Μετενσάρκωση!!

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H Ψυχή (κατά την δική μου εμπειρία) έχει απεριόριστες ευκαιρίες να επιλέξει ξανά...Σταθεροποιείται μέσα στο έμβρυο γύρω στον 7ο μήνα. Μέχρι τότε έχει επιλογές να γυρίσει στο πεδίο της και να αποφασίσει διαφορετικά...Τότε η μητέρα οδηγείται εκ των συγκυριών σε άμβλωση...Αν η Ψυχή αποφασίσει να μείνει στην μήτρα, θα μείνει...

Πέρα όμως από αυτό που΄λέω εγώ και που για τον καθένα μπορεί να προκύψει διαφορετικά σαν γνώση ή σαν εμπειρία, πιστεύω ότι ένα παιδί χρειάζεται να έρθει στον κόσμο μέσα από μια ένωση αγάπης και όχι μέσα από ανάγκη...
Οι ευθύνες για το μεγάλωμά του είναι μεγάλες και μια τέτοια γεναιοδωρία να αλλάζεις άρδην τις προτεραιότητές σου, μόνο μέσα από μια ώριμη αγάπη μπορεί να προκύψει...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πέρα όμως από αυτό που΄λέω εγώ και που για τον καθένα μπορεί να προκύψει διαφορετικά σαν γνώση ή σαν εμπειρία, πιστεύω ότι ένα παιδί χρειάζεται να έρθει στον κόσμο μέσα από μια ένωση αγάπης και όχι μέσα από ανάγκη...
Οι ευθύνες για το μεγάλωμά του είναι μεγάλες και μια τέτοια γεναιοδωρία να αλλάζεις άρδην τις προτεραιότητές σου, μόνο μέσα από μια ώριμη αγάπη μπορεί να προκύψει...
Βασούλα μου και εγώ είμαι αυτής της άποψης που εκφράζεις παραπάνω αλλά πάλι έχω μία απορία :-?
γιατί κάποιες ψυχές διαλέγουν να ενσαρκωθούν σε μία οικογένεια που δεν υπάρχει αγάπη ανάμεσα στους γονείς του ,η ακόμα και όταν μία γυναίκα αποφασήσει να κρατήσει ένα παιδί πάρα την αντίθετη γνώμη του συντρόφου της η του άντρα της :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Αν κρίνω από τις δικές μου εμπειρίες, που η αγάπη υπήρχε αλλά με λάθος (διαστρεβλωμένο) τρόπο, έχει να κάνει με τα μαθήματα που πρέπει να πάρει κανείς για την εξέλιξή του.
Δηλαδή, όσο δυσάρεστη και αν ήταν η συμβίωση με τους δικούς μου, όσο δύσκολη και αν μου έκανε την ζωή, όσο και αν καταράστηκα την κατάσταση που γέμισε την ψυχή μου πόνο και βία, τώρα νιώθω ικανοποιημένη που την είχα.
Γιατί στα 20 μου χρόνια "αναγκάστηκα" να γίνω κάπως πιο ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου, έπαψα να κατηγορώ τους άλλους για τα δικά μου προβλήματα, σταμάτησα να στηρίζομαι απόλυτα στον εγωισμό για άμυνα (ντάξει, αυτό είναι πολύ πρόσφατο :P ) και γενικά δούλεψα για όποια ψυχική ηρεμία έχω (και συνεχίζω).
Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη επιλογή. Δεν ξέρω τι κριτήρια μπορεί να έχει μια ψυχή. Όμως κάθε επιλογή έχει καλά και κακά αποτελέσματα. Πιστεύω ότι αυτό θα ισχύει πάντα. Είναι και πάνω σε εμάς τι θα κάνουμε μετά. Ο πόνος φέρνει πόνο, η βία φέρνει βία και ειδικά όταν γίνετε στην παιδική ηλικία είναι σαν να γράφετε σε βράχο. Όμως κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να δούμε τα πράγματα αλλιώς. Διαφορετικά πάμε σε αδιέξοδο.
Γιατί ναι, ότι συμβαίνει σε ένα αθώο παιδί είναι άδικο. Ναι, δεν αξίζει κανένα παιδί να υποφέρει. Αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι τυχαίο, υπάρχει κάποιος λόγος, κάποιο μάθημα. :x

Αυτή είναι η άποψή μου :D Ευχαριστώ που την ακούσατε xD
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iωάννα μου δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί... είναι τόσα τα σχέδια των Ψυχών μας που ούτε καν μπαίνω στην διαδικασία να αναρωτηθώ γιατί, παρά μπορώ να σου απαντήσω μόνο σε ότι αφορά εμένα!

