ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Emmanouela έγραψε:Το θέμα είναι αυτός που ακολουθεί αυτού του είδους τη διατροφή να μη γίνεται υστερικός όταν οι φίλοι του γύρω του θα τρώνε σουβλάκια!!!!
Συμφωνώ απόλυτα... όλοι πρέπει να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων..όπως αυτοι να σέβονται τις επιλογές τις δικές μας..

Σουβλααααααλιααααα :shock: πόσο θα ήθελα ένα τώρα...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ηλία όταν θα έρθεις θα πάμε όλοι μαζί να φάμε στις πίτες των αγγέλων!!!!

Μη φανταστείς... μαρουλάκι, ντοματούλα και κανα καροτάκι!!! :wink:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αμεεεεεεεεεεεεε φύγαμεεε :lol: 8)
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ωραία έκλεισε!!!!χεχεχεχεχεχε :D
Xρήστος

καλησπέρα σε όλους

Δημοσίευση από Xρήστος »

Ευχαριστώ όλους σας για το καλωσόρισμα,κι ανταποδίδω.Καλά Χριστούγεννα να'χουμε!

Πειράζει να γράψω μόνο για να χαιρετίσω την Εμμανουέλα και να της πω πόσο την αγαπάω και τον Ηλία?

Εριξα μια ματιά στα όσα γράφτηκαν παρακάτω και συμφωνώ με όλους σας...Δηλαδή και πρακτικά..."Παμε για Κοκορέτσι"!
Οχι ότι προσωπικά θα φάω,αλλά αποδέχομαι και αγαπώ τόσο πολύ τις διατροφικές επιλογές των ανθρώπων που δεν τις κατακρίνω...η καθε είδους διατροφή στον κάθε είδους άνθρωπο.Οπως και με το Βουδισμό...μα με το ζόρι βουδιστής?

Βάσω μου διαβασα την απάντησή σου και συμφωνώ απόλυτα.Στην πραγματικότητα δεν υπήρχε καμμία διαφωνία σε αυτά που λέγαμε.Ακομα και σε αυτό που υπογράμμισες για να διασαφηνίσεις.
Στο reiki όχι ότι δε μπορούν όλοι να συντονιστούν,αλλά όταν έρθει η ώρα τους,κι αν έρθει σε αυτή τη ζωή,θα συντονιστούν.Φυσικά δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός μεταξύ των ανθρώπων που κάνουν reiki και των ανθρώπων που δεν είναι ακόμα τυπικά συντονισμένοι σε αυτό.Ανοιχτή καρδούλα να υπάρχει μόνο και αγάπη.Εξάλλου ποιος είναι κι ο σκοπός του reiki?H γείωση της αγάπης.

Ως μόνη μου συμπλήρωση ,όσον αφορά τους ρόλους είναι το εξής οπτικό πρίσμα.
Το σύμπαν εξελίσσεται προς το φως και συνεχώς εξελίσσονται όλα τα γεννήματα του Θεού μέσα στο σύμπαν.Κάθε κατάσταση ,κάθε άνθρωπος,κάθε ον προχωρά προς τη φωτεινή εξελικτική του πορεία ,η οποία είναι υποχρεωτικά ανοδική.Γιατί αυτήν την καθοδήγηση δίνει άμεσα η Πηγή σε κάθε της δημιούργημα με σκοπό να εξελιχθει και η ίδια,να γίνει ο ανώτερός της εαυτός!!
Δεν κατακρίνουμε το κακό,δεν είμαστε προσκολλημένοι όμως και μόνο στο καλό.Γιατί μέσα στο ένα υπάρχει το άλλο ...κι όταν προσκολλούμαστε στο ένα από τα δύο σταματάμε την εξέλιξή μας εκεί...Καθώς οδεύουμε προς το Φως,το καλό δηλαδή,έρχονται σε εμάς δικά μας χαμηλοδιαστατικά να φωτίσουμε.Και βαδίζοντας στο σκοτάδι ανακαλύπτουμε το Φως,όπου όλο ευθεία κουτουλάμε και πάλι στο σκοτάδι...
Και έιναι το πιο ευχάριστο παιχνίδι αυτό.Καθώς όμως ρίχνουμε τα ζάρια δε μπορούμε να πάμε πίσω,αλλά μπροστά.Οι ρόλοι ήδη μας έχουν δωθεί.Από την πρώτη-πρώτη μας ζαριά στην πρώτη ενσάρκωσή μας έξω από την Πηγή μέχρι και στο χρονικό τριτοδιαστατικό μας τώρα...Ο καθένας ήταν και είναι να δημιουργήσει στο "ό,τι δεν υπάρχει"...
Οι κακοί μας ρόλοι συνδέονται με δικά μας καρμικά που όσο απελευθερώνουμε τελειώνουμε με αυτά μια και καλή.Κάποιος άνθρωπος που φτάνει σε σημείο να φωτιστεί δε μπορεί να επιστρέψει κακός...Μπορεί όμως να επιλέξει να ξαναενσαρκωθεί ως πνευματικός καθοδηγός άλλων ανθρώπων που επέλεξαν -θεία- να συνεχίσουν να παλεύουν με τα δικά τους καρμικά.

