Μετά την ζωή τί;;;

Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Μετά την ζωή τί;;;

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

Μετά τη ζωή τι;;

Ένα πολύ όμορφο βιβλίο απο την Sylvia Browne
εκδόσεις ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ..
Ένα βιβλίο που μιλάει για πολλά καυτά θέμματα όπως την μετα θάνατον ζωή,τους αγγέλους,την μετενσαρκωση...
Ένα βιβλίο που πρέπει να πάρετε αν θέλετε την γνώμη μου για να μάθετε τι γίνεται στην άλλη πλευρά και τι γίνεται πρίν κατέβουμε σε αυτήν την ζωή.
Εμένα προσωπικά είναι ένα απο τα πιο αγαπημένα μου βιβλία.

Ήταν ένα βιβλίο που άνοιξε τα μάτια της ψυχής μου...
Αυτό το βιβλίο δεν υπάρχει πιά στην κατοχή μου καθώς το έδωσα πρίν μερικούς μήνες σε μιά φίλη μου τις οποίας ο αραβωνιαστικός της πέθανε σε τροχαίο..
Ενιωσα την ανάγκη να τις το χαρίσω επειδή καθημερινώς έκλαιγε για την απώλεια του άντρας της.
Μόλις διάβασε το βιβλίο με ευχαρίστησε με δάκρυα πλέον χαράς για την συγκεκριμένη στιγμή που τις το έδωσα...
Πλέον έχει αρχίσει να συνομιλά μαζί του και να μην νιώθει τον πόνο της άγνοιας για το πού έχει πάει κτλπ...
Πολύ καλό βιβλίο σας το προτείνω.
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ανδρομέδα, είμαι τελείως διαφορετικής άποψης για την ζωή.

Διάβασα πάρα πολλά βιβλία σε πολύ μικρή ηλικία, για το θέμα της άλλης πλευράς...
όμως...

Η γνώση μου για την ψυχή και το ταξίδι της, δεν έχει παρά μόνο εμπειρία πια.
Δεν υπάρχει (για μένα πάντα), "μετά την ζωή", αλλά η ζωή σε διαφορετικό πεδίο...

Εχω αναγνωρίσει ότι πολυ λίγοι ενσαρκωμένοι, κατάφεραν να διατηρήσουν το συνειδησιακό επίπεδο μετά τον "θάνατο" του φυσικού σώματος, έτσι ώστε να γνωρίζω ότι η επικοινωνία μας με το αστρικό πεδίο των ψυχών, έχει να κάνει περισσότερο με την επιθυμία μας να ακούσουμε αγαπημένους ανθρώπους και λιγότερο με την αλήθεια.

Η ψυχή που ενσαρκώνεται ξανά και ξανά, ξεχνάει ποια είναι, σε φυσικό επίπεδο, αλλά το ίδιο ξεχνάει ποιά είναι σε αστρικό επίπεδο.

Στο μεν ένα ζει με την συνείδηση μέχρι αυτή να διευρυνθεί σε συνειδητότητα, στο δε ζει με την εξελικτική δόνηση που έχει αποκομμίσει από το ταξίδι της στην γη.
Ανάλογα με το "επίπεδο" εξέλιξης που είχε όταν άφησε το σώμα, περνάει και την "δοκιμασία" του αστρικού κόσμου, για να καταταχθεί σε ανάλογο μέρος του.

Δεν υπάρχει "συγγένεια", ή "δεσμευτική αγάπη", γιατί αν υπάρξει δημιουργεί το περιβάλλον στον αστρικό κόσμο και ζει μέσα σ' αυτό, πράγμα που την εμποδίζει προσωρινά να ελευθερωθεί από τις δεσμεύσεις του φυσικού κοσμου. Φυσικά δεν μένει για πολύ σ' αυτήν την κατάσταση. Περνά μέσα από τον "λαβύρινθο" ενός υποσυνείδητου που είχε δημιουργήσει στην γη, και μάλιστα ίσως πιο οδυνηρά, αφού η αρχική της διαδρομή είναι να αναγνωρίσει την ύπαρξή της σαν θεϊκό μέρος και να εργαστεί για την εξέλιξη του πνεύματος της!

