Ρέικι και τσάκρας

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέχρι τώρα πίστευα, πως η προσωπικότητα είναι κάτι επίκτητο, κάτι που έχει διαμορφωθεί από εξωτερικούς παράγοντες και άσχετο με την ψυχή. Εδώ εσύ το αναφέρεις σαν την "συνείδηση της ψυχής".
Τί ακριβώς εννοείς?

:D :D Eυούλα, η ψυχή είναι ένα θεϊκό μέρος από το Πνεύμα μας προερχόμενη. Για κάθε ενσάρκωσή της "χτίζει" και τον χαρακτήρα, την προσωπικότητα με την οποία θα βιώσει την υλική της πραγματικότητα.
Αυτός ο χαρακτήρας έχει βασικές ποιότητες και αρετές, με τις οποίες θα βοηθηθεί στην επικείμενη ζωή της να βιώσει τα εξελικτικά της βήματα, που θα την φέρουν σε πλήρη ένωση με το πνεύμα της!

Γι' αυτό ποτέ οι γονείς δεν μπορούν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους ίδια...γι' αυτό λέμε ότι το καθένα έχει την δική του "προσωπικότητα" και τα δικά του χαρίσματα και όσο κι αν η συμπεριφορά των γονιών είναι ίδια για όλα τα παιδιά, αυτά διαμορφώνουν τις ιδιαιτερότητες τους και αναπτύσσονται διαφορετικά.

Η προσωπικότητα λοιπόν δεν είναι για «πέταμα», όπως πολλές φορές έχω ακούσει να λένε οι γήινοι δάσκαλοι. Το «εγώ» μας δεν πρέπει να ισοπεδωθεί…είναι λάθος και μόνο να το πιστεύουμε, όχι να το ακολουθήσουμε…

Το εγώ χρειάζεται να αποκτήσει συνείδηση μέσα του! Και να διευρυνθεί σε ένωση με την ψυχή…Αυτό μετά φέρνει και την ένωση με το πνεύμα…
Το θεϊκό σχέδιο έχει ολοκληρωθεί.

Το να αποκτήσει το «εγώ» συνείδηση μέσα του, σημαίνει να ανακαλύψει το φως της ύπαρξης του, μέσα στα βαθιά σκοτάδια του υποσυνείδητου. Εκεί που έχουν μείνει «εκκρεμότητες» από την ζωή και τα βιώματά του.

Αρχικά το παιδί, αποκτά συνείδηση έξω από αυτό. Μαθαίνει και βιώνει συναισθήματα από τους γονείς και το περιβάλλον, που έρχονται και ανταποκρίνονται σε παλαιότερες συναισθηματικές εμπλοκές (μια και το συναισθηματικό πεδίο, είναι για όλες τις ενσαρκώσεις το ίδιο). Καταγράφει την εμπειρία σύμφωνα με τις δικές του «ευαίσθητες» ιδιαιτερότητες και προσαρμόζει τον χαρακτήρα του, γίνεται δηλαδή «κοινωνικό», γιατί χρειάζεται ασφάλεια και προσοχή, καθώς και αγάπη από τους γύρω του, αφού συνειδησιακά δεν μπορεί να αναγνωριστεί ακόμα εσωτερικά.
Σ’ αυτήν την διαδικασία, αρχίζουν τα κύτταρα και αναδύουν τις μνήμες από τα πρότυπα, που έχει πάρει από το συλλογικό ασυνείδητο κατά την είσοδο της ψυχής του στο φυσικό περιβάλλον, και σ’ αυτά προστίθενται και τα πρότυπα που έχει συλλέξει πάλι ασυνείδητα από το περιβάλλον του και έχουν σημείο αναφοράς τον δυαδισμό. Με αυτήν την έννοια, χρειάζεται την πόλωση για να αντιληφθεί τι είναι εξωτερικά, πως ανταποκρίνεται το περιβάλλον στο καλό, στον θυμό του, στις φωνές του, στο γέλιο του, στο κλάμα του…Πόσο είναι καλύτερος από τον άλλον, τι πρέπει να κάνει για να είναι καλύτερος, αποδεκτός…κλπ κλπ.

Διαμορφώνει τον χαρακτήρα του λοιπόν με βάση την λογική και έτσι χάνεται μέσα στον νου, που είναι ένα ισχυρό εργαλείο του φυσικού κόσμου, και για να επιβιώσει προσαρμόζει τις αρετές του χαρακτήρα του, σε αρετές αποδεκτές από το περιβάλλον, μα δυστυχώς όχι από την ψυχή του, η οποία πιέζεται και α-σθενεί…, αφού ο αρχικός της στόχος έχει γινει απόμακρος και έχει θαφτεί στο σκοτεινό μέρος του υποσυνείδητου.

