Μετά την ζωή τί;;;

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

VasilisM έγραψε:Αυτός όπως και οι προηγούμενοι, είναι πρόσωπα εξουσίας, οπότε, αυτόματα εξανεμίζεται κάθε πνευματικότητα. @};-
Mπα.....δεν είναι έτσι! Υπήρξαν Πάπες προφήτες όπως ο Ιωάννης 23ος και Ιωάννης Παύλος 2ος και Πάπες καθίκια όπως Πίος ο Δωδέκατος και Πίος ο Ενατος και όλοι εκείνοι βέβαια του μεσαίωνα. Ο τωρινός όμως ανοίγει νέα κατηγορία χαρακτηρισμού των Παπών!! Πάπες μ@@@@@ες!!!! Το ξανθό του είναι αξιοθρήνητο!!! Οση πνευματικότητα κι αν έχει λοιπόν ο τωρινός με τέτοιο ξανθό πάει στράφι!! Ρε παιδιά οι Εσσαίοι πιστεύουνε στην μετενσάρκωση; Κάτι τέτοιο κατάλαβα από ένα βιβλίο του Ολιβιέ Μανιταρά, και δεν ήξερα αν κατάλαβα καλά ή όχι!! Ασχετο τώρα αυτό αλλά με ελκύει πολύ η προσέγγισή τους!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φαίνεται ότι οι Εσσαίοι πίστευαν στην μετενσάκωση Ναταλί!
΄Οπως και οι πρώτοι Χριστιανοί πίστευαν στην μετενσάρκωση...

Η μετενσάρκωση καταργήθηκε το 553 μ.Χ στην 5' Οικουμενική Σύνοδο της Κωνσταντινουπόλεως, αν δεν κάνω λάθος! @};-

δεν τους βόλευε, βλέπεις! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι Βάσω μου, και γω το διάβασα κάπου αυτό. Ο
Ιησούς λέγεται πως δίδασκε την μετενσάρκωση. ’λλωστε είναι λογικό επακόλουθο εφόσον δίδασκε και την αθανασία της ψυχής. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξέρεις Βασίλη μου, αν διαβάσεις την θεολογική άποψη της απόρριψης της μετενσάρκωσης θα φρίξεις με τα στοιχεία που την στηρίζουν...

Είναι αντιθετοι, βλέπεις, στην "ευκαιρία" που θεωρητικά δίνεται στην ψυχή να εξελιχτεί μέσα στην αιωνιότητα...

Ταυτίζονται με το "σώμα" και αυτό που αντιπροσωπεύει η "πράξη" που γίνεται από την πεποίθηση, τον φόβο και την επιθυμία.

Τα ένστικτα όμως δεν μπορούν να τα "μεθοδεύσουν" με κανόνες, γι' αυτό και η τόσο μεγάλη διαφθορά στους ίδιους τους υμέτερους!

Μέσα σ' αυτους του κύκλους βλέπεις την πόλωση σε όλο της το μεγαλείο... :? :?

Πρακτικά και έτσι όπως έχω διαβάσει καποιες απόψεις στα ίδια τους τα φόρουμ, θα "σταύρωναν" ξανά έναν ΑΝΘΡΩΠΟ, που αγαπάει και προσφέρει με αγαθοσύνη...Επικίνδυνος γαρ! :?

Οι αντιρρήσεις τους στηρίζονται στην απόρριψη της ανατολικής σοφίας, γιατί την θεωρούν απατηλή...Νομίζουν ότι η μετενσάρκωση είναι η μόδα του σατανά, που προέκυψε από την Ανατολή...
Διαβάζουν μόνο την ορολογία...Βαθύτερα δεν μπορούν να μπουν, γιατί το "μίσος" για τους "αλλόθρησκους" τους εμποδίζει...

Θεωρώ ότι δεν έχουν κάνει βήμα από την εποχή του μεσαίωνα! Αν ήταν στο χέρι τους θα έκαιγαν τις "μάγισσες" ξανά...Ευτυχώς που η κοινωνία εξελίσσεται, όσον αφορά τις θρησκευτικές αξίες, ώστε να τους απογυμνώσει από την ψευδαίσθηση...και αυτό φαίνεται πια!



