Επιλογή Εμβρύου!!!

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Επιλογή Εμβρύου!!!

Δημοσίευση από Rainmaker »

Διάβαζα αυτό το άρθρο στην εφημερίδα τωρα πριν λίγο και είπα να
δω τι πιστεύετε και εσείς.. Είναι τρομακτικο...

"ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 10/05/2007"

Ολόκληρο το άρθρο μπορείτε να το βρείτε στο¨
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=96873244
το παρακάτω είναι ένα απόσπασμα...


Πότε δικαιολογείται επιλογή εμβρύου



Ηθικά δικαιολογημένη θεωρεί η Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής την επιλογή εμβρύου (και συνεπώς τη δυνατότητα θανάτωσής του) για σοβαρούς λόγους υγείας, ύστερα από την κατάλληλη ιατρική προγεννητική εξέταση και με τελική, αποκλειστική, απόφαση και ευθύνη των γονέων.

Ως σοβαροί λόγοι υγείας που δικαιολογούν απόλυτα τη διακοπή της κύησης, προτείνεται να θεωρηθούν για την ελληνική πραγματικότητα οι χρωματοσωμικές ανωμαλίες (π.χ. σύνδρομο Down) και από τις γενετικές παθήσεις, η μεσογειακή αναιμία.

Επιλογή φύλου

Με την ίδια σημαντική απόφαση που αναμένεται να τροφοδοτήσει πολλές συζητήσεις, δικαιολογούνται και επιτρέπονται τόσο η επιλογή φύλου (μόνο όμως για λόγους υγείας) όσο και η επιλογή εμβρύου, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά βιολογικό υλικό από αυτό για τη σωτηρία άλλου πάσχοντος ανθρώπου.

Κανόνες

Παρά το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να μιλήσουν για εργαλειακή μεταχείριση του ανθρώπινου σώματος και για υπερβολικές παρεμβάσεις στο πεδίο της ευγονικής, η Επιτροπή, με πρόεδρο τον καθηγητή Γ. Κουμάντο, έκρινε ότι η χρήση των νέων τεχνολογιών στην αναπαραγωγή είναι αποδεκτή αλλά πρέπει να γίνεται από όλους (γιατρούς, γονείς, πολιτεία) με συγκεκριμένους αυστηρούς κανόνες και πάντα με στόχο την προάσπιση της ανθρώπινης ζωής και αξιοπρέπειας.

Από το 1970

Αξιολογώντας τις εξελίξεις στην προγεννητική διάγνωση, η οποία διενεργείται στη χώρα από τη δεκαετία του 1970, καθώς και την προεμφυτευτική διάγνωση, που προσφέρεται στο πλαίσιο της ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, η Επιτροπή αποφάσισε να πάρει θέση στο ηθικό δίλημμα που αντιμετωπίζουν πολλοί υποψήφιοι γονείς σε σχέση με τη μεταχείριση του βαριά ασθενούντος εμβρύου:

Γνωρίζοντας ότι το έμβρυο πάσχει από αναπτυξιακές ανωμαλίες και σοβαρές παθήσεις, για τις οποίες μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις είναι εφικτή η ενδομήτρια θεραπευτική επέμβαση, πρέπει να αποδεχθούν είτε τη συνέχιση της κύησης, όντας σχεδόν βέβαιοι ότι θα αποκτήσουν ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα υγείας, είτε να διακόψουν την εγκυμοσύνη.

Σεβασμός

Με δεδομένα όλα αυτά, η Επιτροπή τονίζει ότι η αξιοποίηση των μέσων που παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία για τη πρόληψη του πόνου, των ταλαιπωριών, ακόμη και της έκθεσης ενός προσώπου σε κοινωνικές προκαταλήψεις, επιβάλλεται από τον ίδιο το σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

«Η αποδοχή της γέννησης παιδιών με σοβαρές βλάβες στην υγεία τους, όσο και αν μπορούσε να δικαιολογηθεί σε ακραίες περιπτώσεις (π.χ. όταν οι ενδιαφερόμενοι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα γονιμότητας), κατά κανόνα ελέγχεται ηθικά. Πράγματι, ακόμη και αν η αποδοχή αυτή βασίζεται σε συγκεκριμένες μεταφυσικές αντιλήψεις (και όχι σε απλό εγωισμό) του μελλοντικού γονέα, δεν μπορεί να παραβλεφθεί ότι παραγνωρίζει ανεπίτρεπτα την ποιότητα της μελλοντικής ζωής ενός νέου ανθρώπου», αναφέρεται χαρακτηριστικά.

