Αγγελοπράγμονες

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακριβώς αυτό είπα κι εγώ παραπάνω Χριστινάκι!

Η προστασία είναι πολυ υποκειμενική...
Και αυτό που εσύ και εγώ ίσως θεωρούμε "αστείο", άλλοι μπορεί να το ενστερνίζονται, να το σέβονται και να το πληρώνουν...
και μέσα σ' αυτό το "αστείο", φυσικά και περιλαμβάνεται και το ρέικι, για κάποιους...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

'Οταν εξαπατά μία έκφραση του Ενός, εξαπατούμε όλοι.

'Οταν εξαπατάται μία έκφραση του Ενός, εξαπατούμαστε όλοι.

'Οταν εμποδίζεται η "πνευματική ανάπτυξη" μιας έκφρασης του Ενός, εμποδίζεται η "πνευματική ανάπτυξη" του Ενός, δηλαδή όλων μας.

Η "πνευματική ανάπτυξη" της κάθε έκφρασης του Ενός είναι υπόθεση όλων μας, όχι από αλτρουισμό, αλλά γιατί έχει άμεση επίπτωση και στην "ανάπτυξη" του καθενός μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 01 Σεπ 2008 8:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

ΠΟλύ δίκαιο και πολύ σοφό αυτό που γράφεις Πάνο.

Αλλά οι μεγαλύτερες αλλαγες γίνονται εκ των έσω και μετά εξαπλώνονται.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εξαιρετικη η τοποθέτηση σου Πάνο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σαφώς και έχει επίπτωση στην εξέλιξη της ανθρωπότητας, Πάνο!!!

΄Ομως, όπως λέγω πάντα...

Κοιτάει ο καθένας τον ατομικό του δρόμο και την δική του εξέλιξη, και μέσα από αυτήν να μπορέσει να μετασχηματίσει τον φόβο και την άγνοια, αφού πρώτα τα έχει αντιμετωπίσει ο ίδιος!!!!

Αλλιώς, πως να πάμε όλοι μαζί και προς τα που?

Η θρησκεία φωνάζει "εγώ λέω αληθεια"

Ο "Μελχισεδέκ" φωνάζει "εγώ λέω αλήθεια"

Ο "Μιχαήλ" φωνάζει "εγώ λέω αλήθεια"...

Ο καθένας σκύβει βαθιά μέσα του να βρει την αλήθεια, που είναι φως και αγάπη...Μετά όλα είναι απλά...

Η ανθρωπότητα θα εξελιχτεί μέσα από του καθενός το ατομικό φως!
Δεν θα εξελιχτεί ούτε από την κριτική, ούτε από το ανάθεμα...

Μόνο η αγάπη μετασχηματίζει τα συνολικά βήματα...

Και είναι η δράση χωρίς αντίδραση...ακριβώς μέσα στην σιωπή, που αφήνει αυτήν την "γεύση" του θεού...

Δεν υπάρχει εξαπάτηση του Ενός...όλα εμπεριέχονται στον κύκλο της εξέλιξης...σωστό-λάθος! Δεν υπάρχει κάτι που να χρειάζεται να μεινει απέξω από αυτόν...

Ο σεβασμός μεταξύ μας είναι άραγε σωστός ή λάθος?

Σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά εγώ προχωράω στον ατομικό μου δρόμο, που για σένα μπορεί να είναι λάθος!

Αφησέ με να τον διανύσω όμως και να τον κατανοήσω μόνη μου...
Δεν χρειάζεται να με ακολουθήσεις, αρκεί να με αφήσεις να αντιδράσω, μέχρι να μπορέσω μόνη μου να δράσω...

Αυτό δεν είναι ζωή?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν μίλησα για ανθρωπότητα, αλλά για το 'Ενα (...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω, δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη, ίσως 'Ολο, ίσως 'Ον). Η ανθρωπότητα είναι μια σύλληψη του κοινωνικού ανθρώπου, το 'Ενα ή 'Ολο είναι η μία και μοναδική ύπαρξη όλων όσων βλέπουμε, δεν βλέπουμε, φανταζόμαστε ή δεν φανταζόμαστε. Και ο καθένας μας, αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν καθένα μας, είναι μία έκφραση του Ενός ή 'Ολου, τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο.