Δεν μπορεί να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα αγαπημένων ανθρώπων που έχουν παραμείνει στην γη, γιατί αν αυτό συμβεί, σημαίνει ότι αυτή η ψυχή, έχει χάσει τον προορισμό της.

Το ότι οι άνθρωποι "μιλάνε" με τις ψυχές αγαπημένων ανθρώπων, είναι ένα ακόμα "τέχνασμα" του ανθρώπινου εγκέφαλου, που επινοεί καταστάσεις για να ξεπεράσει τον πόνο του χωρισμού, και αυτό ίσως δεν θα το θεωρούσα "κακό", αν δεν παραπλανούσε τους ανθρώπους να πιστεύουν σε μια ιδεατή κατάσταση για έναν κόσμο ειρηνικό και γεμάτο αγάπη, μετά "θάνατον"...

Η ειρήνη και η αγάπη ολοκληρώνεται αρχικά μέσα μας, ενόσο βρισκόμαστε σε ενσάρκωση, για να μπορέσει η ψυχή μας να συνεχίσει την πορεία της, σε όποιο πεδίο κι αν βρίσκεται.
Η ουσιαστική της διαδρομή, είναι να φύγει από τον αστρικό κόσμο και να ενωθεί με τον Ανώτερο Εαυτό της (το Πνεύμα της), όπου αρχίζει γι' αυτήν το επόμενο εξελικτικό βήμα προς την θειότητα.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

Καλημέρα φίλτατη Βάσω και ας πάρουμε ένα ένα τα θέματα γιατί θα μπερδευτούμε ή μπερδευτώ!!
Ανδρομέδα, είμαι τελείως διαφορετικής άποψης για την ζωή.

Διάβασα πάρα πολλά βιβλία σε πολύ μικρή ηλικία, για το θέμα της άλλης πλευράς...
Σίγουρα είναι εντελώς διαφορετική απο την δική μου άποψη αν και σε μερικά συμφωνω(;)
και αυτό θα το δούμε παρακάτω..Καθώς έχω διαβάσει κι εγώ αρκετά βιβλία όπως έχω και κάποιες εμπειρίες.

Εχω αναγνωρίσει ότι πολυ λίγοι ενσαρκωμένοι, κατάφεραν να διατηρήσουν το συνειδησιακό επίπεδο μετά τον "θάνατο" του φυσικού σώματος, έτσι ώστε να γνωρίζω ότι η επικοινωνία μας με το αστρικό πεδίο των ψυχών, έχει να κάνει περισσότερο με την επιθυμία μας να ακούσουμε αγαπημένους ανθρώπους και λιγότερο με την αλήθεια.
Στο ότι πολύ λίγοι ενσαρκωμένοι κατάφεραν να διατηρήσουν το το συνειδησιακό επίπεδο μετά τον "θάνατο" του φυσικού σώματος,συμφωνώ κι εγώ αλλά στο ότι μερικοί καταφέρνουν να επικοινωνήσουν με ψυχές δικών τους ανθρώπων η και άλλων,σε αυτό δεν είμαι και τόσο σύμφωνη με την δική σου άποψη,διότι υπάρχουν διάφορα (είδη) αν μου επιτραπεί να το πώ έτσι,ψυχών τα οποία είτε μερικά μένουν στην γή,είτε εξελίσονται κτλπ.....