Φεύγω τώρα από δω ,πάω να δω τι θα δημιουργήσω στο πεδίο "αστρολογία".
Θα χαρώ να μου υποβάλλετε τις απορίες σας κατά καιρό,τόσο για να ενημερωθείτε όσο και για να διαχωρίσετε την αστρολογία από το χαμηλού αστρικού μεντιουμισμό.Σας αγαπώ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είμαστε προσκολλημένοι όμως και μόνο στο καλό.Γιατί μέσα στο ένα υπάρχει το άλλο ..
Χρήστο μου
μένω σ' αυτήν την μεγάλη αλήθεια!

΄Οσο γρηγορότερα το καταλάβουμε, τόσο πιο εύκολα θα φέρουμε το όραμα της νέας ενέργειας στην Γη!

Μα στο είπα ότι συμφωνούμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Χρηστάκη μου!!!!!!!!!!!Αγαπάκι!!!!

Και εγώ σε αγαπάω πολύ!!!!Καλωσήρθες......στην παρέα μας!!! :lol:
Xρήστος

Τοβίας

Δημοσίευση από Xρήστος »

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Νάμαι και γωωωωω οοοοοοοοο!

Λοιπόν........

Είμαι από τα παιδιά που για να μεγαλώσουν.......η μαμά τους πλήρωνε ένα τάληρο τον κιεφτέ.......και 10 δρχ. το ψάρι...!

καλό????

πλούσια δεν έγινα.......!

Οι γάτες της γειτονιάς όμως......... σαν έγκυες κυκλοφορούσαν....!
γιατί πέταγα το φαϊ από το παράθυρο
(χεχεχεχεχεχε)

Έτσι είχα ορκιστεί να μην πιέσω τα παιδιά μου στο φαγητό....!
μη ρωτήσει κανείς αν το τηρήσα.....!
θέλει αγώνα για να το θυμάμαι.

Αγώνα στον παιδίατρο γιατί η μεγάλη μου δεν τρώει κρέας από μωρό....(μετά τις κρεατόσουπες....το χάος)! Απειλές και εκφοβισμοί...!

Αγώνα γιατί η μικρή δεν τρώει σχεδόν καθόλου, παρά μόνο όταν πραγματικά πεινάει...! (οι εξετάσεις της είναι τέλειες....)

Αγωνία λοιπόν μη μου αρρωστήσουν, και να κάνουμε εξετάσεις και που να είναι ο σίδηρος τώρα...., και να τις βιταμινούλες καραμελίτσες..... και άλλα πολλά τέτοιου τύπου....!


Μετά από "επιστημονική έρευνα" λοιπόν και "δημοσκοπήσεις" και πολλές εξετάσεις αίματος κ.α. .....:

Φροντίζω να υπάρχει κομμένη σαλάτα, μαγειρεμένο φαγητό, διάφορα τοστάκια, τυράκια, φρούτα, κλπ.......

και ευτυχώς λίγο πιο κάτω από το σπίτι μας σε μια αυλή ζουν κουνέλια, πάπιες, γατάκια, σκυλάκια, κόττες......(μέσα στο κέντρο της Αθήνας παρακαλώ)....!

αν κρίνω και από μένα το φαγητό δεν είναι το αγαπημένο μου σπορ,
οπότε γιατί να πιέζω τα καημένα τα παιδάκια μου??

από την ψυχή έχω αρρωστήσει αρκετές φορές........
από ασητεία ΠΟΤΕ....!


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Ας τρώνε όποτε το έχουν ανάγκη, ότι νομίζουν ότι έχουν ανάγκη.

