4ο Ιερό Φεστιβάλ Πνευματικής Αφύπνισης

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Είναι δυνατόν να μιλάω για Αγγέλους και Αρχαγγέλους και Πνευματικές οντότητες «δασκάλων», να παίρνω καθοδήγηση και η ζωή μου στον φυσικό κόσμο να είναι στατική? Αυτό, σας το αποκλείω!!!! Με όποιο κόστος αυτών των Λόγων!!!!!!
Και είναι δυνατόν να μιλάω με Αγγελους και Αρχάγγελους .....και η ζωή μου στο φυσικό κόσμο να μην κάνει τη διαφορά;;; :shock:
Αντί για φωτάκι πάνω απ΄το κεφάλι να βλέπεις ό΄τι λέει , ‘‘είμαι παράδειγμα προς αποφυγή;;‘‘;;; :shock: :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ισως να μην ειναι "βαθος σκεψης" Χριστινάκι,απλά τρόπος ζωής γειωμενος!Χαμογέλα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χαίρομαι που διαβάζω και διαπιστώνω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ πως αυτή η ελευθερία συνεχίζει να υπάρχει

αυτή υπάρχει για τώρα και για πάντα! :D

γιατί είναι η σημερινή μας ελευθερία και ποιός θα τολμήσει να μας την στερήσει, εκτός από εμάς? :D

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά μην μενετε στις "φωτογραφίες"Αλλου ειναι το ζητουμενο,και το ανέλυσε η Βασω.
Η εικόνα είναι δικος μας "υφαλος"αν μας κινητοποιεί για "κρίση"!
Καλλιόπη μου, είναι και δεν ειναι ετσι. Θα προσπαθησω να το εξηγήσω όσο μπορώ επειδή με εχει απασχολήσει πολύ στο παρελθόν.
Δεν είναι άσχετη η εξωτερική εμφανίση απο το εσωτερικό περιεχόμενο. Λέγοντας εξωτερική εμφάνιση εννοώ την εντύπωση που λαμβάνουμε απο κάποιον οταν τον βλέπουμε, μεσω των αισθήσεων και του συναισθήματος.
Οχι το αν είναι η δεν είναι ''ομορφος'', ''νέος'', '' επιθυμητός'' κλπ αλλά κάτι διαφορετικό που θα το χαρακτήριζα σαν ''φωτινότητα''η σαν ''σχήμα''.
Αυτό που εκπέμπει ο κάθε άνθρωπος και που είναι ανεξάρτητο απο την εικόνα, αν την δούμε μονομερώς.
Επίσης , για μενα , εχουν σημασία και ορισμένα άλλα εξωτερικά κριτήρια, που μπορουν να μας δείξουν τον ψυχισμό του αλλου, οπως είναι η καθαριότητα, η αρμονία κλπ.
Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν οτι δεν θα έπρεπε καν να βλέπουμε το εξωτερικό ενός ανθρώπου, γιατί αυτό που είναι το σημαντικό είναι η ψυχή του, αλλά πιστεύω οτι οτι είναι μεσα , είναι και εξω.
Η ψυχή είναι τέλεια, ούτως η άλλως. Αυτό που εξελίσσεται είναι η προσωπικότητα και μεσω αυτής λαμβάνουμε τις εμπειρίες που εντυπώνονται στην ψυχική ''μνήμη''.



΄Οτι έχω αισθανθεί από την μαζικότητα είναι μια συστηματική "ύπνωση" προς το "καλό" και προς το "φως", που όμως δεν έχει ανταπόκριση στην φυσική μας ζωή.
Και νομίζω οτι το εχεις αισθανθεί πάρα πολύ καλά . Ετσι το είδα και εγω, και αν και παραμένει ''μαγευτικό'' είναι μισό.
Εκτός του οτι δημιουργεί και μια μορφή εξάρτησης αφου αυτή την δόση ''υπνωσης '' για να την ''πετύχει'' κανείς χρειάζεται την μαζικότητα. Δλδ το ίδιο το συναίσθημα της ελευθερίας και της αγαλίασης που παράγεται είναι μια άλλη μορφή αλυσίδας .