Η ψυχή που ενσαρκώνεται ξανά και ξανά, ξεχνάει ποια είναι, σε φυσικό επίπεδο, αλλά το ίδιο ξεχνάει ποιά είναι σε αστρικό επίπεδο.
Υπάρχουν μαρτυρίες πώς όταν γενιέσαι μπορείς να έχει επίγνωση μέχρι τα 6 σου απο προηγούμενη ζωή..Βέβαια όταν επέρχεται ο θάνατος και μετά όπως προείπα υπάρχουν μερικοί που θυμούνται τα της γής και άλλοι όχι.
Δεν υπάρχει "συγγένεια", ή "δεσμευτική αγάπη", γιατί αν υπάρξει δημιουργεί το περιβάλλον στον αστρικό κόσμο και ζει μέσα σ' αυτό, πράγμα που την εμποδίζει προσωρινά να ελευθερωθεί από τις δεσμεύσεις του φυσικού κοσμου. Φυσικά δεν μένει για πολύ σ' αυτήν την κατάσταση. Περνά μέσα από τον "λαβύρινθο" ενός υποσυνείδητου που είχε δημιουργήσει στην γη, και μάλιστα ίσως πιο οδυνηρά, αφού η αρχική της διαδρομή είναι να αναγνωρίσει την ύπαρξή της σαν θεϊκό μέρος και να εργαστεί για την εξέλιξη του πνεύματος της!
Ναί αυτό γίνεται αλλά εφόσον δείχνεις πως δεν πιστεύεις στην επικοινωνία των ψυχών μετά θάνατων πως μπορείς να λές πως εν μέρη μπορούμε να έχουμε επικοινωνία και να κρατήσουμε εδώ ανθρώπους που έχουν φύγει απο την ζωή.Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.
Δεν μπορεί να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα αγαπημένων ανθρώπων που έχουν παραμείνει στην γη, γιατί αν αυτό συμβεί, σημαίνει ότι αυτή η ψυχή, έχει χάσει τον προορισμό της.
Και σε αυτό έχεις δίκιο αλλά πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την πρώτη σου πρόταση η οποία δείχνει να έχει μία αντίφαση με αυτό που γράφεις εδώ.Και εννοώ αυτό.....
Η γνώση μου για την ψυχή και το ταξίδι της, δεν έχει παρά μόνο εμπειρία πια.
Δεν υπάρχει (για μένα πάντα), "μετά την ζωή", αλλά η ζωή σε διαφορετικό πεδίο...
Το ότι οι άνθρωποι "μιλάνε" με τις ψυχές αγαπημένων ανθρώπων, είναι ένα ακόμα "τέχνασμα" του ανθρώπινου εγκέφαλου, που επινοεί καταστάσεις για να ξεπεράσει τον πόνο του χωρισμού, και αυτό ίσως δεν θα το θεωρούσα "κακό", αν δεν παραπλανούσε τους ανθρώπους να πιστεύουν σε μια ιδεατή κατάσταση για έναν κόσμο ειρηνικό και γεμάτο αγάπη, μετά "θάνατον"...
Σε αυτό θα με βρείς εντελώς ασύμφωνη διότι υπάρχουν ψυχές που έχουνε μείνει εδώ και υπάρχει πλήρης επικοινωνία.
Όπως και πνεύματα τα οποία έρχονται ως θέση καλέσματος που θα έκανες στο αγαπημένο σου πρόσωπο για να πάρεις κάποιες απαντήσεις!!όπως και το πρόσωπο που σε ενδιαφέρει,μπορεί να έρθει εφόσον δεν βρίσκεται σε κάποια εξελικτική φάση!
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aνδρομέδα, κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν χρειάζεται να έχουμε ίδια αντίληψη για το ταξίδι των ψυχών, μετά τον σαρκικό θάνατο στον φυσικο κόσμο...
Αν ανάφερα την άποψή μου, είναι απλά για να παρουσιάσω και την δική μου εμπειρία γι' αυτόν τον ευαίσθητο τομέα, και να υπάρξει και μία άλλη προοπτική...

Το θέμα για τα βιβλία, απλά στο ανάφερα, γιατί για μένα πια έχει σημασία η βιωματική εμπειρία με ότι "μεταφυσικό"...
και λίγα θυμάμαι απ' ότι διάβασα...