Αντίθετη απόψη με την παραπάνω γνώμη της Επιτροπής εξέφρασε ο κ. Δ. Ρουπακιάς, θεωρώντας ότι η απόρριψη διά της θανατώσεως του ανθρώπινου εμβρύου αποτελεί μέρος της πολιτικής της κρυπτο-ευγονικής, που αργά αλλά σταθερά οδηγεί στην εφαρμογή μιας ανομολόγητης πρακτικής επιλογής και γενετικής βελτίωσης του ανθρώπου. Προτείνει μάλιστα να απαγορευθεί νομοθετικά γενικά η γενετική βελτίωση του ανθρώπου, σε οποιοδήποτε στάδιο ανάπτυξης του ανθρώπινου σώματος.

Ξέρω ότι το απόσπασμα του άρθρου είναι μεγαλούτσικο αλλα το έκρινα ώς κάτι που θα άξιζε να συζητηθεί ..

Εσείς τι πιστεύετε;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο άνθρωπος θα βρει και άλλες δικαιολογίες για να αποφύγει την εξέλιξη, απευθυνόμενος σε ότι θεωρεί εκείνος εξέλιξη.

΄Ετσι χάνει και ο "θεός" την σημασία του, τον ρόλο του!

Και αν καμιά ψυχή δεν θέλει να "κατοικήσει" αυτό το σώμα? Τι θα κάνουμε τότε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πώς μπορεί να θεωρηθεί "ηθικό" το να πάρεις μια ζωή έστω και αυτή ενός εμβρίου... ή να επεμβαίνεις στην δημιουργία μιας οντώτητας...;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θεωρώ ότι από την στιγμή της σύλληψης, το έμβρυο κατέχει όλα τα δικαιώματα του ανθρώπου, μεταξύ των οποίων και το δικαίωμα στην ζωή. Ως εκ τούτου, θεωρώ απαράδεκτη και την θανάτωσή του αλλά και την μεταχείρησή του ως ενός "όντος", ενός "πράγματος", μη σεβόμενοι την ανθρώπηνη (αλλά και την θεϊκή του) φύση.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμβαίνει, Θοδωρή μου, πολλές φορές, ο άνθρωπος να νομίζει ότι είναι ΘΕΟΣ και μπορεί να κάνει τα πάντα!

΄Οπως συμβαίνει, τρελλαμένος με την τόσο υψηλή τεχνολογία, να ξεχνά ότι μέσα σ' αυτό το σώμα υπάρχει και η ΨΥΧΗ!

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και να συμπληρώσω...

Ναι ο άνθρωπος είναι μέρος της Θεότητας...αλλά μόνο όταν το έχει ανακαλύψει μπορεί και να δημιουργεί σαν Αυτόν! Δηλαδή με αγνή αγάπη!

Αλλιώς...δημιουργεί βραχυπρόθεσμα "δημιουργήματα" που στο τέλος είναι προς "καταστροφή"!!! :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνούμε απόλυτα.. αυτό που γίνεται είναι απαράδεκτο..
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Aν αυτό δεν είναι εγωϊσμός, τότε τί είναι;;; :roll: :( :( :(
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Και όλα αυτά κατω από τη δικαιολογία ότι δεν θελω τα παιδάκια που θα έρθουν στον κόσμο να υποφέρουν απο σωματικά προβλήματα η διανοητικά προβλήματα ούτε να υποφέρουν απο την κοινωνική κριτική και απο ανθρώπους που θα τα κοροϊδεύουν..
Αραγε αυτός είναι ό λόγος ;;; τι πιστεύετε;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Hλία μου η δική μου απάντηση ίσως σας ζορίσει...

Θεωρώ έγκλημα να μην αφήνεις μία ψυχή να έρθει σε ενσάρκωση και να αρνείσαι τον λόγο που εκείνη επέλεξε να έρθει άρρωστη!

Πολλοί λόγοι οδηγούν την ψυχή να επιλέξει την αρρώστεια. Είτε γιατί προσφέρει την ύψιστη υπηρεσία στους γεννήτορες, είτε γιατί έχει ένα δικό της κάρμα να αποτελειώσει με αυτόν τον τρόπο.