Σε ότι αφορά λοιπόν εμένα, ποτέ δεν θα αποφάσιζα να κρατήσω ένα παιδί που ο πατέρας του δεν θα το ήθελε, γιατί θα προετοίμαζα σκηρές δοκίμασίες για το παιδί...
Το να κάνω σεξ με έναν άντρα που δεν με αγαπάει, δεν μου λέει απολύτως τίποτα...Το να κάνω όμως ένα παιδί μαζί του μου λέει πολλά...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφία μου και για μένα ήταν πολύ σημαντική η επίγνωση ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Μου έδωσε ώθηση και έμπνευση να ανακαλύψω τον λόγο, στα πιο βαθιά σημεία του εαυτού μου.

Μερικές φορές φαίνεται να μην έχεις άλλη επιλογή, σαν η ζωή σου να είναι μονόδρομος...Και όμως κάτι γίνεται και παρουσιάζονται κι άλλοι υπέροχοι δρόμοι, που στην αρχή ούτε που τους είχες φανταστεί... Αρκεί να έχεις εκείνη την καλοπροαίρετη διάθεση να ζήσεις χωρίς να περιμένεις να "χειροκροτήσει" κανείς, αυτό που για σένα αποτελεί εμπειρία.

Ενα πράγμα έμαθα όμως καλά...Στα παιδιά δεν φτάνει μόνο η καλοπροαίρετη διάθεση...Χρειάζεται και εκείνη η ωριμότητα που σε ορίζει "μύστη" της ψυχής τους...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σε ότι αφορά λοιπόν εμένα, ποτέ δεν θα αποφάσιζα να κρατήσω ένα παιδί που ο πατέρας του δεν θα το ήθελε, γιατί θα προετοίμαζα σκηρές δοκίμασίες για το παιδί...
Το να κάνω σεξ με έναν άντρα που δεν με αγαπάει, δεν μου λέει απολύτως τίποτα...Το να κάνω όμως ένα παιδί μαζί του μου λέει πολλά...
πιστέυω είναι πολύ σκληρό για μία γυναίκα να μεγαλώνει το παιδί ενός άντρα που δεν την αγαπάει ,κατά κάποιο τρόπο το παιδί θα είναι συνδετικός κρίκος ,θα της θυμίζει συνέχεια το παρελθόν και ίσως κάποιες άσχημες αναμνήσεις.φυσικά συμφωνώ πως το καλύτερο για ένα παιδί είναι να μεγαλώσει σε ένα υγιές οικογενιακό περιβάλλον όπου πάνω από όλα θα υπάρχει αγάπη ,σεβασμός και κατανόηση. @};-
Ενα πράγμα έμαθα όμως καλά...Στα παιδιά δεν φτάνει μόνο η καλοπροαίρετη διάθεση...Χρειάζεται και εκείνη η ωριμότητα που σε ορίζει "μύστη" της ψυχής τους...

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ετσι είναι Ιωάννα μου, παρ΄όλο ότι το υγιές περιβάλλον με σεβασμό και κατανόηση, πολλές φορές (τις περισσότερες ίσως) είναι αδύνατον να προκύψει, χωρίς οι δύο σύντροφοι να είναι εσωτερικά προετοιμασμένοι για να σεβαστούν μια κοινή πορεία...

Πολλές σχέσεις διαλύονται μετά την έλευση παιδιών... :-( :-(

΄Ομως η αρχική τους πρόθεση κάνει μεγάλη διαφορά στην σχέση του καθενός με το παιδί του, ακόμα και αν χωρίσουν!

Λόγω της μεγάλης μου ευαισθησίας με τα παιδιά, παρατηρώ εδώ και χρόνια τις συμπεριφορές των γονιών...Τα συμπεράσματά μου, σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις, είναι ότι υπάρχουν ασυνείδητες τάσεις εκδικητικότητας του ενός προς τον άλλον, που εκφράζονται στα παιδιά τους, με έναν υπόγειο ανταγωνιστικό τρόπο!