Εχω κατανοήσει ότι οι ψυχές των ανθρώπων (αναφέρομαι για τον φυσικό κόσμο, 3η διάσταση) που αφήνουν το σώμα με το θάνατό του, δεν έχουν πια χαρακτήρα... Αν έχουν "εργαστεί" εξελικτικά όσο ήταν σε ενσάρκωση, έχουν πια συνείδηση του ποιοι είναι...αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν χαρακτήρα. Αυτός προσαρτάται κάθε φορά σε κάθε ενσάρκωση.
΄Ετσι η Βάσω όταν αφήσει το σώμα της, δεν θα είναι η μητέρα, η αγαπημένη κάποιου, αλλά αναγνωρίζει που ανήκει και τι θα είναι η παραπέρα πορεία της.

Δεν θα επικοινωνήσει ποτέ με ενσαρκωμένους στην γη, γιατί υπάρχουν νόμοι σε όλα τα πεδία και στα ψυχοπνευματικά επίσης, όπως νόμος της ύλης είναι και ο δυαδισμός και η πόλωση.

Ετσι που το αναφέρουν τα βιβλία, είναι σαν όταν "πεθαίνουν" οι άνθωποι, οι ψυχές παραμένουν με την προσωπικοτητα και τον χαρακτήρα με τον οποίον ήρθαν σε ενσάρκωση...
Αυτό νομίζω οτι είναι ένα "τέχνασμα" των ανθρώπων εδώ στην γη, για να αισθανθούν καλύτερα με το συναίσθημα του φόβου της αγνωστης μεριάς της ζωής.
΄Οσο για την επικοινωνία ΄τους με τις ψυχές αγαπημένων ανθρώπων, ξέρω πάρα πολλούς που "επικοινωνούν", προβάλλοντας σ' αυτήν την επικοινωνία και δικές τους επιθυμίες, χωρίς να το καταλαβαίνουν. Θεωρούν ότι επικοινωνούν με το πνεύμα του "ναπολέοντα" ας πούμε, ή με το πνεύμα/ψυχή της μητέρας τους πχ.

Οι λίγοι ενσαρκωμένοι που κατάφεραν να διατηρήσουν το συνειδησιακό τους επίπεδο, είναι αυτοί που εμείς ονομάζουμε "πνευματικούς διδασκάλους", που έχουν καταφέρει να περάσουν από το αστρικο πεδίο, και να προχωρήσουν εξελικτικά σε ένα διαφορετικό, που στην δική μου αντίληψη λέγεται πεδίο πνευματικο και εγώ το οριοθετώ με την ονομασία 5η διάσταση...
Αυτοί, δεν χρειάζεται να μετενσαρκωθούν, και αν το κάνουν είναι μόνο για βοήθεια και υποστήριξη της ανθρωπότητας.

Μιλάμε πάντα για την ανθρώπινη φυλή...
Τα άλλα είδη ψυχών για τα οποία μιλάς, δεν έχουν αναφερθεί στο ποστ μου...Και φυσικά υπάρχουν...Αλλά ποτέ ένα άλλο είδος ψυχής δεν θα επικοινωνήσει μαζί μας, σαν "συγγενής" ή "αγαπημένος άνθρωπος" και μόνο σ' αυτούς αναφέρθηκα...

Επίγνωση δεν έχεις μέχρι τα 6 σου!
Μέχρι τα 7 υπάρχει σύνδεση με τον Ανώτερο Εαυτό, και η αποσύνδεση ξεκινά από αυτήν την ηλικία και μετά, όταν βιωματα και συναισθήματα μπλοκάρουν και δεν μπορούν να επεξεργαστούν, γεγονός που δημιουργεί στον άνθρωπο και το υποσυνείδητο.
Από την στιγμή που θα δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση για την ανθρώπινη φύση, αρχίζει η απομάκρυνση από τον ΄θείο Εαυτό και ο άνθρωπος αρχίζέι να ζει κοινωνικά.

