21ος Αιώνας- Πρόβλημα Επικοινωνίας

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φταίει τοότι προσπαθουμε με λεξεις να εξηγήσουμε το τι νοιώθουμε και κει προκύπτει η Βαβέλ.......
Ενα είναι σιγουρο και συμφωνουμε ολοι,Και να νοιωθουμε μπορουμε μεσω της αποστασης αλλά και μαι αγακαλια δεν εξαργύρωνεται με τιποτα,μα τον καλο Θεούλη. :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλιάααααααααα

και όταν θα έρθεις...θα την γειώσω κιόλας! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα την αληθεια δοθείσης ευκαιρίας θελω να βρειτε τον τροπο και το κατάλληλο θεμα να γραψτε για την γειωση,κατι μου λειπει και δεν το κατανοώ απολυτα.....το κάνω αλλα κατι μου λειπει και δεν μπορω να το εντοπισω οσον αφορα το θεμα "γειωση".Φιλιαααααααα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν είναι μονο το ότι προσπαθούμε να εκφράσουμε αυτά που νοιώθουμε με λέξεις αλλα είναι και το ίντερνετ.. το ότι δεν ακούς τη φωνη του άλλου.. το ότι δεν τον βλέπεις τις εκφράσεις του.. πολλές φορές η κατανόηση του προφορικού λόγου βασίζεται σε εκφράσεις του σώματος.. και στη χροιά της φωνής..
με τον γραπτό λόγο στο φόρουμ περισσότερο που απλά αντικαθιστά τις φωνές μας υπάρχει αυτό το πρόβλημα κάποιες φορές... και το έχω παρατηρήσει και γενικότερα στο ίντερνετκαι στις επικοινωνίες μεσω αυτού..
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΤΗΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΑ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΕΓΙΝΑΝ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣΑΝΕ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕ!!!), ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΧΩΡΙΣΜΟ...ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ??ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΚΙΝΗΤΟΥ!!!!ΡΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :? :? :? :!: :!: :?: :?: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ακριβώς Κατερινάκι αυτό εννοώ και εγώ με την επαφή μέσω του διαδικτύου.. και πάντα όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις. Είναι δύσκολο να καταφέρεις να συνενοηθείς μέσα απο μια λευκή οθόνη με τον άνθρωπο που αγαπάς ή είσαι ερωτευμένος/η!!!

Είπαμε υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... αλλά πλέον πολύ σπάνια βρίσκεις τον σωστό άνθρωπο, τη σωστή στιγμή, στο σωστό μέρος....
Εκτός και αν το έχεις εκδηλώσει!!!!!!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ, ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ...!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ακριβώς... παίρνουμε αυτό που εκδηλώνουμε...αυτό που ζητάμε!!!
Και είναι πολύ όμορφο όταν το περιμένεις πως και πως αφού έχεις εκδηλώσει αυτό που πραγματικά ζητάει η ψυχούλα σου!!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ΧΑ! ΛΥΠΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ....ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΕΝ ΜΑΖΙ :lol: ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ :lol: ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ!!!!! ΚΑΘΕ ΜΑΤΙΑ! ΚΑΘΕ ΑΓΚΑΛΙΑ!ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ :( :( :( :( :( :( :(
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Είχα την ευτυχία να ζήσω τις παρέες των 22 ατόμων στη μέση του πουθενά, να προσπαθούν να αποφασίσουν που τελικά θα περάσουν τη βραδιά.
Θυμάμαι το ραντεβού των 8 στη διασταύρωση, μας έβρισκε 9:30 και δεν είχαμε αποφασίσει που θα πάμε, γιατί απλά γελάγαμε τόσο πολύ με τις ατάκες που τελικά κανείς δεν ενδιαφερόταν που δεν καθόμασταν αναπαυτικά σε πολυθρόνα να πίνουμε φρεντουτσίνα...!
Και καταλήγαμε σε μια παραλία να τρώμε σουβλάκι τυλιχτό στο χέρι ή να μασουλάμε σποράκια....!
Τέλεια χρόνια, όμορφα, είχαν επικοινωνία, είχαμε γειτονιές. Τελειώναμε το διάβασμα και κτυπούσαμε το κουδούνι του φίλου μας να έρθει να πάμε στην αλάνα. Δεν του στέλναμε sms.
Δεν στέλναμε εικόνες mms, ζωγραφίζαμε με κλαδί στην άμμο, τεράστιες καρδιές και γελάγαμε οταν τις έσβηνε το κύμα.
Ήταν άλλα χρόνια, όμως άλλα ήταν και τα προβλήματα.

