που θα εξελίσσονται διάφορα γεγονότα…
Το 2012 λοιπόν θα γίνει για πρώτη φορά συμπαντική σύγκλιση…Αυτό σημαίνει ότι οι γαλαξίες, οι πλανήτες και οι κόσμοι, για πρώτη φορά στην ιστορία (!) θα συγκλίνουν μεταξύ τους σχηματίζοντας μία ροή φωτός!

Φανταστείτε λοιπόν έναν κύκλο, και βάλτε στο πάνω μέρος του ένα σημείο Ο και στο κάτω μέρος του πάλι ένα σημείο Ο. Η ανθρωπότητα ξεκίνησε από το πάνω σημείο Ο και άρχισε να κατεβαίνει από αριστερά του κύκλου, κάνοντας μισή περιστροφή…Αυτή η μισή περιστροφή για την ανθρωπότητα διαρκεί 13.000 χρόνια (Η περιστροφή του ήλιου γύρω από την Αλκιόνη, διαρκεί 26.000 χρόνια). Αυτήν την στιγμή βρισκόμαστε ένα ίχνος πριν το κάτω σημείο μηδέν…

Το 2012, με βάση αυτήν την συμπαντική σύγκλιση, το πάνω σημείο 0 θα ενωθεί με το κάτω σημείο 0, μέσα από μια διαδρομή φωτεινής ροής. ΄Όταν η ανθρώπότητα πατήσει σ’ αυτό το σημείο 0, όσοι είναι προετοιμασμένοι θα μπουν μέσα σ’ αυτήν την φωτεινή ροή, που αλλάζει τελείως τον κραδασμό τους!! Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία προς το πάνω σημείο 0, και την εξελικτική πορεία προς τα πάνω, που αλήθεια δεν γνωρίζει κανείς τι μπορεί να επιφέρει…Σίγουρα κάτι όχι καταστροφικό, γιατί δεν γίνεται, αλλά όμως κάτι «νέο» στο οποίο οι άνθρωποι θα χρειαστεί να προσαρμοστούν…Και επειδή κάθε προσαρμογή φέρνει πόνο και αγωνία, ίσως γι’ αυτό «κυκλοφορούν» αυτές οι εκφοβιστικές φήμες
Δεν γνωρίζω τι θα γίνει μετά, και κανείς δεν γνωρίζει…Προετοιμαζόμαστε όμως γι’ αυτήν την στιγμή της σύγκλισης, χωρίς προσδοκίες!!!

Δεν θα μπορούσα να σου απαντήσω σε πιθανά ερωτήματα Ελενάκι…Και γι’ αυτό άργησα να γράψω γι’ αυτήν σου την ερώτηση…΄Όμως σκέφτηκα, καλύτερα να υπάρχει μια σφαιρική γνώση, παρά να υπάρχει άγνοια…

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ Βάσω που το θυμήθηκες.
Διάβαζα και ξαναδιάβαζα κατι υπονοούμενα ...οτι δεν εχουμε χρόνο και πρέπει να βιαστούμε και αναρρωτιόμουν ..

Πιθανως να με εχει συνεπάρει μια αισιόδοξη διάθεση που με καταλαμβάνει όποτε διαβάζω τον Κρισναμούρτι μου....μπορεί να είναι και το γλυκό φθινόπωρο....ισως και εσείς όλοι που μου φέρνεται στο φώς μια λυρική διάθεση..

Ομως εχω την αίσθηση οτι αν τελικά γίνει κάτι εμφανές στην ψυχή των ανθρώπων, αυτό θα είναι φωτεινό και ανέλπιστα όμορφο.
Η ανθρωπότητα ψάχνει , αναζητά την ελευθερία και την αγνότητα , ακόμη και οταν επιτίθεται και αγριεύει.
Αν υπάρξει φως , θα την έλξει σαν τις πεταλούδες και οπου υπάρχει η άισθηση της αγάπης είναι γλυκά και ήρεμα.

Και μια προσωπική διαπίστωση ..
Οσο και να θέλω να προχωρήσω , όσο και να προσπαθώ να πετάξω...αυτό ναι μεν χρειάζεται την δική μου δουλειά άλλα και κάτι άλλο που ερχεται μόνο του και που αυτό καθορίζει την αλλαγή.
Σκέφτομαι οτι δεν γίνεται να βιάσουμε την εξέλιξη μας , τρέχοντας όπως έιδα κάποιους να λένε .....φωνάζοντας << δουλέψτε, μην χαλαρώνετε....σκοτώστε τα διαμόνια στο σπίτι τους ...και αλλα τέτοια....>>
Καθε τι ερχεται στην ωρα του....αυτό εδω το έμαθα.. :D
΄
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα παίρνουν τον χρόνό τους Ελενάκι!

