ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΠΛΗΓΩΜΕΝΑ ΜΙΚΡΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΠΛΗΓΩΜΕΝΑ ΜΙΚΡΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Aντιγράφω από την στήλη «ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ» του περιοδικού 7ΜΕΡΕΣ TV, που τυχαία έπεσε στα χέρια μου, ένα άρθρο της Βάσιας Λαπατσάνη, που εμένα προσωπικά με συγκίνησε πολύ.

Γιατί μπορεί να «γνωρίζω» ότι όλα είναι επιλογές της ψυχής μας, ακόμη και μια δύσκολη φυσική ζωή, αλλά αντιμετωπίζοντας εδώ τα γεγονότα και τις πράξεις των ανθρώπων, δεν μπορώ παρά να χαίρομαι, όταν αυτές διευκολύνουν τα νεαρά πλάσματα να βιώσουν την φυσική τους ζωή με χαρά και αρμονία.

Εύχομαι στο μέλλον οι ψυχές που θέλουν να ενσαρκωθούν, να βρίσκουν μόνο ζευγάρια που έχουν αγνότητα και καθαρότητα και οι δύο, και γνώσεις για τον ρόλο που καλούνται να διαδραματίσουν. ΄Όχι τυχαία, ούτε κοινωνικά πια οι γεννήσεις, αλλά με γνώση για τον σκοπό τους.

Συμβουλεύω τους νέους ανθρώπους που επιλέγουν στην φυσική ζωή να φέρουν μια ψυχή σε ενσάρκωση, να βρίσκουν πάντα τον κατάλληλο σύντροφο.
Με την προσωπική μου εμπειρία, που προστίθεται στην παρακάτω ιστορία, μπορώ να βεβαιώσω ότι δεν αρκούν οι δικές μας καλές προθέσεις για την υγιή ανατροφή των παιδιών, για την αγάπη και την φροντίδα, για τον συναισθηματικό κόσμο τους, για την ψυχική τους ισορροπία και ανάπτυξη…Παίζει ρόλο και ο/η σύντροφος, που θα πρέπει να είναι στην ίδια δονητική συχνότητα, τουλάχιστον, με εμάς…
Αλλιώς θα συμβαίνουν πάντα ιστορίες σαν την παρακάτω…

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΠΛΗΓΩΜΕΝΑ ΜΙΚΡΑ…
Το πρώτο σπίτι για κακοποιημένα παιδιά θεμελιώθηκε, ονομάζεται «SOS ΕΛΙΖΑ» και στεγάζεται στο Μαρούσι.

Τα παιδικά χωριά SOS Ελλάδος και το νέο σωματείο ΕΛΙΖΑ (εταιρεία κατά της κακοποίησης του παιδιού) με συμφωνία συνεργασίας «θεμελίωσαν», μετά από μεγάλη δωρεά της κυρίας Ελένης Παπακωνσταντίνου, το πρώτο σπίτι κακοποιημένου παιδιού που θα λειτουργήσει από το ερχόμενο φθινόπωρο στην περιοχή του Αμαρουσίου.

Η συμφωνία συνεργασίας που υπέγραψαν η κα Μαρίνα Καρέλλα, πρόεδρος της ΕΛΙΖΑ, και ο καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Σέκερης, πρόεδρος Δ.Σ. των Παιδικών Χωριών SOS Ελλάδος, έχει σκοπό την με από κοινού έξοδα ίδρυση και λειτουργία ενός πρότυπου θεραπευτικού ξενώνα για κακοποιημένα παιδιά προσχολικής ηλικίας, με το διακριτικό τίτλο «SOS ΕΛΙΖΑ».

Πρωτεργάτες στη δημιουργία της ΕΛΙΖΑ είναι η κα Μαρίνα Καρέλλα και ο σύζυγός της, μετά από μια τραγική προσωπική εμπειρία που έζησαν.
«Η μικρή Ελίζα», όπως διηγήθηκε η πρόεδρος κα Καρέλλα, «ήταν ένα κοριτσάκι 6 ετών στην Νέα Υόρκη το 1992, του οποίου είχαμε αναλάβει τις σπουδές. ΄Όλα πήγαιναν θαυμάσια και το παιδί ζούσε με τον πατέρα του. Η μητέρα είχε θεωρηθεί ανίκανη να το μεγαλώσει (ήταν εξαρτημένη από ναρκωτικά) μέχρι την ημέρα που ο πατέρας του πέθανε.
Τότε οι Αρχές και οι κοινωνικοί λειτουργοί θεώρησαν ότι η μητέρα είχε γιατρευτεί και αποφάσισαν να δώσουν το παιδί σ’ αυτήν».
Δυστυχώς, παρά την πάλη του ζεύγους και τις μεγάλες προσπάθειές τους, το κοριτσάκι πέθανε απροστάτευτο και φρικτά βασανισμένο από την ίδια την ναρκομανή μητέρα του και τον εραστή της.

Η ΕΛΙΖΑ είναι λοιπόν ο οργανισμός που θα βοηθήσει τα παιδιά που έχουν μεγαλώσει σε πολύ δύσκολες συνθήκες, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και να δουν ότι στον κόσμο υπάρχει αγάπη και συμπόνια, υπάρχει συναισθηματική σιγουριά. Με αυτά τα όπλα, λοιπόν, θα μπορούν να αντιμετωπίσουν τη ζωή δυνατά και με το χαμόγελο στο χείλη.