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ω ναι! αν μη τι άλλο δεν έχουν πλέον τόση εξουσία.. είναι ένα βήμα και αυτό.. :-D
Διαβάζουν μόνο την ορολογία...Βαθύτερα δεν μπορούν να μπουν, γιατί το "μίσος" για τους "αλλόθρησκους" τους εμποδίζει...
Μα τέτοια ρηχότητα(; ), θα πίστευε κανείς ότι δεν είναι θρησκεία, αλλά πολιτικό σύστημα.. :))
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Λοιπόν σαν μια παρατήρηση σε όλα τα παραπάνω που είπατε είναι πως απλά τους παίρνει τον βούρδουλα απ΄το χέρι!! Η μετενσάρκωση αλλάζει όλη την προοπτική!!!! Αλλιώς δεν εξηγείται γιατί τέτοιο μίσος με τους Εσσαίους ανά τους αιώνες!!! Πάντως θα ανοίξω αμέσως θεματάκι για αυτά τα βίβλία που διάβασα για τους Εσσαίους γιατί είναι συγκλονιστικά!! Το περίεργο σε όλα αυτά είναι πως επειδή η πνευματικότητα του ’γιου Φραγκίσκου της Ασσίζης άγγιζε πολύ την προσέγγιση των Εσσαίων γι αυτό ακρίβως διάλεξα του τάγμα του ακόμα και προτού να γνωρίζω τους Εσσαίους!! Με συγκλόνισε η προσέγγισή του στο Θείο!!! Σκέφτομαι λοιπόν.....λες να έχω ζήσει καμιά ζωή μαζί τους και το κουβαλάω και αυτό μέσα μου; Πολύ θα μου άρεσε!!! :-D :-D :-D :-D :-D Αλλά μάλλον κάνω.....όμορφα όνειρα!!!! :* :* :* :* Φιλαράκια σας αγαπώ πολύ!!! :x @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θεωρώ ότι δεν έχουν κάνει βήμα από την εποχή του μεσαίωνα! Αν ήταν στο χέρι τους θα έκαιγαν τις "μάγισσες" ξανά...
Νομίζεις ότι δεν καίγονται "μάγισσες" σήμερα Βάσω μου?

Το ανέφερα κάπου αλλά και πάλι θα το αναφέρω. Η ουσία δεν αλλάζει, ούτε και θα αλλάξει ποτέ! Η μορφή αλλάζει!

Κι έτσι, και σήμερα, στην σύγχρονη εποχή μας, το ελεύθερο και σκεπτόμενο πνεύμα πάντα θα καταδιώκεται και θα καίγεται στην πυρά, ξανά και ξανά..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ARTYADIS έγραψε:
Θεωρώ ότι δεν έχουν κάνει βήμα από την εποχή του μεσαίωνα! Αν ήταν στο χέρι τους θα έκαιγαν τις "μάγισσες" ξανά...
Νομίζεις ότι δεν καίγονται "μάγισσες" σήμερα Βάσω μου?

Το ανέφερα κάπου αλλά και πάλι θα το αναφέρω. Η ουσία δεν αλλάζει, ούτε και θα αλλάξει ποτέ! Η μορφή αλλάζει!

Κι έτσι, και σήμερα, στην σύγχρονη εποχή μας, το ελεύθερο και σκεπτόμενο πνεύμα πάντα θα καταδιώκεται και θα καίγεται στην πυρά, ξανά και ξανά..
:-( Δίκιο έχεις, αλλά.....θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον τις αφήνουν να ζήσουν ως έχουν......ε!!! να λέμε και του στραβού το δίκιο.....δεν τις κάνουνε μπάρμπεκιου!! ;)
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η "πυρά" της σύγχρονης εποχής Ναταλί μου, έχει άλλες μορφές. Μπορεί να μη σε κάνουνε "σουβλάκι", αλλά σίγουρα έχουν τον τρόπο να σε εξοντώσουν, αν θέλουν.. :D :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Από την στιγμή που η πολιτεία αποφάσισε να μην γράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητά μας, η εξουσία της εκκλησίας έχει πάρει την κατιούσα...

Βέβαια μέχρι να καταρεύσει τελείως το σάπιο οικοδόμημα, έχουμε ακόμα καιρό...Οι άνθρωποι πάντως αρχίζουν και "ξυπνάνε" και αυτό είναι ενθαρρυντικό.

Η επόμενη κίνηση της πολιτείας είναι η δήμευση της τεράστιας περιουσίας της εκκλησίας και η παράδοσή της στους πολίτες της.

' Ετσι αποδίδεται η εσωτερική δικαιοσύνη σε όσους κάνανε τον θεό "φραντσάιζ "!!! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η επόμενη κίνηση της πολιτείας είναι η δήμευση της τεράστιας περιουσίας της εκκλησίας και η παράδοσή της στους πολίτες της.
Τι δικαίωση Θεέ μου !! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

σε ποιους πολιτες ομως; γιατι η πολιτεια εχει την ταση να "φροντιζει " την ελιτ της.. :?
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ας φύγει από τα χέρια της και ας πάει και στην ελίτ!