Δεν μπορεί αυτή η ΄"ομορφιά" να μας διαχωρίζει...
Απο όσο μπορώ να εκφράσω, οταν αυτή η ''ομορφιά'' ειναι αληθινή και είναι δική μας δεν διαχωρίζει΄. Τουναντίον ενώνει αφου είναι διάχυτη . Αν όμως είναι ''προσπαθημένη ομορφιά'' τότε είναι το κατ΄εξοχήν χωριστικό αφου προέρχεται απο μια ψευδαίσθηση και όχι απο το κοσμικό πνεύμα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα αυτή είναι η ουσία του ατομικού μονοπατιού...

Ξέρεις, όσα μηνύματα μεταφέρθηκαν στους ανθρώπους και έμειναν αγνά βοηθήματα για τις διαδρομές μας, μέσα από την ατομική εσωτερική πειθαρχία, μπόρεσαν να ανοίξουν τον νοητικό ορίζοντα.

΄Ομως όσα μεταφέρθηκαν σε "σχολές εσωτερισμού" και δόθηκαν μέσω αυτών, δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την εξωτερική υποταγή και αφοσίωση...και ναυάγησαν.

Κάπως έτσι έφυγε και ο Κρισναμούρτι αν δεν κάνω λάθος από την "θεοσοφική"

Η έννοια, πχ. που έδωσε ο Θιβετανός στην Μπέιλη, για την αλληλεπίδραση των ομάδων, περιορίστηκε στις ομάδες μιας σχολης και έτσι δεν είδα να μπορεί να βοηθησει σε βάθος την διαδρομή...

Το να υπακούω στο καλό δεν είναι το ίδιο με το να είμαι το καλό!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

aetos
Οσο για το βίντεο εχει όλα τα στοιχεία ...υποβολών ...
aete πουλια στον αέρα πιάνεις :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν οτι δεν θα έπρεπε καν να βλέπουμε το εξωτερικό ενός ανθρώπου, γιατί αυτό που είναι το σημαντικό είναι η ψυχή του, αλλά πιστεύω οτι οτι είναι μεσα , είναι και εξω.
αυτοί είναι που δεν μπόρεσαν να ανοίξουν παρά μόνο την "πύλη" της νόησης. Και μετέφεραν το πρότυπο της θρησκείας σε ένα άλλο δονητικό επίπεδο. Η ύλη είναι κατακριτέα...άρα και το σώμα αδιάφορο!!!

Αν με αυτήν την αλήθεια μπορέσει κανείς να επικοινωνήσει με την ψυχή του, συνειδητά εγώ πάλι θα είμαι ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. :D

Αετούλι, η δική μου βιωματική εμπειρία λέει ότι καθόλου "τέλεια" δεν είναι η ψυχή...Τέλεια είναι η αρχέγονη πηγή της, το πνεύμα. Για να τελειοποιηθεί η ψυχή πρέπει το συνειδητό μέρος της ενσάρκωσής της να εναρμονιστεί μαζί της και με το πνεύμα. Τότε αναγνωρίζει την θεϊκότητά της και τελειώνει ένας κύκλος εξέλιξης, για να αρχίσει ένας άλλος, μέσα όμως στην θεϊκή πηγή, γιατί τίποτα δεν μένει σταθερό σ' ένα εξελισσόμενο σύμπαν!!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αετούλι, η δική μου βιωματική εμπειρία λέει ότι καθόλου "τέλεια" δεν είναι η ψυχή...Τέλεια είναι η αρχέγονη πηγή της, το πνεύμα. Για να τελειοποιηθεί η ψυχή πρέπει το συνειδητό μέρος της ενσάρκωσής της να εναρμονιστεί μαζί της και με το πνεύμα. Τότε αναγνωρίζει την θεϊκότητά της και τελειώνει ένας κύκλος εξέλιξης, για να αρχίσει ένας άλλος, μέσα όμως στην θεϊκή πηγή, γιατί τίποτα δεν μένει σταθερό σ' ένα εξελισσόμενο σύμπαν!!
Βάσο , δεν εχω ακόμη μια σταθερή απάντηση σχετικά με την τελειότητα η μη της ψυχής μας , αφου δεν είμαι σε θέση να μπορώ να διαχωρίζω τις εκδηλώσεις της απο εκείνες της προσωπικότητας μας.
Εχω λάβει κατα καιρούς διάφορες απαντήσεις οι οποίες όμως σχετίζονται με το δογματικό μέρος των διδασκαλίων που ακολουθουσαν οι κατα καιρους συνομιλητές μου.
Η δική μου αντίληψη είναι οτι αν κάτι προέρχεται απο την''ψυχή '' μας , τότε αυτό μας δημιουργεί ενα συναίσθημα ηρεμίας και απόλυτης βεβαιότητας , μια κατάσταση όπου δεν υπάρχει καμία επιλογή, αφού δεν εχουμε τίποτα να διαλέξουμε.

