ΨΥΧΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

O KΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 8

Ο Κρόνος είναι ο κυβερνήτης πλανήτης όσων έχουν γεννηθεί στις 8, στις 17 ή στις 26 οποιουδήποτε μήνα.
Ανάμεσα στους επτά σημαντικότερους πλανήτες του Ηλιακού μας συστήματος, ο Κρόνος είναι ο πιο μακρινός από τη Γη. Είναι αδρανής, κρύος και ξηρός εκ φύσεως και θεωρείται ο δυσμενέστερος των δυσμενών πλανητών. Καθώς ο Κρόνος συμπληρώνει μια περιστροφή γύρω από την εκλειπτική του σε 30 χρόνια, παραμένει σε κάθε ζώδιο για δυόμιση χρόνια.

Ο Κρόνος, ο πλανήτης του σκότους, κυβερνά την σκοτεινή όψη της ανθρώπινης φύσης, όπως είναι η συνείδηση (επίγνωση του σωστού και του λάθους). Ο Κρόνος είναι δυσμενής. Περιορίζει. Στα κρόνια άτομα δεν αρέσει η πειθαρχία. Είναι επαναστατικά και παραβάτες του νόμου. Συμπεριφέρονται σαν "γέροι" και είναι πιο μεγάλα από την πραγματικη τους ηλικία.

ΨΥΧΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 8

Το 8 είναι ο ψυχικος αριθμός όσων έχουν γεννηθεί στις 8, 17 και 26 οποιουδήποτε μήνα. Ο αριθμός 8 φέρνει αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα. Είναι επίσης μυστηριώδης αριθμός. Τα άτομα 8 είναι σε πολλές περιπτώσεις παρεξηγήσιμα, ακόμα κι από τους πλησιέστερους φίλους και συγγενείς τους. Είναι εργατικά και δέχονται τις προκλήσεις με εντιμότητα. Τότε, κάνουν τα αδύνατα, δυνατά.
Είναι εσωστρεφή, συγκρατημένα, υπομονετικά, σκεπτικά, βαθιά, σοβαρά, μελαγχολικά και εξωτερικά ήρεμα και ισορροπημένα.

Είναι πολυ ειλικρινή σε κοινωνικές οργανώσεις, ομάδες, κοινότητες ή οικογένειες που ανήκουν και αφιερώνουν όλη τους την ζωή σ'αυτές. Δεν βοηθιούνται πολύ από άλλους, κυρίως γιατί τους αρέσει να κάνουν τα πάντα μόνοι τους και γιατί δεν τους αρέσει να ζητούν βοήθεια ή να βοηθιούνται.

΄Εχουν δυνατή παρουσία, που καμιά φορά μπορεί να είναι λίγο βαριά, όμως η προσωπικότητά τους είναι ξεχωριστή. Η δύναμη της θέλησης και η σοβαρότητα τους δίνει την δύναμη να φέρνουν σε πέρας με επιτυχία ό,τι αναλαμβάνουν.

Παρ' όλο που συναντούν εμπόδια, καθυστερήσεις, αποτυχίες και προκλήσεις, η ισχυρή τους προσωπικότητα, επιμονή, θέληση και υπομονή, τα οδηγει στην ολοκλήρωση του έργου τους και έτσι μένουν στην ιστορία. ΄Εχουν πίστη στην ζωή και γενικά είναι γεννημένα για να υπηρετούν έναν σκοπό για τον οποίο θυσιάζονται και γίνονται εργαλεια του.

Η ζωή τους είναι γεμάτη αγώνες δεν το βάζουν κάτω πριν πετύχουν τον στόχο τους. Τα άτομα 8 είναι επομένως καλοί πολεμιστές, πολιτικοί, επιστήμονες. Είναι επαναστατικοί εκ φύσεως και μπορεί να έχουν σχέση με μεγάλες ανατροπές που μερικες φορές προκύπτουν από καταστροφές. ΄Ομως η πρόθεσή τους είναι να υπηρετούν σιωπηρά και να θυσιάζουν την ζωή τους για το καλό των φτωχών και αδικημένων.