Ο χαρακτήρας είναι χρήσιμος για την ψυχή. Αρκεί να έχουν αναδυθεί μέσα από αυτόν οι αρχικές ποιότητες με την αληθινή τους θεϊκή σημασία, ώστε να ωριμάσει μαζί με την ψυχή και να μπορέσει να ανακαλύψει το πνεύμα του, φέρνοντάς το σε εκδήλωση. Αυτή είναι και η αυτοπραγμάτωση της ψυχής στον υλικό κόσμο, που ζει πια ενωμένη με το εγώ (λογική) και το πνεύμα και έτσι δρα στον φυσικό κόσμο σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

Για μένα προσωπικά η ανακάλυψη κάθε αρετής στην επιφάνεια ήταν ένα απίστευτο δράμα για το εγώ μου…Αυτό το συναίσθημα πέρναγε με ανακούφιση στην ψυχή μου και πήγαινε στο βάθος για να βρει την ουσία κάθε αρετής και να αναδυθεί με φως!

Ανακάλυψα ότι δεν ήμουν καλή και ηθική…δεν είχα συμπόνια και αγάπη!!!
΄Η καλύτερα, αυτά που ανακάλυψα ήταν μια φρικτή λογική προτύπων που με εμπόδιζε να ζήσω με αγνότητα…Πώς να έβρισκα έτσι ότι μοιάζω κατ’ εικόνα και ομοίωση με το θεϊκό? Πως μπορούσα να είμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αφού είχα αγνοήσει πόσο «ζώο» είχα μείνει? Η ψυχή και η προσωπικότητά μου στην πόλωση…φυσικά και αρρώστησα…Την α-σθένεια την φέρνει η πόλωση, επιλέγοντας η λογική να περάσει στο ένα μέρος μόνο του πόλου, που δεν ξέρει καλά καλά πιο είναι.
Μπορεί να λέει ότι είναι στο «θετικό» πόλο…αλλά έρχεται η ζωή της και αποδεικνύει ότι χωρίς τον αρνητικό τίποτα δεν μπορεί να κατανοήσει για τον φυσικό κόσμο…Και τίποτα δεν μπορεί να κατανοήσει για την ψυχή της!!!!!

Οι ενσαρκώσεις της ψυχής έχουν διαφορετικές προσωπικότητες. Συναισθηματικά μόνο υπάρχει σύνδεση της μίας με την άλλη...
Γι' αυτό και το κάρμα δεν είναι "τιμωρία", για κάτι που έκανε κάποιος άλλος στην ουσία...Είναι απλά συναισθηματικές εκκρεμότητες και αυτές έρχεται η ψυχή να εξελίξει σε φως και ουσία!

Το τριαδικό ον που είμαστε (πνεύμα-ψυχή-εγώ) γίνεται όλο το είναι της ύπαρξης, γίνεται ΕΙΜΑΙ, χωρίς διαχωρισμό...αρκεί να θυμηθούμε...αρκεί να έχουμε την δυνατότητα ωρίμανσης μέσα από την ανθρώπινη φύση, που δεν είναι μόνο αυτό, αλλά είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...

Δεν ξέρω Εύη μου, αν σου έδωσα να κατανοήσεις, αλλά είναι τόσο δύσκολο να περιγράψεις ορισμένες αλήθειες, όσο εύκολο είναι να τις βιώσεις!!!
Η μόνη επιβεβαίωση γι' αυτές τις αλήθειες, είναι τελικά η ίδια μας η ζωή και η έμπνευση που έχουμε μαζί της!
Εγώ, έρωτα, ονομάζω αυτήν την έμπνευση... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Περίλυπος έστιν η ψυχήν μου έως θανάτου... (Ματθ. κς' 38α).
Nαι Βάσω μου ένοιωσες την μοναξιά μου!Αλλά για ποιά μοναξια να μιλησει κανείς όταν κι Εκείνος "ενοιωσε " Μόνος;
Ναι μονο αν κατανοήσεις τον πόνο μόνο τότε αυτος γίνεται φωτεινή συνειδητότητα!

H μοναξιά προέρχεται όταν νιώσεις ότι στην εσωτερική σου διαδρομή είσαι μόνος, και δεν έχεις κανέναν να μοιραστείς την ουσία του είναι σου!
Ο Ιησούς ονομάστηκε «δάσκαλος» και δεν το ήθελε… :wink:
Το μόνο που ήθελε ήταν να μοιραστεί το είναι του με κάποιους συνανθρώπους του, και σ’ αυτήν την εργασία δυστυχώς απομονώθηκε… :cry:

Την διαδρομή του, την ανθρώπινη πορεία του, μας την έκρυψαν…
Ο ίδιος την φανέρωσε και την φανερώνει, μέσα από εμάς… :D