Είμαι σίγουρη ότι η ψυχή θα μπορούσε να αποχωρήσει μόνη της, αν αισθανόταν ότι οι συνθήκες ζωής που αρχικά επέλεξε, δεν ανταποκρίνονται στην αρχική της σκέψη.

Γνωρίζω όμως ότι αυτήν την γνώση για την μετενσάρκωση, πολλοί λίγοι την γνωριζουν και ακόμα λιγότεροι την αποδέχονται.

΄Ετσι συνεχίζουν να διαιωνίζουν το ερώτημα "γιατί ζω" και αυτή η απορία φαίνεται και πρακτικά στην ζωή τους.
Μεγαλώνουν, παντρεύονται, κάνουν παιδιά, τρώνε, κοιμούνται και άντε χαίρονται και λίγο, αν βέβαια τους χαμογελάσει λίγο η τύχη...
Ζουν μηχανικά! Μ' αρέσει αυτή η έκφραση!
Γιατί απεικονίζει όλον τον περιορισμό των ανθρώπων στην αντίληψη της ζωής!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και η απάντηση στην ερώτησή σου Ηλία μου είναι

όχι

Δεν πιστεύω ότι το κάνουν για τα παιδάκια, αλλά για τον εαυτό τους.

Είναι η μέγιστη ταπείνωση του εγώ, να υπηρετεί ένα "άρρωστο" παιδάκι!
Και χρειάζεται μεγάλη αυτογνωσία, να το κάνει και με χαρά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βάσω μου εμένα προσωπικά δεν με ζορίζει καθόλου.. πιστεύω ακριβώς αυτό που λές και στις δύο απαντήσεις σου.... ακριβώς το ίδιο.. όλα γίνονται για κάποιο λόγο.. για κάποιο λόγο που πολλές φορές είναι πανω από αυτό που μπορούμε να κατανοήσουμε..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θεωρώ έγκλημα να μην αφήνεις μία ψυχή να έρθει σε ενσάρκωση και να αρνείσαι τον λόγο που εκείνη επέλεξε να έρθει άρρωστη!



Δεν πιστεύω ότι το κάνουν για τα παιδάκια, αλλά για τον εαυτό τους.
M ε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!
Εδω εινα που αποδεικνύεται το μεγεθος της συνειδητότητας και το μεγαλειο που διαχεεται μεσω αυτής.
Εχω μια φιλη ειναι γυρω στα 43 και περιμενει με πολυ με γαλη΄λαχταρα το τρίτο της παιδάκι.Δεν εκανε το οτιδηποτε γαι τον οποιονδηποτε έλεγχο και μου ειπε "αν ερθει ένα παιδακι με οποιοδηποτε προβλημα σημαινει ότι κάτι εχει να μου διδαξει".
Την ευχαριστω ακόμα και γι'αυτην την κουβέντα μεσα στις τόσες αλλες!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ετσι είναι .. ποιοί είμαστε εμείς που θα το παίξουμε "θεοί";;
Ποιοί είμαστε εμείς που νομίζουμε ότι ξέρουμε καλύτερα το τί πρέπει να γίνει..
Ποιοί είμαστε εμείς που επεμβαίνουμε στο θαύμα της γέννησης μιας ζώής...

Δυστυχώς υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι δεν υπάρχει τιποτα που γίνεται για κάποιον ανώτερο σκοπό.. υπάρχουν αυτοι που νομίζουν ότι επειδή υπάρχει η επιστήμη.. μας φτάνει αυτό και ότι ο Θεός είναι ένα ακόμη "παραμυθάκι"
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ναι συμφωνώ ότι η ψυχή που επέλεξε να γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα είχε το λόγο της.
Δεν θε επέλεγα ποτέ το φύλο με ιατρική παρέμβαση.
Και τις τρεις φορές που έμεινα εγκυος όμως επιθυμούσα να είναι κοριτσάκι..... έτσι ένοιωθα... κάτι βαθιά μέσα μου με έκανε να θέλω να είναι κοριτσάκι. Και μάλιστα στην αγωνία των γιαγιάδων για τον υιό απαντούσα ότι δεν ξέρω να μεγαλώνω αγόρια....! Έτσι ένοιωθα!