Το επιστημονικό μοντέλο του ξενώνα βασίζεται στο συνδυασμό οικογενειακής ζωής με τρεις οικόσιτες «μητέρες», στήριξης και θεραπείας παιδιών και γονέων από διεπιστημονική ομάδα με ειδικούς ψυχικής υγείας και νομικό σύμβουλο.

Επικοινωνία: ΕΛΙΖΑ – Ελένη Αθανασιάδη, τηλ. 210.3231704
e-mail: elisa-gr@otenet.gr
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα στείλω e-mail στην κα Αθανασιάδη, για το αν χρειάζεται μια "θεραπευτική αγκαλιά"...

Δεν ξέρω μήπως κανείς από εσάς είναι διατεθειμένος να αφιερώσει λίγες ώρες γι' αυτό, και φυσικά αν είναι σε θέση να το κάνει, όχι από κοινωνική υποχρέωση μόνο, αλλά από αγάπη.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον, ενημερώστε με, για να δούμε πως μπορούμε να συνεισφέρουμε σ' αυτήν την προσπάθεια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Είμαι μέσα Βασούλα με πολύ χαρά, αν υπάρχει τομέας που μπορώ να βοηθήσω!! :D :D :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008 10:58 pm

Δημοσίευση από aeriko »

Baso mou na ipologisis ke se mena.Thelo na boithiso me ton opio tropo
Ότι ζούμε είναι επιλογή μας.Ας επιλέξουμε λοιπόν την ευτυχία
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κορίτσια τι όμορφα...θα σας ενημερώσω...

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Φυσικά..... είμαι μέσα και εγώ.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω είμαι μακριά,άν παρ΄όλα αυτά είναι κάτι στο οποίο μπορώ να βοηθήσω είμαι μέσα....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έστειλα σήμερα ένα e-mail στην κα Αθανασιάδη...

Αν έχω απάντηση θα σας ενημερώσω...

Αισθάνομαι πολύ συγκίνηση μ' αυτήν την ιστορία...΄Εχω βιώσει μια παρόμοια κι εγώ! Εύχομαι να είναι η τελευταία....

Δωρούλα μου ο καθένας μπορεί να χρειαστεί, όπου και να βρίσκεται...

Χαίρομαι όμως που είμαστε εδώ όλοι μαζί!! Πόσο, δεν φαντάζεστε!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παιδιά πολύ συγκινητική η απάντηση της κας Καρελα, σας την παραθέτω...
Περιμένω με μεγάλη χαρά την στιγμή που θα επικοινωνήσουν μαζί μας :D Και στέλνω ευχές και αγάπη στην κα Καρελα, για την πρωτοβουλία αυτή, στην οποία συνδράμω με ό,τι είμαι!!! :D
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Αθήνα, 14/04/08


Αρ. Πρωτ.: 39



Αγαπητή κυρία Νικολοπούλου



Λάβαμε το ωραίο σας γράμμα και σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και
την πρόθεσή σας να βοηθήσετε το έργο που ξεκινήσαμε με το σωματείο για
παραμελημένα και κακοποιημένα παιδιά ΕΛΙΖΑ.

Είμαστε ακόμα στο στάδιο μελέτης και προετοιμασίας, αλλά μόλις ξεκινήσει η
λειτουργία του Ξενώνα μας, να είστε σίγουρη ότι θα επικοινωνήσουμε μαζί σας.



Με φιλικά αισθήματα



Μαρίνα Καρέλλα Δάφνη Οικονόμου



Πρόεδρος Γεν. Γραμματέας
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Ωραία...οπότε περιμένουμε.. :D :D :D :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είχα ακομα μια ενημέρωση απο την ΕΛΙΖΑ!

προετοιμάζονται και σύντομα θα ζητήσουν όπου χρειαστούν, την συνδρομή των φίλων...

Σας ενημερώνω κι εγώ με την σειρά μου και περιμένουμε...


From: ELISA [mailto:elisa-gr@otenet.gr]
Sent: Friday, November 06, 2009 2:12 PM
To: vasonikolopoulou@reikicenter.gr
Subject: ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Αγαπητή κυρία Νικολοπούλου

Επανερχόμαστε σε εσάς με αφορμή την πρόθεσή σας να προσφέρετε εθελοντική εργασία στο Σωματείο ΕΛΙΖΑ.

Είμαστε ευγνώμονες ότι η προσπάθειά μας υπέρ των παραμελημένων και κακοποιημένων παιδιών του τόπου μας, βρίσκει ολοένα και μεγαλύτερη ανταπόκριση ανάμεσα στις ευαισθητοποιημένες κοινωνικές ομάδες και τους διάφορους φορείς.

Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι το Σωματείο ΕΛΙΖΑ δεν έχει ορίσει ακόμα πρόγραμμα εθελοντικής εργασίας. Είναι όμως από τις πρώτες προτεραιότητές μας στο άμεσο μέλλον.

Έτσι, σας ευχαριστούμε και πάλι και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας το συντομότερο για να ορίσουμε μια συνάντηση.


Φιλικά

Μαρίνα Καρέλλα
Πρόεδρος

Μαίρη Καρέλλα-Διαμαντοπουλου
Υπεύθυνη Εθελοντών
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

H πρόθεση μου να στείλω ενέργεια σε όποιον τη χρειαστεί είναι δεδομένη.. απλά ειδοποίησε με! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

κι εγώ θέλω να βοηθήσω
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

’ν μπορώ να κάνω κάτι απο απόσταση θα είμαι εδώ!! :-D :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Bασούλα μου κι εγώ μέσα!! Δεν χρειάζεται να το συζητάμε! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”