Η ζωή τους είναι απρόβλεπτη. Οι απροσδόκητες αλλαγές τους αναγκάζουν να προσαρμόζονται συνεχώς σε νέες συνθήκες. Αυτό δυσκολεύει τους φίλους και συγγενείς τους στο να τους κατανοήσουν και γι' αυτόν κυρίως τον λόγο, οι άλλοι τους παρεξηγούν.

Εξαιτίας της μοναχικότητας, της σοβαρότητας, της έλλειψης ευθυμίας, της ανικανότητας εκτίμησης του χιούμορ και της δυσαρέσκειας την οποία επιδεικνύουν απέναντι στα αστεία, νιώθουν πολύ μόνοι στην καρδιά τους. Ο τρόπος ζωής τους, τους κάνει ακοινώνητους. ΄Εχουν λιγοστούς καλούς φίλους που μπορούν να ρίχνουν φευγαλέες ματιές στην αθωότητα και τρυφερότητα που κρύβουν βαθιά μέσα τους. Εξωτερικά είναι σκληροί, αλλά μέσα τους πολύ στοργικοί, αφοσιωμένοι και ευγενικοί άνθρωποι, που αντιμετωπίζουν κάθε είδους στερήσεις και δυσκολίες, προκειμένου να προστατέψουν τα συμφέροντα των φίλων τους. Υπερασπίζουν τους φίλους τους και τους σώζουν από διάφορες καταστάσεις, μπορούν όμως να γίνουν οι χειρότεροι εχθροί. ΄Οταν θυμώνουν αναστατώνεται το σύμπαν, κι ακόμα και το δυνατότερο άτομο μπορεί να τρέμει.

Δεν ησυχάζουν, αν δεν νικήσουν και δεν ταπεινώσουν τον εχθρό τους. Διατηρούν μέσα τους εχθρότητα μέχρι το τέλος της ζωής τους. Περιμένουν υπομονετικά και επιτίθενται στους εχθρούς τους την κατάλληλη στιγμή. Δέχονται την ήττα με χαρά και αλλάζουν στρατηγική, όμως δεν ησυχάζουν μέχρις ότου πάρουν εκδίκηση. Είναι ακραίοι και φθάνουν στα άκρα, τόσο στην φιλία, όσο και στην έχθρα.

Δεν ικανοποιούνται με μικρές επιτυχίες. Στοχεύουν στις μεγάλες επιτυχίες και τιμες. Πιστεύουν πως η δουλειά είναι η προσφορά λατρείας τους και στοχεύουν σε μεγάλα πράγματα, σε οποιαδήποτε δουλειά ή επάγγελμα κάνουν. Μισούν την υποκρισία και την απάτη και οι ίδιοι είναι τίμιοι, πρακτικοί και έξυπνοι. Γίνονται σοφοί σε νεαρή ηλικία και έχουν την ικανότητα να κρίνουν τους άλλους. Νιώθουν διαφορετικά από τους άλλους και κάνουν πράγματα που απαγορεύονται από τον νόμο και την κοινωνία. Δεν πιστεύουν στα ήθη και τα έθιμα, κι έρχονται σε σύγκρουση με τις κοινωνικές ηθικές αξίες. Είναι υλιστές και η οικονομική τους σιγουριά είναι πρωτεύον γι' αυτούς. Παρ' όλα αυτά, όμως, δεν κυνηγούν το χρήμα. Αγαπουν την ιδεολογία τους. Μπορούν να κάνουν την οποιαδήποτε δουλεια, προκειμένου να κερδισουν χρήματα.
Επειτα μπορούν να ξοδέψουν και την τελευταία δεκάρα για τους άλλους, χωρίς κανένα ιδιοτελές κίνητρο ή προσδοκία ανταπόδοσης. ΄Ομως, δεν μπορούν να ξοδέψουν για τον εαυτό τους ή τα μέλη της οικογένειάς τους. Μέχρι την ηλικία των 35 ετών δεν αποταμιεύουν καθόλου και περνούν αρκετές οικονομικές κρίσεις στην ζωή τους. ΄Ομως, μετά την ηλικά αυτή, μπορεί να έχουν τραπεζικους λογαριασμούς. Τους αρέσει πολύ να βλέπουν τον λογαριασμό τους να μεγαλώνει και ξοδεύουν χρήματα εύκολα. Προσπαθούν να ξεπεράσουν το συνεχή εσωτερικό διάλογο του νου τους και να διδαχτούν από τις απόκρυφες επιστήμες, τη θρησκεία, τη φιλοσογία, τον διαλογισμό κλπ. Παρότι δεν έχουν βαθύ και αληθινό ενδιαφέρον για την θρησκεία, φθάνουν και πάλι στα άκρα, επιτυγχάνοντας τα βαθύτερα στάδια του διαλογισμού, στην περίπτωση που έχουν σταθεί αρκετά τυχεροί, ώστε να έχουν λάβει καλή καθοδήγηση.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Hλία μου για σένα και την Κατερίνα :D


