διαφορές στο ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

xrysopsaro
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008 9:55 am
Τοποθεσία: Ξάνθη εκ Θεσσαλονίκης

διαφορές στο ρέικι

Δημοσίευση από xrysopsaro »

συναντήθηκα με κάποια άτομα το Σαββατοκύριακο που έχουν και αυτοί τον πρώτο βαθμό ρέικι (με άλλον master) και διαπιστώσαμε διαφορές.

- καποια σημεία και η τοποθετηση των χεριών ήταν λίγο διαφορετικά

ακόμη και η ονομάσία ήταν διαφορετική
δεν έχω καταλάβει γιατί έχουμε "διδαχθεί" καποια πράγματα εντελώς διαφορετικά εκ των οποίων υπάρχουν βασικές διαφορές
πχ εγώ έχω διδαχθεί ότι το ρέικι γίνεται μόνο απο πάνω προς τα κάτω ενώ οι φίλοι μου ξεκινουν απο ώμους και συνεχίζουν με κεφάλι
επίσης μου έδειξαν μια σύντομη συνεδρία που καλύπτει έξι θέσεις σε τρία πεντάλεπτα (άλη θέση στο αριστερό άλλη στο δεξί)κάτι που δεν το διδάχτικα και ούτε το είχα ξανακούσει καν
τελικά τί γίνεται ρε παιδιά????
το ρέικι ένα δεν είναι ???
γιατί να βρίσκουμε διαφορές???
:nemo: :?: :roll: :?: :roll: :?: :roll: :?: :roll: :?: :roll: :nemo:
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Η δική μου άποψη είναι ότι το reiki είναι νιώθω...

Οι θέσεις που μαθαίνουμε από τον δάσκαλο είναι για την αρχή.

Μετά ξεκινάς όπως εσύ νιώθεις.

Τώρα οι βασικές θέσεις είναι <στάνταρ>. Όλα τα βιβλία έχουν το ξεκίνημα από το κεφάλι.

Αλλά ένα dvd που έχω, λέει ότι πρέπει να ξεκινήσεις από τους ώμους για να συνδεθείς με το άτομο που θα του δώσεις reiki.

Όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνεις ότι τα χέρια σου πηγαίνουν μόνα τους σε θέσεις και ο χρόνος που κάθεσαι στην κάθε θέση είναι ανάλογα με αυτό που νιώθεις εκείνη τη στιγμή.
Μπορεί να καταλάβεις ότι κάποιος έχει περισσότερη ανάγκη στο τσάκρα της καρδιάς και να μείνεις εκεί λίγο παραπάνω και ένας άλλος στα γόνατα.
Μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν στο σημείο που ο άλλος έχει τον πόνο ή το πρόβλημα.
’λλωστε ο αποδέκτης αποφασίζει σε υποσυνείδητο επίπεδο πόσο reiki θα δεχτεί και σε ποιο σημείο.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μην μπερδεύεσαι χρυσόψαρο

Το reiki είναι ΕΝΑ, οι άνθρωποι πολλοί ........ και με διαφορετικές απόψεις.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Elissavet έγραψε:Μην μπερδεύεσαι χρυσόψαρο

Το reiki είναι ΕΝΑ, οι άνθρωποι πολλοί ........ και με διαφορετικές απόψεις.
Οπως λεμε η Ελισσαβετ ειναι MIA, τα κυτταρα της ειναι πολλα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Σωστό, πολύ σωστό Σκαπανέα :wink:

Κι αν τολμήσει κανένα κύτταρο να μου κουνηθεί :evil: και να αρχίσει να παραπονιέται :roll: πονάω εδώ - πονάω εκεί :idea: του ρίχνω φως κι άλλο φως :lol: και επιστρέφει στο πόστο του χαμογελώντας :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
xrysopsaro
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008 9:55 am
Τοποθεσία: Ξάνθη εκ Θεσσαλονίκης

Δημοσίευση από xrysopsaro »

:dj: :P :P :P :P :P
xrysopsaro
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008 9:55 am
Τοποθεσία: Ξάνθη εκ Θεσσαλονίκης

Δημοσίευση από xrysopsaro »

:P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Όπως ξέρετε δεν έχω πάρει μύηση στο ρέικι αλλά μου έχει σταλεί αρκετές φορές.
Μερικές φορές το νοιώθω πολύ έντονα. Ειδικά η πρώτη φορά ήταν συγκλονιστική.
’λλες φορές δεν το νοιώθω καθόλου.
Γιατί συμβαίνει αυτό?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι εννοείς Ευη μου δεν το νοιώθεις?

Τι ένιωσες την πρώτη φορά και τι δεν ένιωσες μια άλλη?

΄Αλλες φορές κρυώνεις και άλλες όχι...
Η ενέργεια δεν έρχεται ίδια καθε φορά. Εξαρτάται από πολλούς ψυχοσωματικούς παράγοντες.

Αλλά, αλήθεια, τι νιώθεις? Και τι περίμενες και δεν ένιωσες?

