Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως.
Αυτό είναι ρε συ Nick που μας φρικάρει περισσότερο τελικά.....!Και άν το ξεφλουδίσεις θα δεις ότι εκεί κρίβονται οι δικές μας ευθύνες όσον αφορά αυτό που έγινε!Γι' αυτό και πονάει πιο πολύ απο όλα!Γιατί τη δεδομένη στιγμή που επιλέξαμε αυτό τον άνθρωπο, έλξαμε αυτό που μας άρμοζε!Και δεν το λέω με μορφή τιμωρίας, το λέω με απόλυτη συνείδηση του τι ακριβώς συνέβη για να μάθουμε και να πάμε μπροστά όσο ροκ κι αν σου ακούγετε αυτή τη στιγμή!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

ειπαμε ειναι απλα τα πραγματα

κατανοοντας τα πραγματα που εκανε βοηθαει εμενα προσωπικα και στα νευρα μου και στο να κατανοησο και δικα μου θεματα.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Nick έγραψε:ειπαμε ειναι απλα τα πραγματα

κατανοώντας τα πραγματα που εκανε βοηθαει εμενα προσωπικα και στα νευρα μου και στο να κατανοησο και δικα μου θεματα.

κατανοώντας τα πραγματα που εκανε.... Αυτό είναι το βασικό...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Αυτό είναι ρε συ Nick που μας φρικάρει περισσότερο τελικά.....!Και άν το ξεφλουδίσεις θα δεις ότι εκεί κρίβονται οι δικές μας ευθύνες όσον αφορά αυτό που έγινε!Γι' αυτό και πονάει πιο πολύ απο όλα!

για αυτο εργαψα και αυτο
Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και βέβαια χρειάζεται μια αλληλεπίδραση για να υπάρξει σχέση... αλλά δεν μπορείς να αγαπήσεις κάποιον χωρίς να υπάρξει αλληλεπίδραση;
χωρίς να σου προσφερει και αυτος το ίδιο;

Αλλο η αγάπη και άλλο η σχέση.. δεν πάνε πάντα μαζί αυτα
όταν συμπίπτουν τότε υπάρχει και η αλληλεπίδραση...



_________________

Εδώ είμαστε πάλι..
Κατά την γνώμη μου ολη η εξέλιξη βασίζεται κυρίως στις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτός είναι και ένας λόγος που έχω πολλές ενστάσεις για το αν είναι δυνατόν να εξελιχθεί κάποιος αν είναι μόνος [ μοναχοί, ασκητές, κλπ].
Μπορεί τότε να έχει να αντιμετωπίσει τον εαυτό του αλλά από όσο έχω καταλάβει αυτό που ονομάζουμε ΕΑΥΤΌ, υπάρχει και ζωντανεύει σε συνάρτηση με το κοινωνικό ιδεώδες.
Όμως έχω την ιδέα ότι η πιο δύσκολη ‘’σχέση’’ είναι αυτή που βλέπουμε μέσα στην οικογένεια , με τους γονείς μας, τους συντρόφους και τα παιδιά μας. Επειδή εκεί είναι που οι ιδέες και οι διδασκαλίες δυσκολεύονται να βρούν εφαρμογή , εκεί είναι που όλα τα καλά μας και τα κακά μας φαίνονται και εκεί διακυδεύεται η ποιότητα της ζωής μας.

Οταν αγαπάς κάποιον και τον αγαπάς με όλη την εννοια της λέξης αγαπάς αυτό που είναι... όχι μόνο τις εκφρασεις της προσωπικότητας του.. αν επιλέξει να αλλάξει σε κάποιο τομέα της προσωπικότητας του αυτός ο άνθρωπος η σχεση δεν επηρεάζεται εφόσων δεν υπάρχει καταλυση των δικών σου ορίων... αν αυτή η αλλαγη δεν συμβαδίζει με εσένα αυτό προκαλεί ρήξη στην σχεση.. αλλα μπορεί να σβήσει την αγάπη;

ΟΧΙ η αγάπη θα συνεχίσει αλλά η σχέση μας, μαζί του θα αλλάξει. Θα είναι όμως μια αγάπη κάπως μισή επειδή θα εκδηλώνεται σε μια πλευρά του άλλου, αυτή που ακόμη συμφωνεί με την δικη μας.


Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως.

Ολοι το σκεφτόμαστε αυτό όταν αποτυγχάνουμε σε κάτι που σχεδιάζαμε.
Πολλά από αυτά που περιμέναμε παλαιότερα δεν γίνονται ποτέ πραγματικότητα [ ισως επειδή δεν ξέραμε πώς να το κάνουμε η διαλέξαμε λάθος συνεργάτες στα σχέδια μας]. Το ίδιο σκέφτεται και η άλλη πλευρά.
Ο έρωτας αυτό το ρόλο έχει ..της σύγχυσης
Γι' αυτό και πονάει πιο πολύ απο όλα!Γιατί τη δεδομένη στιγμή που επιλέξαμε αυτό τον άνθρωπο, έλξαμε αυτό που μας άρμοζε!Και δεν το λέω με μορφή τιμωρίας, το λέω με απόλυτη συνείδηση του τι ακριβώς συνέβη για να μάθουμε και να πάμε μπροστά όσο ροκ κι αν σου ακούγετε αυτή τη στιγμή!
Ναι συμφωνώ
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής.
Σε συνθήκες συμβίωσης οπου υπάρχουν παιδιά, υποχρεώσεις κλπ πως νομίζεται οτι είναι αρμόζον να αντιδρούμε οταν πάψουμε να νίωθουμε όμορφα και φωτεινά?
Το μάθημα εμείς αντε και το πήραμε , με τους άλλους τι γίνεται ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 08 Απρ 2008 6:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Την βαλιτσούλα μας και δρόμο, αετέ!!!

