Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μία μύηση έχει αποτελεσματικότητα στα βαθύτερα πεδία μας, Ναταλί! Δεν λειτουργεί με απλοϊκή πίστη! Χρειάζεται η έρευνα, ο πειραματισμός και η τεκμηρίωση σε κάθε τι που μας βάζει στην διαδικασία να ανοίγουμε για να λάβουμε...

Πιο βαθιά, θα έλεγα ότι το βάπτισμα του Ιησου ήταν η αποδοχή του έργου του στο φυσικό πεδίο και καμία σχέση δεν έχει με το βάπτισμα, ειδικά έτσι όπως ομολογείται σήμερα!

Μην μασάμε μια καραμέλα χωρις βαθύτερα να μπορούμε να στηρίξουμε και την γλύκα της!

Αυτό εννοώ...Αλλιώς καλά κάνεις και πιστεύεις σε ότι θέλεις! Εμένα μου περισσεύει! Δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι να ωφεληθούμε από έναν τέτοιον διάλογο που βασίζεται σε πεποιθήσεις, και όχι σε μια βαθιά ικανοποίηση στην φυσική και ψυχολογική μας ζωή!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

καποιες σκεψεις πανω στο βαπτισμα και εν γενει τα μυστηρια.

η εκκλησια θα μπορουσαμε να πουμε οτι εχει δυο σκελη,το θεολογικο, δογματικο (που εδω πολλα παιζονται γιατι δεν γνωριζουμε τα αρχικα ευαγγελια ποια ηταν και τι ελεγαν, η και ποιοι τα εγραψαν)

και υπαρχει και το μυστηριακο -τελετουργικο μερος
(θα μπορουσαμε να πουμε οτι υπαρχει και το μυστικηστικο, ασκητικο, αλλα
θελω να θιξω κατι αλλο)

το μυστηριακο- τελετεργικο μερος περιλαμβανει καποια συμβολα, καποιες τελετες με συμβολισμους , μεταξυ αυτων και τα 7 μυστηρια (πωπω θεε μου ανοιγουμε βαθεια συζητηση!!)τα 7 μυστηρια ειναι μυησεις που αντιστοιχουν στα 7 κεντρα και σκοπο εχουν να ανοιξουν την συνειδητοτητα μας σε ανωτερα επιπεδα δια να εκδηλωθει ο ανωτερος εαυτος (η ορθοδοξη παραδοση το ονομαζει θεωση)

φυσικα εννοειται πως οπως σε καθε μυηση, τα πραγματα δεν γινονται αυτοματα χρειαζεται και συνειδητη δουλεια απο αυτον που επιλεγη να συμετασχει σε αυτον τον μυητικο δρομο (ναι, ναι ακριβως αυτο ειναι μυητικος δρομος, αν αφαιρεσουμε το δογμα την υποκειμενικη θεωρια
του δογματος, εχουμε ενα καθαρα μυητικο δρομο.


θα μπορουσαμε να πουμε οτι αν αφαιρεσουμε το δογμα και ολα τα δοιηκιτικα του οργανισμου που λεγεται εκκλησια εχουμε μια Χριστικη μυηση (και οχι Χριστιανικη θρησκεια) υπαρχει σοβαρη διαφορα

το ιδιο ακριβως ισχυει και στο ρεικι, υπαρχει το μυσταγωγικο μυητικο κομματι (οι μυησεις) και υπαρχει μια διδασκαλια, που π.χ. εμπεριεχει
και μια ιστορια του ρεικι, αν καποιοι θεωρουν τους εαυτους τους τους θεματοφυλακες του ρεικι, δεν αναγνωριζουν αλλους ρεικαδες με διαφορετικες προσεγγισεις, θεωρουν (ακομα) οτι ο ουσουι ηταν χριστιανος δασκαλος σε μια χριστιανικη σχολη, που σπουδασε στο σικαγο, οτι ολοι η ιαπωνες ρεικι μαστερ ειχαν πεθανει και η τακατα (την οποια την αγαπω και τηνσεβομαι) ηταν η μοναδικη κατοχος της διαδοχης
και υπαρχει μεσω αποφασης της μια γκραντ μαστερ του συστηματος και τιποτε αλλο δεν ισχυει, ε τοτε εχουμε μια παρομοια κατασταση με την εκκλησια, αν αφαιρεσουμε ολα αυτα εχουμε αγνο ρεικι (ολα αυτα ηταν ενα παραδειγμα δεν θελω να θιξω κανεναν.)