Αυτό δεν είναι επιλογή?΄Εγώ δεν είμαι σίγουρη για το ότι η επιθυμία μου δεν επιρέασε το αποτέλεσμα......!
Αν βέβαια υπήρχε λόγος να μάθω να μεγαλώνω αγόρια προφανώς ο Θεός θα μου έστελνε χωρίς να ερωτηθώ...!
Και έτσι απλά θα έπερνα το μύνημα...!

Γιατί να μην είναι σεβαστή η έξωθεν βοήθεια στην επιλογή λοιπόν?
Αυτοί που επιλέγουν κάτι τέτοιο, βαθιά μέσα τους ...έτσι νοιώθουν.

Γιατί θα πρέπει να κριθούν από τους υπόλοιπους για την επιλογή τους? Θα κριθούν τα κίνητρα της επιλογής τους εκεί που πρέπει και όταν πρέπει και θα είναι και δίκαιη.

Διότι επιλογή έχουμε πάντα στο ταξίδι μας..... είναι στα πλαίσια της ελεύθερης βούλησής μας, αυτό που ψάχνουμε είναι τα κίνητρα της επιλογής μας, για το κίνητρο είναι που λογοδοτούμε.

Όσο για την απομάκρυνση από μια μήτρα του εμβρύου, έχω να πω αυτό :
Είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι μέρος του σχεδίου να αποκοληθεί η ψυχή από την μητέρα.... πριν γεννηθεί?
Έχουμε αναλογιστεί τελικά ποιό είναι το μάθημα και για τη μητέρα και για το έμβρυο εκείνη τη στιγμή?
Ποιές οι δονήσεις?
Και γιατί η επιλογή βρίσκεται στη στιγμή της έκτρωσης και όχι στη στιγμή της πράξης της σύλληψης?
Η σύλληψη είναι αποτέλεσμα....

Και που βρίσκεται ό έρωτας ως συναίσθημα?
Ο καρπός που προκύπτει άπό έναν πραγματικό έρωτα είναι πάντα επιθυμητός...! όπως κι αν είναι φαντάζει στα μάτια μας όμορφος, τον αγαπάμε και τον φροντίζουμε
Οι υπάρξεις που έρχονται σε πραγματικό "έρωτα" έχουν επίγνωση


Μήπως τελικά η άκρη του νήματος είναι πολύ πιο πίσω?
πολύ μακριά?

Μήπως τελικά αυτό που προσδιορίζουμε είναι η αναπαραγωγική διαδικασία?
Και στο εργοστάσιο παραγωγής υπάρχει έλεγχος και τα ελλατωματικά δεν τα βγάζουν στο "εμπόριο" (Στο εργοστάσιο μπουκαλιών που δούλευα, αυτά που είχαν τρύπα τα πετάγαμε...!)

Όταν λοιπόν δουλεύουμε στο εργοστάσιο του έρωτα, επιλέγουμε και το φύλλο και την ετικέτα.
Όταν κάνουμε σεξ και το λέμε έρωτα, έχουμε και τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Ο προβληματισμός της εποχής, δεν είναι αν θα επιλέξω πως θα είναι το παιδί που θα κάνω......

Θα 'πρεπε πρώτα να μας προβληματίσει τι σημαίνει γάμος, έρωτας, καρπός του έρωτα....!
Και πόσοι είναι αυτοί που έχουν επίγνωση του τι κάνουν.
Πόσοι είναι εκείνοι που θέλουν να φέρουν παιδιά στον κόσμο ως θεϊκό προορισμό και σύμφωνα με το Νόμο του σύμπαντος και όχι το νόμο των ανθρώπων.....! (ο νοών νοήτω..!)

Και τελικά ο ασυνείδητος που δεν ξέρει γιατί έκανε σεξ εκείνο το βράδυ καλό είναι να μη φέρει παιδιά στον κόσμο.....!
Αυτός που διαλέγει παιδί από το ράφι της ιατρικής ας το αφήσει εκεί
Αυτός που νοιώθει ότι δεν αντέχει να μεγαλώσει ένα παιδί με κάποιο πρόβλημα, επίσης ας το αφήσει εκεί....

Θα βρεθεί κάποιος που θα μπορεί....! και εκείνη η ψυχούλα θα εκπληρώσει το σκοπό της....!

Και ας χρεωθεί η κάθε συνείδηση τα δικά της....!


:cry: :cry: :cry: :oops:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”