Μετενσάρκωση!!

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πέρα από τη πλάκα, θεωρώ ότι αυτο είναι μεγάλη κουβέντα , Ελισάβετ ! @};-

Μια μητέρα που αυτοπαρατηρείται και εργαζεται εσωτερικά, ίσως μπορει να κάνει τη διαφορά , εάν με διαρκή προσπάθεια καταφέρνει να ισορροπεί καθημερινά σε "βασικά"¨πράγματα , κατακτώντας αργά και σταθερά την ακεραιότητα και την ουδετερότητα της, κάνοντας αυτες τις ποιότητες παράδειγμά στο παιδάκι της και μόνο....
Αλλά και σε αυτη τη περίπτωση ΚΑΙ ΠΑΛΙ παιζεται το αποτέλεσμα !

Σκέψεις... :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κάνοντας αυτες τις ποιότητες παράδειγμά στο παιδάκι της και μόνο....
΄Ισως γι' αυτό είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα, Νταννιέλι!


Ο καθένας μας "επηρεάζει" ένα μικρό περιβάλλον...
Δεν είναι μόνο τα δικά μας παιδιά...είναι και όλα τα παιδιά που ερχόμαστε σε επαφή μαζί τους, μέσα από την κοινωνικοποίηση μας!

Αν μπορέσουμε να βγάλουμε αυτές τις διαχωριστικές "μπάρες" μεταξύ του "δικού μου" και του "δικού σου" δίνουμε νέα μηνύματα στα παιδιά, πιο αισιόδοξα και πιο δίκαια θα έλεγα...
Και είναι ένας σημαντικός τρόπος να ισορροπούμε κι εμείς το "εγώ" μας μέσα σε μια ευρύτερη συνάρτηση ζωής...
είμαστε λίγοι αλλά μπορούμε να κάνουμε μεγάλη διαφορά
ε ας την κάνουμε λοιπόν Ελισαβετί! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Αν μπορέσουμε να βγάλουμε αυτές τις διαχωριστικές "μπάρες" μεταξύ του "δικού μου" και του "δικού σου" δίνουμε νέα μηνύματα στα παιδιά, πιο αισιόδοξα και πιο δίκαια θα έλεγα...
έτσι ακριβώς Βάσω μου! είναι απαράδεκτο να βλέπουμε γονείς που κάνουν τέτοιου τύπου "διαχωρισμούς"... το δικό μου παιδί και το "ξένο"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οι περισσότεροι προσπαθούν μέσα από μια σκόρπια γνώση να γίνουν ικανοί να αντιμετωπίσουν τα καθημερινά προβλήματα της ζωής τους και λιγότερο ενδιαφέρονται για τους άλλους...ακόμα και αν αυτοί είναι τα παιδιά τους!
:-( :-( :-(
Παρατηρήστε τον απογοητευμένο, τον απομονωμένο, τον καταθλιπτικό, τον φοβισμένο, τον φιλόδοξο, τον ανταγωνιστικό, τον τεμπέλη, τον τελειομανή, τον εκδικητικό, τον ζηλόφθονα, τον συμπονετικό, τον "οπαδό", τον ναρκομανή, τον αλκοολικό...

Πίσω από κάθε χαρακτήρα παρουσιάζεται εμφανώς η ανάγκη να αγαπηθούν και να νιώσουν αποδοχή...Ο καθένας με τον δικό του τρόπο απαιτεί την προσοχή των υπολοίπων στο "εγώ" του, ασυνείδητα, χωρίς να το γνωρίζει...

Πως λοιπόν ένας τέτοιος "τύπος" θα αναζητήσει σχολή για γονείς, όταν πιστεύει ότι κάνει το καλύτερο για τα παιδιά του, αφού δεν αντιλαμβάνεται το κακό που κάνει στον ίδιο του τον εαυτό?
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εχω μια απορια, οταν μια ψυχη αποφασισει να ερθει σε ενσαρκωση περναει απο καποια πεδια, ποια ειναι αυτα? και ποιες εργασιες γινονται εκει?
Ειναι υπεύθυνα τα συγκεκριμένα που δεν θυμομαστε ποιοι πραγματικα ειμαστε?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα πεδία δεν είναι γνωστά, αλλά ούτε υπεύθυνα για την αμνησία...

Η μνήμη της Ψυχής βρίσκεται πάντα στο ασυνείδητο τμήμα του είναι μας, αλλά η υλική συνείδηση δεν μπορεί να έχει εύκολα πρόσβαση στα αρχεία αυτά...Η προσωπικότητά μας ζει στην ύλη και μαθαίνει να ενδιαφέρεται για την επιφάνεια (αυτό που φαίνεται). ΄Οταν αρχίζεις να γίνεσαι συνειδητός στην Ζωή, ανοίγει η πρόσβαση στα αρχεία αυτά και γνωρίζεις το ουσιώδες από το επουσιώδες...

Οι περισσότέροι άνθρωποι δεν μπορούν ούτε να διανοηθούν ότι μέσα τους υπάρχει όλη η γνώση...Δεν μπορούν ούτε να διανοηθούν ότι τα σημαντικά στην ζωή τους, είναι ασήμαντα για την πνευματική ανάπτυξή τους και για την ενότητα τους.
Συμπεριφέρονται στα ασήμαντα σαν να ήταν σημαντικά και θεωρούν ότι η ζωή τυχαία τους χαρίστηκε, ξεχνώντας τους κύκλους εξέλιξης και μαθητείας.

