Η ζωή μου...η ζωή μας! Μέρος Β'

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ’ ένα κόσμο όπου όλα είναι «εν τάξει» μέσα σε ένα διπολικό σύστημα, το «αρνητικό» και το «θετικό» πήραν θέση στην δομή του ανθρώπου, αφού η ανάπτυξή του γινόταν μέσα στα περιοριστικά πλαίσια της υλικής του φύσης.
Ο «αποκλεισμός» του από τις πνευματικές ενέργειες δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει τα λεπτοφυέστερα πεδία του και έτσι αυτές σταμάτησαν στο νοητικό του πεδίο, δίνοντας του μόνο την ανάμνηση των θεϊκών του δυνατοτήτων, χωρίς να έρχονται σε επαφή με το συναισθηματικό, ώστε να του αφυπνίσουν και τις βιωματικές μνήμες του «ποιος είναι ο Εαυτός του»…Για χάρη αυτής της ανάμνησης, επινόησε ιστορίες «εξορίας» και «περιορισμού» από την θεϊκή του πηγή, και εγκλωβίστηκε ακόμα πιο πολύ σε ένα ενοχικό συναίσθημα, ψάχνοντας τρόπους να «εξιλεωθεί» μέσα από μονοσήμαντες πράξεις ζωής, στο φυσικό του περιβάλλον, ζώντας το "δράμα" του!

Η ανάπτυξή του περιορίστηκε στα πεδία της 3ης διάστασης (αστρικό και φυσικό) ζώντας στο καθένα ουσιαστικά χωρίς «ταυτότητα», αφού η μνήμη του σε κάθε πεδίο δεν περιελάμβανε η μία την άλλη, παρά μόνο σαν συναίσθημα.

Η συναισθηματική μνήμη του τον έκανε να βιώνει ξανά και ξανά τον μονόδρομο της ζωής του, δημιουργώντας στο κάθε πεδίο και τις αντίστοιχες μονοσήμαντες πράξεις, που για το καθένα είχε την σημασία της ανάπτυξης του, που θα τον οδηγούσε στην θεϊκή του υπόσταση.

Ενόσω ζούσε στο φυσικό πεδίο, αποκτώντας μορφή υλική, βιώνε την πραγματικότητα σαν μοναδική και περιοριστική στον χρόνο, τοποθετώντας αυτήν την πραγματικότητα στο νου του σαν μόνη αλήθεια. ΄Οσο ζούσε στο αστρικό πεδίο, αποκτώντας αστρική μορφή, βίωνε την πραγματικότητα μέσα από την «συναισθηματική» του σκέψη, χωρίς πρακτικά να μπορεί να αναγνωρίσει και βιωματικά την άλλη του «ζωή». Αυτή η απόσταση της μίας ζωής από την άλλη του δημιούργησε τον φόβο της κατάστασης της γέννησης και του θανάτου, αφου δεν μπορούσε βιωματικά να αναγνωρίσει την συνεχόμενη ύπαρξή του.

Η ομάδα οντοτήτων από τις πνευματικές σφαίρες ενσαρκώθηκε ξανά, αναλαμβάνοντας την «υποστήριξη» του θεϊκού σχεδίου, στον φυσικό κόσμο, ανοίγοντας δίοδο, με την προσωπική τους «θυσία», από το αστρικό πεδίο προς την 5η διάσταση.

Ο δρόμος για την θεραπεία άνοιξε!

Και δόθηκαν στην ανθρωπότητα τρόποι που θα κατάφερνε να περάσει συλλογικά από την 4η διάσταση, στην 5η, αφήνοντας τον συναισθηματικό νου να εξελιχτεί μέσα στο νοητικό του πεδίο!!

Η ολιστική «θεραπεία» έγινε ο μοχλός να περάσει η ανθρωπότητα στο επόμενο στάδιο εξέλιξης και να προσεγγίσει τον «προθάλαμο» της 5ης πνευματικής διάστασης, ώστε να ανοίξει η «πύλη» για το Πνεύμα της!