Ο ίδιος ο οργανισμός θυμάται και ζητάει ότι χρειάζεται....!
(μου έχει συμβεί πολλές φορές)


η διατροφή δεν αποτελεί απαραίτητα το κριτήριο ενός υγιούς σώματος.

τα παιδιά που τρώνε κρέας δεν είναι απαραίτητα πιο υγιή από αυτά που τρώνε φρούτα και λαχανικά.

το ότι δεν τρώνε κρέας......δεν σημαίνει ότι δεν τρελαίνονται για ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΖΑΤΖΙΚΙ.....! (καλώς να ορίσεις Ηλία....!)


Ραπανάκι για την όρεξη,
:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

τα παιδιά που τρώνε κρέας δεν είναι απαραίτητα πιο υγιή από αυτά που τρώνε φρούτα και λαχανικά.

το ότι δεν τρώνε κρέας......δεν σημαίνει ότι δεν τρελαίνονται για ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΖΑΤΖΙΚΙ.....!
Ποτέ δεν είπαμε κάτι τέτοιο.. αρκεί να τρέφεται το σώμα όσο χρειάζεται για να είναι δυνατό και υγειές..
Υγεία πάνω απ' όλα...!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Περισσότερα για την ωμοφαγία στις (ελληνικές) διευθύνσεις:

http://www.omofagia.com

http://vegan.thisblueplanet.net/forum/i ... board=38.0
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συγνωμη κατα λάθος εσβησα τις φωτογραφιες της ομωφαγίας... :oops: :oops:
pliroforisi αν μπορείς να τις ξαναβαλεις..
λυπαμαι για την την οποια ταλαιπωρια...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

'Ενας κρεοφάγος "είρων" της χορτοφαγίας σβήνει κατά λάθος το κείμενο ενός χορτοφάγου. Χμ...

Μην φοβάσαι, δεν θα σε παρεξηγήσω, ούτε θα σε κατηγορήσω για δόλο. Οι χορτοφάγοι δεν πεινάμε, δεν διψάμε, δεν νυστάζουμε, δεν θυμώνουμε... (...λέμε τώρα).

....................................

Το παρακάτω κείμενο ατύχησε σε ένα άλλο φόρουμ. Εδώ, ίσως έχει καλύτερη τύχη...

.....................................

Είμαι μη κρεοφάγος εδώ και είκοσι χρόνια και είμαι πολύ χαρούμενος γι' αυτό. Νοιώθω πραγματικά τυχερός που οι συμπτώσεις μου έδωσαν την δυνατότητα να γνωρίσω έναν άλλο τρόπο διατροφής (...στην αρχή) και έναν άλλο τρόπο ζωής (...στην συνέχεια).

Είμαι 50 χρονών και πριν γίνω μη κρεοφάγος, ήμουν η χαρά του χασάπη, της χασαποταβέρνας και της ψαροταβέρνας. Κλασικός Ρουμελιώτης... πατσάδες, κοκορέτσια, μοσχαροκεφαλές, ψαρούκλες κ.λπ., κ.λπ.. Τριάντα χρόνια, δηλαδή, μπουκωμένος με σάρκες και αίμα.

Σήμερα, φρικάρω στην ιδέα να "γυρίσω πίσω". Συνάμα, όμως, δεν νοιώθω καμμιά μα καμμιά τύψη για το παρελθόν μου. Θα προτιμούσα να ήμουν από τις φασκιές μου χορτοφάγος, αλλά είμαι ευτυχισμένος που γεννήθηκα έστω και σε περιβάλλον άκρατης κρεοφαγίας.

Τιμώ τον μακαρίτη τον πατέρα μου και χαμογελάω με αγάπη κάθε φορά που θυμάμαι την αγαπημένη του ατάκα... "φασολάκια; ζωοτροφές δηλαδή σήμερα".

Τιμώ τους παλιούς μου συντρόφους στις κρεοφαγικές κραιπάλες και κάθε φορά που τους συναντώ τους αγκαλιάζω και δεν κάνω πίσω μην και με πάρει η μπόχα της κρεατίλας τους.

Τιμώ τις παλιές μου ερωτικές σχέσεις και δεν με πιάνει αναγούλα σκεπτόμενος ότι φιλούσα χείλη που πριν από μένα ρουφούσαν μεδούλια και σαλιγκάρια. Συνάμα, νοιώθω πολύ τυχερός άντρας που η τωρινή μου σύντροφος είναι και αυτή μη κρεοφάγος.