Μοναξιά, αγαπημένη μου Καλλιόπη…γιατί νιώθεις ότι είσαι μόνη σου στην εσωτερική διαδρομή και αυτό ακόμα δεν το αντέχεις…
Μπορεί να σε πιάσει η μέση σου, σ’ αυτήν την διεργασία…Το βάρος μέχρι να γίνει φως της ψυχής, σωματοποιείται…

Λίγο πριν γίνει φωτεινή πραγματικότητα, το «βάρος» περνάει από όλα τα συναισθήματα για να διαλυθεί μέσα σ’ αυτά και να γίνει γνώση και εμπειρία. Να γίνει «είναι», το ΕΙΝΑΙ σου, που περιέχει μόνο ζωή…Σ’ αυτήν χωράει και η θλίψη και η μοναξιά και η χαρά και η ευδαιμονία…΄Ένα μόνο δεν χωράει, ο φόβος, γιατί αυτός έχει μετατραπεί σε ΑΓΑΠΗ, για ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ!!!!
:D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Μοναξιά, αγαπημένη μου Καλλιόπη…γιατί νιώθεις ότι είσαι μόνη σου στην εσωτερική διαδρομή και αυτό ακόμα δεν το αντέχεις…
Μπορεί να σε πιάσει η μέση σου, σ’ αυτήν την διεργασία…Το βάρος μέχρι να γίνει φως της ψυχής, σωματοποιείται…
:shock:
Κάθε μέρα προσπαθώ να βρώ οραματισμούς και τρόπους να πετάξω αυτό το βάρος από΄τη πλάτη μου και απ΄τη μέση μου.
Και είναι μία πάγια κατάσταση.
Το σώμα μου είναι στραβό 300 μέρες τον τελευταίο χρόνο, ενώ για να σταθώ όρθια κάθε πρωί χρειάζομαι 5 λεπτά.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Με κάνεις και κλαίω γαιτι μεσα απο τα λογια σου εχει κανείς δυναμη να κανει ενα βημα αγάπης στην καθημερινότητά του,ενα βήμα πιο κοντά στην αληθεια του,ενα βημα πιο κοντά στο μεγαλείο της ψυχής.
Ναι κλαίω δεν εξρω γιατι αλλα ειναι ανακουφιστικο και ταυτοχρονα ενω φανταζει σαν αδυναμία στηνουσία ειναι μετουσιωση.
Σε ευχαριστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nτάννυ μου, κοριτσάκι μου...

Δεν πετάς... ενσωματώνεις!!!
Κάνεις το "βάρος" έμπνευση της ψυχής! Το κάνεις φως και αγάπη για ό,τι περιέχει... Το κάνεις ζωή, για ό,τι είναι...
Δεν υπάρχει αλήθεια που να μην είναι στην αρχή "βαριά"...

Το "ψέμμα" που λέμε στον εαυτό μας σαν δικαιολογία είναι τό "ελαφρύ", φαινομενικά όμως...
Η αλήθεια είναι "πούπουλο" που διαλύει όλες τις σκόνες που κάθονται και στις σκέψεις μας και στην καρδιά μας!!!

Πάρε το πούπουλο....και μετάλλαξε την σκόνη σε αγάπη και για την σκόνη την ίδια και για το φως που περιέχει !!!!

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θέλησα να γραψω κάτι που να είναι εις θέση να μεταδόσει τα συναισθηματα μου οταν σας διαβάζω....μα είναι δύσκολο οταν ξεκλειδώνεται η πόρτα του μυστικού μας κήπου.
Και είναι η μουσική που συνειδητά με ανεβάζει , αυτη που μου απλώνει τις πολύχρωμες φτερούγες ... ωσπου να περιπλανώμαι εκεί ψηλά ανάμεσα στις διάφανες καμπανούλλες που αθόρυβα ηχούν, στα νερένια σύννεφα του δειλινού..
Το πως συμβαίνει δεν το γνωρίζω αν και είναι πλέον συχνό...διαβάζω με τα μάτια αλλα το οπτικό ερέθισμα αντί να περνάει απο το συνηθισμένο λογικό μου κόσκινο, κυλιέται και αγκαλιάζει τον ανεμο της καρδιάς μου και απο κει διαχέεται και σχηματίζει τα ρεύματα της αισιοδοξίας και της χαράς...αυτά που τώρα θέλω να σκορπίσω εδω μεσα , εντολή τους είναι η άρση κάθε μοναξιάς και θλίψης ..ολων των παροδικών στιγμών στις οποίες χρωστάμε ευγνωμοσύνη.
Είμαστε εδω και αφου η ψυχή μας το διάλεξε, ας της δώσουμε την δυνατότητα να το ζήσει...


---------------------------------

Σχετικά δύσκολα αποφάσίζω να προσγειωθώ.