Σ’ αυτό το στάδιο η έννοια «ανώτερος εαυτός» έλαβε σημαντική αξία στην νόηση των ανθρώπων που μέσα από την πνευματική τους ενέργεια δημιούργησαν και την υποδομή της σταδιακής προσέγγισης του θεϊκού τους μέρους, δίνοντας σ’ αυτό το εξελικτικό στάδιο την ονομασία «νέα εποχή»…

Η «γνώση» ξέφυγε από τους λίγους! Δόθηκε, μέσα από το νοητικό πεδίο, που άνοιξε για την ανθρωπότητα, σε όλους η δυνατότητα να εργαστούν με το συλλογικό ασυνείδητο, «θεραπεύοντας» τον εαυτό τους.

Η αντίστροφη μέτρηση για την αποκατάσταση του θεϊκού «σχεδίου» είχε αρχίσει…

Οι άνθρωποι είχαν την ευκαιρία να εργαστούν, όσο βρίσκονταν σε ενσάρκωση, με την νόηση και να ξεφύγουν από τον εγκλωβισμό της συναισθηματικής λογικής, αναπτύσσοντας την συνείδησή τους σε πνευματική συνειδητότητα.

΄Οσοι τα κατάφερναν σε ατομικό επίπεδο εξέλιξης, εργαζόντουσαν με το συλλογικό ασυνείδητο και μέσα από αυτήν τους την εργασία η δονητική συχνότητα της γης άλλαζε…

Οι μνήμες από το συλλογικό ασυνείδητο άρχισαν να καταρρίπτονται σταδιακά και τα θρησκευτικά πρότυπα που απέκλειαν τον άνθρωπο από την «θείωση», άρχισαν να κλονίζονται και να δίνουν την θέση τους στην πνευματική ολοκλήρωση.

Αυτή η εξελικτική διαδικασία έδωσε στην ανθρωπότητα την ώθηση να αναζητήσει την αληθινή της ύπαρξη και το νόημα της ζωής στον φυσικό κόσμο, και να αφήσει πίσω της τον συναισθηματικό εγκλωβισμό της αστρικής διάστασης, εργαζόμενη με την νόηση που έδινε στον συναισθηματικό της κόσμο λεπτοφυέστερη δόνηση!!

Ο δρόμος για το Πνεύμα άνοιξε…


Συνεχίζεται…
:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

μμμμμμ...........χμ

χμ..................

σκέφτομαι, σκέφτομαι..............

και κολλάω κομματάκια
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ τι...δεν θα κόλλαγες? :wink: :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H ανθρωπότητα πέρασε στο νοητικό πεδίο, έχοντας σαν «υποχρέωση» να εργαστεί για την «θεραπεία» του συναισθηματικού νου, με την βοήθεια της νόησης. ΄Ηταν ένα σημαντικό εξελικτικό «άνοιγμα», που θα βοηθούσε στην αποκατάσταση του θεϊκού σχεδίου στην 3η φυσική διάσταση.
΄Οσο ο άνθρωπος «εργαζόταν» στην αστρική διάσταση με τις συναισθηματικές του «εμμονές» και όσο αυτές μπορούσαν να περάσουν σαν βίωμα στο νοητικό του πεδίο, τόσο η επαφή με το πνευματικό του πεδίο γινόταν ουσιαστικότερη…

Και όσο ουσιαστικότερη γινόταν η επαφή του με το πνευματικό του πεδίο, τόσο ο άνθρωπος επανασυνδεόταν ξανά με την πηγή του, και συμμετείχε στην αποκατάσταση μέσα από την φυσική του ζωή…

Το νοητικό πεδίο έδωσε την ώθηση στον νου να εργάζεται με συνέπεια προς την επανασύνδεση, και οι άνθρωποι εμπνεύστηκαν «συστήματα» που υποστήριζαν αυτήν την εργασία. Οι πνευματικές οντότητες μπόρεσαν να συντονιστούν ενεργειακά με το νοητικό πεδίο των ανθρώπων και μέσω αυτού να εργάζονται για την επανασύνδεση, μέσα από την «θεραπεία».