Και βλέπω τώρα τις κόρες μου να κάθονται στο τραπέζι για φαγητό και να σίεται το τραπέζι από τα μυνήματα. Να προσπαθείς να ανταλλάξεις κουβέντα και να τη λες κοιτώντας κάτω.

Αλήθεια γιατί πιά δεν αντέχουμε να βλέπουμε ο ένας τον άλλο στα μάτια?
Τι προσπαθούμε να κρύψουμε?
Τι φοβόμαστε?
Τι νομίζουμε ότι θα δουν στα μάτια μας και προτιμάμε να τα κατεβάζουμε ή να τα ασφαλίζουμε πίσω από τον υπολογιστή?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλύκειά μου Iexor, γιατί?
Γιατί αναπολείς το παρελθόν? Είναι ένα κομμάτι από την ζωή μας που μας έφερε στην σημερινή επίγνωση.
Κάθε εποχή είχε τα καλά της σημεία, μα και τα άσχημα, σημασία έχει να ζούμε σήμερα αυτό που έχουμε, και όχι αυτό που θα μπορούσαμε να είχαμε.
Είναι ο εύκολος δρόμος προς την λύπη, η όμορφη ανάμνηση μιας όμορφης ζωής που νομίζαμε πως ζήσαμε. ΄Όμως τώρα καλούμαστε, εμείς να φροντίσουμε, ώστε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν την δική τους διαδρομή, όποια και αν είναι…
Η κάθε εποχή είχε τα δικά της «κολλήματα» και τις δικές της αγωνίες. Και εμείς μεγαλώσαμε άλλοτε χαρούμενοι, άλλοτε λυπημένοι.
Γιατί χαρά και λύπη, φόβος και αγάπη είναι οι προκλήσεις μας, σε όποια εποχή.

Κοίταξε, καλή μου, τον κόσμο στα μάτια. Εμείς θα δείξουμε στα παιδιά μας ότι υπάρχει αυτή η «διαδρομή» που οδηγεί στην ψυχή. Κοιτώντας στα μάτια!
Δεν την ξέχασαν. Απλά δεν τους την δίδαξαν.
Εμείς λοιπόν θα το κάνουμε.
Θα τους μάθουμε να κοιτούν στα μάτια!
Θα τους μάθουμε να αγαπούν
Θα τα πάρουμε από το χέρι να τα οδηγήσουμε στην αρχή του δρόμου τους και μετά θα τα αφήσουμε να προχωρήσουν μόνα τους, ελεύθερα.

Εμείς δεν πρέπει να κατεβάσουμε τα μάτια. ΄Εστω και αν όλοι οι άλλοι κοιτούν το κινητό τους.
Και έστω και ένας να υπάρχει που σηκώνει τα μάτια και κοιτά…να ξέρεις ότι ολοένα και περισσότεροι θα σηκώνουν τα μάτια προς εμάς.
Ας κάνει ένας την αρχή!

Θα μπορούσαμε να ευχαριστήσουμε τα παιδιά μας και τα παιδιά όλου του κόσμου.
Γιατί…μαζί τους μπορέσαμε
Να γελάσουμε, χωρίς να νοιαζόμαστε αν μας θεωρούν ανόητες
Να παίξουμε χωρίς να νοιαζόμαστε, αν μας πουν «ξεμωραμένες»
Να τους κάνουμε τα χατίρα, χωρίς να νοιαζόμαστε αν μας λένε ότι τα «κακομαθαίνουμε»

Ναι, θέλουμε να τα «κακομάθουμε» για να ξεπεράσουν όλα τα γήινα και κοινωνικά «πρέπει» γιατί η ελευθερία είναι το σημαντικότερο δώρο του Θεού.
Ναι θέλουμε να τα «κακομάθουμε», αγαπώντας τα, γιατί η αγάπη είναι σημαντικό δώρο του Σύμπαντος.
Ναι θέλουμε να τα «κακομάθουμε», φυτεύοντας στις καρδιές τους τις ηθικές αξίες του σεβασμού και της συμπόνιας, γιατί αυτές οι αρετές είναι τα εφόδιά τους στην γη, για να μπορέσουν να εργαστούν με τις θεϊκές αρετές και να τις εκδηλώσουν.