Συμφωνώ πολύ μαζί σου!

Η εργασία δεν είναι μόνο η εξωτερική γνώση, αν και αυτή παίζει τον ρόλο της.

΄Οτι συμβαίνει στην ψυχή είναι απίστευτα όμορφο μεν, αρκεί να μπορέσουμε αυτό το όμορφο να το νιώσουμε, να το βιώσουμε, να το πραγματώσουμε μαζί της, σαν ένα!!!!!

Αν οραματιστούμε τις μεγάλες θεϊκές ένοιες, χωρίς προσδοκίες, ίσως καταφέρουμε μέσα σ' αυτό το φωτεινό όραμα να βρούμε ψήγματα του πνεύματος μας και να το αφήσουμε απλά και αγνά να εκδηλωθεί...
΄Εστω και σαν ψήγμα στην αρχή, για να διαπιστώσουμε μετά ότι η ομορφιά δεν είναι μόνο στο ηλιοβασίλεμα, αλλά στην πληρότητα που νιώθουμε ενωμένοι με τον ΕΑΥΤΟ μας!

Σιγά σιγά τα βήματα, αρκεί να γνωρίζουμε εσωτερικά προς τα που κατευθυνόμαστε...

Η ευδαιμονία ειναι χωρίς προσδοκίες...συμβαίνει έτσι απλά, όπως ο ήλιος φωτίζει, χωρίς να νοιάζεται για ποιόν!

Το ατομικό φως αναδύεται τόσο φυσικά και απλώνεται σε όλα, χωρίς λόγο και κυρίως χωρίς προσδοκία...

Γι' αυτό δίσταζα να απαντήσω...
Για να μην νομίζει κανείς πως δεν έχει χρόνο...
Δεν υπάρχει χρόνος μέσα στο φως...
Δεν υπάρχει φόβος μέσα στο άχρονο

Αρκεί να ΘΕΛΟΥΜΕ να μπούμε στον θεϊκό ποταμό αγάπης!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όλη η καταστροφολογία για το 2012 προέκυψε από την ιδιάζουσα σύμπτωση της κοσμικής σύγκλισης που είναι ίδια με αυτή που προέκυψε κατά τον μεγάλο κατακλυσμό. Το τραύμα αυτό υπάρχει ακόμα στο συλλογικό ασυνείδητο και είναι λογικό να βγαίνει στην επιφάνεια. Το πιο περίεργο όμως είναι ότι το χειμερινό ηλιοστάσιο του έτους 2012 πραγματοποιείται στις 21:12/2012 στις 11:11.
Αυτό έχει πυροδοτήσει μια άλλη θεωρία ότι στις 11.1.1992 άνοιξε μια Πνευματική Πύλη από τον Ωρίονα μέσα στην οποία κινείται ήδη η Γαία, η οποία προετοιμάζεται για την Ανάληψη της εξαγνίζοντας το φυσικό της σώμα με αυτό που εμείς ονομάζουμε φυσικές καταστροφές.Αυτή η Πύλη θα παραμείνει ανοικτή μέχρι 31.12 2011 οπότε και θα κλείσει προετοιμάζοντας τις ψυχές στην αφύπνιση της Χριστικής Συνείδησης αλλά και στην επανένωση με τις ομάδες ψυχών που κάθε μια ανήκει. Είναι το προπαρασκευαστικό ας πούμε στάδιο μέχρι την καταληκτική ημερομηνία του ημερολογίου των Μάγιας.
Αν λάβουμε όμως υπόψη και την μετάπτωση των ισημεριών όλες οι ημερομηνίες είναι σχετικές. Τώρα για το αν πρέπει να τρέξουμε θα έλεγα, ότι μάλλον πρέπει να απορρίψουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με την ψευδαίσθηση της ύλης και της επιθυμίας παρά με κυνηγητό μήπως και δεν προλάβουμε. Σωστά είπε η Βάσω να προλάβουμε τι???
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η επανένωση των ομάδων ψυχών!!!


για σκεφτείτε το!!! :D :D :D


Χρυσουλίτσα, ευχαριστούμε... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αν η χαριντεα ειναι η γνωστη χρυσουλα τοτε εξηγηται η απαντηση της!

Πραγματικα εμεινα με ανοικτο το στομα!

υποκλινομαι

:D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τώρα για το αν πρέπει να τρέξουμε θα έλεγα, ότι μάλλον πρέπει να απορρίψουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με την ψευδαίσθηση της ύλης και της επιθυμίας παρά με κυνηγητό μήπως και δεν προλάβουμε.
________________
Τι ακριβως θέλεις να πεις με αυτό ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιαννάκη??? :shock:

κατάλαβες?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΟΧΙ !!! :D
Μονο τους αριθμους, τα αρθρα και δυο, τρια ρηματα κατανοησα!

