ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Athena
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 11:35 am

ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Δημοσίευση από Athena »

Μέσα σε ένα κυκεώνα διατροφικών σκανδάλων έρχεται η ωμοφαγία να δώσει έναν ενναλακτικό τρόπο διατροφής.

Αλλά τι είναι η ωμοφαγία?
Ωμοφαγία είναι η λήψη ωμής φυτικής τροφής όπως ακριβώς μας την προσφέρει η μάνα γη.
Περιλαμβάνει φρούτα λαχανικά σαλάτες όσπρια και σπόρους (όπως στάρι σίκαλη φαγόπυρο κ.α.) σε μορφή φύτρου , ξηρούς καρπούς και μια μεγάλη ποικιλία γλυκών ορεκτικών και επιδορπίων.
Σε αυτό το είδος διατροφής δεν μαγειρεύουμε τίποτα μόνο μουσκεύουμε και αφυδατώνουμε.

Γιατί ωμοφαγία?
Πολύ απλά γιατί είναι πιο υγιεινό. Γιατί μας συνδέει άμεσα με την μάνα και τροφό μας γη.
Γιατί τρώγοντας την τροφή μας ζωντανή η βιοενέργεια της είναι ίδια με την δικιά μας
Και κατά συνέπεια μας προσφέρει το μέγιστο του δυναμικού της σε φυσικό και πνευματικό επίπεδο.

Η τροφή μας ωμή έχει όλα τα ένζυμα που της χρειάζονται για να διασπαστεί και να μεταβολιστεί από το σώμα μας και τελικά να αποβληθεί αφού όμως πρώτα μας έχει προσφέρει όλη τη θρεπτικότητα που είναι αναγκαία για τη διατήρηση της υγείας μας.

’λλωστε η Φύση λειτουργώντας πάντα με σοφία, μας προσφέρει τους καρπούς της έτοιμους προς κατανάλωση περιέχοντας μέσα τους όλα όσα μας είναι απαραίτητα.
Έτσι αποκτάμε το ιδανικό μας βάρος και βοηθάμε τον οργανισμό μας να αυτοθεραπευτεί

Ο κατάλογος για τα καλά της ωμοφαγίας είναι μακρύς και δεν τελειώνει σε ένα άρθρο.
Κλείνοντας θα ήθελα να προσθέσω πως αν είμαστε ότι τρώμε, με την ωμοφαγία είμαστε συνδεδεμένοι με τον ομφαλό της γης , έχουμε καθαρό σώμα ,καθαρές σκέψεις και καθαρά συναισθήματα.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

εγώ έχω να κάνω μια περίεργη ερώτηση..
υπάρχουν "κακά" στην ομωφαγία;;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου,

τίποτα κακό δεν υπάρχει μέσα στην αγάπη της θεότητας.
Αν βρίσκεσαι εκεί με όλα αισθάνεσαι ασφαλής.

Γιατί έχεις φύγει από το μονοπάτι του φόβου...

Η διατροφή είναι πια θέμα καθαρά προσωπικό.

Κάποιος δεν τρώει κρέας, γιατί αγαπά τα ζώα

Κάποιος δεν τρώει κρέας γιατί θεωρεί ότι μολύνει την αύρα του!!

Κάποιος δεν τρώει παρά μόνο βιολογικά

Κάποιος δεν τρώει παρά μόνο "ζωντανά" ωμά


Υπάρχουν γεύσεις, ορέξεις, διαθέσεις, επιλογές.
Αρκεί να μην μας δεσμεύουν με εμμονή.
Αρκεί να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σπουδαίο για την διατροφή που έχουμε επιλέξει.

Μέσα από μια πολύχρονη διαδρομή, μπορώ να εμπιστευθώ πια τον εαυτό μου. Και να του επιτρέψω να τρώει όσο και ό,τι θέλει.
Αρκεί να μπορώ να αντιλαμβάνομαι το σώμα μου. Και τις ανάγκες του.

Το σώμα είναι πολύτιμο "όχημα" του Εαυτού! Αλλά περισσότερο πολύτιμος είναι ο ίδιος ο Εαυτός!

Που χρειάζεται να εκδηλωθεί μέσα από την αγάπη. Εδώ στην 3η διάσταση. Στην Γη! Σ΄αυτήν την μολυσμένη γη, που δεν υπάρχει ούτε σπιθαμή χώματος που να είναι αγνό. ΄Ομως βλέπεις πως επιβιώνουμε. Το ανθρώπινο είδος...

Κανείς δεν πέθανε από την διατροφή...
Πέθαναν όμως πολλοί από την κακία, τον πόλεμο!

Κανείς δεν έχασε την ψυχή του γιατί δεν έτρωγε βιολογικά...
΄Εχασαν όμως πολλοί την επαφή με την ψυχή τους, κριτικάροντας τους άλλους!