Αριθμός 8 και αριθμός 4

Οι αριθμοί 8 και 4 είναι φίλοι. Ο Ραχού, κυβερνήτης του αριθμού 4, περιγράφεται ως παρόμοιος με τον Κρόνο, ώς προς την φύση του. Και τα δύο άτομα είναι επαναστατικά, εραστές της δικαιοσύνης και πετυχημένα μόνο στο τελευταίο τμήμα της ζωής τους. Τα άτομα 4 δεν νοιάζονται για τα χρήματα και ξοδευουν ελεύθερα, ενώ στα 8 αρέσει να αποταμιεύουν και είναι ανίκανα να ξοδέψουν. Τα άτομα 4 μπορούν να μάθουν από τα 8 τα μυστικά της αποταμίευσης για δύσκολες ώρες.

Αυτοί οι δύο αριθμοί είναι πολύ παρόμοιοι. Και οι δυο είναι παρεξηγημένοι, και οι δυό αντιμετωπίζουν εμπόδια, δυσκολίες και αντιθέσεις. Και οι δύο είναι απρόβλεπτοι ως προς την συμπεριφορά και μεταβλητοί, η φιλία τους έχει αμοιβαια οφέλη.

Η φιλία τους προσδίδει στο άτομο 8 μια αίσθηση ολοκλήρωσης και το βοηθάει να ωριμάσει και να εξελιχθεί.

Ο αριθμός 4 ηρεμεί, γαληνεύει τον 8 και του φέρνει καλή τύχη.

Τα άτομα 8 θα έπρεπε να επιλέγουν τα 4 για συντρόφους, για ημερομηνίες συνάντησης και αριθμούς κατοικιών.

Τα άτομα 4 είναι η μόνη ελπίδα για ένα 8, όντας πραγματικός οπαδός, βοηθός και φίλος. Κανένας δεν κατανοεί τα άτομα 8. Τα άτομα 4 τους κατανοούν και τους δίνουν θετικούς κραδασμούς.

Ειδικά οι άντρες 8 μπορούν να επιλέγουν τις γυναίκες 4 για γάμο, φιλία, σχέση ή επαγγελματική συνεργασία.



΄Αντε παιδιά... με το καλό!
Καλύτερη επιλογή δεν γινόταν :D
...κουμπάρο έχετε??? :D :lol: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κοίτα τώρα πως τα φέρνει η ζωή...
δεν διαφωνώ με τίποτα από τα παραπάνω... ισχύουν όλα.. ή τουλάχιστον κάποια ίσχυαν στο παρελθόν..
..........................................................................................................
Παρότι δεν έχουν βαθύ και αληθινό ενδιαφέρον για την θρησκεία, φθάνουν και πάλι στα άκρα, επιτυγχάνοντας τα βαθύτερα στάδια του διαλογισμού, στην περίπτωση που έχουν σταθεί αρκετά τυχεροί, ώστε να έχουν λάβει καλή καθοδήγηση.
...........................................................................................................
Η φιλία τους προσδίδει στο άτομο 8 μια αίσθηση ολοκλήρωσης και το βοηθάει να ωριμάσει και να εξελιχθεί.

Ο αριθμός 4 ηρεμεί, γαληνεύει τον 8 και του φέρνει καλή τύχη.
Να πώ ότι είναι μια απλή σύμπτωση ότι όταν γνώρισα την κατερίνα..(το 4ακι μου) μπήκα και εγώ στον κόσμο του ρέικι και του διαλογισμου... μπάαααα :wink: :D :shock:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βάσω μου σε ευχαριστούμε πολύυυυυυυυ :lol: :lol: :D 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην αρχή που έγραφα για το 8, σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να είσαι εσύ!!
Μετά όμως αντιλήφθηκα ότι όλα ανατρέπονται...ακόμα και ο αστρολογικός "χαρακτήρας"...!!!

