ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φυτρα κι εγω τρωω, με εχουν κερδισει, τοσο για την θρεπτικοτητα τους οσο και για την γευση τους.

Αλφα-αλφα και φακες ειναι τα αγαπημενα μου καθως και το κινοα και το κεχρι. Δοκιμασα και σιταρι αλλα ηταν καπως σκληρα.

Τωρα θελω να κανω σιταροχυμο :x
Πολέμα και Οραματίσου
Αναστασία
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 7:11 pm

Δημοσίευση από Αναστασία »

κινόα και κεχρί είναι σπόροι
οι φακές είναι όσπριο
λείπουν από την σύνθεση τα δημητριακά, που καλώς τα δοκιμάσατε και τα κάνατε φύτρα. Τα φύτρα από σιτάρι είναι όντως βαριά, δοκιμάστε σιτάρι καμούτ ή ντίνγκελ, μήπως σας φανεί πιο ελαφρύ. (Το ντίνγκελ δεν έχει γλουτένη). Επίσης μπορείτε να δοκιμάστε τα υπόλοιπα δημητριακά αν τελικά δεν σας αρέσει το σιτάρι. Πάντως, στην σαλάτα σας, θα ήταν το ιδανικό να έχετε και τις τρείς κατηγορίες φύτρων. Αν πάλι θέλετε, μπορείτε τα "βαριά" φύτρα να τα κάνετε ωραιότατες σούπες.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αρχικα να σου πω ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις συμβουλες. Επειτα δεν υπαρχει λογος να μου μιλας στον πληθυντικο! :x

Μια πληρης σαλατα τι φυτρα περιλαμβανει; Η ιδεα με την σουπα μου αρεσε :D

Το σιταρι καμουτ δεν το εχω δει στα μαγαζια που αγοραζω ουτε το ντιγκελ. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Αναστασία
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 7:11 pm

Δημοσίευση από Αναστασία »

Μια πλήρης σαλάτα αν είναι το μοναδικό μας γεύμα, μπορεί να περιλαμβάνει λαχανικά, φύτρα (από όσπρια απο δημητριακά και από σπόρους), και ξηρούς καρπούς ( τριμμένα καρύδια ή κάσιους ή βραζιλιάνικο φυστίκι, φυστίκια αιγίνης), ενώ θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και ένα αβοκάντο.
Μυρωδικά όπως μαϊντανό, δυόσμο, μέντα, ροζμαρί (δενδρολίβανο), κορυφούλες ντοματιάς το καλοκαίρι - ζοχούς τον χειμώνα.
Στην σαλάτα μου που συνηθως είναι το κύριο γεύμα μου, κάνω μια σάλτσα από λεμόνι , λάδι, αλάτι πιπέρι ρίγανη κόλιαντρο ξηρό και τριμμένο πολύ πολύ κίμινο, τα βάζω στο multi και γίνονται μια λευκή παχύρευστη σάλτσα, πεντανόστιμη (γλύφω και τα δακτυλάκια μου!!!). Αν έχω πολλούς ζοχούς τότε ρίχνω και λίγο ταμάρι στο τέλος.

Στην σαλάτα μας δεν ξεχνάμε ποτέ να χρησιμοποιούμε το μπρόκολο, ΩΜΟ, το υπ΄αριθμόν ένα αντικαρκινικό !!!
Αν έχετε και ελιές τσακιστές ή αλατσολιές, έχετε ένα πλήρες γεύμα!!!

Όσον αφορά το σιτάρι καμούτ και ντίνγκελ, υπάρχει στα βιολογικά καταστήματα. Αν δεν το βλεπετε στα ράφια αναζητήστε το στους υπαλλήλους να σας εξυπηρετήσουν. Ίσως , αν δεν το βρείτε σε κάποιο συνοικιακό βιολογικό, να τους ζητήσετε να σας το φέρουν, ή να το ζητήσετε από ένα πιο κεντρικό βιολογικό κατάστημα. Πάντως, εδώ στα Χσνιά υπάρχουν σε όλα τα βιολογικά.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ευχαριστούμε Αναστασια! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ευχαριστουμε πολυ Αναστασια.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αναστασία, ευχαριστούμε πολύ! :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το ταμαρι τι ειναι; :-?

Στις σαλατες πηγαινουν πολυ και τα αποξηραμενα φρουτα. :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αναστασία πολύ διαφωτιστικές οι συμβουλές σου @};-
Πράγματι στα Χανιά έχουμε πολλά βιολογικά ,
αλλά και απίστευτη χλωρίδα ,αρκεί να υπάρχει διάθεση
να βγούμε στη φύση να ψάξουμε :-D :-D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το ταμαρι τι ειναι;
Είναι ένα είδος "σάλτσας" θα το έλεγα σε μπουκάλι. Το ραντίζεις πάνω από τις σαλάτες σου, έχει φανταστική γεύση και το βρίσκεις στα βιολογικά!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

οοο!! τέλειο ακούγεται αυτό! θα πάω να το ψάξω! >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ευχαριστω Δημητρα για την απαντηση :x
Πολέμα και Οραματίσου
Αναστασία
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 7:11 pm

Δημοσίευση από Αναστασία »

Το ταμάρι είναι μια σάλτσα που παράγεται από σόγια. Πράγματι είναι πολύ πικάντικο και νόστιμο, και πολύ αλμυρό, γι αυτό βάζουμε ελάχιστη ποσότητα στο φαγητό μας,αφού έχει συμπυκνωμένα τα συστατικά του σε μεγάλο βαθμό. Νοστιμίζουμε με αυτό σαλάτες, το προσθέτουμε στα ωμοφαγικά μπιφτέκια ή πίτσες και μαρινάρουμε τα ωμοφαγικά χορταρικά .

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”