Βάσο συμφωνώ , ιδού και το αποτέλεσμα...ευχαριστώ που μπορείς και νιώθεις έτσι γιατί αυτό είναι η απόδειξη της ελπίδας.
Γαλάζια αν και είναι κωμικό να παραδίδω αποφθέγματα , ειμαι πια πεπεισμένη οτι όλα τα ζητήματα λύνονται κατα τον καλύτερο τρόπο. Φοβάμαι που το παραδέχομαι αλλά απο την άλλη αυτή η διαπίστωση ελευθερώνει ... Σμουτς πολλά.. :flower:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

To πιο κωμικοτραγικό ειναι να βλεπεις εμενα με τα ματια τουμπανα και κατακκόκινα να τρέχουν αλλα εγω να γελω διαβαζοντας σε!
Ποιος να μου τόλεγε και πως να πιστευα τα οσα διαβαζω.
Να είσαι καλα Λενιώ μου.Ναι ολα λυνονται κι ολα γίνονται για ενα μαγικό λογο!
Καλως ήλθες σε αυτες τις μαγικές διαπιστώσεις!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γι' αυτά τα λόγια σου αετέ...και για τα δάκρυα της σφαιρούλας, και για το βάρος της Ντάννυς, και για τις αναζητήσεις της Εύης, για όλους μας...άξιζε η επιλογή, να μην ακολουθήσω το "μοιραίο"...
Τα προδιαγεγραμμένα όνειρα, που δεν είναι καταγραμμένα στο φως της ψυχής μας, αλλά σε προκατ ζωή, που δεν μας ταιριάζει... :D

πως συμβαίνει δεν το γνωρίζω αν και είναι πλέον συχνό...διαβάζω με τα μάτια αλλα το οπτικό ερέθισμα αντί να περνάει απο το συνηθισμένο λογικό μου κόσκινο, κυλιέται και αγκαλιάζει τον ανεμο της καρδιάς μου και απο κει διαχέεται και σχηματίζει τα ρεύματα της αισιοδοξίας και της χαράς
Η καρδιά μας δεν είναι ένα όργανο μόνο! Είναι το ΕΙΝΑΙ μας, και όσο πιο φωτεινό είναι, τόσο μεγαλύτερο σκοτάδι χωράει! Γιατί τελικά αυτή είναι η αλήθεια της! Και αν δεν "προδώσουμε" την αλήθεια της, πάντα θα βιώνουμε την ζωή με αγάπη και όχι διεκδίκηση!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η καρδιά μας δεν είναι ένα όργανο μόνο! Είναι το ΕΙΝΑΙ μας, και όσο πιο φωτεινό είναι, τόσο μεγαλύτερο σκοτάδι χωράει!
Ήρθε η ώρα και για τα δικά μου δάκρυα να τρέξουν!ευγνωμωνώ και ευχαριστώ την ανθρώπινη ύπαρξη! :cry: :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω Δωρούλα, τα δάκρυα είναι "θεραπεία"...Και ότάν είμαστε έτοιμοι γι' αυτήν, γίνεται ακόμα και από το φόρουμ μας!

Η ψυχή μας δεν γνωρίζει αποστάσεις, ούτε ιντερνετ...ξεδιπλώνεται μόλις μυριστεί αγάπη... Εμπνέεται μόλις μυριστεί ενότητα...κοινώς περιφέρεται εδώ μέσα συνεχώς ερωτευμένη!!! Αυτό κι αν είναι αλήθεια...
:D :D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν ειναι αληθειαααααααααααααααααααα;
Εδω εδω δες τε εμενα..........
Χθες βραδυ ειμουν στο Καφε καφε κι επινα μπυρες
Η μεση απλά εχει ενα κατι τις που μου θυμίζει οτι εχω έν αμικρο ίχνος "σκόνης".
Τερμα οι αποστασεις τερμα τα ρολογια,υπαρχει σύνδεση!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τερμα οι αποστασεις τερμα τα ρολογια,υπαρχει σύνδεση!
Υπάρχει αλλά μη μου στερήσετε το τηλέφωνο ..... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ούτε το τηλέφωνο, ούτε την προσωπική επαφή, ούτε το ιντερνετ, ούτε το καφεδάκι στο Βέρντε...χαχαχαχα!!!

Γιατί άλλωστε να στερηθούμε κάτι που αγαπάμε?
Απλά εντοπίζουμε, ότι δεν είναι πια απαραίτητη διαδικασία του έρωτα της ψυχής μας! χαχαχαχα!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Tίποτα δεν καταργούμε ,τιποτα δεν αρνουμαστε σε ολα μεσα,αλλά ενα ειναι σίγουρο ολο και πιο κοντα στον έρωτα της ψυχής μας,με και χρις αυτά!
Ολε....... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”