Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπορεί να είμαι εγω πεζή η ιδιοτελής αλλά νομίζω οτι αν πάμε να κάνουμε την θεωρία, πράξη και τα ανάγουμε όλα αυτά στην καθημερινή συμβίωση θα δούμε οτι μετακινούνται οι θέσεις.
Αν δεν υπάρχει αντάλαγμα σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης θα συνεχίσει να υπάρχει η σχέση?
:thumbsup:

όχι, σου απαντώ εγώ...Και δεν θα πω την λέξη "αντάλλαγμα", αλλά αλληλεπίδραση...

΄Ολοι επιδρούν σε μένα έτσι ώστε να εμβαθύνω σε μια σχέση μαζί τους? ΄Ολοι?
Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα και σημαντικά που λαμβάνω από μια σχέση και το αντίστροφο?

Αύτά λοιπόν καθορίζουν την φύση μας την ανθρώπινη και λέγονται "όροι" και κατ' εμέ "σεβασμός"...
Και είναι όμορφο να υπάρχουν...

Δεν μπορούμε να συμβιώνουμε με όλους τους ανθρώπους! Μπορούμε όμως να συμβιώνουμε με τον εαυτό μας αρχικά, αναγνωρίζοντας του το δικαίωμα να νιώθει αγάπη, χωρίς να γίνεται θύμα...

Γι' αυτό είπα...η μειονότητα (και αληθεια δεν ξέρω αν υπάρχει έστω και ένας) που στις ιδιαίτερες σχέσεις του δεν θέλει να νιώσει ότι από τον άλλον "παίρνει" αγάπη, με ότι ιδιαίτερο σημαίνει η αγάπη γι' αυτόν...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Tελικά η μόνη "ιδιάιτερη σχέση" που μπορεί ν αμας δώσει ανα πάσα στιγμή το οτιδήποτε θελησουμε ειναι ο ενας καιμοναδικός Εαυτος μας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πάντοτε έψαχνα ανθρώπους να αγαπήσουνε τις ατέλειες , τα προβλήματα μου, τις αρρώστιες μου!!(Πάντοτε έτρωγα σουτ στο τέλος).
Και τώρα ;;; τι είναι αυτό που ζω; :shock:
Τώρα κατηγορούμαι από τον σύντροφό μου ως ...Εαυτούλης! γιατί μου δείχνει αυτά που βλέπει αυτός ως προβλήματα μου , ατέλειες και εμμονές, αλλά δεν τσιμπάω. Ατέλειες έχω!! Δεν κλαίγομαι και δεν χρειάζομαι δεκανίκι πιά...
Έίναι μιά πάλη ατελειώτη οι σχέσεις ... Ούτε στη ζέστη , ούτε στο κρύο!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όλοι θέλουν να νοιώσουν ότι κάποιος που αγαπούν τους αγαπά και αυτός...

Όλοι θέλουν να δουν εκφράσεις της αγάπης..

Αλλα όταν αγαπάς κάποιον δεν τον αγαπάς αυτά που κάνει για σένα...

Εκτιμάς αυτά που κάνει... τον σεβεσαι..
δεν τον αγαπάς για την εξωτερική του εμφανιση ούτε για τα δωρα που σου κάνει.. αυτά επηρεάζουν τους ανθρωπους σε διαφορετικό επίπεδο...
Η αγάπη έχει να κάνει με την ψυχή

Και βέβαια χρειάζεται μια αλληλεπίδραση για να υπάρξει σχέση... αλλά δεν μπορείς να αγαπήσεις κάποιον χωρίς να υπάρξει αλληλεπίδραση;
χωρίς να σου προσφερει και αυτος το ίδιο;

Αλλο η αγάπη και άλλο η σχέση.. δεν πάνε πάντα μαζί αυτα
όταν συμπίπτουν τότε υπάρχει και η αλληλεπίδραση...

Οταν αγαπάς κάποιον και τον αγαπάς με όλη την εννοια της λέξης αγαπάς αυτό που είναι... όχι μόνο τις εκφρασεις της προσωπικότητας του.. αν επιλέξει να αλλάξει σε κάποιο τομέα της προσωπικότητας του αυτός ο άνθρωπος η σχεση δεν επηρεάζεται εφόσων δεν υπάρχει καταλυση των δικών σου ορίων... αν αυτή η αλλαγη δεν συμβαδίζει με εσένα αυτό προκαλεί ρήξη στην σχεση.. αλλα μπορεί να σβήσει την αγάπη;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

¨Ομορφα που τα λες Ηλία μου....... :roll: :roll: :roll: :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tελικά η μόνη "ιδιάιτερη σχέση" που μπορεί ν αμας δώσει ανα πάσα στιγμή το οτιδήποτε θελησουμε ειναι ο ενας καιμοναδικός Εαυτος μας.


