Μια παράξενη ιστορία...

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Μια παράξενη ιστορία...

Δημοσίευση από zefira »

Η ιστορία αυτή αφορά μια ξαδέρφη.

Όταν ήταν περίπου 4 χρονών ήταν πολύ αεικίνητη. Έπαιζε, έτρεχε και γενικά ήταν ένα παιδάκι ανήσυχο. Η συμπεριφορά της ήταν αγορίστικη. Η μαμά της τότε είπε: " Παναγιά μου κάνε της να αποκτήσει κάτι που να μην μπορεί να τρέχει τόσο."
Λίγο καιρό μετά απόκτησε το παιδάκι καρκίνο στα κόκαλα. Ο καρκίνος άρχισε να της τρώει τα κόκαλα στα γόνατα.
’ρχισε τότε διάφορες θεραπείες και γύρω στα 14 της χρόνια οι γιατροί είπαν στη μαμά της ότι πρέπει να της κόψουν το δεξί πόδι.
Η μαμά τότε τους είπε " ο Θεός μου το έδωσε με δυο πόδια και δύο χέρια αν θέλει να το πάρει ας το πάρει έτσι. εγώ δεν της κόβω το πόδι"

Λίγο καιρό μετά άρχισαν να της βγάζουν φωτογραφίες για το μνήμα αφού ήταν βέβαιο ότι θα πεθάνει.

Ωστόσο τα χρόνια πέρασαν και ο καρκίνος έμοιαζε να έχει σταματήσει να τρώει τα κόκαλα. Αφού το κορίτσι μεγάλωσε σπούδασε και παντρεύτηκε.
Σχεδόν όμως πάντα το πόδι το δεξί είχε πρόβλημα, αφού από τις κοβαλτιοθεραπείες είχε μικρύνει το κόκκαλο αισθητά στο γόνατο.

Όμως δυστυχώς μάθαμε πριν από λίγες μέρες ότι στο γόνατο υπήρχε πάντα ένας όγκος ο οποίος έτρωγε σιγά σιγά το κόκκαλο. Ο Όγκος έσπασε με αποτέλεσμα να θρυμματιστεί και το ίδιο το κόκκαλο.
Η εξέλιξη είναι να της κόψουν το πόδι από τον μηρό και έχουμε και μετάσταση στους πνεύμονες.

Το κορίτσι αυτό τώρα είναι 51 χρονών με απίστευτη δύναμη και απόλυτο πάθος για ζωή.

Χωρίς το πόδι πια νιώθει απελευθερωμένη και ξαναγενημμένη.

Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι αφού πάρω την άδειά της, αν μπορούσαμε να κάνουμε μια συνάντηση και να της στείλουμε όλοι μαζί reiki.

Είναι μια μοναδική ιστορία που αξίζει να την ξέρετε αφού η ξαδέρφη είναι η μοναδική περίπτωση στον κόσμο που κατάφερε να επιζήσει με καρκίνο στα κόκκαλα τόσα χρόνια.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:( :( :( :(

υποκλίνομαι στην ψυχή αυτή...

είμαι στην διάθεσή σου Ζefira!!!!!!!!!!


και σήμερα το πρωί ήθελα να γράψω για τις επιλογές της ψυχής μέσα από μια ασθένεια, αλλά δεν πρόλαβα...Και τώρα βλέπω το ποστ σου αυτό!!!

Θα γράψω όμως...Γιατί έχει σημασία η ελευθέρωση και η αποδοχή!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και εγώ Zefira μου!όποτε θες μας ειδοποιείς!!! :( :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Και εγώ, με΄όλη την αγάπη της ψυχής μου!!!! :lol: :cry: :oops:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kι εγω΄ανα πάσα στιγμή!
Ανθρωποι που μας κανουν να θυμόμαστε την δυναμη της ψυχής μας!
:cry:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Απίστευτη ιστορία! Τι δύναμη ψυχής... Έχω κατασυγκινηθεί...
Τι να "θεραπεύσει" το ρέικι λοιπόν; Μόνη της έχει αναλάβει την αυτοίασή της για δεκαετίες... Χίλια μπράβο στη γυναίκα αυτή που νικά τους φόβους της και είναι αποφασισμένη να ζήσει!
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Κι εγώ με απεριοριστο σεβασμό :(
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σωστά Αγγέλα μου αναρωτιέσαι...

όμως η ψυχή χρειάζεται και την πνευματική ενέργεια για να ολοκληρώνει το σχέδιο της...Το σθένος καμιά φορά μόνο, δεν αρκεί!
Χρειάζεται να αναγνωρίσει γιατί έχει υλικό ατελές σώμα...

και μόνο γι' αυτό χρειάζεται να ερωτηθεί!!!

αλλιώς από μόνη της ξέρει τι να κάνει...αν δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Όντως είναι απίστευτη ιστορία και μας κάνει να πιστεύουμε στα θαύματα.

