Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Δεν ξέρω τι σημαίνει προσυλητισμός! Αλήθεια, Δημητρούλα...

αλλά δεν υπάρχει ποστ που να μην αναφέρεται στο πόσο καλοί είναι οι καθολικοί έναντι των ορθοδόξων...Φυσικά ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του, όμως με σεβασμό και συνέπεια και στα υπόλοιπα μελη...


Δεν έχει εκδηλωθεί εδώ μέσα ασέβεια προς τους καθολικούς ή ορθόδοξους χριστιανούς. Η κρίση αφορά τον δογματισμό της θρησκείας και μόνο και δεν αναφέρεται στους ανθρώπους που υπόκεινται στους εκβιασμούς των δογμάτων.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος των δικών του πράξεων και μόνο.



:x
Συμφωνω με ολο το κειμενο σου ..
Και θελω να εκφρασω οτι με κουρασε και μου προκαλουσε εναν εκνευρισμμο σε καθε ποστ να διαβαζω και να λαμβανω εντονα τον διαχωρισμο των εκκλησιων... κτλ...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τι να μας δωσει βρε Δημητρα η Ναταλια? Πως τρωμε τα τουλουμπακια?
Καταρχήν, να σου ευχηθώ Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά Γιάννη μου!!

Ανοίχτηκε μια κουβέντα που αφορά έναν άλλον άνθρωπο και δεν έχω την επιθυμία να συνεχιστεί, παρά μόνο αν ήταν κι αυτός αυτή τη στιγμή εδώ και μπορούσε ν' απαντήσει για λογαριασμό του.

Όμως Γιάννη μου, δεν θα συμφωνήσω μ' αυτό που είπες παραπάνω, όχι γιατί είναι η Ναταλί, που εσείς, και την έχετε δει και την έχετε γνωρίσει από κοντά σε αντίθεση μ' εμένα, αλλά γιατί είναι κι εκείνη ένας άνθρωπος.
Μη κάνεις ποτέ το λάθος Γιάννη μου, να υποτιμάς έναν άνθρωπο. Ο κατώτερος ή και ο χειρότερος να είναι, πάντα έχει κάτι να δώσει..

Τα προβλήματα που έχει δεν είναι καθόλου εύκολο για κείνη να τα αντιμετωπίσει, όπως και για τον καθένα στη θέση της! Το ότι τα εκφράζει όμως και τα βγάζει από μέσα της με αυθορμητισμό, απλότητα, χωρίς υποκρισίες και ντροπές, νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά σεβαστό κι εκτιμητέο, ε?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88513
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω φυσικά Δήμητρα!!! Και ποιός δεν είναι συμπονετικός προς την Ναταλί? :-?

αλλά πρόσεξε κι εσύ το λάθος που κάνουν σχεδόν όλοι οι άνθρωποι...η συμπόνια χωρίς σοφία, Δήμητρα, δεν περιέχει παρά μια δυσαρμονία στην Φύση των πραγμάτων...

όλα έχουν μέτρο και ισορροπία, αν θέλουμε να βελτιώνουμε τα ελαττώματά μας! Αλλιώς ο κόσμος θα ήταν γεμάτος συμπόνια μεν, αλλά εξακολουθητικά ελαττωματικός!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σιγουρα Δημητρα δεν υποτιμαμε κανεναν ανθρωπο. Ολους τους εχουμε αναγκη και απο καποιον που διαφωνεις μπορεις να παρεις πολλα πραγματα.
Ημουν απο τους πρωτους που αγκαλιασα την Ναταλια και μαλιστα προσφερθηκα να την βοηθησω να μπορεσει να διοριστει στο δημοσιο αφου εχει πολλα τυπικα προσοντα και της εδωσα και το τηλεφωνο μου να με παρει οποτε θελει και ειναι ετοιμη με τα χαρτια της.
Αυτα σε ανθρωπινο επιπεδο... εδω μεσα ομως μιλαμε σε επιπεδο φορουμ.
Κι επειδη το φορουμ μπορει να το διαβασει οποιοσδηποτε, για φαντασου καποιον που μπαινει πρωτη φορα να βλεπει ενα παλιο μελος να μιλαει τοσο φανατικα για την θρησκεια του, να καταφερεται με απιστευτες εκφρασεις απεναντι στην μητερα της και απο την αλλη να κοκορευεται οτι εχει ρεικι και πηρε και προσφατα το καρουνα το οποιο την βοηθησε να... κοψει τον καφε!!
Μη κοιτας εσυ που εχεις ασχοληθει και ξερεις.. τρεχοντας θα φυγει ο αλλος..

Ενταξει δεχομαι οτι ημουν σκληρος αλλα τοσους μηνες δεν ελεγα και τιποτα.. εκνευριστηκα ομως με τιν κριτικη και την ασεβεια απεναντι σε προσωπα που αγαπω και εκτιμω οπως ειναι η Βασω και η Φωτεινη και ειπα απλα αυτο που ηθελα να πω με σκληρο τροπο μπας και το καταλαβει γιατι με το καλο τοσους μηνες δεν δειχνει να καταλαβαινει...
Συγνωμη για την σκληροτητα αλλα καλος , καλος μη μας πιασουν και τον ποπο στο τελος.. :-D

Χρονια πολλα, καλη χρονια και σε σενα Δημητρα @};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Απορώ ποιο ευαίσθητο σημείο μάς άγγιξε αυτή η συζήτηση και ειπώθηκαν τέτοια λόγια από όλους.. :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ARTYADIS έγραψε:Μα και βέβαια συμφωνώ μαζί σου Βασούλα μου, όμως είναι η πρόθεση της Ναταλί να προσυλητίσει κάποιον?
Oυδέποτε υπήρξε αυτή η προθεσή μου λυπάμαι βαθύτατα. Εχω θίξει ωστόσο και ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ!! Να με συγχωρείτε με τις όποιες άτοπες συγκρίσεις που έκανα με την δική μου εκκλησία! Σύγουρα μπορεί να προσέβαλλαν κάποιους. Μιλώντας για χριστιανισμο απλά πάσχιζα να καταλάβω ορισμένα πράγματα, όπως αυτό το βαφτίσματος ως μύηση αφού το πίστευα διαφορετικά μέχρι σήμερα. Ωστόσο δεν θα μείνω εκει, από οτι βλεπω ακόμα και αυτά που μοιράστηκα γυρνάνε εναντίον μου εδώ μέσα. Ακόμα και τό ότι ήθελα να βάζω χρώμα σε αυτά που έγραφα, τα εμοτικονς, τα αστεία μου, και γενικά ΟΛΑ!! Σαφώς ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΦΕΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΛΩΤΗ μέσα σε ένα φόρουμ που τόσο ελάχιστα γνώριζα και ειδικά όταν έβλεπα πόσοι φεύγουνε πικραμένοι!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88513
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ειδικά όταν έβλεπα πόσοι φεύγουνε πικραμένοι!!
ω βρε Ναταλί! :-(

πόσο εύκολα "συνασπίζονται" οι άνθρωποι με τον πρώην "εχθρό"...

άραγε θεέ μου, θα μπορέσει ποτέ κανείς να παλέψει μόνος του?
:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δεν ξέρω Βάσω μου ποιόν εννοείς εσύ πρώην εχθρό!!! Ούτε έδειξα πως έχω εχθρούς γιατι με όλους μιλαω!!! Ομως όταν με την πρώτη ευκαιρία στα χώνουνε κανονικά για την ηλίθια αδυναμια να δείξεις τα συναισθήματα σου όπως έδειξα εγώ για την μάνα μου για να σου πούν αυτά που θέλουν να σου πουνε ή εκλαμβάνουνε ακόμα και το χιούμορ ή τα χρώματα που έβαζα στην αρχή για να μου πούνε οτι θέλω να κάνω προσηλυτισμό ......ε νομίζω ότι δίκια απόλυτα ειχα να το σκυλομετανιώσω που ανοίχτηκα!!! Αλλωστε αυτοί που τόσο εύκολα και άστοχα χτυπούν μπορεί να έχουν μέσα τους πολύ μεγαλύτερο μίσος Μη εξωτερικευμένο από ότι έχω εγώ που το εξωτερικεύω, κι όσοι σαν το Γιαννάκη μας επανηλειμένα σκανδαλίζονται μπορεί να είναι χειρότερη κι από μένα σε πολλά!! Λυπάμαι πάρα πολύ και για τα λόγια του Γιαννάκη αλλά και γιατί εγώ εκτός από κάποια άστοχα για την Φαμπ, και για την Ελλη με τα εμότικονς επίτηδες ποτέ μου δεν θέλησα να προσβάλλω κάποιον και έλεγα πάντα ότι ο Γιάννης ότι λέει ακομα και αν μου τα χώνει δεν το κάνει κακοπροαίρετα!! Με κανέναν εχθρό λοιπόν δεν συνασπίζομαι!!!! ΕΠΡΕΠΕ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΛΩΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΥΧΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΟΥΛΑ ΜΟΥ!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88513
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοώ τα άτομα που αναφέρεις ότι έφυγαν πικραμένα!!!
Τα δύο από τα οποία σε είχαν προσβάλλει αρκετές φορές, για την εμμονη σου στην θρησκεία και στους αγγέλους!!

Αυτό εννοώ Ναταλί και τίποτα άλλο!

΄Οσο για τον τρόπο έκφρασης του Γιαννάκη, ποτέ δεν ισχυρίστηκε ο ίδιος ότι έχει θεραπευτεί απο τα μπλοκαρίσματά του! ΄Ολοι στον δρόμο της θεραπείας είμαστε και γι' αυτό πάντα συνιστώ να μην θίγονται θέματα που είναι ευαίσθητα, όπως η θρησκεια...

Και κάτι άλλο...

Δεν είμαι υποχρεωμένη να δέχομαι τον συναισθηματικό "οχετό" κανενός, Ναταλί και μάλιστα τόσο δυσάρεστα εκφρασμένο!
Το να μοιράζεσαι κάποια δυσάρεστα γεγονότα της ζωής σου, όπως και κάποια δυσάρεστα συναισθήματα, το κατανοώ...Τα λόγια όμως που χρησιμοποιείς για να τα εκφράσεις ήταν σε πολλούς ενοχλητικά. Προσπάθησαν όλοι με ευγενικό τρόπο να στο πουν...

Αυτό λοιπόν που εκφράζεις εδώ μέσα, αυτό εισπράττεις κιόλας και αυτός είναι ένας Κοσμικός Νόμος της ανταπόδόσης, αν δεν το γνωρίζεις, γιατι δυστυχώς τα συναισθήματα γυρνούν σε εμάς μέσα από τους καθρέφτες! :-( :-( :-(

Προσπάθησα πολλές φορές να σε προφυλάξω από την σημερινή απογοήτευση, αλλά δεν τα κατάφερα τελικά... :-( :-( :-(

΄Ισως αυτό είναι και μια αρχή για να αρχίσεις να εργάζεσαι πιο βαθιά με αυτά τα συναισθήματα και να τα μετασχηματίζεις...Εύχομαι ότι κάνεις να είναι μόνο για το Ανώτερο Καλό σου, Ναταλί! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31567
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Σαφώς ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΦΕΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΛΩΤΗ μέσα σε ένα φόρουμ που τόσο ελάχιστα γνώριζα και ειδικά όταν έβλεπα πόσοι φεύγουνε πικραμένοι!!
Ναταλία θα σου μιλησω ειλικρινα εχθες την κουβεντα μας επανω ενοιωσα καποια στιγμη ότι ενω ξεκινησα να μιλαω με ενα ατομο με μια διαφορετικη αποψη και σεβαστο, κατεληξα να μιλαω με μια θεουσα με απολυτο δογματισμο και μαλιστα με πολύ εντονα συναισθηματα εως και εντονου εκνευρισμου :-( και για αυτο και επελεξα να αποχωρησω απο την κουβεντα μας

δεν πιστευω ότι με την κουβεντα που εγινε πιο πανω σε προδωσε κανενας διοτι οντως κανενας μας δεν δηλωθηκε αγιος εδω μεσα

γιατι δεν αναρωτιεσαι ομως γιατι νοιωθεις ετσι προδωμενη οχι κατηγορωντας τον ενα και τον αλλο αλλα βρισκοντας τις αιτιες μεσα σου
:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ναταλι μου αν διαβασεις οσα εχω γραψει απο την αρχη που μπηκα στο φορουμ θα δεις μια μαρια που εγραφε μονο για να εντιπωσιασει τους αλλους ,εγραφε χωρις να γνωριζει και ερχοταν σε αντιπαραθεση με τους αλλους ετσι απλα για το γμτ.Το επαιζα ξυπνια,το επαιζα μεσα στην καλη χαρα και στο ψευτικο χιουμορ.Οταν δε συμφωνουσαν οι αλλοι με οσα εγραφα ,τσατιζομουν και αντιδρουσα σαν ανωριμο πλασμα<ακομα ειμαι ανωριμη>

Στην πορεια εμαθα να διαβαζω χωρις να χρειαζεται παντα να απανταω,δουλεψα πανω στον εαυτο μου και στο προβλημα μου περισσοτερο απο οτι στο παρελθον .Τους κουρασα με τους πανικους μου και τα μπεμπεκισματα μου αλλα αυτο μονο ξερω να κανω καλα προς το παρον.ΝΑ ειμαι αρρωστη.
Εδω μεσα κανενας δεν εχει λογο να ειναι εχθρος μας και κριτης μας.Ξαναδιαβασε οσα γραφτηκαν αυτες τις μερες και θα δεις οτι ολα εγιναν για καποιο σκοπο!!
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ναταλι ολοι εδω μεσα δουλλευουμε τα θεματα μας και κατα την γνωμη μου παντα κακως αναφερεις οτι μοιραστηκες τα εσωψυχα σου και εμεις το ιδιο κανουμε...
Δεν εχουμε δηλωσει θευραπευομενοι... στον δρομο ειμαστε και ολοι μαζι μοιραζομαστε...
Ουτε ολοι εχουμε το ιδιο στυλ γραφης καποιοι στο ειχαμε θιξει το θεμα απο απεξω και ο Γιαννακης τον πηγε πιο ευθεως...
Ομως κακοπροεραιτος δεν ειναι κανεις σε αυτο το φορουμ αυτο θα ηθελα στο θυμησω....

Επισης να σου θυμησω οτι ειχες δηλωσει το ενδιαφερον σου για 2 και 3 κεντρο σεμιναριου... εκει λεγονται πολλες αληθιες και μονο αμα εισαι ετοιμος αντεχεις αλλιος καποια σου φταει...
Μετα απο το σημερινο καταλαβαινω απολυτα και την οικιοτητα που ελεγε η Βασω οτι χρειαζεται...

Τελος παντων εμεις εδω ειμαστε αν θελησεις να κανουμε διαλογο...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

κι όσοι σαν το Γιαννάκη μας επανηλειμένα σκανδαλίζονται μπορεί να είναι χειρότερη κι από μένα σε πολλά!!
:-D :-D :-D :-D

Δεν σκανδαλίστικα βρε Ναταλια απλά απηύδησα... για το δεύτερο μέρος, οτι είμαι χειρότερος συμφωνώ μαζι σου! αν και μεταξυ μας τωρα.. ειναι λιγακι κλεμενο ε? :D

Κατα Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. Ζ εδάφια 1 έως 5

Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε· 2 ἐν ᾧ γὰρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, καὶ ἐν ᾧ μέτρῳ μετρεῖτε μετρηθήσεται ὑμῖν. 3 τί δὲ βλέπεις τὸ κάρφος τὸ ἐν τῷ ὀφθαλμῷ τοῦ ἀδελφοῦ σου, τὴν δὲ ἐν τῷ σῷ ὀφθαλμῷ δοκὸν οὐ κατανοεῖς; 4 ἢ πῶς ἐρεῖς τῷ ἀδελφῷ σου, Ἄφες ἐκβάλω τὸ κάρφος ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ σου, καὶ ἰδοὺ ἡ δοκὸς ἐν τῷ ὀφθαλμῷ σοῦ; 5 ὑποκριτά, ἔκβαλε πρῶτον τὴν δοκὸν ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ σοῦ, καὶ τότε διαβλέψεις ἐκβαλεῖν τὸ κάρφος ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ τοῦ ἀδελφοῦ σου

Αμήν @};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

E καλά....κλεμένο ξεκλεμένο κάτι ήθελε εκεί που ήταν μπουχουχου!! Εν πάση περιπτώση επειδή κι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι super συγχυσμένη, θα τα ξαναδιαβάσω όλα αύριο με καθαρό μυαλό για να μην λέω και πράγματα για τα όποια μπορεί αργότερα να μετανιώσω γιατί τα είπα μέσα στην σκασίλα μου!! Πάω να πιώ το κακάο μου τώρα και τα ξαναλέμε κάποια άλλη στιγμή!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι ναταλι να τα ξαναδιαβασεισ αυριο παλι με πιο καθαρο μυαλο,στο λεω συμβουλευτικα. @};-

εγω διαβασα με τη μια και τησ 11 σελιδεσ,περακολουθισα ολεσ τησ συζητησεισ σασ,και δεν ειδα πουθενα κακη προθεση απο ολα τα ατομα που συμετηχαν στην συζητηση.ολοι μασ εχουμε ανοιχτοι,και εγω προσωπικα ειμαι πολυ υπερβολικη με τα emoticons ,βαζω τα περισσοτερα απο ολουσ σασ.αλλα οκ ειμαι οιλυ συναισθηματικη,τι να κανουμε τωρα.

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αυτο το φορουμ υπαρχει για να βοηθαμε ο ενασ τον αλλων και να μοιραζωμαστε πραγματα,οχι να μαλωνουμε μεταξυ μασ.

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”