ναι σφαιρούλα, αλλά...

δεν θέλουμε να "δαμάσουμε" την ανθρώπινη φύση μας ε?
να την αναπτύξουμε θέλουμε...

και μέσα στην ανάπτυξη εμπεριέχονται και οι άλλοι, σαν ένα σύνολο συναισθηματικών επιδράσεων...

Αλλιώς πως θα μπορούσαμε να εμβαθύνουμε στον εαυτό μας, αν δεν είχαμε να "αντιμετωπίσουμε" καθημερινά τους άλλους είτε σαν παιδιά, είτε σαν συντρόφους, είτε σαν φίλους?

Ο Εαυτός μας γεμίζει από αυτά που τον αφήνουμε να εισπράξει σαν εμπειρία σ' ένα φυσικό κόσμο...
Αλλιώς θα μέναμε στις σπηλιές και τότε μια χαρά θα τα βρίσκαμε μαζί του...!!!!

Η ουσιαστική δράση του Εαυτού μας είναι να ολοκληρώνεται εσωτερικά και να αναπτύσσεται εξωτερικά.
Η αυτογνωσία είναι η ωριμότητα να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματα και να δημιουργείς την πραγματικότητα, όχι που σε βολεύει, αλλά που σε εξελίσσει... Και μέσα στην πραγματικότητα αυτήν υπάρχουν και οι "άλλοι", όχι σαν δέσμευση και στήριγμα, αλλά σαν αναγνώριση της ομαδικής αλληλεπίδρασης ενός δυαδικού κόσμου. Η ενότητα αν δεν «κοιταχθεί» πρώτα εσωτερικά, δεν θα μπορέσει ποτέ να αμβλύνει τις αντιθέσεις και οι επιλογές θα είναι πάντα επίπονες, όταν στηρίζονται στον ένα πόλο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και βέβαια χρειάζεται μια αλληλεπίδραση για να υπάρξει σχέση... αλλά δεν μπορείς να αγαπήσεις κάποιον χωρίς να υπάρξει αλληλεπίδραση;
χωρίς να σου προσφερει και αυτος το ίδιο;
Πιστεύω ότι όταν έχουμε να κάνουμε με σχέση ερωτικής συντροφικότητας και έμπρακτης συμβίωσης σε ένα σπίτι, δεν γίνεται να μην υπάρχει αλληλεπίδραση γιατί τότε κλονίζονται τα όρια και ο σεβασμός απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό!Δεν μπορώ να μοιράζομαι το κρεβάτι μου και την καθημερινότητά μου με έναν άνθρωπο τον οποίο εγώ λόγω "πνευματικότητας" και καλής θέλησης αποδέχομαι στα πάντα του αλλά αυτός με τη σειρά του παραβιάζει το δικό μου ζωτικό χώρο!Φυσικά επειδή του το επιτρέπω εγώ, αλλά και φυσικά επειδή ερχόμενη η στιγμή να οριοθετηθώ, αυτός την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί καλή και η θεωρία αλλά έμπρακτα η συμβίωση θέλει συνεχή επαγρύπνιση και εναρμόνιση και εξισορρόπηση και πολλά άλλα.....! :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σίγουρα... Αυτό λέω...

Αλλα άλλο η αγάπη και άλλο η σχέση.. δεν πάνε πάντα μαζί αυτα...

όταν συνυπάρχουν.. ναι χρειάζεται η αλληλεπίδραση.... είναι απαραίτητη η αλληλεπίδραση για την υπαρξη της σχέσης...
αλλιώς δεν μπορεί ούτε καν να δημιουργηθεί σχέση....
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αλλα άλλο η αγάπη και άλλο η σχέση.. δεν πάνε πάντα μαζί αυτα...
Συμφωνώ..... :D !
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

:roll: θυμοσαστε το τι εγραψα?


μας επιασε η θεωρια.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ναι Nick φυσικά και θυμόμαστε...

Δεν μας έπιασε η θεωρία... αλλα αυτή η... "Θεωρία" έχει σχέση με αυτά που λές...

