μια εμπειρια....

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

μια εμπειρια....

Δημοσίευση από Nick »

Χτες πηγα επισκεψη σε εναν παλιο μου φιλο.
Ειχα καιρο να τον δω και τον τελευταιο μηνα εχουμε ξανα βρεθει αρκετες φορες και ειναι πολυ ευχαριστο.

μαζι ειχαμε ξεκινιση πριν απο 7 χρονια το ταξιδι μας στο ρεικι. Με πολυ πολυ αγαπη και αφοσιωση. Πολλες πολυ ομορφες εμπειριες περασαμε μαζι και δυσκολιες.

Χτες ηταν η πρωτη φορα που του εκανα ρεικι για περιπου 3 χρονια. Τον ποναγε ο σβερκος μερες τωρα και μου ζητησε να του κανω.

τετοια φωτια που ειχανε τα χερια μου, ειχα πολυ πολυ καιρο να τα νοιοσο! Και ανοιγμα στην καρδια μου. μου ερχοταν ομορφες αναμνησεις σε μορφη συναισθηματων. Μετα απο την συνεδριεια ειχα την περιεργεια να δω αν το αισθανθηκε και ο ιδιος. Μολις σηκωθηκε λαμπανε και τα δυο πρωσωπα μας και γελαγαμε.
Και αυτος ειχε 'ιδρωση' απο την ολη εμπειρεια της ενεργειας.

Παντα ειχαμε ενεργειακη 'συνδεση' μεγαλη και η εμπειρεια μας, μας ξανα θυμησε ποσο συνδεδεμενοι ημαστε ενεργειακα.

Μια ευχαριστη εμπειρια. Αν και σημερα και αυτες τις ημερες γενικως μαλλον παιρναω καθαρισμους 'καρδιας'.

απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας. :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όμορφα Nick! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nα είσαι καλά Nick!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ όμορφα Νικ!!! Οταν ανοίξει η καρδιά , τότε όλα αλλάζουν ’’μαγικά’’!! :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

ναι πολυ συμαντικο κεντρο για τα παντα.

νοιοθω ομως καθαρισμους να ξεκινανε ομως τωρα. Ετσι ειναι ομως.
Skapaneas

Re: μια εμπειρια....

Δημοσίευση από Skapaneas »

Nick έγραψε:
Χτες ηταν η πρωτη φορα που του εκανα ρεικι για περιπου 3 χρονια. Τον ποναγε ο σβερκος μερες τωρα και μου ζητησε να του κανω.

τετοια φωτια που ειχανε τα χερια μου, ειχα πολυ πολυ καιρο να τα νοιοσο! Και ανοιγμα στην καρδια μου. μου ερχοταν ομορφες αναμνησεις σε μορφη συναισθηματων. Μετα απο την συνεδριεια ειχα την περιεργεια να δω αν το αισθανθηκε και ο ιδιος. Μολις σηκωθηκε λαμπανε και τα δυο πρωσωπα μας και γελαγαμε.
Και αυτος ειχε 'ιδρωση' απο την ολη εμπειρεια της ενεργειας.
Εχω λοιπον μια πραγματικα μεγαλη απορια φιλε μου εδω και καιρο και μου δινεις την ευκαιρια να τη διατυπωσω.

Αφου λοιπον εχει τοσο μεγαλη ευκολια και ενεργο δυνατοτητα στη μεταδοση της ενεργειας και χαιρομαι ιδιαιτερα γι΄αυτο, γιατι ζητας τοσο συχνα ενεργεια και δεν προσφερεις μονος σου στον εαυτο σου ;

Πως ειναι δυνατον να προσφερεις στους αλλους και οχι σε σενα ;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Περιμένω με "αγωνία" την απάντησή σου Nick!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

γιατι δεν ειμαι τελειος οπως εισαι εσυ ρε σκαπανεα. τι να σου πω?

αντε και εχω τις κακες μου σημερα.

αυτο καταλαβαινεις απο ολα αυτα? οτι περναμε καποιες ομορφες εμπειρεις με το ρεικι και εχουμε τα παντα λυμενα στην ζωη μας??

σε παρακαλω μην με ζοχαδιαζεις σημερα.

ρωτα τον εαυτο σου με ταπεινοτητα για αυτο που με ρωτησες και θα παρεις την απαντησει αμεσως. Εισαι αρκετα εξυπνος. η πρεπει να απορησω για αυτο μετα απο αυτο που με ρωτας.

Πως γινεται να λες τοσα εδω μεσα που ειναι περιπλοκα και δεν μπορεις να καταλαβεις μια απλη ανθρωπινη φυση?????? το εχεις σκεφτει αυτο ποτε??
Πρεπει να μαθουμε πρωτα να μπουσουλαμε και μετα να πεταμε, αλλα μου φαινετε οτι πολλοι εδω νομιζουν οτι πεταν συνεχεια.

αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα να παιρναμε τον 3ο βαθμο στο ρεικι και να ειχαμε ολοι ενα χαμογελο οσ τα αυτια, θα ηταν ενας τελιος διαφορετικος πλανητης.

σορρυ αλλα δεν εχω υπομονη αποψε για βλακειες που με πληγονουν

σκεψου λιγο πριν γραψεις κατι.

και αν θες καθομαστε και απο κοντα να το συζητισουμε.

να η απαντησει μου Βασω μου. πλακα που αναρωτιθηκες κιολας και ηρθε τοσο βαρβατη.

γιατι ειμαι ανθρωπος σκαπανεα για αυτο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμμ...γι' αυτό είπα ότι περιμένω την απάντησή σου με "αγωνία"...

Ο Σκαπανέας, απ' οσο ξέρω, δεν έχει ζητήσει ούτε μία φορά Nick...και δεν είναι θέμα εξυπνάδας αυτό!

Είσαι Nick ο τακτικότερος "θαμώνας" του τόπικ "αποστολή ενέργειας"...

Καθόλου δεν σε έχει προβληματίσει?

Αυτή η ανθρώπινη φύση που αναφέρεις, έχει και την δύναμη να μην χρειάζεται δεκανίκια για να αναδιοργανώσει την ενέργειά της, όταν το σύμπαν της έχει χαρίσει το δικαίωμα ξανά, να κάνει χρήση μέσω της αφύπνισης της λειτουργίας αυτής...

΄Οπως αυτή η ανθρώπινη φύση, όταν ενώνεται με την πνευματική ενέργεια, κατανοεί τα βαθύτερα εμπόδια που την κάνουν να χρειάζεται τους άλλους και όχι να στραφεί προς τον εαυτό της να αναζητήσει την θεϊκή σύνδεση...

Το ρέικι δεν είναι ένα ακόμα δίπλωμα Nick...μόνος σου το λες...
Και μπορεί να μην είναι πανάκεια, όπως λέω εγώ, αλλά σίγουρα είναι το δώρο του Ανώτερου Εαυτού μας, που μας προσεγγίζει για να πάψουμε επιτέλους να λειτουργούμε με το τόσο δα "εγώ" μας...

Διευρύνσου επιτέλους...Αλλιώς θα σκεφτώ ότι το ρέικι που πήρες ήταν ένα ακόμα δίπλωμα...!!! Και ξέρεις πόσο θα λυπηθώ γι' αυτό!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

καταρχας, ουτε με σφαιρες δεν ειμαι ο τακτικοτερος θαμονας του 'αποστολη ενεργειας' . Οποτε ξεκινα η συζητισει εντελος λαθος.

Δευτερο, για το οτι εχω περασει τελευταια το χειριζομαι αρκετα καλα πιστευω. Δεν θα κατσω να ζωρισο τον εαυτο μου η θα πω πως 'αχ δεν κανω αρκετη δουλεια'.

ουδις αναμαρτιτος.

Οταν κανετε μια βλακεια στην ζωη σας και ξερεται οτι την κανεται σκεφτιτε τι σας λεεω. Η ζωη δεν ειναι αγωνας δρομου.

Ναι μας δωθηκε ενα δωρο. οντος και ειμαι πολυ ευγνωμον για αυτο, που μονο εγω το ξερω. Αλλα μερικες φορες και γω ειμαι 'αδυναμος' η κανω βλακειες.

το οτι δεν εχω κανει οτι καλυτερο για τον εαυτο μου τελευταια ειναι γεγονος. Δεν χρειαζομαι κανεναν να μου το πει, πριν ξεκινιση η 'εξυπναδα' εδω μεσα.
Αλλα ξερω οτι δεν πειραζει θα γινει και αυτο. Καμια φορα δινω και δικαιολογια στον εαυτο μου οτι ειναι ενταξη να μην ειμαι τοσο συνεπεις η να μην κανω βλακειες για τον εαυτο μου.

ελεος
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

ξερετε κιολας οτι δεν μπορω να εκφραστω πληρες με τα ελλινικα μου. οποτε μην το παιζετε εξυπνοι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είσαι ο τακτικότερος και μπορείς να το δεις και μόνος σου...αλλιώς δεν θα το έλεγα...Δεν έχω χρόνο καν να μετρήσω τις φορές που έχεις ζητήσει ενέργεια...

Το να κάνεις λάθη είναι δικαίωμά σου, να τα ονομάζεις έτσι...Για μένα προσωπικά, όλα είναι βιώματα και εμπειρίες που μας εξελίσσουν... Ποιός θα πει ότι έκανες λάθος? ΄Ακουσες κανέναν να στο πει, εκτός από εσένα? ΄Αρα αδίκως ρίχνεις ριπές...