Τιμώ (...και υποκλίνομαι) τους δημοκράτες - σοσιαλιστές - κομμουνιστές - Εβραίους - Ρομ - ομοφυλόφιλους κρεοφάγους που έπεσαν θύματα των χορτοφάγων - ζωόφιλων ναζί. Φυσικά και θα ήμουν μαζί τους και όχι βεβαίως με τους "συνοδοιπόρους" μου στις διατροφικές συνήθειες χιτλερικούς.

Τιμώ τους ψαράδες και κυνηγούς του Αμαζονίου που αγωνίζονται να σώσουν την γη τους και την ελεύθερη ζωή τους. Δεν σηκώνω κουβέντα όμως όσον αφορά το κυνήγι στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο "πολιτισμένο" - σπορτίβ κόσμο.

Τιμώ τους προγόνους μου (με την στενή και ευρεία έννοια) και κατανοώ την ανάγκη τους να θυσιάζουν ζώα στους Θεούς τους.

Ακόμη, αγαπώ τα 8 σκυλιά που ζουν στο κτήμα μας και ας είναι κρεοφάγα. ('Αραγε, να τα κάνω μη κρεοφάγα; 'Αραγε, πόσο σωστή θα ήταν μια τέτοια παρέμβασή μου; 'Αραγε, πόσο σωστή -υποθέστε ότι μπορούσε να γίνει- θα ήταν η νομοθετική απαγόρευση της κρεοφαγίας σε μια κοινωνία 99% κρεοφάγων; )

Ακόμη, θέλω τα λιοντάρια ελεύθερα στον κόσμο τους και ας κυνηγούν τα πανέμορφα και αξιαγάπητα θηράματά τους.

Ακόμη, κοιτάζω με θαυμασμό το πέταγμα του αετού και ας ξέρω την συνέχεια και την κατάληξη της πορείας του.

Ακόμη, συνεχίζω να ποτίζω τα λουλούδια και τα δένδρα του κτήματός μου -όταν η βροχή μάς ξεχνά- και ας έχω δει τόσες φορές τι αποτέλεσμα έχει το πότισμά μου στα έντομα της περιοχής.

...

Ο 'Ανθρωπος και ο Πλανήτης περνούν από διάφορες περιόδους εξέλιξης.

Μέσα σε κάθε περίοδο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την τύχη να αποκτούν στοιχεία της επόμενης περιόδου εξέλιξης. Αυτό είναι και καλό και κακό γι' αυτούς. Καλό γιατί γεύονται "προχωρημένα" πράγματα και καταστάσεις. Κακό γιατί είναι δακτυλοδεχτούμενοι (...με ότι αυτό σημαίνει), αλλά κυρίως γιατί κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να "χάσουν την ψυχή τους". Ας γίνω, όμως, πιο συγκεκριμένος...

Ο χορτοφάγος είναι ένας τυχερός άνθρωπος. Συνάμα, όμως, είναι ένας εγωιστής άνθρωπος. Κάθε διαφορετικός άνθρωπος είναι εγωιστής. Δεν είναι κακό αυτό. Κακό είναι όταν δεν συνειδητοποιεί τον εγωισμό του. 'Οταν ο εγωισμός του κυριαρχεί και γίνεται το βασικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητάς του. 'Οταν ο εγωισμός τον διαχωρίζει από την πανανθρώπινη αδελφότητα.

Ο χορτοφάγος είναι σε σύγκρουση με την κυριαρχούσα συνείδηση της πανανθρώπινης αδελφότητας, ταυτόχρονα όμως είναι κομμάτι της και αποτέλεσμά της. Διαφορετικά δεν γίνεται. Είναι φυσικός νόμος αυτός. Και όποιος προσπαθεί να πάει κόντρα, όποιος νομίζει ότι μπορεί να πάει κόντρα στους φυσικούς νόμους, τον περιμένει η κατάθλιψη και η ψύχωση.

Είμαστε κομμάτι της πανανθρώπινης αδελφότητας -του παρελθόντος της, του παρόντος της και του μέλλοντός της. Με ότι αυτά περιλαμβάνουν, "καλά" και "κακά". Δεν μπορούμε να επιλέξουμε μόνο τα "καλά". Υπάρχουν έτσι και αλλιώς μέσα μας. Δεν μπορούμε να τα αρνηθούμε. Μπορούμε να τα υπερβούμε. Για να τα υπερβούμε όμως πρέπει να τα κατανοήσουμε και να τα αποδεχθούμε. Δεν μπορούμε να υπερβούμε κάτι ξένο. Μόνο κάτι συνειδητά δικό μας μπορούμε να ξεπεράσουμε.