Μαζί λοιπόν με την όποια διατροφή, ας φροντίσουμε και για τον Εαυτό μας, εκτός από το σώμα μας.
Αυτός ξερει τι είναι καλό και ωφέλιμο για μας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ...ΛΟΙΠΟΝ, ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΑΝ ΤΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟ ΟΝ...ΣΩΣΤΑ?ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΟΥΝ?????ΑΚΟΜΑ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΖΑΧΑΡΗ ΚΤΛ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αγαπητή Κατερίνα, άμα κρίνω από τις εξελήξεις στην διατροφολογία, αλλά και σε όλη την επιστήμη (που κάθε μήνα λένε και κάτι διαφορετικό), ε τότε μπορώ να πω ότι πυθανότατα το βιβλίο του δημοτικού να είναι απλώς απαρχαιωμένο, με αντιλήψεις του 19ου αιώνος...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΠΟΙΩΝ (ΛΙΓΩΝ )ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ...ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ..ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΤΣΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟΙ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ- "ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ"
ΣΤΗΝ ΩΜΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ- ΜΑΣ ΟΦΕΛΟΥΝ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Απ'όσα έχω βρει πρόχειρα στο internet, ο άνθρωπος κατατάσσεται ως παμφάγο, γιατί μπορεί (= έχει την δυνατότητα) να καταναλώσει και φυτική και ζωική τροφή. Και αυτό είναι κάτι που ισχύει. Τώρα, τί από τα δύο και γενικότερα ποιάς μορφής δίαιτα είναι πιο υγηινή, αυτό είναι άλλο θέμα.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Athena
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 11:35 am

Δημοσίευση από Athena »

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα απο το site www.veg.gr και ελπίζω σε πρώτη φάση να σας λυθούν κάποιες απορίες.


24 λόγοι για να γίνεις φυτοφάγος

Μπίκοβ Β.Π., «Τα γεύματα των φυτοφάγων», Ρωσία 1894

O πρώτος λόγος είναι η γνώμη των διαφόρων επιστημόνων όπως των Γκασέντ, Λίνεους, Δαουμπεντον, Κιουβιέ, Μπέλ, Όουεν και πολλών άλλων, οι οποίοι υποστηρίζουν ότι η εσωτερική και εξωτερική κατασκευή του ανθρώπου οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η φυτοφαγία είναι η πιο φυσική δίαιτα του ανθρώπου. Η ανατομία του ανθρώπου μοιάζει πάρα πολύ με την ανατομία των πιθήκων υψηλότερων τάξεων.

Οι πίθηκοι όμως τρώνε αποκλειστικά καρύδια, φρούτα και δημητριακά, αν και μπορείς να τους μάθεις να τρώνε κρέας, έτσι όμως μετά οι πίθηκοι γίνονται χοντροί, λιγότερο υγιείς και νευρικοί. Τα δόντια του ανθρώπου δεν μοιάζουν με τα δόντια ούτε των σαρκοφάγων ζώων, ούτε των χορτοφάγων ζώων, αλλά μοιάζουν με τα δόντια των πιθήκων. Επίσης ο άνθρωπος δεν έχει τόσο μεγάλο και πολύπλοκο στομάχι και τόσο μακρύ λεπτό και παχύ έντερο, όπως στα χορτοφάγα ζώα, δεν έχει τόσο απλό και με τη μορφή του σακιού στομάχι, μεγάλο συκώτι και τόσο μικρό λεπτό και παχύ έντερο, όπως στα σαρκοφάγα ζώα.

Όλες αυτές και πολλές άλλες ενδείξεις μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η διατροφή χωρίς σφάγια είναι η πιο φυσιολογική δίαιτα του ανθρώπου. Μερικοί από αυτούς που διαφωνούν με τη δίαιτα, που είναι βασισμένη στα φρούτα και λαχανικά, προβάλλουν ως επιχείρημα το γεγονός, ότι και ο άνθρωπος και τα σαρκοφάγα ζώα έχουν κυνόδοντα. Όμως οι κυνόδοντες του ανθρώπου δεν είναι κατάλληλοι για αυτό το σκοπό - να σκίσει το κρέας. Στους πιθήκους αυτά τα δόντια είναι πιο δυνατά και χρησιμοποιούνται είτε για αμυντικούς σκοπούς, είτε για να διατρυπούν σκληρές οργανικές ουσίες.

Η φυτοφαγία, η οποία είναι φυσιολογική διατροφή του ανθρώπου, δίνει στον άνθρωπο όλες τις απαραίτητες ουσίες για να δυναμώνει το σώμα, η χώνευση γίνεται με φυσιολογικό τρόπο, χωρίς να υπάρχει ενόχληση στο στομάχι. Επίσης, με την φυτοφαγία ο άνθρωπος θα έχει γερά κόκαλα, δυνατούς μυς και γεροδεμένο σώμα.