Είναι μεγάλο κεφάλαιο στην ζωή μας η ανατροφή των παιδιών...Και η μητέρα είναι ο θεμέλιος λίθος στην μύησή τους στην ζωή...

Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται, πριν παρθεί μια τόσο σοβαρή απόφαση, να είμαστε προετοιμασμένοι ότι θα μεγαλώσουμε ανθρώπους και όχι "εργαλεία" αυτοεκτίμησης!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Α ρε Βάσω, γιατί δεν ανοίγεις ένα σχολείο για γονείς? Θα έρθουν πολλοί και θα έχουμε και παιδιά με λιγότερα ψυχικά πέρα-δώθε..!
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Λόγω της μεγάλης μου ευαισθησίας με τα παιδιά, παρατηρώ εδώ και χρόνια τις συμπεριφορές των γονιών...Τα συμπεράσματά μου, σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις, είναι ότι υπάρχουν ασυνείδητες τάσεις εκδικητικότητας του ενός προς τον άλλον, που εκφράζονται στα παιδιά τους, με έναν υπόγειο ανταγωνιστικό τρόπο!
μία τέτοια κατάσταση είναι πολύ άσχημη κυρίως για το παιδί το οποίο νιώθει ότι είναι στη μέση και νιώθει ότι φταίει για όλη την άσχημη κατάσταση που υπάρχει ανάμεσα στους γονεί του .
συμφωνώ πώς η ανευθυνότητα των γονιών πάντα έχει αντίκτυπο στα παιδιά :-(
Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται, πριν παρθεί μια τόσο σοβαρή απόφαση, να είμαστε προετοιμασμένοι ότι θα μεγαλώσουμε ανθρώπους και όχι "εργαλεία" αυτοεκτίμησης!
όταν λές εργαλεία αυτοεκτίμησης :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν λές εργαλεία αυτοεκτίμησης
Συνήθως, στο μεγαλύτερο ποστοστό, οι γυναίκες θέλουν παιδιά για να αποκτήσουν εκτίμηση από το περιβάλλον τους...το οποίο τους κοιτάζει καχύποπτα όταν δεν έχουν...
Λυπηρό, αλλά αληθινό...

Μας έχουν πείσει ότι ο σκοπός της ζωής μας είναι να τεκνοποιήσουμε...Και αλλίμονο στα παιδιά μας, που μέσω αυτών αποκτούμε την αυτοπεποίθηση που δεν έχουμε...Γίνονται αντικείμενα να μεταφέρουμε όλα μας τα απωθημένα...

Η κοινωνία βάζει όρους ευτυχίας και πληρότητας, Ιωαννάκι...αλλά έχουν βαρύ αντίκρυσμα...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές και ναι δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα ,και μένα οι συγγενείς μου με πρίζουνε πως τώρα πιά που είμαι 30 θα έπρεπε είδη να έχω παντρευτεί και να είχα παιδί ,αλλά εγώ τους απαντάω ότι απλά δεν θέλω και κλείνω το θέμα εκεί.
προσωπικά ποτέ δεν θα έκανα ένα παιδί για να είμαι αποδεκτή κοινωνικά η στον οικογενιακό περίγυρο,και ευτυχώς από μικρή αντιδρούσα σε τέτειου είδους πρότυπα ,δεν μου άρεσε να μου τα σερβίρουν όλα έτοιμα,μου άρεσε να εξερευνώ και να μαθαίνω μόνη μου της αλήθιες :x

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι, μπορεί να φαίνεται ότι αντιδρούμε στα πρότυπα, εκείνα όμως κατακλύζουν τον εσωτερικό μας κόσμο και μας "χτυπάνε" ασυνείδητα...

΄Ετσι μπορεί να φαίνεται ότι κάνουμε επιλογές όσον αφορά τον σύντροφό μας και να θέτουμε προτεραιότητες στις προτιμήσεις μας, όμως ασυνείδητα υπάρχει μέσα μας η μη εκπλήρωση, έτσι ώστε να "κυνηγάμε" τις ευκαιρίες της εκπλήρωσης, με τρόπο που αντιτίθεται στις ίδιες μας τις προτιμήσεις...