Δεν είναι, όμως, για το παρόν θέμα αυτή η συζήτηση, ας μην το ξεστρατίσουμε περισσότερο...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το κατάλαβα Πάνο,

αυτό το Ενα, το ΄Ολον, έχει όμως ατομικές εκφράσεις!!!

Πιστεύεις ποτέ ότι είναι δυνατόν να το εξαπατήσουμε???

Η εξέλιξη περνάει μέσα από το δυαδισμό...Αυτό το ΄Ολον χρειάζεται να διασπαστεί σε δύο, για να αναγνωρίσει την ενότητα μέσα στην φύση του!!!

αλλά σωστά λες...αυτή είναι άλλη συζήτηση!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Κατά το πολυπράγμων: Στον ενικό: ονομαστική ο πολυπράγμων, κλητική πολυπράγμων σ' όλες τις άλλες πτώσεις ενικού-πληθυντικού έχει «ο».
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Δεν νομίζω ότι φταίνε μόνο οι δάσκαλοι παιδιά.

Αφού και εμείς σαν "καταναλωτές" ώρες ώρες το τραβάει ο οργανισμός μας.

Όταν πήρα τον 1ο βαθμό πλήρωσα 120 ευρώ. Τότε γνώρισα μια κοπέλα και όταν μιλήσαμε για το ρεικι με ρώτησε πόσο πλήρωσα και πόσοι καθηγητές ήταν εκεί για να μου δώσουν τον 1ο βαθμό.

Γιατί για εκείνη λέει, ανέβηκαν εδώ στη Θεσσαλονίκη 4 καθηγητές και της έδωσαν τον πρώτο βαθμό με 500 ευρώ. Ήταν όμως καθηγητές... έτσι μου είπε εκείνη η κοπέλα.

Κι αυτά ήταν το 2003.

Έτσι για την ιστορία.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είχαν ντοκτορά Ζεφυράκι? :lol:

΄Ομως σοβαρά τώρα πες μου, ένιωσες άβολα με αυτό που πλήρωσες εσύ, έναντι αυτου που πλήρωσε η κοπέλα?

Ξέρεις λειτουργεί όπως στην ιατρική...
΄Οσο πιο πολλά πληρώσεις στον γιατρό, τόσο καλύτερες υπηρεσίες νομίζεις ότι θα πάρεις...

Αν εσύ νιώθεις καλά με αυτό που πήρες, ας μεινει ασχολίαστο...

΄Εχουμε πάντα ίσες δυνατότητες να επιλέξουμε το "καλό" και το "κακό" μας, μέχρι να νιώσουμε ότι όλα είναι εξέλιξη...
Ακόμα και η "μπαρουφα" που ίσως καποια στιγμη πιστέψαμε ότι θα μας βοηθησει στον δρόμο μας!

Κα ας λέει ο Πάνος για εξαπάτηση του Ενός...

Δεν το πιστεύω, δεν το έχω νιώσει ποτέ έτσι!

Γιατί η εξέλιξη δεν περιλαμβάνει μόνο τον έναν πόλο ποτέ...
Δεν υπάρχει η τιμιότητα μόνο, αλλά και η ατιμία...

Και αυτούς που τώρα κατηγορούμε για άτιμους και πλανεμένους, μπορει αν κοιτάξουμε βαθιά μέσα μας, να τους αντικρύσουμε στον εαύτό μας, με κάποια άλλη μορφή, αλλά το ίδιο "άτιμη" κι αυτή, για κάποιον άλλον!

Ποτέ δεν θα μάθουμε πόσο ηθικοί είμαστε, αν δεν επιβεβαιώσουμε με αλήθεια την δική μας ανηθικοτητα πρώτα!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποτέ δεν θα μάθουμε πόσο ηθικοί είμαστε, αν δεν επιβεβαιώσουμε με αλήθεια την δική μας Α-νηθικοτητα πρώτα!!