Για μενα η ψυχή είναι Θεϊκή εκπόρευση , αρα είναι τέλεια. Η ψυχική προσωπικότητα όμως , δεν είναι και αυτή προσπαθούμε να ομορφήνουμε. Ονομάζω ψυχική προσωπικότητα την εκφραστική μορφή της ψυχής που αντικατοπτρίζει τις καταγραφές της απο κάθε ενσάρκωση.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου χρειάζεται απο καιρό, εδω.
Τι ονομάζεις ως πνεύμα ? Ρωτάω επειδή κάθε σύστημα εχει τους δικούς του ορισμούς σε αυτές τις έννοιες και θέλω να τις ξεκαθαρίζω.
Δεν δίνω απολύτη σημασία στην λέξη αυτή καθεαυτή όσο στο νόημα της , που είναι αναγκαίο για να συντονιστώ.

αυτοί είναι που δεν μπόρεσαν να ανοίξουν παρά μόνο την "πύλη" της νόησης
Μια άποψη μου επάνω σε αυτό.
Απ όσο εχω καταλάβει το να ανοίξει κανείς την ''πύλη'' της νόησης είναι πολύ πιο ''απαλό'' και ''εύκολο'' απο οτι τις ''πύλες '' της ψυχής του. Απο τον λίγο καιρό που προσπαθώ να μεταφερθώ απο το ένα στο άλλο για να το 'δω'' παρατηρώ την κύρια δυσκολία που υπάρχει και νομίζω οτι αυτή είναι και η αιτία που τα περισσότερα συστήματα προωθούν την νόηση.

Το νοητικό, διαμορφώνεται και στοιχειοθετείται πιο έυκολα και πιο αργά απο οτι το ψυχικό μας πεδίο και αυτό επειδή αν καταφέρουμε και το ξεχωρήσουμε απο το συγκινησιακό πλαίσιο, μπορούμε με την πειθαρχία και την λογική να το ''τακτοποιήσουμε''.
Το ψυχικό ομως είναι το ζορι , επειδή αυτό πονάει και κινειται με μεγάλη ταχύτητα.
Η νοητική ''κατάκτηση'' συνοδεύεται απο μια μορφή δύναμης, επάρσης και υπεροχής που γοητεύει εν αντιθέσει με την ψυχική που σπάνια δημιουργεί τέτοια συναισθήματα , παρά πολύ αργότερα και πάλι με την μορφή της επίγνωσης και οχι της ισχύος.
Οπότε είναι πολύ δύσκολο να θελήσει κάποιος το δέυτερο αν εχει ήδη ''κολυμπήσει'' στη μαγεία του πρώτου.

Υπάρχει μια άποψη που λέει οτι το συναίσθημα , ελέγχεται με την νόηση....μόνο που αν και σέβομαι τους συγγραφείς προσωπικά δεν συμφωνώ. Το συναίσθημα δεν ελέγχεται. Θάβεται, κρύββεται, πνίγεται, αγνοείται κλπ αλλά δεν ελέγχεται. Ο μόνος τρόπος να το χαλιναγωγήσουμε είναι να το γνωρίσουμε , ωστε όταν ερχεται να μην το φοβόμαστε και να μην στεκόμαστε εκεί.
Σε αυτό εχω καταλλήξει ως τώρα, με τις δοκιμές μου.
Αυτό που εχω δεί σε όσους προσπάθησαν να το ελέγξουν με το νοητικό, είναι τελικά το ακριβώς αντίθετο. Δλδ ενα υπόγειο ηφαίστειο που αν ελάχιστα ενοχληθεί , εκρύγνειται απότομα.....