΄Όμως…

Η ανθρωπότητα αποδείχτηκε για άλλη μια φορά «ανώριμη» να εργαστεί προς την ολοκλήρωση, δίνοντας στην «θεραπεία» έναν ατομικό χαρακτήρα που την περιόριζε πάλι στο φυσικό του περιβάλλον. ΄Όλα τα συστήματα που εδόθησαν για την ενίσχυση της θέλησης και της δύναμης του ανθρώπου να συντονιστεί με το πνευματικό του θέλημα, έγιναν μονοσήμαντα και δραστηριοποίησαν τους ανθρώπους νοητικά, κάνοντάς τους να δημιουργούν ακόμα ένα «δράμα», αυτή τη φορά με την νόηση που δεν κατανοούσε την βιωματική εργασία της αποκατάστασης και της επανασύνδεσης.

Ο συναισθηματικός «πόνος» του αστρικού πεδίου, μετατοπίστηκε στην νοητική επεξεργασία του και έτσι «άνθισαν» τα «συστήματα» που τον οδηγούσαν να κατανοήσει την ζωή του μέσα από τις αλλεπάλληλες ενσαρκώσεις του, δεσμεύοντας την δημιουργικότητά του. Το «κάρμα» έγινε τιμωρία και νόμος, μάθημα και ανταμοιβή, περιοριζόμενο πάλι στις μονοσήμαντες πράξεις.
Ο εκάστοτε «ρόλος» στον φυσικό κόσμο, αντί να γίνει ο «μοχλός» απελευθέρωσης του ψυχικού πεδίου των ανθρώπων, έγινε η νοητική τους δέσμευση σε προσωπικότητες και πράξεις, ενός έργου που ποτέ δεν ήταν πρωταγωνιστής ο ίδιος!

Μια ομάδα πνευματικών οντοτήτων, αυτοβούλως μετεμψυχώθηκε στην αστρική διάσταση για να υποστηρίξει την συναισθηματική απεμπλοκή της ανθρώπινης ψυχής και να βοηθήσει στην αναγνώριση της συναισθηματικής της φαντασίωσης, οδηγώντας την σε ολοκληρωμένη δράση και στο φυσικό πεδίο.

Η εξελικτική διαδικασία του φυσικού ανθρώπου επιταχύνθηκε και η επανασύνδεση του με την θεϊκή του πηγή βρήκε τρόπο έκφρασης, μέσω της αναγνώρισης των ομαδικών διεργασιών. Η επικοινωνία με τα αόρατα πεδία έδωσε την δυνατότητα στην δυναμική του Λόγου να αναπτύξει την γνώση για το αστρικό πεδίο, μέσα από την φυσική επιστήμη της ψυχολογίας, τεκμηριώνοντας με φυσικούς όρους το ψυχικό πεδίο του ανθρώπου.
΄Ετσι η φυσική και αστρική ζωή της ανθρωπότητας γειώθηκε μέσα από το νοητικό επίπεδο και αναπτύχθηκε η κατανόηση για τον συναισθηματικό εγκλωβισμό που ήταν η αιτία της ασθένειας του ανθρώπου, δίνοντας και τα κίνητρα της περαιτέρω επεξεργασίας των ψυχοσωματικών «δυσπλασιών».

΄Όμως…

Η επιστήμη, σαν όρος της 3ης διάστασης, είχε την ανάγκη της τεκμηρίωσης των αποτελεσμάτων της, μέσα από αναμφισβήτητες επιβεβαιώσεις, που άπτονταν του λογικού νου, έτσι δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ανθρωπότητα στην επανασύνδεση και να ανοίξει δρόμο για το πνευματικό πεδίο της ανθρωπότητας.
΄Ετσι για άλλη μια φορά οι πνευματικές οντότητες ενσαρκώθηκαν στον φυσικό κόσμο δίνοντας την εξελικτική ώθηση στην ανθρώπινη φύση να αναγνωρίσει την διαδρομή για την πνευματική επανασύνδεση, μέσα από την παραψυχολογία, που αποτέλεσε έναν δόκιμο όρο του φυσικού κόσμου για την "διεύρυνση" της συνείδησης.




:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άνθρωποι άρχισαν να γνωρίζουν τα αόρατα πεδία τους και να αντιλαμβάνονται την ζωή πέρα από τον μικρόκοσμό τους! Ο βαθύς «κλονισμός» στην αισθητήρια αντίληψη τους, τους έδωσε κίνητρα να αφήνουν τις σκέψεις τους και να «χτίζουν» έναν όμορφο κόσμο στο νοητικό πεδίο, που τους έδινε γαλήνη και ομορφιά, μέσα σε ένα φως που δεν μπορούσαν να αντιληφθούν σαν φυσικό, γιατί δεν μπορούσαν να το βιώσουν!

Ο διαλογισμός ήταν το «εργαλείο» του νοητικού πεδίου να συνδεθεί με τον φυσικό κόσμο του νου των ανθρώπων. Και να δώσει τα κίνήτρα της διεύρυνσης του.
΄Ετσι η «σκάλα» που οδηγούσε σταδιακά σ’ αυτήν την διεύρυνση παρακάμφθηκε και οι άνθρωποι «σκαρφάλωσαν» στο νοητικό, αγνοώντας τα κατώτερα σκαλιά της ύπαρξής τους, αφού «πείστηκαν» ότι αυτά ήταν γεμάτα από ανούσια συναισθήματα!

Η ανθρωπότητα είχε πλέον την δυνατότητα να ανέβει στο νοητικό της επίπεδο, και από εκεί προσπαθούσε με «πλασματικά» εργαλεία να «θεραπεύσει» τον αστρικό της εγκλωβισμό.
Η «ελίτ» του πνευματισμού έδωσε εύκολες λύσεις και η διαδρομή της ύλης έγινε υποχρεωτική πορεία λύτρωσης, χωρίς ομορφιά, χωρίς φως και τελικά χωρίς ουσία.
Το «άνοιγμα» του νοητικού πεδίου «μετέφερε» τον εγκλωβισμό του συνειδησιακού προγραμματισμού σε μια λεπτοφυέστερη δόνηση, χωρίς όμως να μπορέσει να τον «αναστρέψει»…

Η ανθρωπότητα εξελισσόταν με την νόηση και έχτισε τον πνευματικό της κόσμο με μια «βαριά» συγκινησιακή υποδομή, δημιουργώντας στατικά και τον «παράδεισο» κάπου αλλού, εκτός από το περιβάλλον της, που εξακολουθητικά παρέμενε «σκοτεινό»…

Οι πνευματικές οντότητες έδρασαν προς τον φυσικό κόσμο, μέσα από το νοητικό πεδίο των ανθρώπων. Η επικοινωνία γινόταν μέσα από την «σκάλα» των ενεργειακών κέντρων, που ορισμένοι άνθρωποι είχαν καταφέρει να στηρίξουν με γερά «θεμέλια», αναγνωρίζοντας την χρησιμότητα όλων των σκαλοπατιών και εργαζόμενοι με εσωτερική συνέπεια και αφοσίωση προς την «άνοδο», γνωρίζοντας ότι αυτά που στηρίζουν γερά την σκάλα ήταν τα κάτω σκαλοπάτια.
Η επικοινωνία με τις πνευματικές οντότητες έδωσε οδηγίες και γνώση για τον φυσικό κόσμο, συνδέοντας τον με τα λεπτοφυέστερα πεδία του, ξεκαθαρίζοντας και την αρχέτυπη δημιουργία του ανθρώπινου βασιλείου, που η κατανόήσή του περνούσε μέσα από εσωτερική διαδικασία, ώστε να το ενώσει με το Πνεύμα του!
Και ενώ η φυσική επιστήμη επεξεργαζόταν και τεκμηρίωνε την ζωή και τις επιβεβαιώσεις του υλικού της πεδίου μέσα από την υλική ενέργεια, η μεταφυσική διεύρυνε και άλλαζε την προοπτική της μέσα από την πνευματική ενέργεια.