Η επιθετικότητα Nick δεν σε βάζει σε καλυτερη ή χειρότερη θέση...Απλά σε βάζει σε θέση αδυναμίας... Εμένα προσωπικά, δεν με ενοχλεί αυτό, αν σου αρέσει...
Μπορείς να συνεχίσεις όσο θέλεις...
Αν δεν μπορεις να κατανοήσεις τι ακριβώς σε ρωτάει ο Σκαπανέας, και τι σου απάντησα εγώ, μπορεις να θεωρήσεις τα λόγια μας σαν κακοπροαίρετη κριτική, οπότε μπορείς πολύ φυσικά, να ζητήσεις να σταματήσουμε...
΄Ομως εδώ είναι ένα ελεύθερο ΄φόρουμ να υποστηρίζει ο καθένας την άποψή του και αυτό θα το ενισχύσω με όση δύναμη έχω!!!!

Η άποψη σου για την ανθρώπινη φύση, εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορη...Μπορείς να την θεωρείς όσο αδύναμη θέλεις.
Νομίζω ότι είναι δικαίωμά μου όμως να μην συμφωνώ...
Ιδιαίτερα όταν κάποιος αναφερει το ρέικι, σε σχέσή με αυτήν την φύση... Η επιφάνεια του ρέικι μπορεί να φαντάζει απλή...
Σε πληροφορώ όμως ότι δεν είναι...
Και η βαθύτερη αξία του ρέικι έχει να κάνει με σένα και τον θεό, Nick...΄Οχι τον θεό του ουρανού, αλλά τον θεό που κρύβει επιμελώς αυτή η αδυναμία της ανθρώπινης φύσης.
Λυπάμαι, αν μένεις μόνο σ' αυτήν...


Κανείς δεν σου ζήτησε να απολογηθείς για ότι κάνεις...Ούτε για λάθη σου μίλησα εγώ προσωπικά...

Αυτό που σου ζήτησα είναι να αξιολογήσεις τι έχεις και να δεις το ρέικι με βαθύτερη ματιά και όχι επιφανειακά, να σε στηρίξει...

Γιατί θα σε στηρίξει μία, θα σε στηρίξει δύο, την τρίτη θα σε ρίξει πολύ βαθιά, και αν δεν μπορέσεις να "κολυμπήσεις" μόνος σου, ούτε αυτό δεν θα σε "σώσει", ούτε κανείς μας!

Ξέρεις άραγε τι ακριβώς κάνει το ρέικι? Αρχίζω να έχω αμφιβολίες...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

σορρυ ρε παιδια για το ξεσπασμα, μην με παρεξηγητε. Δεν ημουνα καλα σημερα το απογευμα.

Ναι οντως πρεπει να δωσω ξανα δυναμη στον εαυτο μου, και οντος ζηταω πολυ συχνα ενεργεια.

Περναω δυσκολα. δεν ειναι και οτι πιο ευκολο αυτο που περναω. Δεν εχω σκοπο να θηξω κανενενα εδω. Αν θελεται καντε υπομονη μαζι μου, αν οχι και αυτο ειναι ενταξη.

δεν ειναι το φορτε μου να εποικινονω στα ελλινηκα στα σιτε.

δεν θελω να με λυπηθειτε απλα λιγη κατανοησει.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τα λεγόμενά σου παρακάτω δείχνουν να υποτιμάς, αυτό που οταν ζητάς ενέργεια υπερεκτιμάς.....για να σου λύσει το πρόβλημα(!)
οτι περναμε καποιες ομορφες εμπειρεις με το ρεικι και εχουμε τα παντα λυμενα στην ζωη μας??
Το Ρεικι δεν είναι μέθοδος μασαζ για χαλάρωση ή ντεπόν για τον πονοκέφαλο!!
Δεν είναι μόνο να νιώσουμε όμορφα την ώρα που το δίνουμε και το πέρνουμε!!
Πρέπει και να το ''έχουμε'' όλόκληρη τη μέρα.Πρέπει να ''είμαστε''.
Οσα δεν είναι λυμμένα στη ζωή μας είναι ακριβώς το φανάρι που μας δείχνει το δρόμο για να πάμε παρακάτω.
Οση δύναμη έχει η δική μου ενέργεια όταν θα σου στείλω , άλλο τόση είναι και η δική σου που μπορείς να παρέχεις στον Εαυτό σου!
Εάν πραγματικά είναι δυσκολο το διάστημα που περνάς αυτή τη στιγμή αντί αυτή τη βοήθεια να την περιμένεις -αποκλειστικά- από τους άλλους, ίσως είναι η στιγμή να την παρέχεις στον Εαυτό σου 24 ώρες το 24ωρο!
Εγώ τουλαχιστόν αυτό κάνω!! Ρεικι , προσευχή,διαλογισμό μέχρι να ματώσω.
Ζήτα και θα δωθεί. Προσευχήσου και θέσε ξεκάθαρα αυτό που θέλεις στη ζωή σου από εδώ και πέρα.
Ξέρεις τι θέλεις? ή είσαι προσκολλιμένος αρνητικά στο παρελθόν και φταίνε πάντα οι σύζυγοι, οι εργοδότες , οι γονείς, οι κάκες παρέες... όλοι όσοι δεν σου στέλνουν κλπ???
Τι θετικό μπορεί να βγεί από αυτό το παρελθόν! Αυτό είναι το εσώψυχο!!!!
Διαλογίσου.. και άκου την καθοδήγηση σαν απάντηση της προσευχής σου. Είναι ο τρόπος του ''Θεού'' να επικοινωνήσει μαζί σου και να σου φανερώσει λύσεις!
Οση ενέργεια και να λάβεις από όλους μας μαζί δεν θα σου έρθουν οι λύσεις!Και αύριο θα είναι πάλι δύσκολα...
Κανείς άλλος δεν θα σου δώσει το Mastery του εαυτού σου??

αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα να παιρναμε τον 3ο βαθμο στο ρεικι και να ειχαμε ολοι ενα χαμογελο οσ τα αυτια, θα ηταν ενας τελιος διαφορετικος πλανητης.
Η προσωπική μου γνώμη για αυτό , είναι ότι αυτό είναι το concept στο θεικό σχέδιο.
Να δημιουργήσουμε ένα φωτεινό πλανήτη!!!
Αν βέβαια πιστευουμε και καταφέρουμε να φωτίσουμε τον Εαυτό μας πρώτα!!!
:sunny: :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nick, στα 18 μου, η δασκάλα που είχα κοντά μου, μου είχε πει...

"αν μπει στον εσωτερικό δρόμο και δεν αντιληφθείς την αξία του, χάθηκες...Καλύτερα να μην μπεις...Μείνε στην ζωή, αυτή που σου έμαθαν να έχεις και πορεύσου όπως οι υπόλοιποι άνθρωποι...Με πόνο, θλίψη, χαρά, περιμένοντας το τέλος...!!!"

Αυτά τα λόγια με ταρακούνησαν...
Τα ίδια είχα πάρει, δύο μήνες πριν, από τον πνευματικο μου δάσκαλο εσωτερικά...

Αυτός ο δρόμος δεν έχει επιστροφή...΄Εχει μόνο πορεία προς τα "πάνω"...Και όποιος το ξεχάσει, έρχεται ο ίδιος ο δρόμος και του το θυμίζει... Αυτό το εισέπραξα προσωπικά...Και πήγα να "πεθάνω"...
΄
Βρήκες το ρέικι σαν ένα πνευματικό άνοιγμα προς την ενέργεια...
Μια σημαντική κατανόηση, αρχική, το πως η ενέργεια μπλοκάρει και μετατρέπει τα συναισθήματα που δεν γνωρίζεις, σε βαθύτερες αληθειες...
Ανακάλυψες πως "ασθενεί" η ψυχή και μεταφέρει την ασθένεια στην ενέργεια του σώματος...

Μην ζητάς λοιπόν από εμάς κατανόηση... Γιατί εμείς, είμαστε εμείς...
Εσύ, άραγε, ξέρεις ποιός είσαι?

Γνωρίζεις για τα πεδία της ανθρώπινης φύσης?
Γνωρίζέις για το μπλοκάρισμα σ' αυτά?
Γνωρίζέις την σημαίνει να κυριαρχώ στην ύπαρξή μου?
Γνωρίζεις άραγε τι είναι η πνευματικη ενέργεια και που "κοντράρει" στην ανθρώπινη φύση?

Αυτό αναρωτιέμαι...

΄Η πήρες το ρέικι...πάνω τα χεράκια, κάτω τα χεράκια, και ευχαριστώ τον Ουσούι που το ξανα-ανακάλυψε???????

Κατανόήση στην ανθρώπινη αδυναμία έχω πολύ μεγάλη!!!
Κατανόηση στην ηθελημένη άγνοια όμως, δεν έχω!

Και εσύ έχεις άγνοια ακόμα και του τι ζητάς...

Γιατρό, πάντως εδώ μέσα, δεν θα βρεις...

Αγάπη απεριόριστη, θα βρεις...αλλά κι αυτήν την αγνοείς, γιατί την θέλεις με τους δικούς σου όρους...

Κάντε υπομονή, μας λες...Με ποιόν Nick να κάνουμε υπομονή?

΄Εχεις σκεφτεί άραγε, με ποιόν???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”