Αν σας ενδιαφέρει να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο μπείτε στο http://nettergr.typepad.com/veg/

Για κάθε απορία και για κάθε ένσταση που έχετε σχετικά με την χορτοφαγία ή τον βεγγανισμό ή την ομοφαγία υπάρχουν απάντησεις με επιστημονικά κριτήρια και βασισμένες σε έρευνες.

Αν υπάρχει μία θεμελειώδης διαφορά μεταξύ χορτοφαγίας και κρεατοφαγίας αυτή είναι η καταστροφή πολλών πολυεθνικών που έχουν συμφέροντα από τις πωλήσεις κρεάτων ,γαλακτομικών προιόντων, φυτοφαρμάκων και φυσικά φαρμάκων που "χρειάζονται" όλοι οι κρεατοφάγοι για την αντιμετώπιση των παρενεργειών της διατροφής τους.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν χρειάζεται να υπάρχουν επιχειρήματα από την κοινωνία για να σταματήσει κάποιος να τρώει κρέας. Ούτε χρειάζεται να ακολουθούμε πιστά και τυφλά τα «πρέπει» αυτού του πλανήτη. Εάν κάποιος αισθάνεται όμορφα όταν τρώει κρέας, είναι δικαίωμά του και επιλογή του χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να του θυμίζει κάποιος πόσο κακό κάνει στον οργανισμό του. Υπάρχουν πάρα πολλά διατροφικά συστήματα, όπως είχε πει και ο Ηλίας, και ο κάθε άνθρωπος επιλέγει αυτό που του ταιριάζει. Ας παραμείνει όμως εκεί… στο ότι το επέλεξε μόνο αυτός και όχι οι συγγενείς και φίλοι του!
:D
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Να προσθέσω το εξής σχόλιο-ερώτηση:

Όταν κάποιος αποφασίσει να ακολουθίσει μία φυτοφαγική δίαιτα, δεν χρειάζεται να επισκεφτεί κάποιον διατροφολόγο ή τέλος πάντων να ενημερωθεί για την διατροφή; Το λέω, γιατί όταν κάνεις φυτοφαγική δίαιτα, πρέπει να έχεις μεγάλη ποικηλία και προσεγμένη διαλογή μεταξύ των φρούτων, λαχανικών, οσπρίων κλπ για να μπορέσεις να λαμβάνεις όλα τα θρεπτικά συστατικά.

Προσωπικά, κάθε φορά που προσπαθούσα να ακολουθίσω μία φυτοφαγική δίαιτα, μετά από μερικές μέρες ήμουν πάρα πολύ κουρασμένος και χωρίς καθόλου ενέργεια να κάνω το οτιδήποτε.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Athena
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 11:35 am

Δημοσίευση από Athena »

Δεν θέτω επιχειρήματα ενημερώνω.

Κάποια παιδιά είχανε απορίες και τους βοηθώ να τις λύσουνε.
Δεν προσπαθώ να αλλάξω την διατροφή κανενός.

Θεωρώ ότι μιλάω σε ανθρώπους με ανοιχτό μυαλό και ευρή πνεύμα που αν μη τι άλλο τους ενδιαφέρει να ακούσουν και μία άλλη άποψη.

Τους ενημερώνω λοιπον για τα οφέλη της χορτοφαγικής διατροφής και ειδικά της ομοφαγίας.

Οι επιλογές μας, ανήκουν μόνο σε μας.
Κανείς δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε.

Έτσι το να ενημερώνεσαι και να γνωρίζεις σε βοηθάει να είσαι πιο σίγουρος και πιο συνειδητός στις επιλογές σου.

Και επειδή όλοι μας λίγο πολύ έχουμε οικολογικές ευαισθησίες σας παραθέτω την ανακοίνωση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας που λέει ότι τα αέρια από τις κενώσεις των εκτρεφόμενων ζώων ευθύνονται περισσότερο για το φαινόμενο του θερμοκηπίου από ότι οι ρύποι των αυτοκινήτων.

Αυτό δεν το ανακάλυψα εγώ ουτε το δημοσίευσα εγώ.
Αλλά εγώ νιώθω το χρέος να ενημερώσω γιατί μας αφορά και μας επηρεάζει όλους μας.

