ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΝ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πρόσεξε τις προσδοκίες που έχεις από αυτό το βίωμα, Τασούλη! Είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του ρέικι, γιατί φέρνει απογοήτευση σε αρκετούς ανθρώπους, που έχουν στον νου τους αυτό που θέλουν να βιώσουν, και φεύγουν από την αληθινή πνευματική αξία του βιώματος με το ρέικι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ειμαι ανοικτος σε ολα βασουλα ακομα και αν απογοητευτω η ζωη συνεχιζεται :-D
Και επειδη δεν πιστευω οτι καποια πραγματα απλα συμβαινουν τυχαια στην ζωη μας θα αφησω να με οδηγησει απο μονο του και ελπιζω το μικρο μου μυαλουδακι να μπορεσει να καταλαβει τα μισα απο αυτα εστω και οπως τα καταλαβει.
Θα χρειαστω λιγη απο την βοηθεια σας σιγουρα και ξερω οτι θα ειστε εκει να μου εξηγησετε εφοσον εχω την διαθεση να τα κατανοησω :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x >:d<

δεν θα απογοητευθείς Τάσο μου, παρά μόνο από τον εαυτό σου!
Εκεί στοχεύει το ρέικι...Να σε φέρει όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αληθινή σου φύση! Αλλά αυτό είναι θέμα δικό σου, στο πόσο μπορείς να κυριαρχήσεις στις νοητικές επιθυμιες και να ανοίξεις με πίστη στην βούλησή σου!

Εχω δει πάρα πολλά σ' αυτήν την διαδρομή...Το κυριότερο είναι ότι οι άνθρωποι περιμένουν πολλά από τους άλλους και λίγα από τον εαυτό τους! Και εκεί χαλάει η μαγιά! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω μου, τον καταλαβαίνω τον Τάσο ώς προς το μπέρδεμά του με το ρέικι και τους αγγέλους!! Κι εμένα στα πρώτα μου βήματα με το ρέικι όλο για αγγέλους μου μιλούσανε!! Για αγγέλους για τον Βούδα, και για τις μετεμψυχώσεις!! Κι όταν κάποιος μου είπε ότι ουδεμία σχέση έχουν αυτά με το ρέικι σαφώς δεν τον πίστεψα!!
Εχει επικρατήσει αυτή η άποψη γιατί αυτή δίνει και τον υπερφυσικό φορέα που ψάχνουνε συνήθως οι άνθρωποι και που βρίσκεται κατά τα λεγόμενα ΟΛΩΝ έξω από εμάς!! Χρειάζεται πιστεύω μια μακρόχρονη πορεία για να πειστεί κάποιος για το αντίθετο!! ;) :x
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εμένα μου έκανε εντύπωση το ότι δεν έχει σχέση με αγγέλους και πολλά άλλα…
Βέβαια όλα τα κατάλαβα μόλις πήρα τον πρώτο βαθμό.

Συμπέρασμα, μην ακούς κανέναν άσχετο με το αντικείμενο… Στο κάτω κάτω ο καθένας το βιώνει διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομίζω πως ακούγονται όλα αυτά περί αγγέλων και διδασκάλων, γιατί το ρεικι είναι στενά συνυφασμένο με το κίνημα new age. Και έτσι πολύς κόσμος που ασχολείται με αυτό το μονοπάτι, είναι επηρεασμένος και από αυτό το κίνημα. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ρέικι σαν διδασκαλία δεν περιέχει αγγελικές ενεργειες, παρ' όλα αυτά δεν λέει κανείς ότι δεν υπάρχουν, αν είσαι ανοιχτός στον αόρατο κόσμο!

Θα ήθελα να το διευκρινήσω αυτό, μήπως γίνει κάποια παρανόηση...

Η αναγνώριση του εσωτερικού μας σύμπαντος, ξεκινά από τον Εαυτό μας και φτάνει έως τον άπειρο κόσμο της θεότητας...
Και αυτό δεν έχει να κάνει με το new age, αλλά με την πνευματική αλήθεια που αντικρύζει ο εσωτερικός οφθαλμός μας!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή πιστεύεις πως όλη αυτή η τάση που υπάρχει με τους αγγέλους είναι επειδή όλοι αυτοί οι άνθρωποι που τους επικαλούνται για αληθινούς, κάτι που δεν αμφισβητώ, είναι επειδή αντίκρισαν την πνευματική αλήθεια, και όχι από απλή πεποίθηση; Προσωπικά δεν με πείθουν και τόσο.. Θεωρείς κριτική αυτό που ρωτάω;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βέβαια Βασίλη μου! Καθόλου δεν πιστεύω ότι όλη αυτή η αγγελολογία έχει να κάνει με πνευματική αλήθεια.