Με αγάπη και ελευθερία...Από την εμπειρία μου!!!

Και αν θέλεις το συζητάμε...

Αταίριαστοι σύντροφοι, κάνουν τα παιδιά "μαντάρα"...!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Την βαλιτσούλα μας και δρόμο, αετέ!!!
Θα συμφωνήσω!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξέρω Βάσο...μπορεί να είναι κι έτσι αλλά σκέφτομαι ..

Οι άλλοι πιθανώς να μην προχωράνε με την ίδια ταχύτητα η να μην έχουν τον ίδιο βαθμό συνειδητότητας
μήπως πρέπει να τους δώσουμε χρόνο η μήπως πρέπει να περιμένουμε κάπως πριν πάρουμε αυτή την βαλιτσούλα? :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οι άλλοι πιθανώς να μην προχωράνε με την ίδια ταχύτητα η να μην έχουν τον ίδιο βαθμό συνειδητότητας
μήπως πρέπει να τους δώσουμε χρόνο η μήπως πρέπει να περιμένουμε κάπως πριν πάρουμε αυτή την βαλιτσούλα?
Και η ένοια του χρόνου όμως είναι σχετική, γιατί όταν ήδη έχεις θέσει τα όρια σου και τα θέλω σου μυριάδες φορές και δεν εισακούονται ουσιαστικά, τότε πόσο χρόνο θα δώσεις!Γιατί γαι μενα ο άνθρωπος που θέλει συνειδητά να προασπαθήσει να εξελιχθεί για τη δική του ψυχή, θα δώσει πολύ γρήγορα τα σημάδια αυτης της πορείας!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί δεν πιστεύω πως έχει αξία να αλλάξει κάποιος σε μια σχέση για να είναι αρεστός στον σύντροφό του!Γιατί αυτο΄υ του είδους η αλλαγή κατ΄ουσίαν δε θα επέλθει ποτέ!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω...

΄Ομως...να δώσεις ευκαιρίες στον άλλον, όταν εσύ δεν εκτιμάς τις ευκαιρίες που πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου?
Χωρίς "φως" που θα πας?

Και χωρίς το "φως" σου που θα πάνε οι ψυχούλες που σε επέλεξαν?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Vaso έγραψε:Την βαλιτσούλα μας και δρόμο, αετέ!!!

Με αγάπη και ελευθερία...Από την εμπειρία μου!!!

Και αν θέλεις το συζητάμε...

Αταίριαστοι σύντροφοι, κάνουν τα παιδιά "μαντάρα"...!!!!
Συμφωνώ !!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μάθημα εμείς αντε και το πήραμε , με τους άλλους τι γίνεται ?
Τους άλλους?
Πως τους σκέφτεσαι δηλαδή?
Με το να τους υποδείξεις πιο είναι το σωστό?

Και πως είσαι σίγουρη ότι αυτό που θέλεις και λες είναι το σωστό και για εκείνους?

Παγίδα είναι αυτό που σκέφτεσαι...

Γιατί να πω σε κάποιον τι είναι σωστό? Μήπως εγώ το ξέρω για κανέναν άλλον, εκτός από τον Εαυτό μου?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί να πω σε κάποιον τι είναι σωστό? Μήπως εγώ το ξέρω για κανέναν άλλον, εκτός από τον Εαυτό μου?
Συμφωνώ!!!!!!Επαυξάνω......!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τους άλλους?
Πως τους σκέφτεσαι δηλαδή?
Με το να τους υποδείξεις πιο είναι το σωστό?
Μπα, αυτό δεν μπορεί να γίνει ετσι κι αλλιώς. Ουτε σκέφτηκα περί υποδείξεων.
Λέω οτι οταν εμείς αλλάζουμε [ πράγμα που θεωρώ βέβαιο σε αυτό το μονοπάτι] και οι άλλοι παραμένουν εκεί που ήταν η πάνε πιο αργά, τότε υπάρχει διάσταση ιδεών και κοσμοθέασης.
Το ζήτημα είναι οτι δεν μετατρέπονται μόνο αυτά αλλα και όλη η συμπεριφορά μας η εικόνα μας [ αυτό που εκπέμπουμε] η διατροφή μας, και πολλά άλλα που γίνονται σιγά σιγά.
Το βασικότερο όμως είναι η σκέψη , η συγκέντρωση και το κέντρο μας.
Οι περισσότεροι άνθρωποι ονομάζουν αγάπη την εξάρτηση, συντροφικότητα την αμοιβαία μουρμούρα και οικογένεια κάτι που μοιάζει με διάδρομο αγώνων ταχύτητας και αγορών.
Μπορεί αυτό να φαίνεται γελοίο αλλά νομίζω οτι ισχύει. Θεωρούν αυτό το μοντέλο φυσιολογικό και ασφαλές.

Οταν βλέπουν μια αντίθεση σε αυτά, τρομάζουν και δεν μπορούν να την καταλάβουν.

Ισως έγινα πιο σαφής σχετικά με τον χρόνο...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”