Η Αγάπη... που χάθηκε στη σκόνη

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Christina έγραψε: θα ήθελα , θα παρακαλούσα να ζήσει κι άλλο ακόμη, να μην έχει πρόβλημα.

....δεν τον είχα ποτέ κοντά μου.
Μου είναι πολύ γνώριμα αυτά τα συναισθήματα!!! :cry:
Και επειδή τα θέματα του παρελθόντος με τον πατέρα μου με θυμήθηκαν τις τελευταίες μερες και το ''παίδεψα'' αρκετά γιατί είναι πολύς καιρός 36 χρόνια για να χωνευτούν όλα άμεσα ..... :?

Χτες το βράδυ την ώρα που εγραφες αυτό μπήκα στο site της Cooper και τράβηξα μιά κάρτα αγγέλων και βγήκε η κάρτα του Αρχ.Σαμουήλ.
Μιλάει για την αγάπη χωρίς όρια, για την αγάπη χωρίς να κρίνουμε και να κατακρίνουμε κανέναν....και να αποδεχόμαστε όλους όπως είναι....
Και λέω εγώ τώρα....
Τι ωραία που είναι να βιώνω την αγάπη χωρίς όρια ... :roll:
Και ετσι χωρίς όρια , έρχονται οι άλλοι τόσο κοντά σου που δεν τολμάς να αναπνεύσεις....
Και επειδή δεν λειτουργείς εν βρασμό ψυχης , δεν μπαίνεις στον κόπο να τους μιλάς -αυθόρμητα- για την αλήθεια σου-σας- τόσο συχνά.
Αλλά όταν την ξεστομίσεις, είναι ανεπίτρεπτο, και τότε σου ζητάνε να ζητήσεις συγνώμη... και αν... πάψεις να τους βολευεις και να τους επιδοτείς οικονομικά...η αγάπη χωρίς όρια πάει μαζί με την ανυπαρξία τους στη ζωή σου επί 36 χρόνια... :cry:
Σε ποιά διασταση βρίσκεται ηαγάπη χωρίς όρια??? :?:
Γιατί στην ύλη ο περισσότερος κόσμος που γνώρισα θα ήθελε να φάω την αγάπη μου ,και να ανταλλάξω άλλα πράγματα.
(Περισσότερα μπόνους στο μισθό τους για τους συναδέλφους , λεφτα, λεφτα, βόλεμα, λεφτά)
Τουλάχιστον! Αν και -Ανδρομέδα- εγώ μπορέι να είμαι πιό άφραγκη , και χρεωμένη από σένα ( :wink: πίστεψέ με), το Σύμπαν μου έδωσε αφθονία πολύ βαθιά μέσα μου... Και μιά κ@λ@φαρδία να μπορώ παράλληλα με την ''αγάπη χωρίς όρια'' που δίνω στους άλλους για την δική μου ψυχή, να μπορώ να δίνω και από αυτά που θέλουν....
Αποφάσισα όμως ότι την αλήθεια θα την ακούν!!!! :twisted:
Ξέρω ότι είναι λάθος τόπικ, και οτι Χριστίνα περνάς τη δική σου δοκιμασία....Sorry :oops: :oops:
YΓ: Να ξέρετε ότι μετά από 5 λεπτά τράβηξα 3 κάρτες αγγέλων που έχω στο σπίτι(παρελθόν -παρόν και μέλλον)
Παρελθόν ήταν η ''Ευγνωμοσύνη'''
Παρόν ο Αρχάγγελος Σαμουήλ και πάλι ανάμεσα από 56 κάρτες!!
Μέλλον ο Αρχάγγελος Γαβριήλ!!! Που με έκανε να ελπίζω στον εξαγνισμό των αρνητικών συναισθημάτων, και βλέποντας της είδα τον Εαυτό μου σε μιά λευκή ομίχλη!!!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Είπα να προσθέσω ένα τόπικ και να το ονομάσω'' Η Αγάπη... που χάθηκε στη σκόνη''... :shock: αλλά δεν κολάει σε αυτό το φόρουμ :? :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ...η αγάπη που χάθηκε στην σκόνη, χωράει σ' αυτό το φόρουμ! Γιατί αν δεν κάνεις αυτήν την αγάπη σκόνη, δεν θα φτάσεις ποτέ την ευδαιμονία στην αγάπη!!!