:-D :-D :-D
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνε συμφωνώ μαζί σου! και όχι μόνο... :-D :-D :-D

σε κάθε μύηση παίρνεις και μια υποτυπώδη τουλάχιστον διδασκαλία, που σου εξηγεί το μυητικο στάδιο, σε βάζει σε συνειδητή εργασία να αντλήσεις γνώση από ένα πνευματικό της επίπεδο και να δρομολογήσεις μια ψυχολογική επάρκεια του εαυτού σου...

Δεν διαφωνώ με τα μυστήρια που γίνονται με βάση αυτές τις προϋποθέσεις και σωστά το θέτεις...
θα μπορουσαμε να πουμε οτι αν αφαιρεσουμε το δογμα και ολα τα δοιηκιτικα του οργανισμου που λεγεται εκκλησια εχουμε μια Χριστικη μυηση (και οχι Χριστιανικη θρησκεια) υπαρχει σοβαρη διαφορα
Δεν υπάρχει μόνο τεράστια διαφορά, αλλά το χάσμα των εσωτερικών πεδίων με το φυσικό! Αυτό δεν γεφυρώνεται γιατί απλά βαφτιστηκες χριστιανός, ούτε γιατι πήρες μια κάποια μύηση, και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...

Η βαθιά πίστη από την απλοϊκή πεποίθηση, διαφέρει όσο το μυητικό ρέικι, απο΄το ρέικι που θεραπεύει με ένα απλο άγγιγμα!

'Οσο για την αυθεντικοτητα του ρέικι, αυτήν την εισπράττεις όχι στην καρδιά, αλλά στην τσέπη! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

[quote
σε κάθε μύηση παίρνεις και μια υποτυπώδη τουλάχιστον διδασκαλία, που σου εξηγεί το μυητικο στάδιο, σε βάζει σε συνειδητή εργασία να αντλήσεις γνώση από ένα πνευματικό της επίπεδο και να δρομολογήσεις μια ψυχολογική επάρκεια του εαυτού σου...
[/quote] >:d< >:d<



Η βαθιά πίστη από την απλοϊκή πεποίθηση, διαφέρει όσο το μυητικό ρέικι, απο΄το ρέικι που θεραπεύει με ένα απλο άγγιγμα!
[/quote] >:d< >:d< :-D

Οσο για την αυθεντικοτητα του ρέικι, αυτήν την εισπράττεις όχι στην καρδιά, αλλά στην τσέπη



πολυ ωραια τα ειπες :-D :-D :-D[/quote][quote][/quote] :)) :)) :))
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ την 12 Ιαν 2010 9:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΠΩ ΠΩ ΣΑΛΑΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ :)) :)) :))
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :))

μην στενοχωριέσαι Κωνσταντίνε μου, υπάρχει εδώ μέσα φαν κλαμπ! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε::)) :)) :))

μην στενοχωριέσαι Κωνσταντίνε μου, υπάρχει εδώ μέσα φαν κλαμπ! :D
Με φωναξατεεεεε?????? :)) :)) :))
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα.. βρε Ναταλια μπορεις να σταματησεις τον προσηλυτισμο εδω μεσα?
αφου βλεπεις οτι δεν περναει...
Δεν εχεις καταλαβει οτι εχουμε μπουχτησει απο τους διαφορους μυστηριους που ερχονται εδω μεσα για να μας σωσουν?
Μπηκες γραφοντας με εντονη και εγχρωμη γραφη για να τραβηξεις την προσοχη και γεμιζοντας τα ποστ σου με emoticons.
Ευτυχως που ο θεος ελεησε και δεν μπορεις να τα χρησιμοποιεις πια γιατι ηταν εκνευριστικα.
Την εγχρωμη γραφη την σταματησες αφου σου ειπαμε οτι κοντεουμε να στραβωθουμε και δεν μπορουμε να διαβαζουμε.
Αυτοβαφτιστηκες πειραχτηρι του φορουμ και μας εχεις εντυπωσιασει με το χιουμορ σου και ξεκαρδιζομαστε στα γελια με τα πειραγματα σου.
Μου θυμιζει την τακτικη του Μακαριστου Χριστοδουλου που πηγαινε στα σχολεια και ελεγε ανεκδοτακια και χρησιμοποιουσε εκφρασεις τυπου "σας παω" για να φερει τους νεους στην εκκλησια.
Τι θελεις να μας αποδειξεις εδω μεσα οτι οι καθολικοι ειναι οι καλοι χριστανοι και δεν εχουν καμια σχεση με τους ορθοδοξους και οτι αγαπανε το ρεικι?
Δεν ειδα κανεναν απο την εκκλησια σου εδω μεσα ομως...