Η απειρία με την υφή της ενέργειας έχει σημασία στο τι νιώθει κανείς! Μαθαίνεις να ζεις με κάτι "διαφορετικό"...

Μαθαίνεις να νιώθεις τον αέρα! ΄Οπως μαθαίνεις να νιώθεις και το σώμα σου.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κάθε φορά η αίσθηση είναι διαφορετική.

Αλλά μερικές φορές, δεν νοιώθω απολύτως τίποτε.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

παρ' όλα αυτά παίρνεις ενέργεια...
Αυτό θέλω να σου πω...πέρα από τα όρια του αισθάνομαι, υπάρχει το νιώθω...

Ο νους μας φεύγει σε χίλια πράγματα και έτσι περνάει απαρατήρητη και η ενέργεια...Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πήρες όμως!

Για κάποιον αυτό μπορεί να ακούγεται "τρελλό"...για μένα είναι φυσιολογικό.

Χρειάζεται "εκπαίδευση" ο νους για να μάθει να "νιώθει"...κάτι πέρα από αυτό που έχει ορίσει σαν "φυσική αίσθηση"... Στενά και περιοριστικά!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ο νους μας φεύγει σε χίλια πράγματα και έτσι περνάει απαρατήρητη και η ενέργεια...Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πήρες όμως!

Για κάποιον αυτό μπορεί να ακούγεται "τρελλό"...για μένα είναι φυσιολογικό.

Χρειάζεται "εκπαίδευση" ο νους για να μάθει να "νιώθει"...κάτι πέρα από αυτό που έχει ορίσει σαν "φυσική αίσθηση"... Στενά και περιοριστικά!
Συμφωνώ ειδικά ο δικός μου ο νούς ....πολύ μα πολύ εκπαίδευση χρειάζεται ακόμα @};-

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:παρ' όλα αυτά παίρνεις ενέργεια...
Αυτό θέλω να σου πω...πέρα από τα όρια του αισθάνομαι, υπάρχει το νιώθω...

Ο νους μας φεύγει σε χίλια πράγματα και έτσι περνάει απαρατήρητη και η ενέργεια...Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πήρες όμως!

Για κάποιον αυτό μπορεί να ακούγεται "τρελλό"...για μένα είναι φυσιολογικό.

Χρειάζεται "εκπαίδευση" ο νους για να μάθει να "νιώθει"...κάτι πέρα από αυτό που έχει ορίσει σαν "φυσική αίσθηση"... Στενά και περιοριστικά!

:D
Οταν μου κανω ρεικι περα απο τη θερμοτητα και τις αισθησεις της αυρας που τις νιωθω παντα, συναισθηματικα μπορει να αισθανθω απο μια απλη χαλαρωση, μεχρι και -σχεδον- απολυτη (για τα δικα μου βιωματα) ευδαιμονια...
Πιστευω το ρεικι καθε φορα σου δινει αυτο που θες να παρεις, γιατι οντως καποιες φορες το μονο που θελω ειναι απλα λιγη χαλαρωση και τιποτα παραπανω!!!

Οσον αφορα τις θεσεις, δεν υπαρχει κανενα θεμα, ετσι κι αλλιως μετα απο λιγο καιρο μαθαινεις περισσοτερο να αφουγκραζεσαι...
Καλο βεβαια ειναι να υπαρχουν αρκετες, παραπανω απο 6-7, για να καλυπτεται σχεδον ολο το σωμα...
Τωρα για το αν η ενεργεια ειναι μια, γι αυτο δεν ειμαι σιγουρος 100%... Γιατι οκ σε βαθυτερο επιπεδο τα παντα ειναι 1! ομως, ισως, να διαφερουν τα διαφορα παρακλαδια του παραδοσιακου ρεικι, οπως διαφερει και το ρεικι απο αλλα συστηματα, οχι τοσο στην ενεργεια αυτη καθ εαυτη (που πραγματι ειναι μια), αλλα στον τροπο που την αφουγκραζομαστε και στις δυνατοτητες που μας ανοιγονται... Γιατι και στον τριτο βαθμο η ενεργεια ειναι ιδια με του πρωτου, αλλα ποιος δεν θα παραδεχτει οτι μια τρομερη διαφορα υπαρχει?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:Τι εννοείς Ευη μου δεν το νοιώθεις?

Τι ένιωσες την πρώτη φορά και τι δεν ένιωσες μια άλλη?

΄Αλλες φορές κρυώνεις και άλλες όχι...
Η ενέργεια δεν έρχεται ίδια καθε φορά. Εξαρτάται από πολλούς ψυχοσωματικούς παράγοντες.

Αλλά, αλήθεια, τι νιώθεις? Και τι περίμενες και δεν ένιωσες?

Η απειρία με την υφή της ενέργειας έχει σημασία στο τι νιώθει κανείς! Μαθαίνεις να ζεις με κάτι "διαφορετικό"...

Μαθαίνεις να νιώθεις τον αέρα! ΄Οπως μαθαίνεις να νιώθεις και το σώμα σου.
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”