Και μην ξεχνάς…αυτήν την κοινωνία των sms και των κινητών, των υπολογιστών και των «χαμένων» σχέσεων, εμείς την μεγαλώσαμε. Εμείς την δημιουργήσαμε.
Ας πούμε ότι δεν ξέραμε. Αφήσαμε την τεχνολογία να πάρει την θέση της αγκαλιάς μας! ΄Όμως, πίστεψέ με, ποτέ δεν είναι αργά, να δείξουμε στα παιδιά έναν όμορφο κόσμο με χαμόγελα!!!
Που για να τον "δουν", πρέπει να τον "κοιτάξουν" στα μάτια!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όλα όσα γράφεις Βάσω είναι υπέροχα.. και έκφράζουν πολλούς αν όχι όλους απο εμάς τουλάχιστον.. Εγώ θέλω να μείνω στο...
...ποτέ δεν είναι αργά, να δείξουμε στα παιδιά έναν όμορφο κόσμο με χαμόγελα!!!
Που για να τον "δουν", πρέπει να τον "κοιτάξουν" στα μάτια!
Το μόνο που χρειάζεται είναι καλή θέληση, Αγάπη, πρωτοβουλία και προσπάθεια...
Το παρελθόν πέρασε... :D
Το παρών το φτιάξαμε εμείς και το ζούμε τώρα :shock:
Το μέλλον μας το πλάθουμε εμείς και μπορούμε να το αλλάξουμε... :idea: :!: :?
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και βλέπω τώρα τις κόρες μου να κάθονται στο τραπέζι για φαγητό και να σίεται το τραπέζι από τα μυνήματα. Να προσπαθείς να ανταλλάξεις κουβέντα και να τη λες κοιτώντας κάτω.


Δυστυχώς έτσι είναι... Αυτό το μέλλον θα αντιμετωπίσουν και τα δικά μου παιδιά (τα μελλοντικά). Και ίσως τότε τα πράγματα να είναι λίγο χειρότερα λόγω οτι η τεχνολογία ανεβαίνει με πολύ γρήγορους ρυθμούς και εμείς οι άνθρωποι εφευρίσκουμε συνέχεια μεθόδους για να κάνουμε τη ζωή μας πολύ πιο εύκολη.
Την κάνουμε εύκολη γιατί βαριόμαστε ή γιατί υπάρχει το κριτήριο της εξερεύνησης και της αναζήτησης;;;;

Τα παιδιά δεν είναι εύκολο να ξεφύγουν απο την νοοτροπία της τεχνολογίας...
Το παιδί να μην πάθει κάτι, ας του πάρουμε κινητό...
Το παιδί έχει να κάνει εργασία...
Τι θα πούνε οι φίλοι του αν δεν παίζει παιχνίδια στο Internet;;
Το παιδί θέλει να ακούσει μουσική στην εκδρομή, ας του πάρουμε ένα i-pod...
Δεν φταίνε απαραίτητα οι γονείς... η τεχνολογία προχωράει... και εμείς δυστυχώς "πρέπει" να την ακολουθούμε... για να είμαστε trendy!!!! 8)
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΩ.
ΕΜΕΙΣ "ΠΡΕΠΕΙ" EMMANOUELA MOY ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ .ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ :?: ΜΕ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ :!:
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ,ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΡΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΜΑΣ.
ΝΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΙΣΩΣ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΑΞΙΑ
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Συμφωνώ απόλυτα Μαργαρίτα μου... γιαυτό και το "πρέπει" ήταν σε εισαγωγικά... γιατί είμαι κατά στο να ακολουθούμε τις τάσεις τις μόδας και της τεχνολογίας...μπορεί να μου αρέσει, αλλά δεν είμαι εξαρτημένη...έτσι θέλω να κάνω και τα παιδιά μου αν μπορέσω...

Να έχουν γνώση των πραγμάτων και να μην παρασύρονται απο το καινούργιο προτού αντιληφθούνε αν πραγματικά τους κάνει καλό!!!!

:D

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”