Πως μπορεις εσυ να μας γραφεις για τον θεο, τις μυησεις, τις βαφτισεις, για τον Ιησου, για το ρεικι, για το καρουνα οταν σε βλεπουμε να αναφερεσαι στην μητερα σου και να την λες σκυλα και ζωον?
Προσπαθησε να γινεις εσυ καλα με οποιο συστημα μπορεις αλλα σταματα πια με αυτον τον φανατισμο και τον υπογειο προσηλυτισμο

Εδω ειναι ενα φορουμ που κουβενταζουμε για το ρεικι.

Μη μας ζαλιζεις αλλο με τις θρησκειες. Αφου βλεπεις οτι δεν εχουν περαση εδω και δεν δινεις τουλαχιστον στην πραξη το καλο παραδειγμα για να το πιστεψουμε. Ακομα και για το ρεικι.
Δεν υπαρχει κανενα φορουμ καθολικων να γραφεις να το ευχαριστιεσαι?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο κουραστική αυτή η επιμονή να αναφέρεις συνεχώς για το πόσο καλοί είναι οι καθολικοί και πόσο κακοί οι ορθόδοξοι, Ναταλί!

Η πίστη σε μια θρησκεία είναι ένα πολύ προσωπικό θέμα και πολύ ιερό για τον καθένα, αλλά έτσι όπως την "διαλαλείς" αρχίζω να πιστεύω ότι το κάνεις για να πεισθείς εσύ περισσότερο, παρά να πείσεις εμάς!

΄Οπως βλέπεις το "ποιμνίο" έχει ξυπνήσει, για να μασήσει πια το κουτόχορτο!

Υπάρχουν πολλά βιβλία από ερευνητές των Γραφών για να μάθεις την αλήθεια, Ναταλί...
Φαίνεται να μην έχεις ερευνήσει τίποτα, σχετικά με την αξιοπιστία των κειμένων.

Εδώ διακυβευεται και αυτή η ύπαρξη του Ιησού, μια και δεν υπήρξε καμία αναφορά στην εποχή του από τους τότε καταγραφείς των γεγονότων, τα κείμενα είναι σαφώς μεταγενέστερα. Και αν ακόμα στην αρχή είχαν αλήθειες, μέσα από τις τόσες αλλαγές έφτασαν να μεταδίδουν αυτά που οι σύνοδοι ήθελαν...΄Εχει γινει σαφώς αλλαγή και αλλοίωση, και αυτό δεν τον λέω εγώ!

Γιατί το σίγουρο είναι ότι όλες αυτές τις αηδίες δεν τις μεταδωσε ο Ιησούς...Ακόμα και αν τις μετάδωσε τότε, θα έπρεπε κι αυτές να έχουν εξελιχτεί...Αιώνες ο θεός παραμένει ίδιος και η εκκλησία γίνεται χειρότερη...

Το θέμα είναι να νιώθει κανείς τον Ιησού μέσα του και να παίρνει άμεση καθοδήγηση από τα πνευματικά πεδία. Οπότε θα έχει και αντίληψη της δογματικής "απάτης"!!

Γι' αυτό αν θέλεις ας μιλήσουμε για κάτι άλλο...
Τόσα θέματα έχει αυτό το φόρουμ, είδες πουθενά ενότητα "Χριστιανισμός"???
Σκοπίμως το απέφυγα, για να μην προκαλέσω κανέναν! Γιατί δεν είναι ο σκοπός του φόρουμ αυτού, οι αντιπαραθέσεις και οι εντάσεις!

Και τελικά δεν το αποφύγαμε... :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το θέμα είναι να νιώθει κανείς τον Ιησού μέσα του και να παίρνει άμεση καθοδήγηση από τα πνευματικά πεδία. Οπότε θα έχει και αντίληψη της δογματικής "απάτης"!!