A-δυναμία
Α-ναισθησία
Α-ρνητικότητα
Α-τολμία
Α-σέβεια
Α-πιστία
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Οκ δεν το σχολιάζω τότε :wink: :wink:
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω Ζεφυράκι μου αν έχει νόημα ο σχολιασμός και εντέλει η κριτική...Το θέμα (για μένα πάντα) είναι τι κάνουμε εμείς...

Αν το κάθε σεμινάριο που κάνουμε έχει έναν σκοπό και ποιός είναι?

Αν κάνουμε μερικές ερωτήσεις στον εαυτό μας, θα πάρουμε όλες τις απαντήσεις...

Το ρέικι είναι απλά ένα σύστημα?
Είναι ένας δρόμος?
Είναι η θεραπεία μας?
Γιατί το θέλουμε?
Τι επιδιώκουμε?

΄Ολα αυτά μας φέρνουν στην εσωτερική μας αλήθεια, ανεξάρτητα από τους άλλους.
Και ότι είναι αλήθεια, είναι φωτεινό και γεμάτο αγάπη!

Πολλοί παίρνουν το ρέικι, μου έχουν πει, για να βοηθησουν τους άλλους...Πόσο πλάνη περιέχει αυτό, μπορείς να αναλογιστείς?

Η πνευματική ενέργεια, χρειάζεται και πνευματικο στόχο για να απλωθεί στο είναι σου...Αλλιώς παραμένει ένα σύστημα, που πουλιέται και αγοράζεται...

Και μάλιστα τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνει να απλωθεί ούτε καν στην συνείδησή σου!!!

Μόνο γι' αυτόν τον λόγο δεν κρίνω κανέναν πια!

Μπορούμε να αστειευθουμε με τις χαζομάρες που ακούμε, όμως σε μια σοβαρή συζήτηση, σε όλους αυτούς που ασχολούνται με την πνευματική τους φύση, δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω την βιασύνη και το βόλεμα της "θεραπείας" με την βοήθεια του ρέικι, των αγγέλων, του θεού και αυτό δεν τελειώνει ποτέ...

Αντικατάσταση της θρησκείας λέγεται, αλλά ούτε καν αυτό δεν είναι...Γιατί σε ορισμένα δεδομένα που λειτουργουν σαν ασυνείδητες μνήμες στο ψυχικό μας πεδίο, πρέπει να κάνεις delete και να αρχίσεις να "συλλέγεις" δεδομένα, από την αρχή!

Κι αυτό, αγαπημένη μου Ζεφύρα, θέλει χρόνο και κόπο!!!!

Δεν είναι πιο σωστό να αφήνουμε τους ανθρώπους να επιλέγουν την ζωή τους? Τι κι αν επιλέγουν το "ψέμα"...Μήπως ξέρουμε άραγε ποιά είναι η αλήθεια για τον άλλον?

Σίγουροι είμαστε μόνο για την δικιά μας αλήθεια και το δικό μας φως! Αυτόφωτα όντα γινόμαστε με την δική μας συμμετοχή και δεν υπάρχει άλλος σ' αυτήν...