το θέμα της ισορροπίας της οικονομίας δεν αφορά μόνο την πολιτεία, αλλά και εμάς τους ίδιους, ξεκινώντας ο καθένας από το δικό του "σύστημα" να αποδίδει δικαιοσύνη εντός του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Από την στιγμή που η πολιτεία αποφάσισε να μην γράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητά μας, η εξουσία της εκκλησίας έχει πάρει την κατιούσα...

Βέβαια μέχρι να καταρεύσει τελείως το σάπιο οικοδόμημα, έχουμε ακόμα καιρό...Οι άνθρωποι πάντως αρχίζουν και "ξυπνάνε" και αυτό είναι ενθαρρυντικό.

Η επόμενη κίνηση της πολιτείας είναι η δήμευση της τεράστιας περιουσίας της εκκλησίας και η παράδοσή της στους πολίτες της.

' Ετσι αποδίδεται η εσωτερική δικαιοσύνη σε όσους κάνανε τον θεό "φραντσάιζ "!!! :?
Ναι...... μόνον που η εξουσία της εκκλησίας έχει γραφτεί πρώτα στις ψυχές και ύστερα στις ταυτότητες!! Μόνον ο συμψηφισμός του Είμαι Ελληνας και του Είμαι Ορδόδοξος λέει ήδη πολλά για την εθνικιστική θρησκοληψία της χώρας μας που φτάνει τον φασισμό και τον ξεδιάντροπο φανατισμό!! Στο σχολείο δεν με θεωρούσανε ελληνίδα επειδή είμαι καθολική!!! Οϋτε καν Χριστιανή γιατί χριστιανοί είναί μόνον οι ορθόδοξοι!!! Αν έχεις ζήσει στην Σύρο Βάσω μου ίσως να έχεις ακούσει κάτι και για την μη ορθόδοξη μειονότητα και για το τι έχει τραβήξει, αν και δεν νομίζω να ξέρεις γιατί δεν ασχολείσαι και πολύ με αυτά, οπότε η ταυτότητα είναι το λιγότερο μπροστά σε αυτό που γίνεται μέσα στο μυαλό των ανθρώπων!!!
Οσο για την περιουσία....χαχαχαχαααα!! Ας γελάσω!! Πλακάκια θα τα κάνει πάλι η πολιτεία με την εκκλησία γιατί εκεί παίζονται πολλά και δεν θα κουνηθεί τίποτα από αυτή την περιουσία!!!! Γιατί άραγε κουκουλώνει τοσο πολύ η κυβέρνηση τα του Βατοπεδίου;;;; Εγώ αν και το θέλω πολύ αυτό όχι μόνο για την ορθοδοξία αλλά και για το Βατικανό ξέρω πως το παπαδαριό τα κρατάει σε όλα τα δόγματα με νύχια και με δόντια!! Από τον μεσαίωνα που πολεμούσαν την νοοτροπία φτώχιας των Φραγκισκανών(αν και ήταν κι αυτοί καθολικοί) και των καθαρών μέχρι σήμερα όποιος διαφέρει από την νοοτροπία τους εξοντώνεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!! Οι αφορισμοί δεν έχουν καταργηθεί!! Ο Χριστοδουλος αφόρισε ακόμα και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς!!!! Ο πάπας όσους χωρισμένους ξαναπαντρεύονται!! Ο Χριστόδουλος όμως δεν αφόρισε τους εκμεταλευτές συμβατικούς γιατρούς, ούτε ο πάπας αφόρισε τους παπάδες που βιάζανε τα παιδάκια στην Αμερική!!
:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι και επειδή αφόρησε ο Χριστόδουλος τους χωρισμένους, εγώ τώρα δεν θα φάω... :? :?

Φυσικά και δεν ασχολούμαι Ναταλί...Ούτε που με ενδιαφέρει το τι λένε...Εγώ αν πάω στην Σύρο δεν θα μπορέσουν να μου κάνουν τίποτα...Γιατί απλά δεν τους έχω ανάγκη για την επιβίωσή μου!

Συνήθως πιάνουν όσους έχουν ανάγκη να επιβιώσουν σε ένα μικρότερο μέρος και έχουν ανάγκη τις δημόσιες σχέσεις με την εκκλησία...
και δεν θα κουνηθεί τίποτα από αυτή την περιουσία!!!!
μμμ...μην είσαι τόσο σίγουρη! Αλλάζουν οι καιροί και οι ενέργειες... :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”