Έχουμε απίστευτη δύναμη εμείς οι άνθρωποι τελικά.

Είναι τιμή μου που έχω τη δυνατότητα να γνωρίζω αυτόν τον άνθρωπο, όπως επίσης τιμή μου είναι που έχω το χέρι όλων εσάς.

Ένα θερμό ευχαριστώ που υπάρχεται.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Zefira και εγώ με τη σειρά μου σε ευχαριστώ για το μοίρασμα!!!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ζefira όποτε είναι για την αποστολή είμαι και εγω πρόθυμη :)
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Καλημέρα,

Εχθές το βράδι είμασταν με την ξαδέρφη. Η οποία μπορώ να σας πω ότι νιώθει πάρα πολύ καλά.

Δεν νιώθει ότι δεν έχει πόδι. Έχει τρομερή δύναμη και πίστη και πάθος για ζωή.

Το focus το έχει κάνει στο μάθημα που πρέπει να βιώσει. Νιώθει ότι της δύνεται μια ευκαιρία να δει τη ζωή εντελώς διαφορετικά.

Το όνειρό της είναι να χορέψει το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας όταν βάλει τεχνητό μέλος, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει με το δικό της πόδι.

Νιώθω ότι είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Δεν ζήτησε τη βοήθειά μας, προς το παρόν.

Αλλά νομίζω ότι όλοι μας, όπως είπε και η Βάσω υποκλινόμαστε σε τέτοια ψυχή, η οποία μας δείχνει ότι υπάρχει πολύ φως.

Ευχαριστώ όλους για την διάθεση για βοήθεια.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Με την ευκαιρία της υπέροχης αυτής ιστορίας που ακούσαμε ήθελα να σας πω κι εγώ μία που συνέβη σε μία φιλική οικογένεια πριν από χρόνια όταν ήμουν περίπου 13 χρονών.
Η οικογένεια αυτή είχε 3 παιδιά. Με τα δύο μεγαλύτερα, αγόρια, ήμασταν φίλοι και παίζαμε μαζί εγώ και η αδερφή μου όταν πηγαίναμε για διακοπές τα καλοκαίρα στη Μυτιλήνη. Τότε ζούσαμε στην Αθήνα.
Το τρίτο παιδάκι ήταν κοριτσάκι, ένα πολύ όμορφο ξανθό κοριτσάκι. Θυμάμαι που το έπαιρνα από το χεράκι όταν ήταν δύο χρονών και το πήγαινα βόλτα.
Στα πέντε χρόνια (μπορεί να ήταν και τεσσάρων) η μητέρα του ανακάλυψε, την ώρα που το άλλαζε, ότι είχε ένα φούσκωμα στην κοιλίτσα του. Καταλαβαίνετε τον πόνο των γονιών όταν μάθανε ότι το παιδάκι τους είχε καρκίνο..
Το βράδυ που το κοριτσάκι τελικά πέθανε, η μητέρα του όλο το βράδυ το κρατούσε αγκαλιά. Μέσα σε μια νύχτα τα μαλλιά της, αλλά και του άντρα της ασπρίσανε.
Το παράξενο όμως σε όλη αυτή την ιστορία είναι ότι την ημέρα που το παιδάκι έφυγε από τη ζωή, η μητέρα του ήταν ήδη έγκυος, λίγων ημερών, χωρίς να το ξέρει..
Γέννησε λοιπόν ξανά ένα κοριτσάκι το οποίο είναι ΟΛΟΙΔΙΟ με αυτό που έχασε!!! Όσο μεγάλωνε, η ομοιότητα ήταν απίστευτη!!! Λες και δεν έφυγε ποτέ από τη ζωή... Αν δεις κανείς τις οικογενειακές φωτογραφίες, δεν μπορεί να ξεχωρίσει ότι πρόκειται για διαφορετικό άτομο!
Σήμερα το κοριτσάκι αυτό είναι μία κοπέλα 30 χρονών και έχει το ίδιο όνομα που αυτό που έφυγε...[/b]
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...μάλλον αυτό αποτελεί μεγάλο συναισθηματικο "βάρος" για την κοπέλα... :-(

υπάρχουν και οι εσωτερικές εξηγήσεις γι' αυτό, που αγγίζουν τα όρια της ευαισθησίας, της αγάπης και της ενότητας των ψυχών, που θεωρητικά φαίνονται να θυσιάζονται για να ανοίξουν τον δρόμο σε κάποιες άλλες... @};-

δεν βγάζω συμπεράσματα, μια και θα χρειαζόμουν γι' αυτό περισσότερα για την οικογενειακή δομή τους...

όμως κάνω απλούς συσχετισμούς με όσα γνωρίζω για τις ψυχές και την επιλογή τους για ενσάρκωση...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”