Ο νους χρειαζόταν, όχι μόνο, όρους για να στηρίξει το οικοδόμημά της ΄Ύπαρξης του, αλλά σταθερότητα και εντολές, που θα «κατοχύρωναν» το δικαίωμα του να εκδηλωθεί σαν ψυχοπνευματική οντότητα στον φυσικό κόσμο, που φαινόταν εξακολουθητικά δύσκολος και σκοτεινός. Δημιουργήθηκαν «σχολές» εσωτερισμού, που είχαν σκοπό να «γειώνουν» το έργο της πνευματικής δράσης, δίνοντας τούς όρους και τις εντολές για την πνευματική ανέλιξη του νοητικού πεδίου.

Ανεξάρτητα από το όνομα και την δράση της κάθε σχολής, ο σκοπός τους ήταν να καθοδηγήσουν με συνέπεια τους ανθρώπους να στηρίξουν την «σκάλα» της εσωτερικής επικοινωνίας με τα λεπτοφυέστερα πεδία τους και να τους βοηθήσουν να αναλάβουν την ευθύνη του εαυτού τους, ελευθερώνοντάς τους από την «ασθένεια»!
Η εξάρτηση από το δράμα της φυσικής ζωής, δρούσε καταλυτικά στην «ασθένεια» της ανθρωπότητας, που φαινόταν ανίσχυρη μπροστά στην ολική της «θεραπεία»…




:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μόλις ανακάλυψα, ότι αυτό δεν είναι συνέχεια του 2ου βιβλίου...

Είναι αυτό που έχω στην ψυχή μου από τον καιρό που γεννήθηκα!!!

Δηλαδή...ενώ δεν έχω τελειώσει το 2ο, ξεκίνησα να γράφω το 3ο!!! :shock: :shock:

Ενώ έγραφα στο αρχείο του word την συνέχεια...διαχωρίστηκαν τα αρχεία :shock: και αυτό σώθηκε με το όνόμα nv-doc!!! :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:roll: :shock: :shock: :shock: !
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Να είσαι σιγουρη ότι σε λιγο θα γραφεις όχι δυο αλλά τρία μαζί!Θα το δέις...... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι λες σφαιρούλα μου?

Λες? :roll:

Κι εγώ πότε θα σηκωθώ από τον υπολογιστή δηλαδή? :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eίμαι σίγουρη ότι θα βρείς νεους τρόπους και γιαυτο,αλλα σιγουρα θα γραφεις ταυτοχρονα και τα δυο!
Το πως ...θα σου φανερωθει!!! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Χαχα!
Μόνο ο Ντοστογιέφσκι το είχε καταφέρει αυτό!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(Πεζή όπως πάντα.... :lol: )
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολύ λεπτές οι ισορροπίες για την «θεραπεία» που για να συντελεστεί έπρεπε να ενωθούν οι πόλοι του πνεύματος και της ύλης μέσα από την ψυχή!!!

Καμία υπόσταση του ανθρώπου δεν έπρεπε να μειωθεί σε «αξία», μα δυστυχώς τα θρησκευτικά πρότυπα έδιναν κίνητρα στους ανθρώπους να αποκλείσουν την μία από τις δύο!
Το νοητικό πεδίο «εργαζόταν» εντατικά για να υποστηρίξει το πνευματικό, χωρίς όμως επεξεργασία του συναισθηματικού πεδίου, η εργασία ήταν πάντα πλασματική.
Οι πνευματικές δυνατότητες που δόθηκαν στην ανθρωπότητα για το άνοιγμα της προς το πνευματικό πεδίο, συστηματοποιήθηκαν και έγιναν «διαδρομή», που δυστυχώς ήταν μόνο νοητική. ΄Ετσι δημιουργήθηκαν «συστήματα» που εγκλώβισαν ακόμα περισσότερο το νοητικό πεδίο στέλνοντας την ενέργεια μόνο προς τα κάτω, προς την ύλη και έγιναν συστήματα «θεραπείας» της…΄Ένα από αυτά ήταν και το «ρέικι»…