΄Οταν έρχεται μία ψυχή αφυπνισμένη, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αποκτά τα ασυνείδητα πρότυπα που έτσι κι αλλιώς εισβάλλουν στα κύτταρα μέσω της γέννησης στον φυσικό κόσμο, αφού αυτά υπάρχουν στο συλλογικό ασυνείδητο, το οποίο δεν έχουμε καταφέρει, σαν ανθρωπότητα, να ξεπεράσουμε...
Μια αφυπνισμένη ψυχή λοιπόν αγωνίζεται το ίδιο με μία μη αφυπνισμένη να "εργαστεί" στην γη για την εξέλιξή της, που είναι και ο λόγος της ενσάρκωσής της.
Τίποτα δεν είναι εύκολο και δεδομένο, ακόμα και για μια αφυπνισμένη ψυχή, η οποία (εγώ μπορώ να σε βεβαιώσω γι' αυτό)μπορεί να χάσει την διαδρομη της και να μπλοκάρει την γνωση της και τον στόχο της...

Τελειώνοντας θα σου πω, ότι καμία ψυχή δεν έχει μείνει στον φυσικό κόσμο, ενώ έχει εγκαταλείψει το σώμα της.
Αυτό αντίκειται στους νόμους του σύμπαντος, που αρχετυπικά δημιουργεί μορφές για την ψυχή σε κάθε εξελικτικό πεδίο.

Αυτό που μπορεί να πάθει μια ψυχή, είναι να εγκλωβιστεί, από φόβο και μόνο, σε ένα ενδιάμεσο πεδίο του χωροχρόνου και να μην μπορεί να προχωρήσει.
΄Όμως δεν θα παραμείνει σ' αυτήν την κατάσταση για πολύ, γιατί ύπάρχουν οι οδηγοί της που θα την ενισχύσουν και θα την βοηθήσουν να προχωρήσει...
Εκεί όμως χρειάζεται και η βοήθειά μας, να απελευθερώσουμε από την δέσμευση της σκέψης, αυτήν την ψυχή και να της ευχηθούμε "καλό δρόμο" με αγάπη...

Πιστεύω λίγο να ξεκαθάρίσα την άποψή μου... :D
Και να σου πω, ότι αυτή βασίζεται στην εσωτερική γνώση και εμπειρία μου και όχι σε ότι είχα διαβάσει για το ταξίδι των ψυχών...

Πριν φτάσουμε στο σημείο να είμαστε συνειδησιακά αφυπνισμένες ψυχές, πρέπει να έχουμε ισορροπήσει τον συναισθηματικό και νοητικό ΄μας "κόσμο" και να είμαστε σε απόλυτη σύνδεση με τον ανώτερο εαυτό μας (πνεύμα), ώστε να έχουμε πλήρη κατανόηση των εσωτερικών πεδίων, στα οποία εργαζόμαστε...
΄Ετσι σαν ενσαρκωμένοι δεν θα ακολουθούμε το έντσικτο που είναι μερος της ανθρώπινης φύσης, αλλά μέσα από τα στάδια ωρίμανσης της ψυχής μας, θα εργαζόμαστε για την αυτοπραγμάτωση στον φυσικο κόσμο...Και αυτή είναι η μοναδική μας εργασία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 16 Μάιος 2008 2:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

Εντάξει Βάσω μου απλά έχουμε μία διαφορετική αντίληψη...
Ίσως με τον καιρό εδώ μαζί σας αποκτήσω διαφορετική γνώμη ίσως να παραμείνω και στην δική μου.
Εξάλου ακόμα έχουμε να μάθουμε πολλά οπότε ποτέ δεν ξέρεις ανάλογα με τις εμπειρίες που θα μας συμβούν στο τι δρόμο τελικώς θα πάρουμε.
Σε ευχαριστώ πάντως για την γνώμη σου :D
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D

Να ακολουθείς πάντα την δική σου αλήθεια, η οποία ενσωματώνει και την εμπειρία σου...
Να είσαι σίγουρη τότε, ότι είτε έτσι, είτε αλλιώς...θα συναντηθούμε!!!

