ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ε, τώρα μην είσαι τόσο εύθικτος...Δεν μπορεί να κάνει κανείς ένα λάθος? ΄Αλλωστε είναι αστείο έτσι που έγινε...γιατί φαίνεται να απαντάω στον εαυτό μου...Σαφώς δεν υπήρχε πρόθεση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

'Ενα λάθος ναι, αλλά δύο σβησίματα την ίδια ημέρα, στο ίδιο θέμα...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πανο .. εε ενταξει ανθρωπινα είναι τα λάθη.. τι να κάνουμε.. ας επιστρεψουμε στο θεμα μας γιατι έχει ενδιαφερον..
Υπάρχουν πολλα που μπορούμε να πούμε και σαν ωμοφάγος μπορεις να πληροφορησεις όσους ενδιαφερονται για την ωμοφαγια..

Ποτε Πάνο δεν διαφωνησα με την ιδεα της ωμοφαγιας.. απλα απαντησα στην θεωρητική ερωτηση σου στην αρχη.. τι θα γινοταν ή αν γινοταν όλος ο κόσμος να γινει ωμοφαγικος...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το λάθος Πάνο το έκανα εγώ!
Και ζητώ συγνώμη...Το ξέρεις ότι δεν θα έσβηνα ποτέ ποστ κάποιου ανθρώπου που απλά διαφωνεί, ή λέει τη γνώμη του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Παιδιά!!!!!

Ο καθένας όπως βολεύεται!!!
Είτε είναι χορτοφάγος, είτε μουσουλμάνος, είτε...είτε....

Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση και άκρη δεν βγάλαμε...
Αυτό το topic είναι για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα της ωμοφαγίας και όχι για πειθώ....!

Αλήθεια οι ωμοφάγοι απο που παίρνουν βιταμίνες?
Αυτή είναι μια ερώτηση που έχω απο την αρχή που έμαθα για την ωμοφαγία....
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Θα ήθελα να τοποθετηθώ πρώτα ως admin.
Φίλε pliroforisi, δεν υπάρχει θέμα να σβήστηκαν ποστ σου με δόλο. Είμαι vegeterian από το 1999 και με τα παιδιά (Ηλία, Βάσω) δεν είχε παρουσιαστεί ποτέ κάποιο πρόβλημα με αυτό μεταξύ μας, ούτε θελήσαμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο για τις απόψεις μας σε αυτό το θέμα. Τα λάθη συμβαίνουν...
Προσωπικά θα ήθελα να ξαναγράψεις τα ποστ σου αν δεν είναι κόπος μιας και εμένα με ενδιαφέρουν τέτοιες λύσεις στη διατροφή πάρα πολύ!
Αυτό το topic είναι για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα της ωμοφαγίας και όχι για πειθώ....!
Συμφωνώ με την Εμμανουέλα.

Όσο για το που παίρνουν βιταμίνες βρε Εμμανουέλα από τα φρούτα και τα λαχανικά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο! Μάλλον τις πρωτεΐνες εννοείς του κρέατος. Λοιπόν εδώ υπάρχουν πολλές λύσεις. Εγώ προσωπικά από άρνηση του σώματός μου σταμάτησα το κρέας και το ψάρι. Έτσι έψαχνα και βρήκα πολύ υψηλές περιεκτικότητες σε μέταλλα, πρωτεϊνες κλπ σε ξηρόκαρπα,ταχίνι αλλά και αλλού. Πίνω και σκόνη βιολογική αμυγδάλου για πρωτεΐνη την οποία διαλύω σε ζεστό νερό. Γίνεται σαν γάλα! με λίγο μελάκι & κακάο είναι σούπερ!
Αντικαθίσταται σε όλα το κρέας πολύ εύκολα. Οι φακές, μελάσα πχ σε σίδηρο κ.α
Βέβαια αυτά είναι vegeterian κι όχι ωμοφαγικά τελείως. Υποθέτω πως κι εκεί θα υπάρχουν επίσης πολλές αντίστοιχες λύσεις για όσους θέλουν να ακολουθήσουν αυτό τον τρόπο διατροφής.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Νίκο ξέρω οτι οι χορτοφάγοι έχουν πηγές που μπορούν να πάρουν τις βιταμίνες...για τους ωμοφάγους δεν ξέρω!!! :roll: :D