Δεν θεωρώ ότι έχοντας διάκριση, ασκείς κριτική! Η κρίση μας αναπτύσσεται μαζί με την ικανότητα να αντιληφθούμε την αλήθεια διαισθητικά. Οποιαδήποτε άλλη αναφορά, ανήκει στην σφαίρα των μύθων.

Και εξηγώ την δική μου άποψη...΄Οταν δεν μπορείς να αντιληφθείς τον Εαυτό σου πέρα από τις 3 διαστάσεις του, ειναι αδύνατον να αντιληφθείς οτιδήποτε ον ή αντικείμενο προέρχεται από άλλες διαστάσεις, παρά μόνο έχοντας εξοικειωση με την ενέργεια.

Αν δεν έχεις αυτού του είδους την εξοικειωση, τότε οποιαδήποτε αναφορά στους αγγέλους ή σε όντα άλλων διαστάσεων, προέρχεται από μια υποκειμενική πεποίθηση, γνώση ή δεισιδαιμονία...

Εχω παρατηρήσει για μήνες τα σκουλήκια...Στην οπτική τους αντίληψη εμείς είμαστε αόρατοι. Εξοικειώνονται με την ενέργειά μας και μας αποφεύγουν διαισθητικά και όχι γιατί μας βλέπουν.
Γνωρίζουν ότι υπάρχουμε από την ενέργειά μας και μόνο.

Ετσι έχουν αντίληψη για τον άνθρωπο μόνο από την ενέργειά του.
Αν κάποιο σκουλήκι έκανε αναφορά στον δισδιάστατο κόσμο του για τον άνθρωπο, έχοντας διαισθητική εμπειρία μαζί του, τα υπόλοιπα σκουλήκια που δεν θα είχαν αυτήν την εμπειρία, θα τον πίστευαν ή δεν θα τον πίστευαν και θα αντιδρούσαν ανάλογα.
Ο άνθρωπος θα ήταν μια αλήθεια μόνο για το σκουλήκι που τον συνέλαβε διαισθητικά από την ενέργειά του.

Μπορει να είναι γελοίο το παράδειγμα, αλλά ήμουν και μικρή και ήταν ο μόνος τρόπος να εξηγήσω τις ενέργειες που αντιλαμβανόμουν στον τρισδιάστατο κόσμο μου...

:-D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 02 Φεβ 2010 9:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καθόλου γελοίο! Και εγώ μικρός τα ίδια σκεφτόμουν!! Βέβαια εγώ δεν θυμάμαι να έβλεπα αύρες κλπ, αλλά τέτοια σκεφτόμουν και εγώ.. μάλιστα οι δικές μου σκέψεις είχαν σχέση με ακόμη πιο απλές μορφές ζωής όπως τα μικρόβια! Και με αναλογία, κατέληγα πως υπάρχουν και ανώτερες μορφές ζωής από εμάς.. :D Πω τι μου θύμησες τώρα!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Δηλαδή πιστεύεις πως όλη αυτή η τάση που υπάρχει με τους αγγέλους είναι επειδή όλοι αυτοί οι άνθρωποι που τους επικαλούνται για αληθινούς, κάτι που δεν αμφισβητώ, είναι επειδή αντίκρισαν την πνευματική αλήθεια, και όχι από απλή πεποίθηση; Προσωπικά δεν με πείθουν και τόσο.. Θεωρείς κριτική αυτό που ρωτάω;
Προσωπικά επικαλούμαι αγγέλους από συνήθεια , επειδή είναι ποιο οικείοι, ίσως λόγο θρησκείας. Φυσικά ώμος και υπάρχουν , αναμφισβήτητα. Το να επικαλείσαι αγγέλους για βοήθεια και ότι άλλο σίγουρα δεν σημαίνει ότι φωτίστηκες.
το ρέικι σαν διδασκαλία δεν περιέχει αγγελικές ενεργειες, παρ' όλα αυτά δεν λέει κανείς ότι δεν υπάρχουν, αν είσαι ανοιχτός στον αόρατο κόσμο!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μας έχει αποκαλυφτεί πια μέσω της επιστήμης ότι το σύμπαν έχει 4 διαστάσεις.