Αυτό τελικά είναι και το πιο σημαντικό!!

Βρε Γιαννάκη, μην είσαι τόσο σκληρός με τη Ναταλί! Αν μη τι άλλο, λέει αυτό που πιστεύει! Τώρα αν είναι μπερδεμένη ή όχι, το φόρουμ είναι σίγουρα μία ευκαιρία για κείνη να δει και τα πράγματα λίγο διαφορετικά και ενδεχομένως να αναθεωρήσει και πολλά απ' αυτά που ξέρει και έχει μάθει..
΄Αλλωστε, δεν είναι τυχαίο που είναι μέλος του φόρουμ, σίγουρα νιώθει κι εκείνη ότι έχει να πάρει αλλά και να δώσει!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το θέμα είναι να νιώθει κανείς τον Ιησού μέσα του και να παίρνει άμεση καθοδήγηση από τα πνευματικά πεδία
Αυτό δεν νομίζω πως το συναντάς συχνά. Και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να έχει μια τέτοια επικοινωνία ο καθένας. Με την έννοια ότι χρειάζεται πολύς δρόμος και δουλειά για να πετύχεις κάτι τέτοιο.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμφωνώ Βασίλη μου σ' αυτό! ΄Ομως χρειάζεται να πειραματίζεσαι και να ερευνάς, προτου αγκριστρωθείς σε ένα δόγμα και το ακολουθείς τυφλά...Να οραματιστείς χρειάζεται τις αυθεντικές ποιότητες, προτου αποφασίσεις να ακολουθήσεις όσες σου λένε ότι είναι αυθεντικές!!!

Και συνήθως ο δογματισμός κάνει την πίστη "τυφλή" και εσένα ανίκανο και ανάξιο να τύχεις της χριστικής ευλογίας, λόγω των πολλαπλών "αμαρτημάτων" του Κόσμου ετούτου!

Ο άνθρωπος που γαντζώνεται στον θεό, σαν ελπίδα, αδρανοποιείται ως προς την ψυχική του ισορροπία...Αυτό έχει δείξει η ιστορία...

΄Οσο για το πιστεύω του καθενός εδώ μέσα, Δημητρούλα, είναι απόλυτα σεβαστό και δεν νομίζω ότι δεν αφήνει κανείς να εκφραστεί η πίστη κάποιου...

΄Ομως ο συνεχιζόμενος προσηλυτισμός υπέρ του ενός ή του άλλου δόγματος, την στιγμή που φέρνει αντίδραση και αντιπαράθεση είναι εκδηλωμένη ανισορροπία, με συνέπεια να γίνεται ο διάλογος χωρίς γονιμότητα και να καταλήγει σε εκνευρισμό και σκληρότητα.
Τι πιό φυσικό?

΄Ετσι άλλωστε δεν συμβαίνει και στην ζωή μας? Σημασία έχει, πέρα από δόγματα και θρησκείες, να βρίσκουμε χώρο μέσα μας να αναπτύξουμε την θρησκευτική αντίληψη, χωρίς να πιπιλάμε τις καραμέλες που μας πέταξαν κάποιοι ευσπλαχνικοί "δωρητές"...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μα και βέβαια συμφωνώ μαζί σου Βασούλα μου, όμως είναι η πρόθεση της Ναταλί να προσυλητίσει κάποιον?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω τι σημαίνει προσυλητισμός! Αλήθεια, Δημητρούλα...

αλλά δεν υπάρχει ποστ που να μην αναφέρεται στο πόσο καλοί είναι οι καθολικοί έναντι των ορθοδόξων...Φυσικά ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του, όμως με σεβασμό και συνέπεια και στα υπόλοιπα μελη...

Πολλά μέλη εδώ μέσα δεν είχαν ρέικι όταν έκαναν εγγραφή! Δεν νομίζω ποτέ να προσπαθήσαμε να πείσουμε κανέναν για τα οφέλη του ρέικι, έναντι άλλων συστημάτων!
Αυτο δεν σημαίνει ότι επιτρέπουμε να επεμβαίνουν με ασέβεια προς το ρέικι (όπως έγινε πρόσφατα).