Ο χορτοφάγος, λοιπόν, για το καλό το δικό του και των συνανθρώπων του πρέπει να κατανοήσει το αιματηρό παρελθόν και παρόν (...και για πόσο μέλλον; ) του ανθρώπινου είδους.

Πρέπει να χαμογελάσει στον προσωπικό και συλλογικό "κακό εαυτό" και να του πει: Σε αγαπώ, σε εκτιμώ, αλλά -και μην το πάρεις προσωπικά αυτό- δεν σε παντρεύομαι!!! Θέλω, πάντως, να παραμείνουμε φίλοι. Να τα λέμε. Και όπως εγώ σέβομαι τις προσπάθειές σου να με επαναφέρεις στον δικό σου "σωστό δρόμο", έτσι κι εσύ θα δεχθείς τις δικές μου απόψεις και προτροπές για μια άλλη ηθική, για μια άλλη ζωή. Δεν θα σε πιέσω, αλλά και δεν θα με πιέσεις. Θα συζητάμε και ότι σιγά-σιγά θεωρούμε και οι δύο ακραίο θα το παραμερίζουμε από τον δρόμο μας. Τι λες να ξεκινήσουμε με τα χημικά στην διατροφή μας; Τι λες να υποστηρίξουμε τις βιοκαλλιέργειες; Τι λες να θεσπίσουμε νόμους για καλύτερη συμπεριφορά στα ζώα; Τι λες να καταργήσουμε τις ταυρομαχίες; Για το κυνήγι τι λες; Είσαι έτοιμος για την ολική απαγόρευσή του; Θέλεις να σου ετοιμάσω και άλλους σχετικούς φακέλλους; Θα τους έχεις φίλε μου και σύντομα...

...

Το μέλλον ανήκει στην χορτοφαγία! Το μέλλον όμως μπορούν να το δουν όσοι ζουν (σ)το παρόν και δεν κλείνουν τα μάτια στο παρελθόν. 'Οσοι κατανοούν την συνέχεια και ότι 'Ολα είναι 'Ενα εκφρασμένο στα αμέτρητα που αποτελούν το 'Ολα. Σοφιστεία; Όχι, απλώς φυσικός νόμος. Και οι χορτοφάγοι σεβόμαστε τους φυσικούς νόμους!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ο Αδαμ και η Ευα στον Παραδεισο τρωγανε κρεας;

Μαλλον οχι!

( Δεν γινεται πουθενα στην Αγια Γραφη νυξη για φωτια )

Αρα η ωμοφαγια ( και χορτοφαγια ειναι το ιδιο υποθετω ε; Ναι ή οχι; ) μαλλον αποτελει το καμπανακι επιστροφης του ανθρωπου στην πρωπτωτικη κατασταση...

Στον παραδεισο δηλαδη...

Για να ανασκουμπωθουμε να εξετασουμε το ζητημα...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Παρατηρησεις ενος Κρεοφάγου λοιπον..

Αγαπητε..
Δεν είμαι καθόλου Είρων.. αποδεχομαι την χορτοφαγία Ωμοφαγια καθως και όλες τις άλλεσ διατροφικες συνηθειες.. πιστευω ότι όταν κάποιος μαθει να ακούει το σωμα του προσφερει σε αυτό ότι του ζηταει..
όλοι οι άνθρωποι όπως και τα ζωα τρωνε για να επιβιώσουν..
και υπάρχει ένας πολύ σημαντικός λόγος για τα σαρκοβορα ζωα..
Σκεφτητε την γη μας οπως την γνωρίζεται και όλα τα πλάσματα της να είναι χορτοφαγα..
ποσο θα κρατουσε η ζωη σε έναν τετοιο πλανητη;;
δειτε τι κανει ενα κοπαδι απο κατσικια σε ένα λοφο καταπρασινο.. και θα καταλαβετε..
Καθε είδος κυνηγιού για τροφη.. και το τονιζω αυτο.. ειμαι κατα του κυνηγιου για σπορ...
ειναι σημαντικό για την εξεληξη του πλανητη και την διατηρηση της ζωης..
αυτο φαίνεται καθε φορα που ο πλυθησμός ενος ζωου μειωνεται σε μια περιοχη.. αν μειωθούν οι τιγρεις ας πουμε.. σε ένα οικοσυστημα.. θα αυξηθει ο πλυθησμος των χορτοφαγων ζωων.. αυτό θα έχει σαν αποτελεσμα να εξαφανιστει καθε ίχνος χαμηλης βλαστησης σε μερικές μερες.. τα κοπαδια των χορτοφαγων ζωων ή θα μεταναστευσουν ή θα πεθανουν αφηνωντας το προηγουμενο βοσκοτοπι ξερο.... συνηθως γινονται και τα δυο αυτά.. και αυτο ειναι ενας φυσικος τροπος προστασιας.. αγελες σαρκοβορων ζωων που φυλάνε τις περιοχες τους παρατηρουν τα φυτοφαγα ζωα που ερχονται και κυνηγουν χωρις να χρειαζονται απαραιτητα την τροφη.. ετσι περιοριζεται παλι ο πλυθησμος..

