Συρος ...Πληροφορίες

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

ναι, ναι, ναι, ναι!!!! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

και εγώ ξέρω άλλους τόσους που ψήνονται!!! :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Αχά!!! Για να εκδηλωνόμαστε ένας ένας... :D :D :D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πω πω πολλές ομορφιές μαζεμένες !!!!!!
:x :x :x @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Πάντως Βάσω, εμένα προσωπικά περισσότερο απ' όλα με εντυπωσίασε αυτό. Θεωρώ πολύ σημαντικό την αυτάρκεια ενός τόπου, την επαφή μας με τις ρίζες και την φύση και φυσικά την δυνατότητα να επιλέγεις τοπικά προϊόντα ερχόμενος σε επαφή με την ουσία της τροφής και της ίδιας της γης. >:d<
Αν και το μάτι του επισκέπτη που καταφθάνει με το πλοίο γελιέται από το βραχώδες τοπίο, η Σύρος υπήρξε και παραμένει νησί με μεγάλη παραγωγή αγροτικών προϊόντων. Ονομαζόταν ο «κήπος των Κυκλάδων». Η πλούσια εμπορική και αγροτική παράδοση του νησιού αντανακλάται στην κεντρική αγορά της Ερμούπολης, την οδό Χίου. Εκεί όπου τα χρώματα γίνονται μυρωδιές και το χαμόγελο βασιλεύει.

Στη Χίου τα μανάβικα εφοδιάζουν την κουζίνα με τοπικά προϊόντα που αφθονούν: Φρούτα, κάπαρη, ντοματίνια, χόρτα και πολλά ακόμα. Τα μπακάλικα μας προμηθεύουν με «Σαν Μιχάλη» και «Σαν Τζώρτζη», δύο τυριά του τοπικού συνεταιρισμού που έχουν κατακτήσει τη σφραγίδα της «προστατευόμενης ονομασίας», κοπανιστή, παραδοσιακή λούζα, φρέσκο γάλα ΒΙΟΣΥΡ, θυμαρίσιο μέλι και πολλά ακόμα. Και τα κρεοπωλεία θα προσφέρουν ντόπιο κρέας, από ζώα που σφάζονται στο δημοτικό σφαγείο και το περίφημο ντόπιο λουκάνικο.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Valia

Δημοσίευση από Valia »

αχ, κι εγώ θέλω να φύγω... το σκέφτομαι συνέχεια τον τελευταίο καιρό... 8->
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πιο όμορφα φρούτα δεν έχω ξαναδει μαζεμένα, ούτε καν στην τοπική λαϊκή του Χαλανδρίου...

Ο τόπος είναι όμως μικρός και τα μυαλά στενά...Αυτό το λέω για όσους κάνουν σκέψεις για μετοίκηση. Μακάρι να είμαστε πολλοί που θα πάμε εκεί και να κινήσουμε το ενδιαφέρον και για ποιοτική Ζωή, εκτός των άλλων...

Το κουτσομπολιό βασιλεύει (θα μου πεις και που δεν βασιλεύει) το ίδιο και η κριτική...Οι άνθρωποι εκεί δεν διαφέρουν από τα αστικά κέντρα και εγώ τουλάχιστον έχω το όραμα να δουλέψω ενεργειακά για την διεύρυνση του ορίζοντα...
Πόσο εύκολο είναι δεν ξέρω, αλλά με τραβάει αυτός ο τόπος και κάτι σημαίνει για μένα...

Βέβαια δεν πάω εκεί για απομόνωση από τα κοινωνικά δρώμενα, είτε αυτά μου αρέσουν, είτε όχι, θα ήθελα να μπορώ να επικοινωνώ στην "γλώσσα" τους και αυτό θα το μάθω βεβαίως βεβαίως, μια και η Αθήνα είναι τέλεια για να σου προσφέρει ανωνυμία, αντίθετα με πιο μικρές πόλεις που γίνεσαι επώνυμος, χωρίς καν να το θέλεις...

Εχει υπερ, αλλά και κατά (η αστυνόμευση πχ.)και όλα χρειάζονται να συνυπολογιστούν, κυρίως να γνωρίζουμε όλοι ότι δεν πάμε σε παράδεισο!
Στα αστικά κέντρα η φωνή μας ίσως έχει μεγαλύτερη βαρύτητα (λόγω των δικαιωμάτων και της ανωνυμίας), εκει όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Χρειάζεται πολλές φορές να εξομαλύνεις μέσα σου καταστάσεις, που στην Αθήνα πχ. ούτε καν θα χρειαζόσουν, λόγω των πολλών ευκαιριών να διαμαρτυρηθείς για όσα δεν σου αρέσουν και να παραμείνεις "ανώνυμος"!