Πολλά αυτόφωτα όντα δημιουργούν το εξελικτικό βήμα της ανθρωπότητας...
Αυτό μόνο εννοώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που ξεκινάει τη διαδρομή της χαρτογράφισης του εαυτόυ του και της εξέλιξής του περνάει απο πολλά επίπεδα και στάδια!αρχικά η επικοινωνία του με τις οντότητες του αγγελικού βασιλείου είναι σε στάδια πρωκαταρκτικά γιατί και η επαφή να υπάρχει σε μορφή επικοινωνίας απο μικρή ηλικία θέλει προσωπικη δουλειά και εξέλιξη, καθως και συνεχή επαγρύπνιση!!αρχικά ενέχεται ο φόβος το μυαλό να παίζει παιχνίδια και τα θεωρούμενα μηνύματα να είναι απλά απόψεις σωστά καμουφλαρισμένες και δοσμένες με αγγελική μορφή καταπώς συμφέρει και βολεύει την προσωπικότητα!!θεωρώ επίσης ότι ενα μήνυμα έρχεται για κάποιο λόγο σημαντικό και κυρίως θεραπευτικό!!και όταν λέω θεραπεία εννοώ τόσο σωματική όσο και ψυχική!!!εγώ ξεκίνησα χωρίς να έχω ιδιάτερο χάρισμα επικοινωνίας ή για να το θέσω πιο ειλικρινά, έχοντας πολύ μεγάλη αμφιβολία για το κατα πόσο κάποιοι είναι έτοιμοι να λάβουν αλλά και να γειώσουν ενα μήνυμα το οποίο δεν ενέχει ψίγματα εγωκεντρισμού!γιατί κακά τα ψέματα ενα κανάλι για να είναι καθαρό, η δουλειά που απαιτείται είναι συνεχής και ασταμάτητη!!εμπιστεύτηκα λοιπόν έναν άνθρωπο αρχικά ,καθότι εγώ δεν είμουνα σε θέση να πάρω μηνύματα για τον εαυτό μου και δεν είχα ασχοληθεί με την καλλι'εργεια της εσωτερικής μου καθοδήγησης!!και αυτό το θεωρώ απόλυτα θεμιτό μέχρι ενός σημείου γιατί κατόπιν δεν χρειαζόμουν πλέον μεσολαβητή!!βοηθήθηκα πολύ αρχικά και αυτό δεν μπορώ να το αμφισβητήσω άσχετα αν αργότερα αρχισα να αποκωδικοποιώ μόνη μου τα μηνύματα της ζωής και των αγγέλων!!!γιαυτό επειδή καθε ψυχή έχει το δρόμο της δεν είναι δυνατόν να γενικεύουμε και να βάζουμε τα πάντα σε ένα τσουβάλι!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί και η επαφή να υπάρχει σε μορφή επικοινωνίας απο μικρή ηλικία θέλει προσωπικη δουλειά και εξέλιξη, καθως και συνεχή επαγρύπνιση!!αρχικά ενέχεται ο φόβος το μυαλό να παίζει παιχνίδια και τα θεωρούμενα μηνύματα να είναι απλά απόψεις σωστά καμουφλαρισμένες και δοσμένες με αγγελική μορφή καταπώς συμφέρει και βολεύει την προσωπικότητα!!
΄Οταν η επικοινωνία προκύπτει σε μικρή ηλικία, που δεν έχεις και άμεση αντίληψη τι είναι αυτό που συμβαίνει, η αφομοίωση της συνομιλίας γίνεται με την καρδιά και όχι με τον νου, αφού εκείνος δεν μπορεί να συμμετέχει σ' αυτό...
Και ειναι το "θεμέλιο" της εμπιστοσύνης που αναπτύσσεται μεταξύ εσένα και της οντότητας που επικοινωνείς...

Σε μικρή ηλικία υπάρχει η αγνότητα και το άνοιγμα να νιώσεις έναν άλλον κόσμο, που μπορεί για τους άλλους να είναι αόρατος, για σένα όμως είναι υπαρκτός, αφού αισθάνεσαι την δυναμική του!

΄Εχει όμως μεγάλη σημασία ο σκοπός επικοινωνίας και το πόσο αναζητάς διευκόλυνση για την φυσική ζωή σου ή καθοδήγηση για την πνευματική σου αυτοπραγμάτωση...

Νομίζω ότι εκεί γίνεται το μπέρδεμα και η επικοινωνία αλλάζει τροπή...
Γίνεται εγωκεντρική και τότε ο νους συμμετέχει με χαρά, γιατί αυτό το "παιχνίδι" του είναι γνωριμο!

Η πρόθεση έχει μεγάλη σημασία, όπως και η αληθινή έκφραση με την οποία θέλεις να αναγνωρίσεις την ψυχή και το πνεύμα σου...