Ο ανθρωπος είναι και αυτό ζωο.. (οχι με την κακη εννοια..φυσικα) σκεφτητε τον ανθρωπο πριν τον συγχρονο πολιτισμο..
τρεφοταν με ριζες χορτα και μικρα ζωα.. ενστικτα τον οδηγουσαν για το τι θα φαει.. δεν ηξερε τι ειναι νοστιμο .. ηξερε μονο οτι πρεπει να επιβιωσει.. και ο ανθρωπος με αυτο τον τυπο του κυνηγιου βοηθούσε το οικοσυστημα..
θα μου πειτε ο πλυθησμός των ανθρωπων εχει μεγαλώσει αρκετα.. ναι πραγματι.. αλλα έχουμε και εμεις τους εχθρους μας.. και ο δικός μας πλυθησμος περιοριζεται... ασθενειες.. ιοι.. λοιμώξεις.. ακόμα και πολεμοι..

α κάτι ακόμα.. νομίζεται ότι οι άνθρωποι είναι περισσότεροι απο τα ζωα.. ή απο ένα ειδος ζωων? οχι.. πολλα ειδη ζωων μας ξεπερνουν σε βαθμο 3 προς εναν..!!!

Παρακολουθουσα ενα ντοκιμαντερ του national geographic το οποίο έλεγε οτι σε πολλές περιοχες ο ανθρωπος με το κυνηγι του εξασφαλίζει την διαιώνηση πολλών ειδων ζωης.. ας πούμε της αρκούδας.. του κάστορα της αλεπους..

το κυνηγι βασιζεται σε έναν πολυ απλό νομο της φυσης.. τα ζωα που πεθαίνουν (εκτος απο αυτα που εκτρεφονται ή που τα κυνηγουμε με τουφεκι) ειναι συνηθως τα γερικα τα αρρωστα ή τα αδυναμα.. έτσι όταν τα ζωα που επιζούν αναπαραγωνται γεννουν ζωα δυνατα υγειή και με μεγαλυτερες αντοχες!!

δεν λεω ότι το κυνηγι είναι σωστο σαν σπορ.. ναι στο να προστατευουμε τα ζωα.. ναι ομως και στο κυνηγι όταν αυτό γινεται σωστα..
ναι σε όλες τις διατροφικές συνηθειες.. καμια δεν είναι λανθασμενη!
(Αν όμως ολοι οι άνθρωποι στον κόσμο ήταν χορτοφάγοι επειδη τα φυτα ανανεωνονται πολυ πιο αργα απο τα ζωα.. και επειδη παραγουν και οξυγονο και τα χρεισιμοποιούμε αναγκαστικα και σε πολλους άλλους τομεις.. η Γη δεν θα το αντεχε.. πρωτα απ ολα γιατι δεν θα υπήρχε αρκετη τροφη για όλους και για τους ανθρωπους και για τα φυτοφαγα ζωα...)

Οι επιλογες του καθενός μας είναι σεβαστες.. ειλικρινα δεν εσβησα την δημοσίευση σου επιτειδες.. δεν θα το έκανα αυτό..όσο και μην συμφωνούσα με αυτα που λες..
Η άποψή μου πανω στην ωμοφαγία είναι ότι όσοι νοιωθουν ότι τους εκφραζει να την ακολουθησουν..
Εγω ειμαι μεν κρεατοφαγος.. αλλα δεν θα κρινω κανεναν για τις προτιμησεις του..

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”