Εγώ γνωρίζω διαισθητικά και για περισσότερες διαστάσεις και σίγουρα υπάρχουν ενδείξεις πια και μεταξύ των επιστημόνων για την 5η διάσταση!

Το ότι δεν βλέπουμε με τις αισθήσεις μας τα όντα από αυτές τις διαστάσεις, δεν αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν!

Συνεχώς ανατρέπονται επιστημονικά δεδομένα για το σύμπαν!

και ένας άνθρωπος που πειραματίζεται με ανοιχτή καρδιά, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, σίγουρα φτάνει στην αλήθεια.

Οι 3 διαστάσεις του ανθρώπου, είναι μόνο ένα μέρος της εκδήλωσης του σύμπαντός του! Αν παραμείνει μέσα σ' αυτές, είναι γιατί η ιδεολογία του δεν του επιτρέπει να θεωρήσει τον εαυτό του πολυδιάστατο και συμπαντικό!
Είναι απλά άνθρωπος!!!

και αυτό από μόνο του είναι περιοριστικό στην πνευματική του ανάπτυξη... Ο φόβος είναι το κυριότερο εμπόδιο του ανθρώπου, να εξυψώσει το είναι του μέχρι την θεότητα...

Περνωντας ο άνθρωπος πάνω από θρησκείες και ανούσιες ιδεολογίες, μπορεί να σπάσει τα πρότυπα των αισθήσεων και του αυτοπεριορισμού του, μέσω της διαίσθησής του!
Και τότε ανακαλύπτει τον θαυμάσιο κόσμο του θεϊκού σύμπαντος!

Και όχι μόνο επικοινωνεί με όλο το σύμπαν, αλλά κυρίως δεν φοβάται την αποκάλυψη...

Πραγματικά κάτι χάνει ο άνθρωπος που μπορεί να οραματίζεται τον Εαυτό του μέρος της θεότητας...
Χάνει την κατώτερη όψη του...Πόσοι νομίζετε ότι είναι έτοιμοι γι' αυτό?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πραγματικά κάτι χάνει ο άνθρωπος που μπορεί να οραματίζεται τον Εαυτό του μέρος της θεότητας...
Χάνει την κατώτερη όψη του...Πόσοι νομίζετε ότι είναι έτοιμοι γι' αυτό?
Βάσω μου τι εννοείς μ'αυτό? ..Κάπου σ' έχασα :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πραγματικα βασουλα ολα αυτα που λες ειναι πολυ ενδιαφεροντα αλλα οντως πρεπει να εχεις πολυ ανοικτο μυαλο για να τα δεχτεις :x
Λιγοι θα τα δεχτουνε και ακομα ποιο λιγοι απο ανθρωπους που ειναι κολημενοι με την καθε θρησκεια οπως μας την εχουν σερβιροι οι ανθρωποι. :?

Οπως το κλασικο που εχω ακουσει απο ανθρωπους...
Και ποιος ειμαι εγω που θα μπορεσω να εχω επαφη με αγγελους χωρις θυσειες,νηστειες και ολα τα σχετικα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ατομική προσπάθεια του κάθε ανθρώπου να σπάσει τον 3διάστατο περιορισμό του, οφείλει να είναι σεβαστή, από εκείνους που το κατάφεραν!
΄Όπως σεβαστό είναι και το σκουλήκι στον 2διάστατο κόσμο του, έτσι σεβαστός είναι και ο άνθρωπος στον 3διάστατο κόσμο του!
Διακρίνοντας την ανάγκη της υπέρβασης, ειδικά αυτήν την εποχή, συνιστώ σε όλους τους ανθρώπους να προσέξουν, γιατί η πλάνη τους κάνει να προσπαθούν να υπερβούν τους άλλους, μέσα στον αυτοπεριορισμό τους! Και έτσι συγκρίνονται με ανόμοιες προθέσεις…
Μια αυτό-παρατήρηση είναι αναγκαία…Για να δούμε ποια όρια έχουμε πρόθεση να υπερβούμε…Η ασθένεια σαν πηγή αποκάλυψης, θα μας δώσει κίνητρα να βρούμε τις αδυναμίες μας. Να ανακαλύψουμε σε ποιους χαρίσαμε τα φτερά μας. Σε ποιους επιτρέψαμε να σκέφτονται αντί για εμάς, τι είμαστε! Το σώμα μας, είναι το μέσον της αποκάλυψης! Αδύναμο και ασθενές μας προϊδεάζει για όσα συμβαίνουν μέσα μας και εμφανίζονται στον κόσμο! Το να μην γνωρίζεις ακριβώς τους όρους του εσωτερισμού δεν είναι τόσο τραγικό, όσο τραγικό είναι να μην μπορείς να αναγνωρίσεις τα σημάδια του πόνου στο ίδιο σου το σώμα…