Σκέψεις.. 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αετούλι αυτά που γράφω στην ενότητα ΘΕΡΑΠΕΙΑ, άπτονται αυτών των ερωτημάτων σου.
Δεν τα γράφω σαν αυθεντία, το λέω για να μην παρεξηγηθώ...
Τα γράφω γιατί υπάρχουν έτσι "τακτοποιημένα" στην ψυχή μου και απλά τώρα μπορούν να εκφραστούν.

Η ψυχή μας σαφως είναι θεϊκή εκπόρευση, μα μήπως το υλικό της μέρος δεν είναι? ΄Ολα, κατα την γνώμη μου, είναι θεϊκές εκπορεύσεις, αφού τίποτα δεν μπορεί να δημιουργηθεί εκτός της...

Σαν Πνεύμα εγώ εννοώ αυτό που έχω ακούσει να λέγεται σαν Ανώτερος Εαυτός. Αυτή η θεϊκή παρουσία που έχει προβάλει μέρος της στο υλικό πεδίο!

Και θα σου πω τι έχω νιώσει βιωματικά εγώ....

Η ψυχή και η συνείδηση είναι ένα και το αυτό. Και ζει μεταξύ υλικού και αστρικού πεδίου, ξεχνώντας η μία την άλλη!
Αν θυμηθεί η μία την άλλη, εργάζονται παράλληλα και συνειδητοποιημένα σε απόλυτη ένωση. Τα δύο πεδία δεν είναι πια τόποι εργασίας, αλλά ουσιαστικής δράσης, διευρύνοντας την συνειδητότητα έως το Πνεύμα. Η ένωση μαζί του σηματοδοτεί το κλείσιμο του κύκλου εξέλιξης του μέρους εκείνου που εμείς ονομάζουμε ψυχή, και η άνοδος του σε ένα λεπτοφυέστερο πεδίο, που οι άνθρωποι ονομάζουν πνευματικό, αόρατο κλπ.

΄Ετσι όπως έχει "αναγνωριστεί" η ψυχή, σαν κάτι θεϊκό και απρόσιτο στην λογική, θεωρώ ότι είναι και το μεγαλύτερο εμπόδιο της ανθρώπινης μνήμης να λειτουργήσει με επιγνώσεις.

΄Οταν ο καθένας μέσα του μπορέσει να αποκωδικοποιήσει αυτήν την "απόσταση", με όποιο τρόπο νιώθει καλύτερο, τότε θεωρώ ότι μπορεί να ζει συνειδητά, αναγνωρίζοντας τους όρους των πεδίων που υφίσταται.

Η υπέρβαση για μένα χαρακτηρίζεται από το τι αφήνεις σε καθε πεδίο, που λειτουργεί δεσμευτικά για την ύπαρξή σου εκεί.

Η ψυχή αναγνωρίζει τις συναισθηματικές και νοητικές της δεσμεύσεις και η συνείδηση αναγνωρίζει τις υλικές της δεσμεύσεις.
Εργασία σε όλα τα πεδία, όχι πια με την συνειδησιακή λογική, αλλά με την συνειδητότητα που περιέχει και την γνώση και μπορεί να αποκωδικοποιεί το πεδίο δράσης της και να ΕΙΝΑΙ σε όλα, και όχι μερικώς στο ένα ή στο άλλο!!

Είναι αυτό που εγώ αναγνωρίζω σε κάθε άνθρωπο που έχει εργαστεί με συνέπεια και αφοσίωση προς αυτήν την ολοκλήρωση, χωρίς, αλήθεια σου λέγω, να εξετάζω την διαδρομή του.