καταλαβαίνω ότι αυτή τη στιγμη η θεωρία είναι το τελευταίο πράγμα που έχεις στο μυαλό σου...

Αλλα περίμενες να ακούσεις κάτι διαφορετικό;;
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Και όμως Ηλια δεν είναι η θεωρια μακρια από το την αντιληψη μου για τα πραγματα.
Αλλα τα πραγματα είναι απλα. Αυτό που εκανε η ‘δικια μου’ ηταν εκ του πονηρου και να δημιουργιση μια κατασταση και μια αρχικη αντιδραση του κοσμου να πει « Αχ να παρουμε την Δεσποινα να μαθουμε τι εγινε!»
Και αυτό για να δωσει η ιδια μια ‘ δικη τις διασταση’ στα πραγματα και σαν επιβεβαιωση για το τι εκανε. Το αποτελεσμα είναι να μειωση την αξιοπρεπια τις σχεσης και να βαλει σαν πρωτη προτεριοτιτα τις δικες τις ανασφαλιες και διεκδικισεις. Κοινως ‘κατινια’.
Είναι λογικο να με νευριασει αυτή η ενεργεια γιατι βλεπω πως ο ανθρωπος που νομιζα ότι εδινε ‘ενεργεια’ και αξια σε αυτό που λεγαμε ‘σχεση μας’, μονο ενδιαφερετε για την ‘κοινη αποδοχη’ της ιδιας και ουτε καν για τον εαυτο τις.
Τωρα από εκει και περα, το ποσο θα αφισω εγω τις δικες μου ανασφαλιες να υπαρχουν και να με χαλανε σε μεγαλο βαθμο αυτές η ενεργιες είναι δικο μου θεμα.

Η αληθεια είναι ότι με χαλασε αρκετα, αλλα το σταματαω σιγα σιγα. Γιατι αρχιζω και αντιλαμβανομαι ολο και περισσοτερο την αποσταση που εχουυμε ο ενας με τον αλλον με αυτές τις ενεργειες.

Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως.

Τι να κανουμε? Δεν μπορει να ημαστε σε αυτή την ζωη και να μην ποναμε και να μην αγαπαμε. Θα ηταν σαν να μην ζουμε. Δεν νομιζω να ημασταν εδώ.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

θυμασαι γαι τα τραινα ,τους σταθμους, τα δρομολογια ....που ανεφερα σε αλλο ποστ σου?....ξαναδεστα
να σαι καλα ρε φιλε
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτό που έκανε η πρώην σου ήταν επιλογή της.. και την έκανε για τους δικούς της λόγους.. αλλα ποιό το νόημα να κάθεσαι και να κριτικάρεις αυτές τις επιλογές της..;; Καταλαβαίνω ότι αυτά που έκανε σε νευρίασαν ....
Αλλά αλλάζει τίποτα;;

Πάντα στα ζευγάρια και στους χωρισμούς υπάρχουν 2 εκδοχές.. του άντρα και της γυναίκας... και συνήθως είναι διαφορετικές..
Το θέμα είναι αντί να κατηγορούμε τον άλλο να δουμε εμείς τι κάναμε...
Μπορεί να μην έχω βιώσει προσωπικά τον χωρισμό σε γάμο αφου δεν έχω παντρευτεί ακόμα.. αλλα τον έχω βιώσει σε σχέσεις.. και ξέρω ότι πάντα "φταίνε" και οι δύο για ένα χωρισμο.. Όσο και αν ακούγεται σκληρο..

Τωρα από εκει και περα, το ποσο θα αφισω εγω τις δικες μου ανασφαλιες να υπαρχουν και να με χαλανε σε μεγαλο βαθμο αυτές η ενεργιες είναι δικο μου θεμα.
Το πόσο θα αφήσεις τις ανασφάλειες σου να σε χαλάνε όπως λές είναι δικό σου θέμα.. αλλά όταν ερχόμαστε στο θέμα της κριτικής και των χαρακτηρισμών προς τρίτους στο φόρουμ είναι καλό να αποφεύγονται.. Γιατί έτσι με το να κρίνεις τις επιλογές της και με χαρακτηρισμούς δεν βγαίνει τίποτα.. ούτε καλμάρεις τον θυμό σου ούτε τίποτα.. Κατανοώ ότι αυτό που περνάς είναι πολύ δύσκολο και οδυνηρό αλλα έτσι γίνεται ακόμα χειρότερο...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”