Και να που επιβεβαίωσες...


Χαίρομαι για το συνταίριασμα...τόσο πολύ!!
Θα έλεγα καλύτερα "συνταύτιση"???

Είναι σημαντικο "εύρημα" η συνταύτιση σε μία σχέση...
είναι το Α και το Ω, γιατί όλα τα άλλα βρίσκονται...

Κάνω λοιπόν κι εγώ δηλώσεις στο Σύμπαν. Μου έλειπε η λέξη για να οριοθετήσω έναν ιδανικό σύντροφο...
ΣΥΝΤΑΥΤΙΣΗ
το καλύτερο ε???

γιατί για σκέψου Ηλία μου αυτό που λέει ο Marquez....
«Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς… είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί…»
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κάνω λοιπόν κι εγώ δηλώσεις στο Σύμπαν. Μου έλειπε η λέξη για να οριοθετήσω έναν ιδανικό σύντροφο...
ΣΥΝΤΑΥΤΙΣΗ
το καλύτερο ε???

γιατί για σκέψου Ηλία μου αυτό που λέει ο Marquez....
«Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί»
Συνταύτηση είναι η ιδανική λέξη για αυτή τη περίπτωση..

πολύ σοφά τα λόγια του Marquez αυτός είναι ο χειρότερος τρόπος...
πραγματικά ο χειρότερος...
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΒΑΣΩ ΜΟΥ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!
ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΓΝΩΣΤΩΝ Η ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είδες καρδιά μου ακόμα και οι αριθμοί το λένε... :oops: :D
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

Καλή μου Βάσω, με έσκασες μέχρι να βρώ το 8άρι! Ύδρωσα! :P

Καλέ με κούφανες! Να πω την αλήθεια πολλά ισχύουν, αλλά το "υλιστές" και το "μη εύθυμοι" δεν έχει καμία σχέση με εμένα.
Βέβαια επαναστάτης και πολεμιστής ένιωθα από τα γεννοφάσκια μου!

Θαρρώ όμως πως τόσο ο καλό μου τοξότης όσο και ο ωροσκόπος μου ο Δίδυμος παίζουν σημαντικό ρόλο στην άμβλυνση μερικών χαρακτηρηστικών. Όπως φυσικά και η διαδρομή μέσα στη ζωή...

Λοιπόν επειδή με έσκασες, θα μου γράψεις το ταίριασμα με το 3αράκι μου... :lol:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βασούλα μπορείς να βρεις και το δικό μου το ταίριασμα με τον καλό μου;;;;;;;?
:roll: :roll:

Εγώ είμαι στις 14 (άρα 5) και ο καλός μου είναι στις 2 (άρα 2)ε;;

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ...προκαταβολικά!!!!! :D :D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κατάλαβα.... Βάσω... έπεσε δουλειά...
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

ΨΥΧΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 8

Ο αριθμός 8 φέρνει αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα.
Συμφωνώ στην αυτοπεποίθηση, η αποφασιστηκότητα, τουλάχιστον μέχρι τα 30 μου δεν ήταν το δυνατό σημείο μου...
Τα άτομα 8 είναι σε πολλές περιπτώσεις παρεξηγήσιμα, ακόμα κι από τους πλησιέστερους φίλους και συγγενείς τους.
συμφωνώ, δεν είναι λίγες οι φορές που αισθάνομαι "παρεξηγημένη" γιατί δεν με κατάλαβαν...
Είναι εσωστρεφή, συγκρατημένα, υπομονετικά, σκεπτικά, βαθιά, σοβαρά, μελαγχολικά και εξωτερικά ήρεμα και ισορροπημένα.
Εσωστρέφεια? τι είναι αυτό??? συγκρατημένη και υπομονετική???
σοβαρή??? Λοιπόν εν πρώτης δεν με αντιπροσωπεύουν αυτά τα χαρακτηρηστικά καθόλου, ωστόσο θεωρώ πως έχω υπομονή "γαϊδουρινή" εκεί που θέλω, αλλά δεν έχω π.χ. να περιμένω σε ουρές ή στο να ανέχομαι καυαστάσεις...