Συνήθως οι "μαθητές" δυσανασχετούν για την "μαθητεία", όπως και να προκύπτει...Κομματιάζουν τον Εαυτό τους σε αποδεκτά ή μη αποδεκτά μέρη και αντιδρούν με υλική συνείδηση και με βάση τα στερεότυπα που έχουν μάθει ότι είναι ζωή...Αποτέλεσμα αυτού είναι να "γατζώνονται" στην ύλη και να κρατάνε την ψυχή τους στην πιο βαριά δόνηση της, που τους "ακινητοποιεί"...

΄Οταν δεν υπάρχει γεφύρωση στα πεδία τους (πνευματικό, ψυχικό, φυσικό) δεν μπορούν να ζήσουν συνειδητά και αυτό σημαίνει ότι ξεχωρίζουν το πνεύμα από την ύλη μέσα σε συγκεκριμένες δραστηριότητες...
Για το πνεύμα έχουν τον θεό (και την θρησκεία)
Για την ψυχή έχουν τις συγκινήσεις ή την διανόηση
Για την φυσική συνείδηση έχουν την ικανοποίηση των ενστίκτων καια των αισθήσεων.

Συνήθως η τελευταία έχει την πιο δραστική σε συμπεριφορά και υπερσκελίζει τις άλλες δύο...

Αν δεν ενωθούν οι τρεις φύσεις μέσα σε μια τέταρτη όψη της Ανθρώπινης ΄Υπαρξης που είναι η Συνείδηση/Συνειδητότητα, τότε δεν μπορούν να βιώσουν την ενότητα στο είναι τους και την Αγάπη, παρά μόνο μέσα σε συγκεκριμένες καταστάσεις.

Και για να είμαι σαφής, αυτό αποτελεί την δική μου εμπειρία της Ζωής Μου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Οι περισσότέροι άνθρωποι δεν μπορούν ούτε να διανοηθούν ότι μέσα τους υπάρχει όλη η γνώση..
Βασουλιτσα πολλες φορες το εχω διαβασει αυτο αλλα δεν μπορει να συλλαβει ο νους μου τι ενοεις <οτι μεσα μας υπαρχει ολη η γνωση>?
Ως προς τι εχουμε ολη την γνωση μεσα μας?
Απαντησεις πανω σε τι?
Οτι αφορα την προσωπικοτητα μας και τα μπλοκαρισματα μας?
Στα παντα? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέσα σου βρίσκονται τα αρχέτυπα Τασούλη...
Αυτά που καθορίζουν τους εσωτερικούς Νόμους της Δημιουργίας
Μέσα σου βρίσκεται ο Δρόμος, η Αληθεια και η Ζωή...

΄Οτι χρειάζεται μια Ανθρώπινη ΄Υπαρξη να γνωρίζει για να μπορεί να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Να βιώνει την πολικότητα της ύλης χωρίς να εμπλέκεται στην πόλωση της συνείδησής της, το ίδιο απλά όπως να μπορεί να βιώνει το Πνεύμα της!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Χμμμ το θέμα της μετενσάρκωσης για μένα είναι κάπως αλλιώς ,αφού η ψυχή δεν φθείρεται ποτέ και γεννιέται ξανά και ξανά είς τους αιώνες που βαδίσαμε,νομίζω πως η Βάσω όταν λέει πως η γνώση βρίσκεται μέσα μας,σημαίνει πως πρέπει να ψάξουμε ...

Θα τύχη να βρεθούμε σε μέρη για πρώτη φορά αλλά αυτά δεν θα μας φαίνονται πρωτόγνωρα είναι σαν να χουμε ξαναπάει ή μερικές σκηνές που μιλάμε με κάποιους ανθρώπους μας μοιάζει σαν να το ξαναείδαμε.
Κ.τ.λ οπότε αν αρχίσουμε να ψάχνουμαι μέσα μας θα μάθουμε πράγματα που δεν ξέραμε παρά μόνο η ψυχή μας,μιας και έζησε πολλές φορές πριν από εμάς.

Γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σημαίνει πως πρέπει να ψάξουμε ...
καλά κάνεις και το διευκρινίζεις Λέων! :-D

Νόμιζα ότι εξυπακούεται...Η γνώση δεν έρχεται ούτε τυχαία, ούτε μοιραία... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Όχι όπως είπε και ο Χριστός έχετε την γνώση του φιδιού.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όχι όπως είπε και ο Χριστός έχετε την γνώση του φιδιού.
Τι εννοείς "όχι"?

Το φίδι στην Ανατολή θεωρείται σύμβολο Σοφίας!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστω Βασω!!!!!! @};-
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Το όχι πάει εκεί που λέει η Βάσω πως δεν έρχεται η γνώση ούτε απο τύχη ούτε απο μοίρα...εκεί συμφωνώ και λέω όχι δεν έρχεται΄ απο αυτά παρα μόνο αν ψάχνουμε εμείς .
Και μετά έγραψα το λόγο του Χριστού.


Μου φαίνεται πως μέχρι στιγμής μόνο η Βάσω με καταλαβαίνει
χαχαχαχα


Σόρρυ παιδιά αν σας μπερδεύω.
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Μην ανυσηχείς Λέων, μπερδευόμαστε και χωρίς βοήθεια... :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”