Η αγάπη χωρίς όρους, δεν είναι αυτό που σκέφτεσαι...
Η αγάπη χωρίς όρους είναι να μην έχεις διεκδικήσεις για να την νιώθεις... Η αγάπη γεμίζει το είναι σου...και μετά μπορείς να αντέξεις όλα τα συναισθήματα των ανθρώπων...χωρίς κριτική!

Και επειδή κι αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί, εξηγώ ότι η αγάπη χωρίς όρους δεν σημαίνει χωρίς όρια σεβασμού μιας φυσικής πραγματικότητας ε?
Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό!!!

Η ψυχή μας είναι αγάπη...δεν χρειάζεται να την στηριξεις με όρους ή όχι...Δεν αναζητάμε την αγάπη, ΕΙΜΑΣΤΕ αγάπη!!! Και εκεί δεν υπάρχουν όροι, όρια και αποδειξεις...

Αν κάποιος μας φέρθηκε άσχημα ή ύπουλα στο φυσικό μας περιβάλλον, η ψυχή δεν σταματά να είναι ΑΓΑΠΗ, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ...

Να απομακρυνθείς όμως από αυτόν, μπορείς, χωρίς να χάσεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!!!

κατάλαβες τίποτα? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Νομίζω ότι είναι ένας νέος κύκλος καθαρισμών σε άλλο επίπεδο πλέον!!! (ίσως και μετά την αποστολη που κάναμε)
Καταλαβαίνω ότι δεν μιλάμε για όρια σεβασμού, αλλά για την ποιότητα που είναι φτιαγμένη η ψυχή μας....
Και ξέρω ότι δεν χρέιάζομαι τίποτα ... και κανέναν κατά βάθος...
Η αγάπη γεμίζει το είναι σου...και μετά μπορείς να αντέξεις όλα τα συναισθήματα των ανθρώπων...χωρίς κριτική!
Είναι δύσκολο...
Δεν είμαι θυμωμένη πλέον( οκ.λίγο όταν πάω να νιώσω ενοχή), αλλά αν ξέρατε από που προέρχομαι... :oops:
Λειτουργούν όλα μαζί.. Λίγο τα πρότυπα, λίγο τα υπολλέιματα από το γμτ που με τρώει, λίγο η έλλειψη ουδετερότητας... δεν είμαι ικανή ακόμα να πέφτουν βόμβες δίπλα μου και να τις αγνοώ!!
Ιδιαίτερα όταν αυτές πέφτουν στο κεφάλι μου...
Το άλλο θέμα Βάσω είναι ότι , να απομακρυνθείς ναι... αλλά οι γονείς για τους γνωστούς λόγους είναι σαν το πεπρωμένο ... φυγείν αδύνατον. 8)
Προς το παρόν στέλνω Φως σε αυτόν και τον εαυτό μου... και ελπίζω... και προσπαθώ να αποδεχτώ χωρίς να κρίνω!(ψέματα!!! τον κρίνω και πολύ μάλιστα)
Φως :sunny: και σκοτάδι :evil:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τον κρίνεις γιατί ακόμα έχέις ένα πληγωμένό παιδάκι μέσα σου που ζητά δικαιοσύνη...
Το θέμα είναι ότι αυτο το παιδάκι την φροντίδα την ζητάει από εσένα, και εσύ μάλλον το αγνοείς, θεωρώντας ότι κάποιος άλλος πρέπει να το φροντίσει... ΚΑΝΕΙΣ!!! στο υπογράφω...

Η αγάπη δεν συναντιέται με τους άλλους...
συναντιέται με εμάς...κι αυτό (το ξέρω ότι είναι δύσκολο) είναι ο αρχικός στόχος, αφού πρώτα έχουμε μαζέψει ότι μας πληγώνει σε μια σφαίρα εξέλιξης και εμπειριών, που είναι στο κάτω κάτω επιλογή μας...