"εσωστρεφείς" δεν είμαι αλλά γίνομαι όταν θέλω να μείνω με τον εαυτό μου. Μπορώ ακόμη και να βρίσκομαι μέσα σε παρέα και να διαλογίζομαι..."στην κοσμάρα μου :lol: - όμως σπάνια καθώς μου αρέσει να απολαμβάνω την καλή παρέα και συνήθως μου αρέσει να γελάω...όχι πως δεν είμαι "σοβαρή" αλλά είμαι εύθυμος τύπος και δεν θεωρώ πως η σοβαρότητα με χαρακτηρίζει ιδιαίτερα. Σοβαρή εκεί που χρειάζεται θα ελέγα...

Το μελαγχολικά δεν το συζητάω...έφαγα δύο βαριές "φάπες" στα 20 μου με κατάθλιψη...οπότε....
Είναι πολυ ειλικρινή σε κοινωνικές οργανώσεις, ομάδες, κοινότητες ή οικογένειες που ανήκουν και αφιερώνουν όλη τους την ζωή σ'αυτές. Δεν βοηθιούνται πολύ από άλλους, κυρίως γιατί τους αρέσει να κάνουν τα πάντα μόνοι τους και γιατί δεν τους αρέσει να ζητούν βοήθεια ή να βοηθιούνται.
Ειληκρίνια μέχρι που σπάζει κόκκαλα.... χα χα από διπλωματία γιοκ.... αφού ο καημένος ο πατέρας μου μου έλεγε "βρε κορίτσι μου είσαι και γυναίκα λίγη πονηριά χρειάζεται...."

Αλλά και αυτό..."τους αρέσει να τα κάνουν όλα μόνοι τους"... δεν είναι ψέματα, την τελευταία 5ετία έμαθα να συνεργάζομαι με ομάδες, ίσως να έμπεριέχει και την τελειομανία μου... ίσως ότι μου αρέσει να φορώνομαι και να φέρνω εις πέρας κάτι που αναλαμβάνω από το Α-Ω...

Παρ' όλο που συναντούν εμπόδια, καθυστερήσεις, αποτυχίες και προκλήσεις, η ισχυρή τους προσωπικότητα, επιμονή, θέληση και υπομονή, τα οδηγει στην ολοκλήρωση του έργου τους και έτσι μένουν στην ιστορία. ΄Εχουν πίστη στην ζωή και γενικά είναι γεννημένα για να υπηρετούν έναν σκοπό για τον οποίο θυσιάζονται και γίνονται εργαλεια του.

Επιμονή, ναι αλλά υπό όρους... π.χ. άλλαξα πολλές φορές κατεύθυνση σπουδών, καθώς έχανα το ενδιαφέρον μου για το αντικείμενο... και φυσικά δεν "ολοκλήρωνα το έργο"... χα χα χα
Η ζωή τους είναι γεμάτη αγώνες δεν το βάζουν κάτω πριν πετύχουν τον στόχο τους.
Είπαμε: αρκεί να συνεχίζει ο στόχος να παραμένει στόχος τους...
Τα άτομα 8 είναι επομένως καλοί πολεμιστές, πολιτικοί, επιστήμονες. Είναι επαναστατικοί εκ φύσεως και μπορεί να έχουν σχέση με μεγάλες ανατροπές που μερικες φορές προκύπτουν από καταστροφές. ΄Ομως η πρόθεσή τους είναι να υπηρετούν σιωπηρά και να θυσιάζουν την ζωή τους για το καλό των φτωχών και αδικημένων.
...υποκλίνομαι...."η καταστροφή", παλαιότερα και η "αυτοκαταστροφή"... ειδικότης μου... χα χα χα
Η ζωή τους είναι απρόβλεπτη. Οι απροσδόκητες αλλαγές τους αναγκάζουν να προσαρμόζονται συνεχώς σε νέες συνθήκες.
Ε, να έχει και λίγο σασπενς, όλο τα ίδια και τα ίδια... τη ρουτίνα δεν την μπορώ δεν την αντέχω!