Δεν κατανοησα απλα μου αρεσε οπως τα εγραψε!!!

Ηταν σαν να ζωγραφισε και στο τελος ρωτησε: Σωστά είπε η Βάσω να προλάβουμε τι???

:D :D
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Εχω ακούσει και εγώ διάφορα και έχει τύχει να συνομιλήσω απο κοντά με διάφορους που ασχολούνται με αυτο το θέμα.
Το γνωστό Φουράκη, το Κεραμυδα και άλλους.Εχει τύχει να ακούσω απο κοντά και συζητήσεις τους. Το συμπερασμα γενικά πάντως ήταν 'Οτι είναι να γίνει θα γίνει μεχρι το 2012'.Περιμένουν μια αλλαγή τότε προς το καλύτερο.Και αυτό πιστεύω ταιριάζει κάπως με αυτο που γράφει η Βάσω.
Για τα βιοτσιπ τι γνώμη έχετε; Παντως σε πολλούς ανθρώπους που έχω ρωτήσει οι μισοί τουλάχιστον είναι υπέρ.Δηλαδή πιστεύω πως θα μείνει ενα πολύ μικρό ποσοστο κατά. Εγώ δεν εχω απολυτα αποφασίσει αλλά πιστευω πως δεν χρειαζόμαστε τόση τεχνολογία γενικά στη ζωή μας.Μας λείπουν αλλα πραγματα.Ισως σε μερικούς.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

οτιδήποτε έχει να κάνει με την ψευδαίσθηση της ύλης και της επιθυμίας
Τι ακριβως θέλεις να πεις με αυτό ?
Ελενάκι, ίσως η λέξη "ψευδαίσθηση" δεν ανταποκρίνεται νοητικά, σ' αυτό που εμεις θεωρούμε ύλη και πραγματικότητα.

Η ψευδαίσθηση είναι ακριβώς το στάδιο
της συνείδησης που δρα με τον ατομικό εαυτό, θεωρώντας τους ανθρώπους αυτοτελείς μονάδες με τις οποίες δεν την συνδέει τίποτα. Σ' αυτό το στάδιο, που βιώνεται κατά την βρεφική/παιδική ηλικία, ο εαυτός ειναι αυτόνομος και ανεξάρτητος...είναι "εγώ"...

Δυστυχώς, αυτό το ανώριμο στάδιο εξίλιξης, που είναι φυσιολογικό στην αρχή, αν παραμείνει σαν εκδήλωση, και δεν ωριμάσει μεσα σε "ομαδική συνοχή" και μετά σε "συγχώνευση" με το Ενα, οδηγεί τον άνθρωπο σε συμπεριφορές και εκφράσεις ιδιοτέλειας και αντίδρασης, που στηρίζονται στην εγωιστική επιθυμία του παιδικού εαυτού, που απλά δεν μπορεί να αποδεσμευτεί και να ωριμάσει, εφαρμόζοντας το θεϊκό σχέδιο της αγάπης μέσα του...

Ζει λοιπόν με την ψευδαίσθηση της αυτοτέλειας και της ανεξαρτητης αντίδρασης, ενώ όλες του οι εκφράσεις δεσμεύονται από τους άλλους, πράγμα που δεν μπορεί να κατανοήσει...

Από αυτήν την ψευδαίσθηση της αυτάρκειας και της ανεξαρτησίας δημιουργούνται οι λανθασμένες εντυπώσεις στους ανθρώπους για τις σχέσεις τους με τους άλλους και των ιδιοτελών συμφερόντων που "κρύβονται" πίσω από ότι αυτός θεωρεί "δικό του", μην εξαιρώντας ακόμα και τα παιδιά του ή τους φίλους του ή τους συντρόφους του, από αυτήν την ιδιοτελή συμπεριφορά!

Η δική μου άποψη, αναμένοντας την απάντηση της Χρυσούλας :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Όλο αυτό με το έτος 2012 μήπως έχει να κάνει με το σημερινό πείραμα που ξεκινάει στην Ελβετία? :D :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιό πείραμα?????? Και πάνω σε ποιούς πειραματίζονται? :shock:

δεν ξέρω κάτι γι' αυτό! Μπορείς Ζεφυράκι να πεις παραπάνω?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Eννοεί το πείραμα που λαμβάνει χώρο στο CERN και έχουν σκοπό να αναπαραστήσουν το πρώτο δισεκατομμυριοστό του δισεκατομμυριοστού του δευτερολέπτου μετά την γέννεση του σύμπαντος.
Ξεκινάει σήμερα, με τη μορφή δοκιμών.
Το πείραμα καθεαυτό θα αρχίσει μέσα στον Οκτώβριο
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”