Η φθορά που υφίσταται το σώμα μας έχει δεκαπλάσια αξία για την ψυχή μας!
Καμία γνώση δεν μπορεί να ανατρέψει την φθορά της…Καμία ιδέα δεν μπορεί να εξυψώσει την συνείδησή μας να ξεφύγει από την πλάνη και τα πάθη της!
Σε έναν κόσμο που αναπτύσσεται με σύγκριση, το μόνο μέσον λύτρωσης είναι ο θάνατος ή ο έρωτας! Με αυτόν τον τρόπο, οι άνθρωποι αυτοκτονούν.
Γιατί δεν έχουν καμία γνώση γιατί είναι εδώ, παρά μόνο υποψιάζονται…

΄Όταν τους μιλάνε για αγάπη, εστιάζονται μόνο στο τι μπορούν να αρπάξουν!
΄Όταν τους μιλάνε για χαρά, περιμένουν να βιώσουν στην ζωή τους την χαρούμενη όψη της, μαγικά, χωρίς να ξεβολευτούν…Να αποκτήσουν ότι ονειρεύτηκαν, μέσα από τις υποψίες τους. Δεν πειραματίζονται εύκολα με το όνειρο, γιατί πίσω από αυτό υπάρχει και ο εφιάλτης των άλλων…

΄Ολοι μπορούμε να επιλέξουμε ανά πάσα στιγμή, αν θα δώσουμε στην ψυχή μας μια καρδιά αδύναμη και πληγωμένη, ή αν θα της δώσουμε τον συμπαντικό ήχο που της ανήκει!
΄Ολοι μπορούμε να επιλέξουμε ανά πάσα στιγμή, αν θα παραμείνουμε άνθρωποι με επιθυμίες τριών διαστάσεων, ή αν γίνουμε συμπαντικοί άνθρωποι με όραμα!
΄Ολοι μπορούμε να επιλέξουμε ανά πάσα στιγμή, αν θα ανοίξουμε στην μεταδοτικότητα της ασθένειας των άλλων, ή θα περιορίσουμε τον ιό της μιζέριας σ’ αυτούς που τον έχουν προάγει σε επιστήμη!

΄Όλα είναι θέμα επιλογών μας κι ας φαίνεται διαφορετικά μέσα στην περιορισμένη οπτική μας!

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε εδώ, για να υπηρετήσουμε την ανώτερη επιλογή της ανθρώπινης ύπαρξης! Το θέλημά μας!
Είμαστε εδώ για να υμνήσουμε την ανώτερη επιλογή της θεότητας! Την ζωή!

Ο θάνατος και η ασθένεια μας δείχνουν τους δρόμους που χάσαμε…
Η εμμονή και το μίσος, μας δείχνουν τους ήχους που δεν ακούσαμε…
Η κριτική και η μιζέρια, μας δείχνουν το όραμα που δεν δημιουργήσαμε…
Μας δείχνουν απλά, τον κόσμο της μη-επιλογής και της βίας!

΄Όλα είναι μέσα στο φως! ΄Όλα είναι μέσα στην αγάπη! ΄Όλα δημιουργούνται με σοφία!

To πως θα επιλέξουμε να βιώσουμε την ζωή μας, είναι δική μας απόφαση, τελικά!
Πόσο είμαστε έτοιμοι να αντέξουμε την εσωτερική μας ελευθερία και την ευθύνη για την ζωή μας που εμείς την δημιουργούμε όπως θέλουμε...

Αυτό εννοούσα Δήμητρα! :x :x

΄Οσο γι' αυτούς, Τάσο μου, που δεν κατανοούν τα λόγια μου, δεν πειράζει...Θα τα κατανοήσουν μέσα από τον ίδιο τους τον πόνο!

Εγώ δεν είμαι αυθεντία στην ζωή κανενός, παρά μόνο της δικής μου! Και το μόνο που μου επιτρέπεται είνα να την μοιραστώ απλά! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”