Δεν έχει εκδηλωθεί εδώ μέσα ασέβεια προς τους καθολικούς ή ορθόδοξους χριστιανούς. Η κρίση αφορά τον δογματισμό της θρησκείας και μόνο και δεν αναφέρεται στους ανθρώπους που υπόκεινται στους εκβιασμούς των δογμάτων.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος των δικών του πράξεων και μόνο.

Το είπαμε, το ξαναείπαμε και νομίζω μεταξύ μας υπάρχει εκείνη η ιερή συμφωνία της εσωτερικής αποδοχής των δρόμων του καθενός!
΄Ετσι η αναφορά μεταξύ μας νομίζω ότι γίνεται πια κουραστική.

Αν ήταν ένα νέο μέλος η Ναταλί, θα είμασταν ίσως όλοι (και ο Γιαννάκης) περισσότερο επιεικείς με τον ενθουσιασμό και την υμνολογία! Υπάρχουν τόσα εσωτερικά θέματα πάνω στα οποία μπορούμε να συζητήσουμε, αναφέροντας τις απόψεις μας από τις εμπειρίες μας, που φαίνεται "στειρος" ο διάλογος που διαιωνίζεται προς τους ύμνους ενός δρόμου, που δεν μπορεί σε τίποτα να αποδείξει την ορθότητά του στην εκδηλωμένη μας εμπειρία.

Αυτό ρώτησα την Ναταλί! Και θα είχε περισσότερη αξία να μοιραστούμε την εμπειρία του δρόμου μας, από το να δοξάζουμε μόνο τον δρόμο, χωρίς το όφελός του!

Κακό είναι αυτό άραγε?

Σαφώς στον δρόμο μας υπάρχουν εμπόδια και "βάρη" που χρειάζεται να ελαφρύνουμε με την καθημερινή μας εργασία, αλλά το όφελος είναι τουλάχιστον εμφανές στην πορεία μας, ώστε να μπορούμε να το υποστηρίξουμε σαν βιωμένη εμπειρία.
Αλλιώς γίνεται πεποίθηση ο δρόμος και εδώ μέσα ξέρουμε να τις αποφεύγουμε αυτές τις αρνητικές δομές της πίστης μας.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: Φωτεινή μου, την βάφτιση ΣΥΓΟΥΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΑΝ ΚΑΠΕΛΟ όπως και σε όλους μας μάλιστα!! Το γάμο μας όμως ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!! Αν εκεί αφήσουμε πάλι τους άλλους να διαλέξουν για μας ε..... τι να πω!! Τότε μάλλον αυτό σημαίνει ότι δεν επιλέγουμε εμείς για τα σημαντικά πράγματα της ζωής μας!!!
Δημητρα η περιπτωση της Ναταλιας ειναι δωσε θαρρος στον χωριατη να σ ανεβει στο κρεββατι.
Δεν μπορω να παρω ορκο για την προθεση της αλλα οτι θελει να τραβηξει την προσοχη ειναι δεδομενο.
Ενταξει η υπομονη εχει και τα ορια της.
Για να κανει κριτικη κανεις την Φωτεινουλα και να την αναγκαζει να της μπει στην διαδικασια να απολογηθει που παντρευτηκε και τι επιλεγει και τι δεν επιλεγει πρεπει να φαει πολλα καρβελια με ψωμι..
Γιατι αν η Ναταλια εφτανε εστω στο μικρο δακτυλακι της Φωτεινουλας θα ηταν πολυ ευτυχισμενη.
Τι να μας δωσει βρε Δημητρα η Ναταλια? Πως τρωμε τα τουλουμπακια?
Βλεπεις εσυ κανενα φωτεινο παραδειγμα και δεν το βλεπω εγω?
Μα ακομα και αυτο που λεει οτι πιστευει δεν το εφαρμοζει. και σου μιλαω για το πιο απλο. Τιμα τον πατερα σου σου και την μητερα σου.
Ενταξει ολοι συμπονεσαμε την κατασταση της στην αρχη αλλα μη μας το παιζει και κριτης των παντων.

προχθες ειρωνευτηκε την Ελλη γιατι εβαλε αυτο το εικονιδιο στην Βασω ^:)^ και μας εκανε ολοκληρη αναλυση οτι το θεωρει ειδωλολατρεια

Ελεος δηλαδη

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”