Εξαιτίας της μοναχικότητας, της σοβαρότητας, της έλλειψης ευθυμίας, της ανικανότητας εκτίμησης του χιούμορ και της δυσαρέσκειας την οποία επιδεικνύουν απέναντι στα αστεία, νιώθουν πολύ μόνοι στην καρδιά τους.
Εδω τα ψιλοχαλάμε... είπαμε από χίουμορ μπόλικο, στα "κακόγουστα αστεία" ίσως να είμαι λιγότερο ανεκτική, να μην μπορώ να γελάσω βρε παιδάκι μου, αλλά όχι και να μιλάμε για έλλειψη ευθυμίας, ωσαν την μαύρη χήρα...

Στην καρδιά δεν αισθάνομαι μόνη, αλλά λίγοι τη συντροφέυουν, λίγοι και καλοί
Ο τρόπος ζωής τους, τους κάνει ακοινώνητους.
Αυτό παραείναι άσχετο με εμένα-διαγράψτε το τελείως από το καρνέ μου
΄Εχουν λιγοστούς καλούς φίλους που μπορούν να ρίχνουν φευγαλέες ματιές στην αθωότητα και τρυφερότητα που κρύβουν βαθιά μέσα τους. Εξωτερικά είναι σκληροί, αλλά μέσα τους πολύ στοργικοί, αφοσιωμένοι και ευγενικοί άνθρωποι, που αντιμετωπίζουν κάθε είδους στερήσεις και δυσκολίες, προκειμένου να προστατέψουν τα συμφέροντα των φίλων τους. Υπερασπίζουν τους φίλους τους και τους σώζουν από διάφορες καταστάσεις, μπορούν όμως να γίνουν οι χειρότεροι εχθροί. ΄Οταν θυμώνουν αναστατώνεται το σύμπαν, κι ακόμα και το δυνατότερο άτομο μπορεί να τρέμει.
Χμ, εδώ πάλι τι να πω. Πράγματι πολύ λίγους θεωρώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ όμως οι "ματιές στην αθωότητα" δεν είναι καθόλου φευγαλέες... ούτε η τρυφερότητα τόσο "βαθειά κρυμένη"
Στο θέμα υπεράσπιση και ευαισθησία απέναντι στ άδικο ΝΑΙ γίνομαι "τούρκος", ακόμη και για άτομα που δεν είναι φίλοι ή γνωστοί μου...
..τώρα αν με τρέμουν...
Πάντως η εχθρότητα δεν είναι ούτε ήταν ποτέ στοιχείο μου, -πόσο μάλλον η αντεκδίκηση- καθώς έχω συγχωρήσει και ευλογήσει ακόμη και ανθρώπους που μου έκαναν πολύ μεγάλο "κακό" καθώς κατανόησα το ρόλο που έπαιξαν για τη δική μου εσωτερική εξέλιξη. Εξάλλου όλα ήταν "επιλογές" μου άσχετα αν το συνειδητοποίησα αρκετά αργότερα.
Δεν ησυχάζουν, αν δεν νικήσουν και δεν ταπεινώσουν τον εχθρό τους. Διατηρούν μέσα τους εχθρότητα μέχρι το τέλος της ζωής τους. Περιμένουν υπομονετικά και επιτίθενται στους εχθρούς τους την κατάλληλη στιγμή. Δέχονται την ήττα με χαρά και αλλάζουν στρατηγική, όμως δεν ησυχάζουν μέχρις ότου πάρουν εκδίκηση. Είναι ακραίοι και φθάνουν στα άκρα, τόσο στην φιλία, όσο και στην έχθρα.
Το είπα και παραπάνω. Όχι αυτό δεν ισχύει καθόλου. Την ήττα τη δέχομαι σαν ευκαιρία για απολογισμό, ανασύνταξη δυνάμεων και επανεξέτασης της στρατιγικής ώστε να ξαναμπώ με μαχητικότητα καθ' οδόν προς νέες νίκες. όχι όμως για εκδίκηση. Έχω επιλέξει το μονοπάτι της Αγάπης και αυτή δεν χωράει ούτε σαν κακοτράχαλη παρακαμτήριος στο χάρτη μου...
Μισούν την υποκρισία και την απάτη και οι ίδιοι είναι τίμιοι, πρακτικοί και έξυπνοι.
Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω μισώ το ψέμα και την υποκρισία και αυτές είναι οι "χειρότεροι εχθροί" μου.
Γίνονται σοφοί σε νεαρή ηλικία και έχουν την ικανότητα να κρίνουν τους άλλους.
Μεγάλη μπουκιά φάε και μεγάλη κουβέντα μη λες...
Νιώθουν διαφορετικά από τους άλλους και κάνουν πράγματα που απαγορεύονται από τον νόμο και την κοινωνία. Δεν πιστεύουν στα ήθη και τα έθιμα, κι έρχονται σε σύγκρουση με τις κοινωνικές ηθικές αξίες.
Νίωθω πολύ συχνά διαφορετικά, αλλά με τον νόμο δεν τα έβαλα, όχι ως "νομοταγής", αλλά έτσι έτυχε. Την κοινωνία μου άρεσε παλαιότερα να την προβοκάρω....
Δεν πιστεύουν στα ήθη και τα έθιμα, κι έρχονται σε σύγκρουση με τις κοινωνικές ηθικές αξίες.
Τώρα: Για άνθρωπο που υπήρξε πρόεδρος πολιτιστικού συλλόγου...εκ πρώτης δεν κολλάει, εκ "δεύτερης όμως" θα συμπληρώσω πως στην ουσία δεν με ενδιαφέρει η διατήρηση αυτή καθ' αυτή των εθίμων και των ηθών αλλά η εις βάθος εφαρμογή τους. Δεν με ενδιαφέρουν τα "δήθεν" όταν η πράξη είναι άσχετη με αυτά που πρεσβεύονται. Σε τι οφελεί η απλή αναπαραγωγή αν δεν πηγάζει από μέσα μας? Μόνο ως τρόπος επαφής με τα παλιά και τις περασμένες γενιές υπάρχει νόημα στη διατήρηση των εθίμων, αλλά και στην συνέχιση του αισθήματος του "ανήκειν στην ίδια ράτσα, φυλή"