χαίρομαι πολύ που είσαι μαζί μας!!! :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κορίτσια καλησπέρα,
διάβασα την επικοινωνία σας σχετικά με τις ψυχές που φεύγουν. Εχω μία πρόσφατη εμπειρία με έναν πολύ καλό φίλο που έφυγε τον Ιούνιο... Θα έλεγα οτι σε κάποιες ψυχές "επιτρέπεται" να επικοινωνούν με εμάς τους γήινους όπως επικοινωνούν και οι Αγγελοί μας μαζί μας.. Με την μετάβαση του φίλου μου μπορώ να σας πω ότι έχω ζήσει απίστευτες εμπειρίες που σίγουρα δεν είναι δημιουργίες του νου μου. Θα σας πω μόνο το εξής: Ήρθε στον ύπνο μου (είμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου), κάθισε στην άκρη του κρεβατιού μου και είχαμε μια κουβέντα... Σίγουρα δεν ήταν όνειρο διότι στην γειτονιά εκείνη την ώρα λάχτυζε ένας σκύλος και γιαυτό είχα ψιλοξυπνήσει... Ο φίλος μου συνίθιζε να μιλάει σιγά και με τον σκύλο δεν τον άκουγα. Του ζήτησα να κάνει τον σκύλο να κοιμηθεί για να μπορώ να τον ακούσω και με μιας ο σκύλος σταμάτησε να γαυγίζει... (ο άντρας μου είχε ξυπνήσει επίσης από τον σκύλο και το πρωϊ μου είπε οτι ένας σκύλος γαύγιζε και τον ξύπνησε αλλά ξαφνικά σταμάτησε...!!!). Εκτός των άλλων μου είπε να φορέσω απάνω μου αμέθυστο.. Μέχρι τότε δεν είχα ιδέα για τους κρυστάλλους...
Αυτό είναι μόνο ένα δείγμα από όλα τα καταπληκτικά που μου έχουν συμβεί από την ημέρα που έφυγε ο Σωτήρης.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mε συγκινησες πολύ.Να ειναι καλα εκει που ειναι ο φίλος σου....απιστευτο αλλα κλαίω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Eυχαριστώ για το καταπληκτικό κομμάτι και τα όμορφα λόγια...
Πραγματικά είμαι σίγουρη οτι είναι καταπληκτικά εκεί που είναι ο φίλος μου και έχει αναλάβει "μεγάλο" έργο!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι κορίτσι μου,σιγουρα ειναι καλα.
Και εγω σε ευχαριστω γαι το μοιρασμα,ηταν σημαντικό!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Έλενα, καλώς ήρθες κι από μένα. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κατά καιρούς είχα κάποιες εμπειρίες...η δικιά σου, ήταν συγκλονιστική, ομολογουμένως. Όταν πέθανε η γιαγιά μου ήμουν έγκυος΄. Ήρθε και με αποχαιρέτησε στον ύπνο μου. Συγκινήθηκα γιατί μου έδωσε τις" χίλιες της ευχές" και ήταν σαν να έβγαιναν απ' την ψυχή της. Ο.κ., όνειρο, θα πεις. Την ημέρα όπως που γέννησα, με πήρε τηλέφωνο στο μαιευτήριο μια ξαδέρφη μου και μου είπε ότι η γιαγιά την τίναξε κυριολεκτικά από το κρεβάτι για να της πει "Σήκω, Γιασεμί, γεννήθηκε το τυχερό παιδί"!!!
Δεν ξέρω τι ήθελε να πει μ' αυτό κι ούτε ποτέ μ' ένοιαξε να το ψάξω. Όμως, η ξαδέρφη μου δεν είχε άλλο τρόπο να μάθει για τη γέννα...
Πολύ θα ήθελα κι εγώ, μαζί με σένα, να πάρω κάποιες απαντήσεις, διότι το θέμα με μπερδεύει..
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α Καλλιόπη μου σ' αυτό το θέμα οι μόνες απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι από την δική σου κατανόηση και μόνο...