Αλλά πιστεύω οτι ο Ηλίας είχε δίκιο...δε μπορεί ενα παιδί 14 χρονών να γίνει ωμοφαγικό γιατί λογικά θα σταματήσει η ανάπτυξή του....πάλι μπορεί και όχι!!!!!! :D
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Νίκο ξέρω οτι οι χορτοφάγοι έχουν πηγές που μπορούν να πάρουν τις βιταμίνες...για τους ωμοφάγους δεν ξέρω
Για τις βιταμίνες σου είπα για φρούτα και λαχανικά. Δεν πιστεύω πως διαφέρουν από τους χορτοφάγους εδώ.
Αλλά πιστεύω οτι ο Ηλίας είχε δίκιο...δε μπορεί ενα παιδί 14 χρονών να γίνει ωμοφαγικό γιατί λογικά θα σταματήσει η ανάπτυξή του....πάλι μπορεί και όχι!!!!!!
Σχετικά με τους επιστήμονες είμαι πάντα σκεπτικιστής σε όσα λένε. Πολύ συχνά αντιλαμβάνομαι συμφέροντα πίσω από τις τοποθετήσεις τους. Στους γιατρούς για παράδειγμα όλοι ξέρουμε για τα δωράκια από τις φαρμακευτικές για να προωθήσουν συγκεκριμένα φάρμακα. Όπως και την "εύρεση" νέων ασθενειών. Όπως και την αντιπαράθεση αν ωφελούν ή όχι τα εμβόλια κ.α.
Το θέμα που αφορά ένα παιδί είναι πιστεύω πιο λεπτό αφού χρειάζεται να πάρουμε και υπ'όψιν και την συναισθηματική ανάγκη του να νιώθει πως δεν ξεχωρίζει από το σύνολο που ανήκει. Δηλαδή αν πρέπει ο γονιός να πιέζει σε τέτοια κατεύθυνση.
Πάντως λογικά αν αντικαθιστώνται τα στοιχεία γιατί να υπάρχει πρόβλημα?
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Οι ωμοφάγοι δεν πίνουν γάλα γιατί είναι επεξεργασμένο....(νομίζω..)
Ενα παιδάκι χρειάζεται το γάλα για την ανάπτυξη των οστών...
Ενα απλό παράδειγμα...

Τώρα τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν τις περισσότερες βιταμίνες απο όλα!!!Το ξέρω απλά..αν κάποιος έχει χαμηλό σίδηρο και είναι ωμοφάγος μόνο με χάπια μπορεί να καλύψει το κενό....γιατί φακές δε μπορεί να φάει!!!! :roll:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ενα παιδάκι χρειάζεται το γάλα για την ανάπτυξη των οστών...
Πόσο παιδάκι? γιατί και αυτό είναι υπό αμφισβήτηση. Το ασβέστιο για παράδειγμα έχω διαβάσει πως δεν απορροφάται χωρίς γυμναστική.
Από την άλλη επίσης οι αγελάδες κατεβάζουν γάλα μόνο για το δικό τους παιδί. Εμείς τις αναγκάζουμε να συνεχίζουν.

Όσο για το σίδηρο και αυτός αντικαθιστάται με διάφορα όχι μόνο με χάπια.

Για περισσότερα να δούμε αν απαντήσει ο pliroforisi. Θα ψάξω να δω για στοιχεία πάντως περί συστατικών να κάνουμε συγκρίσεις. :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το θέμα είνια πιο πολυπλοκο απο ότι φαινεται αρχικα.. Απλά όπως όλοι οι άνθρωποι πρεπει να προσέχουμε το σωμα όπως πρεπει να προσέχουμε και το πνευμα.. Συχνές εξετάσεις για την διαπίστωση της κατάστασης του οργανισμου κάθε έξι μήνες ή ένα χρόνο.. είναι χρησιμες..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ilias έγραψε:να προσέχουμε το σωμα όπως πρεπει να προσέχουμε και το πνευμα.. Συχνές εξετάσεις για την διαπίστωση της κατάστασης του

Ηλία, απομόνωσα "επίτηδες" αυτό το κομμάτι, έτσι για να γελάσω λίγο...Το έχω τόσο ανάγκη αυτήν την στιγμή...

Συγνώμη που παραποίησα τα λόγια σου... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

χεχεχεχχεχεε.. καλό.!!!!!! πολύ έξυπνο!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
μου έφτιαξες το κέφι!!!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Από την άλλη επίσης οι αγελάδες κατεβάζουν γάλα μόνο για το δικό τους παιδί. Εμείς τις αναγκάζουμε να συνεχίζουν.
Καλά ας μην το πάμε τόσο μακριά...
Απλά το γάλα βοηθάει....και δεν είναι κάτι που το αμφισβητεί κανείς!
Εμένα μου σπάγαν τα νύχια και όταν ξεκίνησα να πίνω γάλα, δεν ξαναέσπασε κανένα!!!

Και η Βάσω το έκανε αυτό χωρίς να πίνει γάλα...αλλά έκανε κάτι άλλο!!!

:D

Τέλοσπάντων, η ουσία είναι αυτό που είπε και ο Ηλίας. Να κάνουμε συχνά εξετάσεις και αν δούμε οτι ο οργανισμός μας είναι μια χαρά, μπορούμε να τρεφόμαστε και με ρίζες!!!!

Αρκεί να το έχει ζητήσει το σώμα μας και όχι απο πεποίθηση!!!!
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Καλά ας μην το πάμε τόσο μακριά...
Καλά δεν το συνεχίζω γιατί έχει κι άλλες προεκτάσεις το ζήτημα αυτο, έχεις δίκιο.
και δεν είναι κάτι που το αμφισβητεί κανείς!
Βρε αμφισβητείται σου λέω! :)
Αρκεί να το έχει ζητήσει το σώμα μας και όχι απο πεποίθηση!!!!
Εννοείς όχι επειδή "πρέπει" δηλαδή, συμφωνώ. Από την άλλη χρειάζεται να προσπαθούμε να ακούμε και τις ανάγκες του σώματός μας κατά η γνώμη μου. Θέλει εξάσκηση κι αυτό :)
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”