Και είναι αυτό που εγώ αναγνωρίζω στην φυσική μας ζωή, σαν ολοκληρωμένο, γιατί η δράση του εδώ δεν διαχωρίζει, αλλά ενώνει...

Δεν μπορεί από την φύση του πια να διαχωριστεί και, κρατώντας την ατομικότητά του, αλληλεπιδρά με το σύνολο όχι σαν άτομο πια, αλλά σαν ένα συλλογικό ον.

Γι' αυτό και είπα πιο πάνω...Δεν είναι το ίδιο να υπηρετείς το "καλό", από το να ΕΙΣΑΙ το καλό...χωρίς αλήθεια να μπορώ να σου πω ότι νιώθω διαφορά μεταξύ "καλου" και "κακού", εκτός από μια "επίπεδη" λογική που στην δική μου πραγματικότητα, καταρρίπτεται...γιατί αναγνωρίζεται και "συγχωρείται"....

Πίσω από κάθε αντίδραση της συνείδησης, αναγνωρίζω την ψυχική της δυνατότητα και εργασία που αποκαλύπτεται.

Πότε φοβάται, πότε απογοητεύεται, πότε "παραμυθιάζεται"...όλα είναι ξεκαθαρα μέσα μου, όπως ξεκάθαρη είναι και η διαδρομή του ανθρώπου.

Γιατί όσο διαφορετική και να είναι, τα "ευρήματα" οδηγούν σε ενωτική διαδικασία και όχι σε διαχωριστική.

Δεν υπάρχει ο κόσμος του πνεύματος και ο κόσμος της ύλης...
Δεν είναι ο ένας καλός και ο άλλος κακός!
Τουλάχιστον για την δική μου βιωματική κατανόηση...

Δεν υπάρχει ο θεός και εμείς...
Δεν υπάρχει το περιορισμένο και το αιώνιο...

Είναι πολύ εύκολο το περιορισμένο να γίνει αιώνιο και το αντίστροφο...Είναι μόνο μια μικρή θέληση που κάνει το ένα να δρα μεσα στο άλλο!

Δεν μπορώ να μιλήσω για όλα αυτά που υπάρχουν καταγεγραμμένα στην ψυχή μου, γιατί είναι τελείως ανούσια για έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να αναγνωρίσει τίποτα άλλο από την φυσική του ζωή και τα προβλήματα σ' αυτήν.
Χρειάζεται ο καθένας μας τον χρόνο του, για να απορροφήσει τα εμπόδια και να μεταφέρει την δράση του από το "περιορισμένο", στο αιώνιο...με όποιον τρόπο εκείνος "κρίνει" καλύτερο...

Η αξιολόγηση των ευρυμάτων του είναι και δική του ευθύνη, και σ' αυτό μένω με σεβασμό, αυτόν που ορίζω και για τον εαυτό μου στο πεδίο που εκδηλώνεται...

Δεν υπάρχει αγάπη, αετούλι, που να μην έχει όρους, σε έναν "περιορισμένό" ορίζόντα νόησης...

Στο απεριόριστο όμως, δεν χρειάζεται να έχεις όρους για να αναγνωρίσεις την αγάπη, αφού είσαι μέσα σ' αυτήν...

Είναι ευλογία, αν έστω και ένας μπορέσει να "θυμηθεί" με όποιον τρόπο, τον περιορισμό του και να τον διευρύνει σε απεριόριστη αγάπη, γιατί έτσι σταματά κάθε "πόλεμο" με τον ίδιο του τον εαυτό αρχικά, με το σύνολο στην συνέχεια!

Και δεν είναι "πλασματική" η αγάπη και η χαρά που αισθάνεται, αλλά πηγαία...γιατί δεν μπορεί να νιώσει κάτι άλλο!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΑΝΑΣΑΝΑ!
Ειναι της υλης;
Ειναι της ψυχής;
Ειμαι εγω ΑΝΑΣΑ.Αυτο μου αρκει!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντάξει , κατάλαβα τι εννοείς ως πνεύμα και τι ως ψυχή.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ορολογία, αφου ετσι κι αλλιώς είναι αυθαίρετη και κάθε σύστημα εχει την δική του, αλλά οταν μιλάμε θα πρέπει να εχουμε μια σταθερή για να συνενούμαστε, όποια κι είναι αυτή.
Προσπαθώ να διαβάζω ''ολοκληρη'' και οχι μόνο νοητικά για να μπορω να παρακάμπτω τις διαφορές των λέξεων.
Δεν μπορώ να μιλήσω για όλα αυτά που υπάρχουν καταγεγραμμένα στην ψυχή μου, γιατί είναι τελείως ανούσια για έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να αναγνωρίσει τίποτα άλλο από την φυσική του ζωή και τα προβλήματα σ' αυτήν.
Χρειάζεται ο καθένας μας τον χρόνο του, για να απορροφήσει τα εμπόδια και να μεταφέρει την δράση του από το "περιορισμένο", στο αιώνιο...με όποιον τρόπο εκείνος "κρίνει" καλύτερο...

Αν δεν θέλεις να μιλήσεις , καλώς..... :cry: , μόνο μην θεωρείς οτι είναι ανούσιο επειδή δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο.
Αντίθετα , οι περιγραφές άκόμη και αν είναι συναισθηματικές ζωγραφιές , μερικες φορες είναι τόσο κοινες και όμοιες που ενθουσιάζουν και δημιουργούν ελπίδες....
΄
Πάω να διαβάσω την θεραπεία... :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

εκτός από μια "επίπεδη" λογική που στην δική μου πραγματικότητα, καταρρίπτεται...γιατί αναγνωρίζεται και "συγχωρείται"....
?????????????????????
:?

΄Λιγο παραπάνω???????? Ως που φτάνει αυτή η συγχώρεση??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aσε με αετούλι μου να λέω ότι θέλω... :D

αυτό που κάνω όμως είναι μοίρασμα της ψυχής μου! :D :D

και ειλικρινά δεν νιώθω άσχημα γι' αυτό.


Χαίρομαι μαζί σας, λυπάμαι μαζί σας, γελάω και κλαίω...
αρκεί να μην νιώσω ότι "περιορίζω" την ελευθερία σας!! Είναι κάτι που δεν είναι ούτε στις επιδιώξεις μου, ούτε στην θέλησή ΜΟΥ!!

:D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αρκεί να μην νιώσω ότι "περιορίζω" την ελευθερία σας!!
Α δεν την περιορίζεις , αλήθεια σου λέω..
Πρώτον επειδή εδω μέσα, είναι πολύ σκληρά καρύδια όλοι ...κι ας μην φαίνεται....
Δεύτερον επειδή δεν μεταφέρεις κανενός είδους ''πίεση''
Και τέλος επειδή ανεπιφύλακτα '' είσαι''......

Ουφ ...μια αστραφτερή αγκαλίτσα ....... :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ως που φτάνει αυτή η συγχώρεση
Δεν υπάρχουν όρια σ' αυτήν, αλήθεια σου λέγω!

Τα όρια μπαίνουν στην φυσική μου έκφραση και λέγονται "σεβασμός"...

Δεν "πολεμάω" πια, τελείωσα με αυτό το "παιχνίδι"...εσωτερικά και εξωτερικά!

Ο σεβασμός μου βάζει από μόνος του τα όρια του, ώστε η διαδρομή μου, αυτής της ουδετερότητας, να μην περνάει μέσα από την "αντιδικία", αλλά μέσα από την αγάπη που δεν με διαλύει σαν συνειδητότητα στην φυσική μου ζωή.

Ξέρεις, το χέρι μου δεν έχει πια δάχτυλα...αλλά "δόντια" από άλλους!!!...Και είναι εκεί για να μου θυμίζει πάντα, ότι κάποια στιγμή και εγώ τα έχωνα σε όποιο χέρι μου απλωνόταν για βοήθεια, αλλά εγώ δεν την αναγνώριζα μέσα στον περιορισμό του "μικρόκοσμου" μου...

Η συγχώρεση δεν έχει όρια, μα ούτε καν αιτίες πια!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”