΄Εχω παρατηρήσει ότι όταν ο προσανατολισμός της προσωπικότητας είναι η φυσική ζωή με την ψευδαίσθηση της μοναδικής έκφρασής της, αλλοιώνεται και η επικοινωνία.

Μία επικοινωνία έχει μοναδικό σκοπό να ανοίξει τους ορίζοντες του νου, να ανοίξει την καρδιά, να δημιουργήσει χώρο στην πνευματική φύση να εκδηλωθεί. Και σ' αυτήν την εκδήλωση δεν υπάρχει "εγώ" απλά...
Δεν μπορεί αυτή η επικοινωνία να γίνει πηγή πλούτου, ούτε να τεθεί σαν αξία για τον εαυτό σου.
Δεν μπορει η επικοινωνία να σε κάνει ξεχωριστό και εμπνευσμένο...είναι λάθος η οριοθέτησή της και, για μένα πάντα, σημαίνει ότι δεν έχει επιτελέσει τον σκοπό της.

Ενας εγωιστής, ματαιόδοξος άνθρωπος, που συνεχώς διαχωρίζεται από το σύνολο και αντιδρά χωρίς ευαισθησία και αγάπη, που δεν αναγνωρίζει την φύση του και την θεϊκη του ουσία, που δεν προσανατολίζεται προς την ένωση της τριαδικής του υπόστασης, με κάνει πάντα και "ακούω" με σκεπτικισμό, όποια επικοινωνία, αφού αυτή η ίδια δεν απορροφήθηκε πρώτα εσωτερικά και δεν επιτέλεσε τον "θεραπευτικό" της σκοπό!

Πριν από την διάκριση που αναπτύσσεται έσωτερικά, υπάρχει η ψυχή μας που αντιλαμβάνεται την αγάπη και την αλήθεια.
Οι δρόμοι για να φτάσει κανείς εκεί, είναι πολλοί...
΄Εχουν όμως όλοι το ίδιο αποτέλεσμα...
Την γνώση για την αιωνιότητα και την δράση προς το σύνολο, όχι μέσα από διαχωρισμό, αλλά από ένωση! Η θεραπεία δεν επιτελείται στο σώμα, αφού δεν το διαχωρίζει από την ολότητα μας! ΄Ετσι η φυσική μας ζωή αποκτά την δύναμη και την αγνότητα της πνευματικής αυτοπραγμάτωσης, που δεν επιτελείται μόνο στο φυσικό περιβάλλον, αλλά σε όλο το σύμπαν.

΄Ετσι μόνο αναγνωρίζεις την διαφορά μεταξύ του

αναχαιτίζω την πλάνη και του αντιδρώ στην πλάνη

αναχαιτίζω, σημαίνει αγαπώ και αντιδρώ σημαίνει πολεμώ…

και η αναχαίτιση συμβαίνει μόνο, όταν ο δικός μου χώρος είναι η αγάπη

κάθε αντίδραση προς αυτήν δηλώνει πόλεμο με τον ίδιο σου τον εαυτό, που δεν έχέι απόλυτα κατανοήσει την εκδήλωση του σαν ον της αγάπης, αλλά θεωρεί ότι η φυσική πραγματικότητα εμπεριέχει μόνο μάχη αξιών και επιβολής!!!

Η «επικοινωνία» δεν είναι μέσον προώθησης ιδεών. Και σε καμία περίπτωση δεν σε κάνει «μελλοντολόγο» της φυσικής πραγματικότητας, που είναι ένα ακόμα πεδίο δράσης της θεότητας και όχι το μόνο!!

Με αυτό κατά νου, ας ανακαλύψουμε την δική μας αιωνιότητα, που μέσα σ’ αυτήν χωράνε όλες οι θεϊκές συνειδητότητες, όχι σαν ανώτερες, αλλά απλά σαν ζωή με πολλές εκφράσεις και σκοπούς…

Η δική μου τοποθέτηση σ’ αυτό το τόπικ… :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”