Είναι υλιστές και η οικονομική τους σιγουριά είναι πρωτεύον γι' αυτούς. Παρ' όλα αυτά, όμως, δεν κυνηγούν το χρήμα. Αγαπουν την ιδεολογία τους. Μπορούν να κάνουν την οποιαδήποτε δουλεια, προκειμένου να κερδισουν χρήματα.
Επειτα μπορούν να ξοδέψουν και την τελευταία δεκάρα για τους άλλους, χωρίς κανένα ιδιοτελές κίνητρο ή προσδοκία ανταπόδοσης.
όχι και υλιστής η "ιδεολόγα" της περιοχής....!!! χα χα χα
Το διορθώνεις όμως εν μέρει. Θαρρά πως ίσως να αφορούσε σε κάποιο βαθμό τα εφηβικά μου χρόνια ωστόσο ακόμη και τότε υπήρξα περισσότερο ιδεαλίστρια...
΄Ομως, δεν μπορούν να ξοδέψουν για τον εαυτό τους ή τα μέλη της οικογένειάς τους.
Μια χαρά τα ξοδεύω!
Μέχρι την ηλικία των 35 ετών δεν αποταμιεύουν καθόλου και περνούν αρκετές οικονομικές κρίσεις στην ζωή τους. ΄Ομως, μετά την ηλικά αυτή, μπορεί να έχουν τραπεζικους λογαριασμούς.
Οικονομικές κρίσεις ναι, άντε να δούμε τώρα που περάσαμε τα 35 που είναι αυτός ο ρημάδης ο τραπεζικός λογαριασμός! χα χα χα
Τους αρέσει πολύ να βλέπουν τον λογαριασμό τους να μεγαλώνει και ξοδεύουν χρήματα εύκολα.
Είπαμε ξοδέυω εύκολα, αλλά πως να μεγαλώσει έτσι ο τραπεζικός μου λογαριασμός??? χα χα χα
Προσπαθούν να ξεπεράσουν το συνεχή εσωτερικό διάλογο του νου τους και να διδαχτούν από τις απόκρυφες επιστήμες, τη θρησκεία, τη φιλοσογία, τον διαλογισμό κλπ. Παρότι δεν έχουν βαθύ και αληθινό ενδιαφέρον για την θρησκεία, φθάνουν και πάλι στα άκρα, επιτυγχάνοντας τα βαθύτερα στάδια του διαλογισμού, στην περίπτωση που έχουν σταθεί αρκετά τυχεροί, ώστε να έχουν λάβει καλή καθοδήγηση.