΄Οσο για τους γονείς...αν σου πω πόσο πολυ πλήγωσε την μητέρα του ο Ιησούς, θα με πιστέψεις άραγε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μήπως λέω εγω τωρα να κόβαμε τα τελευταία πόστ και α φτιάχναμε ένα νέο θέμα με ένα τίτλο της επιλογής σας γιατι εδώ είμαστε στις συναντήσεις?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:oops: :oops: :oops: σωστό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Στο Εσωτερισμός αυτογνωσία με τον τίτλο που πρότεινε η Ντανυ?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:τον κρίνεις γιατί ακόμα έχέις ένα πληγωμένό παιδάκι μέσα σου που ζητά δικαιοσύνη...
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!! ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ !!! ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΟΥΣ :evil:
Η αγάπη δεν συναντιέται με τους άλλους...
ΣΥΝΑΝΤΙΩΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ’ΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ
συναντιέται με εμάς...κι αυτό (το ξέρω ότι είναι δύσκολο) είναι ο αρχικός στόχος, αφού πρώτα έχουμε μαζέψει ότι μας πληγώνει σε μια σφαίρα εξέλιξης και εμπειριών, που είναι στο κάτω κάτω επιλογή μας...
ΑΥΤΗ Η ΣΦΑΙΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ :puke:
΄Οσο για τους γονείς...αν σου πω πόσο πολυ πλήγωσε την μητέρα του ο Ιησούς, θα με πιστέψεις άραγε?
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ !! :roll: !
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μπες στο τσατ Nτάννυ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Την τρίτη -μετά την αποστολή- ’’εμπλεξα’’ στο φέρρυ μποτ για 2,5 ώρες με μιά κυρία 50 ετών, που πρόσφατα είχε χάσει τον πατέρα της, και ακόμα ένιωθε θύμα , και παιδάκι που το απέριψαν και δεν το προστάτεψαν!!
Μίλαγα μαζί της με τόση αγάπη και κατανόηση δικαολογώντας τον πάτέρα ΤΗΣ, που δεν πίστευα τον Εαυτό μου...
Ενιωθα τόσο σίγουρη ότι το δικό μου παιδάκι ήταν ’’θεραπευμένο’’, και σκέφτώμουν ότι θα είναι αδιανόητο να περάσω άλλα 36 χρόνια αναθεματίζοντας την τύχη μου, όπως έκανα όταν δεν ήξερα...
Εξ ου και η κάρτα της ’’ευγνωμοσύνης’’ για το παρελθόν!!!Μου έλεγε :Σύνελθε Νταννούλα!!! Ψυχραιμία!!!Τά είπαμε γιατί είχες να κάνεις αυτόν το πατέρα!!!!!
Βέβαια, όσοι έχουν παράπονα περί αγάπης συνήθως καταλήγουν σε κληρονομικά θέματα, τραπεζικούς λογαριασμούς μετά θάνατον,πόσο ωφελήθηκαν σε σχέση με άλλα αδέλφια,ή 2ο σύζυγο!!!
Και άμα ο άλλος νιώθει ότι έχει’’ χάσει’’ 3 σπίτια ή μετρητά που θα του έλυναν τα προβλήματα, μίλησε του για συγχώρεση, αποδοχή και κατανόηση!!!! :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βέβαια, όσοι έχουν παράπονα περί αγάπης συνήθως καταλήγουν σε κληρονομικά θέματα,
Nτάννυ ο «χτισμένος» άνθρωπος είναι ένα κοινωνικό ον, που ακολουθεί κανονικά το ένστικτο για να επιβιώνει…Το ένστικτο αυτό εξευγενίζεται στην πορεία μέσα από την θρησκεία και τους νόμους της κοινωνίας, τους οποίους κατά κόρον καταπατεί…

Αν παρατηρήσεις τους ανθρώπους θα δεις μια ατέλειωτη μοναξιά στο βλέμμα τους που οδηγεί (σε όσους μπορούν να το νιώσουν) κατευθείαν στην ψυχή και την αγωνία της να επικοινωνήσει με ότι θεϊκό έχει σαν ποιότητα, την αγάπη!

Δεν μπορεί να στείλει τα μηνύματα αυτά στο εγώ μας, λόγω του τείχους που τους χωρίζει και έτσι παραμένουν οι αγάπες μεταξύ του εγώ και της ψυχής δύο διαφορετικές…

Κανείς δεν μπορεί να νιώσει την ψυχή του, ακόμα και αν γνωρίζει γι’ αυτήν, χωρίς συνειδητή εργασία…Και αυτή περιέχει ενότητα και μόνο…

Δεν ενώνεσαι με την ψυχή σου, αλλά με την συμπαντική ψυχή που είναι η πηγή δημιουργίας όλων μας! Από εκεί και πέρα γνωρίζεις, νιώθεις την ανθρώπινη φύση και τις δυσκολίες της να προσαρμοστεί σε έναν σκληρό «κόσμο» χωρίς εφόδια…

Εχω ακούσει από πολλούς, για την ένωση, αλλά σε διαβεβαιώ ότι είναι μόνο λόγια και ονειρικές καταστάσεις του νου, που αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να υπάρξει μια «σανίδα σωτηρίας» για να νιώσει λίγο καλύτερα με το βάρος της ζωής…

Η αναζήτηση του Ανώτερου θεϊκού μας μέρους, δεν έχει να κάνει με την καλυτέρευση της ζωής μας εδώ…Δεν είναι η αιτία της, αλλά σε διαβεβαιώ ότι είναι το αποτέλεσμά της.