Κανείς δεν μπορεί να μιλήσει με αυθεντία σ' αυτό το μέρος της ζωής μας...

Εγώ έχω αντιληφθεί αλλιώς την ψυχή όταν αποχωρεί από το σώμα...και έχω την εμπειρία του που βρίσκεται, πως εγκλωβίζεται στο αστρικό, πως αναγνωρίζει το εξελικτικό της πεδίο, πως συνδράμουν οι οδηγοί...

Δεν έχει συνείδηση του "εγώ" που βίωσε στο ενσαρκωμένο μέρος της...

Αυτές είναι όμώς οι δικές μου αντιλήψεις, τα δικά μου ταξίδια, οι δικές μου επικοινωνίες...

Ούτε να αποδείξω μπορώ, ούτε καν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Το μοίρασμα των βιωμάτων μας έχει σκοπό να δώσει κίνητρα να "ξεκολλήσουμε" από κάτι που πιστεύουμε σαν πρότυπο...

Και η θρησκεία μας μάς έχει περάσει στο κύτταρο το ότι οι ψυχές πάνε σε ένα μέρος και περιμένουν την ώρα της κρίσης...Που σημαίνει, για τον νου μας, ότι ζουν αλλού με την συνείδηση της ενσάρκωσης...Μα και η λογική των γνώσεων για την μετενσάρκωση που έχουμε αντικρούουν κάτι τέτοιο!!!
Δηλαδή πόσα "εγω" θα έπρεπε να έχει μια ψυχή, για να ανταποκρίνεται σ' αυτούς που νιώθουν ότι επικοινωνούν μαζί της?

Αλλά όπως σου είπα, είναι κάτι πολύ εσωτερικό και ατομικό!

Και ο καθένας νιώθει αλήθεια με ότι τον "ελευθερώνει"... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Αχ, Βάσω μου, κι εγώ εκεί μπερδεύομαι...Από τη μια βασει της μετενσάρκωσης η ψυχή παραμένει σ' ένα χώρο όπου εκπαιδεύεται, απ' την άλλη...από πού έρχονται αυτά τα μηνύματα που, αποδεδειγμένα , δε θα μπορούσαν από την διάσταση που ζούμε...
Ίσως η δική μας ψυχή ενδύεται το φυσικό σώμα αγαπημένου μας προσώπου που αναχώρησε, για να μας μεταδώσει κάτι...
Όταν το βρω, θα σας πω τη δική μου αλήθεια πάνω στο θέμα..
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα βρεις Καλλιόπη μου τις εξηγήσεις σου, όπως βρήκα κι εγώ τις δικές μου! Ο καθένας μας μπορεί...

Οι εξηγήσεις δεν βρίσκονται από απλή περιέργεια, αλλά είναι μέρος της διαδρομής μας.

Και γι' αυτό έχει αξία να είναι ανακαλύψεις που τεκμηριώνουν και την αλήθεια της φυσικής μας ζωής...

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό που πιστεύω δεν είναι οτι η ψυχή έχει "εγώ"... Ομως πιστεύω οτι πολλές ψυχές που συναντάμε στην κάθε ενσάρκωσή μας είναι ίδιες με διαφορετική φυσικά ανθρώπινη μορφή... Σε πολλές ενσαρκώσεις μας ταξιδεύουμε μαζί με κάποιες ψυχές που έχουμε κάρμα να κάψουμε.
Ο φίλος μου, μου είπε εκείνη τη νύχτα ότι έχουμε ταξιδέψει μαζί 4 ζωές...
Όταν ήταν εν ζωή με αποκαλούσε "Αμαζόνα" και όχι Ελενα...
Μου είπε (επίσης εκείνο το βράδυ) οτι δεν ήταν τυχαίο και θα καταλάβω αργότερα γιατί.

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”