Εν τέλει θαρρώ πως όλα αυτά πιθανόν αντιπροσωπεύουν μία αλήθεια, που ίσως αφορά τα πρώτα "ανώρημα" χρόνια της ζωής μας πριν `κοιταχτούμε πιο "εσωτερικά". Κάνοντας τις όποιες αλλαγές. Πιθανόν οι "ποιότητες' να είναι παρούσες για τον κάθε ένα, αλλά η ζωή δεν είναι στάσιμη.
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

Τελικά οι πολλές διαφορές με έβαλαν σε σκέψεις...

κάπου είχα διαβάσει στην αριθμολογία, όπου ο ατομικός αριθμός είναι άρθρισμα ολόκληρης της ημερομηνίας γέννησης.

Π.χ. εγώ κατ' αυτό τον τρόπο που γεννήθηκα στις 26.11,1971
είμαι 1

2+6+1+1+1+9+7+1=28 2+8=10=1

Αυτός είναι άλλος τρόπος της αριθμολογίας ΄ή ο αριθμός "1" στη στγκεκριμένη περίπτωση δεν αφορά τον "ψυχικό αριθμό" όπως τον αναφέρεις εδώ?

Φιλιά
Βίκυ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βίκη μου,

άλλος τρόπος είναι αυτός!

Ψυχικός αριθμός είναι αυτός. Κατά τον Γιοχάρι, πάντα.

Το βράδυ θα σας γράψω και για τα ταίρια σας


Πάντως οι περισσότεροι βρίσκουν πολλές ομοιότητες με τον ψυχικό τους αριθμό.
΄Ισως να ήταν χαρακτηριστικά σου που τα δούλεψες και τα αντέστρεψες. Και φυσικά τα ξέχασες, γιατί δεν σου άρεσαν.
Συμβαίνει αυτό και είναι τόσο ευχάριστο.

Μας αποδεικνύει ότι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ούτε καν ο χαρακτήρας μας. Αυτός κι αν δεν είναι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Bικάκι μου, άργησα λίγο, αλλά είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο :D Ο Δρ. Ηλίας όμως έσπευσε... :D :D

Λοιπόν


Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 8 ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 3

Οι αριθμοί 8 και 3 έχουν ουδέτερη σχέση, όπως άλλωστε ο Κρόνός με τον Δία. Ο Δίας πιστεύει στο ντάρμα (νόμοι της φύσης) και ο Κρόνος σέβεται τον Δία που συμβαίνει να είναι δάσκαλος (του Θεού ΄Ηλιου).
΄Ετσι το 3 και το 8 ούτε βλάπτουν, ούτε ωφελούν το ένα το άλλο. Τα άτομα 8 είναι αυτάρκη και δεν ζητούν βοήθεια. Τα άτομα 3 είναι δάσκαλοι που δεν βοηθούν ή συμβουλεύουν, παρά μόνο όταν τους ζητηθεί.

΄Ετσι τα άτομα 3 ποτέ δεν είναι στ' αλήθεια συνδεδεμένα με τα άτομα 8, όμως είναι καλοί φίλοι. Τα άτομα 3 μπορούν να φέρουν χαρά κι ευτυχία στην "στεγνή" ζωή των 8

Αν τα 8 ρωτήσουν και ακούσουν την συμβουλή των 3, μπορούν να έχουν υλική και πνευματική επιτυχία. ΄Ετσι τα άτομα 8 πρέπει να είναι έτοιμα για σκληρή δουλειά και να επιλέξουν τα 3 για φιλία και επαγγελματική συνεργασία. Αν τα άτομα 8 βρίσκονται στον χώρο της πολιτικής, τα 3 μπορούν να τα βοηθήσουν πολύ. Μαζί μπορούν να κάνουν θαυμάσια πράγματα για την ανθρωπότητα, όπως κοινωνικές μεταρρυθμίσεις. Τα άτόμα 3 δεν είναι κατάλληλα για γάμο με τα 8, είναι όμως κατάλληλα για σχέσεις.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ”