ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βάσω λιγακι ακόμα......
το 1ο κέντρο είναι η διαδρομή της στήριξης της ζωής, που για την ανδρική φύση έχει ιδιάζουσα σημασία...

Η γυναίκα-μητέρα μεταθέτει στο παιδί-άντρα όλα τα ασυνείδητα "όνειρα" της, προσβάλλοντας του την θηλυκή του πλευρά, έτσι ώστε να μην μπορει να αναπτυχθεί ολοκληρωμένα...

Για εκείνην είναι ο θεός που δεν έχει βρει ποτέ μέσα της και ο άνδρας που δεν έχει βρει ποτέ έξω της...

ασυνειδητα του γκρεμίζει την ακεραιότητα, γεμίζοντάς με πρότυπα την αβεβαιβεότητά του γι' αυτό που είναι και αυτό που θέλει να είναι για εκείνη...

όμως σφαιρούλα μου αυτό είναι ένα ακόμη ολόκληρο σεμινάριο!!! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αχ το ξερωωωωωωωωωω και το θεμα ειναι οτι δεν αφορα τους άντρες αλλα ΚΑΙ εμας τις μάνες!!!!!!!!!! :-(
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι, γι' αυτό γίνεται σεμινάριο 2ου...γιατί μέσα εκεί βρίσκονται οι ισορροπίες των γυναικών...

Δεν νομίζω ότι ταυτίζονται οι προτεραιότητες, παρ' όλο που η ανθρώπινη πορεια φαίνεται ίδια... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Παναγιωτη.............ΜΟΥ!
Σ αγαπω και σ ευχαριστω !
Καλως ηρθες αγαπημενη μου ψυχη........ :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

αδερφουλα ............. ΜΟΥ!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

και εγω σε αγαπω
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

γι αυτο βρισκομαι εδω καλα μου παιδια και σας ευχαριστω ολους
που ειστε εδω
οπως και σενα βασω μου σε ευχαριστω για ολα ακομα και για αυτα που δεν βλεπουμε και δεν μπορουμε να κατανοησουμε. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Πάνο μου νομίζω ότι βρήκαμε την κατάλληλη φωλιά για την περαιτέρω ανάπτυξη μας!!! Εχεις και έχω μεγάλο δρόμο μπροστά αλλά υπάρχει αγάπη !!! Να είσαι παντα καλά και σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου!! :x @};- >:d<
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Πάνο μου νομίζω ότι βρήκαμε την κατάλληλη φωλιά για την περαιτέρω ανάπτυξη μας!!!:x @};- >:d<

:thumbsup: :thumbsup: :-D :-D
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Πάνο χαίρομαι που σε ξαναβλέπω >:d<

Ξέρεις το βασικότερο μάθημα που πήρα στο φόρουμ είναι ζήτησε και θα λάβεις.
Μόνο που πρώτα πρέπει να μάθουμε να λαμβάνουμε.

Είμαστε εδώ όλοι μαζί και ο καθένας μόνος του.
Έχουμε πολλούς τοίχους να γκρεμίσουμε.
Μπορούμε να το κάνουμε παρέα :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Ας κανω και εγω μια μικρή κατάθεση ψυχής!
Νιώθω καποιες στιγμές πολυ κουρασμένος εσωτερικά σε σημείο που να μη θέλω τιποτα απο όσα πραγματικά θέλω να επιτυχω και απο όσα πραγματικά είμαι.. Σαν ενα τιποτα χωρις κανένα στόχο.Ομως πολυ βαθια μεσα μου ξερω και ειμαι βεβαιος πως δεν ειναι ετσι.Ομως τα συναισθηματα μου δεν με βοηθάνε κάθολου. Μια συγχυση και μια βαρυθυμία.
Ειναι στιγμές που επικρατούν πρότυπα και ιδέες που μου εχουν περάσει χωρίς να το καταλαβαίνω απολυτα μονο συναισθηματικά.
Και νιωθω απολυτα αβοηθητος.
Οταν ειμαι σε καλη κατασταση και μπορώ να βιωσω αυτο που πραγματικά είμαι(δηλαδη αυτο που θελω να ειμαι) τοτε οντως ως δια μαγείας όλα πάνε καλά..
Ομως μεσα μου δουλεύουν και ιδέες χωρις να το θέλω ασυνειδητα και οχι τοσο σε σκεψεις..
(δε το αξίζεις, θα γινεις ρεζίλι,θα αποτυχεις,ανησυχία ,εμμονες οι οποίες ειναι δικος μου μηχανισμος απο οτι καταλαβα για να καλυπτω το θυμό μου προς αυτα που βιώνω και προς τους γονεις μου ισως και ενα μπλοκαρισμα κάποια στιγμη και δεν μπορω να κανω τιποτα)
Νιώθω πολυ δυστυχισμένος ωρες ωρες και η μονη μου παρηγορια ειναι μια βεβαιότητα πως θα τα καταφερω.
Πάντως ενα ειναι σιγουρο πως χρειάζομαι αρκετή ενεργεια ρεικι..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη μου, το πιο εύκολο και βολικό είναι να αφαιθείς σ' αυτόν τον μηχανισμό που, λογικά, μετά από λίγα χρόνια λειτουργίας, θα φθείρει τον οργανισμό σου...
Η μηχανική κίνηση κάνει την ζωή μονότονη και απελπιστικά κενή...

Οι γονείς μας είναι υπεύθυνοι για την εκπαίδευσή μας μέχρι την ηλικία των 15 ετών.
Μετά από αυτήν την ηλικία, και μέχρι τα 18 μας χρόνια, που διανύουμε την εφηβεία, εμείς δρούμε παρορμητικά προς την αντίθετη κατεύθυνση της εκπαίδευσης, γιατί θέλουμε να βιώσουμε την δική μας εμπειρία.
΄Οτι μας απαγορεύτηκε, το κάνουμε...
Αυτή η ηλικία παρουσιάζει μια πρωτόγονη ορμή, έναν ενθουσιασμό για την ζωή, που δείχνει να μην μπορεί να μπει σε "καλούπια"...

Ο μηχανισμός της εκπαίδευσης αρχίζει πάλι από τα 20 και μετά να κινει αργά τον τροχό των σκέψεων και κορυφώνεται στα 30!
Σ΄αυτήν την 10ετία ότι έχεις μάθει σαν πρότυπο, έρχεται και "αγκυροβολεί" στην σκέψη σου μόνιμα και την εξουσιάζει.

Αυτή η 10ετία όμως μπορεί να γίνει και η πιο δημιουργική για την ζωή ενός νέου ανθρώπου, που έχει κατανοήσει την ατομικότητά του και την διεκδικεί, δίνοντας πίσω στους "εκπαιδευτές" του, ότι δεν του ανήκει!

Αναζητώντας τις αξίες του και τις δεξιότητές του, ο νέος άνθρωπος εγκαταλείπει τα μοντέλα αρνητικής συμπεριφοράς που του επιβλήθηκαν μέσα από τον φόβο, χαράζοντας το δικό του μονοπάτι στην ζωή...

Βρίσκει τις αιτίες της συναισθηματικής του αδυναμίας, που τον κάνουν να φοβάται την ζωή και ωριμάζει μέσα στην προσωπική εμπειρία, σβήνοντας τα ίχνη των άλλων, από τον δικο του δρόμο!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για έναν νέο άνθρωπο, είναι να μην κατανοήσει εγκαίρως ότι ακολουθεί τον δρόμο που χάραξαν οι άλλοι γι' αυτόν...

Σημασία για την ζωή μας έχει ο ατομικος μας δρόμος που περιέχει τις δικές μας εμπειρίες και τις δικές μας επιλογές.
Ο πειραματισμός είναι δικό μας έργο και δεν γίνεται με βάση τα λάθη και τους φόβους των άλλων. Η αποτυχία σε κάθε εγχείρημα μας δεν είναι παρά η άποψη που έχουν οι άλλοι για την αποτυχία και όχι η άποψη που έχει τεκμηριωθεί από την δική μας ωριμότητα.

Η ατονία και ο φόβος δεν είναι ψυχικές ποιότητες, και κυρίως δεν είναι πνευματικές ποιότητες ενός ανθρώπου.
Είναι μια πεπατημένη οδός, που ακολουθούν οι άνθρωποι όταν δεν τολμούν να δοκιμάσουν να γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:Βρίσκει τις αιτίες της συναισθηματικής του αδυναμίας, που τον κάνουν να φοβάται την ζωή και ωριμάζει μέσα στην προσωπική εμπειρία, σβήνοντας τα ίχνη των άλλων, από τον δικο του δρόμο!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για έναν νέο άνθρωπο, είναι να μην κατανοήσει εγκαίρως ότι ακολουθεί τον δρόμο που χάραξαν οι άλλοι γι' αυτόν...
Έχουμε δρόμο ακόμα...
Ευχαριστώ που μου τα υπενθυμίζεις, καμιά φορά χάνω τον στόχο.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για έναν νέο άνθρωπο, είναι να μην κατανοήσει εγκαίρως ότι ακολουθεί τον δρόμο που χάραξαν οι άλλοι γι' αυτόν...
Σε αυτό θα σταθώ κι εγώ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για έναν νέο άνθρωπο, είναι να μην κατανοήσει εγκαίρως ότι ακολουθεί τον δρόμο που χάραξαν οι άλλοι γι' αυτόν...

Σημασία για την ζωή μας έχει ο ατομικος μας δρόμος που περιέχει τις δικές μας εμπειρίες και τις δικές μας επιλογές.
Ο πειραματισμός είναι δικό μας έργο και δεν γίνεται με βάση τα λάθη και τους φόβους των άλλων. Η αποτυχία σε κάθε εγχείρημα μας δεν είναι παρά η άποψη που έχουν οι άλλοι για την αποτυχία και όχι η άποψη που έχει τεκμηριωθεί από την δική μας ωριμότητα.
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”