Η αγάπη που αναζητούν οι άνθρωποι χωράει στο μυαλό, στην καρδιά και άντε λίγο στα γεννητικά όργανα…Μα και εκεί λίγο είναι…Γιατί κρατά ένα δευτερόλεπτο…

Η αγάπη της ψυχής είναι αιώνια και δεν περνά από κανένα τείχος, κάνοντας την ανθρώπινη φύση να την εκδηλώνει με την ποιότητα της αρχέγονης ουσίας της, που δεν τελειώνει ποτέ!
Και αυτή δεν έχει μυαλό, καρδιά, γεννητικά όργανα, αλλά είναι η αρχέτυπη έμπνευση της θειότητας!!! Φέρνει ευφορία και ζωτικότητα…που δεν περνάει από όρους κοινωνικούς και ενστίκτου, αλλά αναζητά την τελειότητα στις μορφές εκδήλωσης, νιώθοντας περισσότερο τον έρωτα με όλες τις αισθήσεις εσωτερικές και εξωτερικές και δεν είναι απλά η εκτόνωση, ή η ικανοποίηση ενός «άθλιου» εγώ, που προσπαθεί με βαθιές έννοιες, να γίνει και πνευματικό.

Η πνευματικότητα δεν αφορά το εγώ μας, τον χαρακτήρα μας και την κοινωνική μας ζωή…αφορά την ζωή μας και τον θεό!!! Και αυτό, δεν το διαβάζεις στα βιβλία, αλλά το αγγίζεις κι ας πονάς!

Δεν είναι για όλους τους ανθρώπους…Είναι για όσους νιώθουν την στιγμή της αιωνιότητας σαν ζωή και πνεύμα και προς τα εκεί κατευθύνονται…

Η έμπνευση για έναν άνδρα, είναι η γυναίκα που του δείχνει που κατευθύνεται…
Η έμπνευση για μια γυναίκα, είναι ο άνδρας που της δείχνει από πού προήρθε…

Αυτή είναι η ισορροπία αρσενικού θηλυκού και η απόλυτη ενότητα, που αφήνει πίσω ένα διπολικό σύστημα που είναι βασανιστικό και αόριστο!!!

‘ Οσο λοιπόν η αγάπη, λειτουργεί με το 2ο και 3ο κέντρο, και άντε λίγο με το 4ο θα παραμείνει η αγάπη με όρους, συναισθηματικούς, λογικούς και έμπρακτους!!!

΄Οσο και αν τα κέντρα αυτά λειτουργούν καλά, πάντα θα υπάρχει ένα κέντρο λαιμού που θα τα μπλοκάρει, ώστε να μην μπορούν να δεχτούν τα μηνύματα από την ψυχή τους και το πνεύμα τους…

Και όσο το κέντρο του λαιμού δεν εκφράζει την αμφίδρομη πορεία της ανθρώπινης και θεϊκής φύσης, η αγάπη χωρίς όρους δεν θα είναι η ψυχική αλήθεια των ανθρώπων, αλλά το πνευματικό εύρημα για να νιώσουν καλά και ότι διαφέρουν από τους υπόλοιπους, ενώ στην ουσία είναι ίδιοι!!!

απλά η γνώμη μου! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 19 Μάιος 2008 2:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η γνώμη σου που πάντα φωτίζει!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ωωωω Ναι!!! :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:cry:

Ντανυ τι να σου πω.

Δεν έχω λόγια πραγματικά.

θα ήθελα να ήσουν απλά απέναντι μου και να σου κλάψω αντί να μιλήσω και ξέρεις αυτό είναι γεμάτο με λόγια και συναισθήματα.

Αυτές οι σκέψεις!
Αυτά που γράφεις!

Αυτές οι στιγμές
δεν έχω λόγια βρε Ντ'ανυ.

Σε αντικρύζω μόνο από απόσταση με τα μάτια της ψυχής και σου λέω σε ευχαριστώ που ανοίγεις και φωτίζεις αυτό το παραθυράκι που πονάει.....

κι αυτό αγάπη είναι! :cry:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”