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτύχεις σε έναν μικρότερο τόπο. Η ευθύνη της επωνυμίας σε χαρακτηρίζει εκεί...
Και οι εχθροί, που στην πόλη είναι ασήμαντοι, εκεί γίνονται ισχυροί...

Μην το ξεχνάμε ε? :-D :-D :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Βάσω μου , έχεις απόλυτο δίκιο κ τα χω σκεφτεί κ γω όλα αυτά... καθώς από χωριό είμαι κ ξέρω ;)
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Εχει υπερ, αλλά και κατά (η αστυνόμευση πχ.)...
Τί τρέχει με την αστυνόμευση;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αχά!!! Για να εκδηλωνόμαστε ένας ένας...
μα γιατι το λες αυτο....δεν σε καταλαβαίνω :D :D

Εικόνα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βάσω
κυρίως να γνωρίζουμε όλοι ότι δεν πάμε σε παράδεισο!
είναι όντως πολύ σημαντικό όταν αλλάζεις πόλη, ή τελος πάντων περιοχή κατοίκησης να γνωρίζεις συνειδητα και όλες τις πρακτικες ευκολίες αλλα και δυσκολίες που θα συναντησεις

το ονειρο του να αλλαξω πολη για να την κανω, κρατάει λίγο και η φουσκα αργα η γρηγορα θα σκασει φερνοντας σε μπροστα στις συνεπειες των επιλογων σου φυσικα

καλό λόιπόν έιναι να κάνεις τις επιλογές σου ορμώμενος απο ένα όραμα, που σου δινεις εμπνευση αλλα σε κραταει και γειωμενο και όχι απο ενα όνειρο που στηριζεται σε ετοιμοροπα θεμελια επιθυμιων @};-

το λεει μια παθουσα :D , που μολις τον τελευταιο καιρο αρχισα να ξανα-αγαπω συνειδητα πλεον τον τόπο αυτο, στον οποιο "διεφυγα" πριν λιγα χρόνια, αφου φυσικα εφαγα τις σφαλιαριτσες μου βεβαιως βεβαιως O:-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 26 Οκτ 2010 3:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Fotini έγραψε:
Αχά!!! Για να εκδηλωνόμαστε ένας ένας...
μα γιατι το λες αυτο....δεν σε καταλαβαίνω :D :D

Εικόνα
χμμ... ωραία μυρίζουν!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι είναι και η ώρα τωρα βλεπεις, 8-} =p~
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τί τρέχει με την αστυνόμευση;
η αστυνομια εκεί είναι η άρχουσα τάξη...Κοινά κάνει ότι θέλει...
Από το πόσο θα μείνουν ανοιχτά τα μπαράκια, μέχρι το πως θα μιλήσεις... :)) :)) :)) :)) :))

Δεν διευκολύνουν τον τουρισμό σε καμία περίπτωση, αντίθετα μάλιστα θα έλεγα...

΄Εχουμε ακούσει πάρα πάρα πάρα πολλά παράπονα από τους κατοίκους, οι οποίοι μας ανοίχτηκαν γιατί απλά δεν είμαστε από τον τόπο τους και θα φεύγαμε μαζί με τα "μυστικά" τους...Αλλιώς δεν το διακινδυνεύουν εύκολα να μιλήσουν.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Στα αστικά κέντρα η φωνή μας ίσως έχει μεγαλύτερη βαρύτητα (λόγω των δικαιωμάτων και της ανωνυμίας), εκει όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Χρειάζεται πολλές φορές να εξομαλύνεις μέσα σου καταστάσεις, που στην Αθήνα πχ. ούτε καν θα χρειαζόσουν, λόγω των πολλών ευκαιριών να διαμαρτυρηθείς για όσα δεν σου αρέσουν και να παραμείνεις "ανώνυμος"!

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτύχεις σε έναν μικρότερο τόπο. Η ευθύνη της επωνυμίας σε χαρακτηρίζει εκεί...
Και οι εχθροί, που στην πόλη είναι ασήμαντοι, εκεί γίνονται ισχυροί...
Ετσι ειναι.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”