Το πως θα διαχειριστεί ο καθένας τις γνώσεις ή τις πληροφορίες διαβάζει είναι δικό του θέμα και προσωπική του ευθύνη
Athena
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 11:35 am

Δημοσίευση από Athena »

Αν δεν γνωρίζεις πολλά για την διατροφή και τις τροφές καλό είναι να συμβουλευτείς καποιον ειδικό.
Παρόλαυτα στο δυαδίκτυο υπάρχουν όλες οι πληροφορίες αν σε ενδιαφέρει.
Σε ότι αφορα την αδυναμία που ένιωθες ήταν οι τοξίνες που έφευγαν από τα όργανα του σωματός σου και έπεφταν στο αίμα σου για να τις αποβάλει ο οργανισμός σου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

... προβάλλουν ως επιχείρημα το γεγονός, ότι και ο άνθρωπος και τα σαρκοφάγα ζώα έχουν κυνόδοντα. Όμως οι κυνόδοντες του ανθρώπου δεν είναι κατάλληλοι για αυτό το σκοπό - να σκίσει το κρέας.
Αθηνούλα καλημέρα!

Οι κυνόδοντες του προϊστορικού ανθρώπου δεν ήταν όπως του σημερινού. Με την πάροδο των αιώνων οι κυνόδοντες του ανθρώπου προσαρμόστηκαν στην διατροφή που μέσα από το μαγείρεμα, ψήσιμο ήταν πιο μαλακή και έτσι ήρθε αυτή η διαφοροποίηση.

΄Ομως...

Είναι θέμα συγχρονικότητας να κατανοήσει ο άνθρωπος τι τον οφελεί και τι τον βλάπτει.

Το κρέας δεν τον βλάπτει περισσότερο από το μίσος και την ζήλια.

Ούτε τα φυτά, οι σπόροι και τα φρούτα τον οφελούν περισσότερο από την αγάπη!

Αν μάθουμε να ζούμε με την ολότητά μας, αν κατανοήσουμε ότι συναίσθημα και σκέψεις είναι εξίσου σημαντικά με την τροφή, δεν θα επικεντρωθούμε μόνο στα ωφέλιμα της διατροφής.

Μπορώ να σε βεβαιώσω Deodonus ότι όταν μάθεις να επικοινωνείς με όλον τον Εαυτό, μπορεις μόνος σου να βρεις την διατροφή που σου ταιριάζει...Οι ανάγκες αυτού του Εαυτού σε φαγητό είναι ελάχιστες!

Το φαγητό δεν είναι υποκατάστατο των συναισθημάτων. Είναι η ανάγκη του σώματος να τραφεί και να λειτουργήσει.
Ξέρετε πόσο λίγο φαγητό χρειάζεται γι' αυτό?



΄Ολος ο Εαυτός μας μάς δίνει μηνύματα κάθε στιγμή!
Για να γίνουμε αυτό που ΕΙΜΑΣΤΕ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν είπα ότι θέτεις επιχειρήματα Αθηνά μου.
Κατανοώ την ανάγκη σου να ενημερώσεις τον κόσμο για τον εναλλακτικό τρόπο διατροφής, απλά ας μην κατακρίνουμε και τα υπόλοιπα συστήματα διατροφής. Το κάθε ένα προσφέρει κάτι διαφορετικό στον καθένα. Δεν είναι ωραίο να ακούει ένας άνθρωπος κρεατοφάγος ότι θα έχει προβλήματα αν τρώει κρέας και τα συναφή. Καλό θα ήταν να σταματήσει μόνος του αυτού του είδους την διατροφή και όχι επηρεασμένος από κάποιους άλλους!

Και συμφωνώ με αυτά που λέει η Βάσω ότι το μίσος, η ζήλια και η κακία δεν κάνουν χειρότερο κακό στον οργανισμό μας από ότι ένα ψητό κοτόπουλο;;;;; 8)
Athena
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 11:35 am

Δημοσίευση από Athena »

[
Είναι θέμα συγχρονικότητας να κατανοήσει ο άνθρωπος τι τον οφελεί και τι τον βλάπτει.

Το κρέας δεν τον βλάπτει περισσότερο από το μίσος και την ζήλια.

Ούτε τα φυτά, οι σπόροι και τα φρούτα τον οφελούν περισσότερο από την αγάπη!]



Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και μου δείνετε η ευκαιρία να πω πως για εμένα η αλλαγή στη διατροφή μου είναι μία πράξη άγάπης.
Μία πράξη αγάπης προς το περιβάλλον, προς το σώμα μου προς το πνεύμα μου προς τη ψυχή μου.
Μου δίνω την τροφή που με θρέφει και δεν με δηλητηριάζει. Το σώμα αντιλαμβάνεται αυτήν την ενέργεια αγάπης και αντιδρά όντας υγειές και γεμάτο ενέργεια.
Μέσα από τη διατροφή μου ,αυτην την αγάπη την αντιλαμβάνετε όλο μου το είναι και η αγάπη ρέει σε όλα τα επίπεδα.
Δεν λέω πως η ωμογαγία είναι ο μόνος δρόμος προς την αγάπη ή ότι μετά από αυτό έρχεται η φώτιση.
Απλά μοιράζομαι αυτό που βιώνω μαζί σας

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”