Πολλές γυναίκες έχω δει να υποχωρούν σ' αυτές τις προτιμήσεις ακούγοντας τάχα το "βιολογικό" καμπανάκι... :-( :-( :-(

Θέλει προσοχή και παρατήρηση, στο πως αντιδρά ο εαυτός μας μπροστά στην πρόκληση... Είναι μια καλή ένδειξη στο πόσο τελικά έχουμε απενεργοποιήσει τα πρότυπα...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μου σε καμία περίπτωση πλέον δεν θέλω να συμβιβαστώ με έναν σύντροφο που δεν θα μπορούμε να συνηπάρχουμε σε μία σχέση κατανόησης και αμοιβαίου σεβασμού κτλ ,άλλωστε γιαυτό και χώρισα το πρώιν αγόρι μου γιατί τα θέλω μας ήταν πολύ διαφορετικά :-( ,επίσης είμασταν και οι δύο σε μία φάση που δεν μπορούσαμε να διαχειριστούμε τα θέματα μας με τέτοιον τρόπο ώστε να μην επιρεάζεται αρνητικά η σχέση μας.και οι δύο κάναμε λάθη γιαυτό και η σχέση κράτησε λίγους μήνες .
Ιωαννάκι, μπορεί να φαίνεται ότι αντιδρούμε στα πρότυπα, εκείνα όμως κατακλύζουν τον εσωτερικό μας κόσμο και μας "χτυπάνε" ασυνείδητα...
μπορείς αυτό να μου το εξηγήσεις με κάποιο παράδειγμα γιατί έχει κολήσει το μυαλό μου τώρα και δεν...... :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Ιωαννάκι, μπορεί να φαίνεται ότι αντιδρούμε στα πρότυπα, εκείνα όμως κατακλύζουν τον εσωτερικό μας κόσμο και μας "χτυπάνε" ασυνείδητα...
Ιωάννα να σου πω απο την δικιά μου εμπειρία,

πριν χρόνια, πριν μήνες να πω καλύτερα, αν μου έλεγες ότι θα θέλω να κάνω παιδια για λόγους που έχουν ρίζες καθαρά σε ένα σύστημα πεποιθήσεων καλά ριζωμένων μέσα μας απο ένα οικογενειακό, θρησκευτικό και κοινωνικό σύστημα που εκπαιδεύει με ένα τρόπο που χαμπάρι δεν το παίρνεις, μεταξυ αυτών και ο παρακάτω λόγος
Συνήθως, στο μεγαλύτερο ποστοστό, οι γυναίκες θέλουν παιδιά για να αποκτήσουν εκτίμηση από το περιβάλλον τους...το οποίο τους κοιτάζει καχύποπτα όταν δεν έχουν...
Λυπηρό, αλλά αληθινό...

Μας έχουν πείσει ότι ο σκοπός της ζωής μας είναι να τεκνοποιήσουμε...
που συνάντησα μπροστα μου στην διάρκεια της ειλικρίνειας με αυτο αυτο το κομμάτι, θα σου έλεγα ότι έισαι τρελή
και δεν πάω μακρία καθώς πριν μερικούς μήνες δεν αναγνώριζα κάν ότι αυτές οι διαστρεβλωμένες ιδέες μέσα μου ήταν για τα καλά υπαρκτές,
και αυτό είναι το ασυνείδητο κομμάτι που λεμε ότι σε οδηγεί και δεν ξέρεις απο που σου ήρθε

συνήθως μάλιστα΄έχω παρατηρήσει απο εμένα ότι όποτε έχω πει αυτό αποκλέιεται εγω δεν είμαι έτσι με τίποτα σου λέω, έχει έρθει η ζωή και με έχει διαψέυσει περίτρανα

είναι μια φόρμουλα του εγώ να αποκλείει και να εκδηλώνει στη επιφάνεια το αντίθετο του, σαν αντίδραση, το ανεξιχνίαστο κομμάτι σου όμως αλλη εντολή εχει παρει και αργά η γρήγορα αυτή θα εκδηλώσει

>:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”