Οι πνευματικές οντότητες δεν ενσαρκώθηκαν ξανά. Η εποχή αυτή που διανύουμε, δεν είναι η εποχή της διδασκαλίας πια, αλλά της «βιωμένης» αλήθειας.
΄Ετσι έστειλαν όψεις τους σε κάποιους ενσαρκωμένους, ώστε να μπορέσουν να ανοίξουν «πέρασμα» από το νοητικό στο πνευματικό πεδίο και να συνεργαστούν μαζί τους σ’ αυτήν την μεταβατική φάση της ανθρωπότητας!

Η «σκάλα» της «θεραπείας» έπρεπε να στηριχτεί γερά, μέσα από την αγάπη, και την ενωτική θεϊκή ουσία, ώστε το πνευματικό πεδίο να μπορέσει να συνδράμει ουσιαστικά στην εργασία της ψυχής! Η ώρα της «λύτρωσης» έχει σημάνει…Ο φόβος, αυτό το διαχωριστικό συναίσθημα ήταν το ξεκαθάρισμα της εργασίας προς την "θεραπεία", μέσα από την αγάπη!!

Ο άνθρωπος μπορούσε να αναγνωρίσει τις δονήσεις κάθε πεδίου και να αποκωδικοποιεί την εργασία του. Το «παραπέτασμα» που τον διαχώριζε από τα εσωτερικά του πεδία άρχισε να «σχίζεται» και να νιώθει την αλήθεια της ένωσης με τον αληθινό Εαυτό του, αφήνοντας το Πνεύμα του να δραστηριοποιεί και την ενέργειά του στο υλικό του περιβάλλον.

Το «ταβάνι» της ύπαρξής του άρχισε να γίνεται απεριόριστο και η δύναμη της θεότητας άρχισε να εισβάλλει δραματικά στην φυσική του ζωή, ανατρέποντας τα πρότυπα και τις αξίες της!!!





:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Γιατί ανατριχιάζω κάθε φορά σε αυτό το τόπικ, που νομίζω ότι διαβάζω αρχαία ιστορία από πάπυρο ,αντί για θεωρία;;; :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, Ντάννυ μου, το ίδιο νιώθω κι εγώ κάθε φορά που διαβάζω τι γράφω...

Σας να "παραδίδω" σε εμάς ένα κομμάτι της διαθήκης μου!
Και είναι το "ξεκαθάρισμά" μου με το ρέικι και ότι σημαίνει αυτή η λέξη για τους πολλούς...

Δεν έχω περιθώρια πια, νιώθω...

Βλέπω τους ανθρώπους να ορίζουν τις διαδρομές τους με τους αγγέλους και την πνευματική ιεραρχεία, μέσα από το "αφήνομαι στα χέρια τους"...και πνίγομαι!
Βλέπω τους ανθρώπους να εμπλέκονται στα αυθεντικά συστήματα και τις "περγαμηνές" τους... και κλαίω!
Βλέπω τους ανθρώπους, ασθενείς, μέσα στον περιορισμό του νοητικού πεδίου, που δημιουργεί ρόλους και δράματα για να ξεκαθαρίσει με την φυσική ζωή... και πονάω!

Η "διδασκαλία" πλέον βιώνεται...δεν υπάρχει χωράφι για να φυτευθεί ο σπόρος της, είναι γεματα όλα από αυτήν...
Τα γαϊδουράγκαθα πρέπει να βγάλουμε, που τον "κρύβουν"...

Γιατί άλλωστε είμαστε εδώ όλοι μαζί?
Γιατί ξέρουμε ότι οι "πληγές" από τα αγκάθια, δεν ειναι "χτυπήματα" της μοίρας, αλλά η απόλυτη αγάπη του ΕΙΜΑΣΤΕ!!! Που δεν διαχωρίζει τίποτα για τον εαυτό του, αλλά για το σύνολο...

Εδώ μαζί... :cry: :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”