ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θέλει τρομερή εξάσκηση , αλλά δεν είναι ακατόρθωτο!!!
Απλά να ξέρεις γιατί τρως....και τι επιλέγεις πραγματικά να φας...

Ούτε επειδή κάποιος σου είπε οτι με το κρέας θα πεθάνεις και φοβήθηκες, ούτε επειδή έγινε ο σύντροφός σου χορτοφάγος και ήθελε παρέα, ούτε να σε αναγκάσει κάποιος με τον τρόπο του!!!

Να είσαι κρεατοφάγος, ωμοφάγος, χορτοφάγος, ριζοφάγος γιατί το θες πραγματικά!!! :wink:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Συμφωνώ μανδάμ!
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και γω συμφωνώ μιας και ειμαι ποτε απο την μια και ποτε απο την αλλη.
:)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Emmanouela έγραψε:Νίκο ξέρω οτι οι χορτοφάγοι έχουν πηγές που μπορούν να πάρουν τις βιταμίνες...για τους ωμοφάγους δεν ξέρω!!! :roll: :D

Αλλά πιστεύω οτι ο Ηλίας είχε δίκιο...δε μπορεί ενα παιδί 14 χρονών να γίνει ωμοφαγικό γιατί λογικά θα σταματήσει η ανάπτυξή του....πάλι μπορεί και όχι!!!!!! :D
Πως και δεν ξερεις Εμμα μου , αφου οι ωμοφαγοι τρωνε ολα τα λαχανικα και επι πλεον αυγα ρουφικτα ... κρεατα ( ωμα ) κλπ 8) αρα παιρνουν και περισσοτερες βιταμινες ..... Μονο θαθελα να ξερω ποιος μπορει να φαει ωμο κρεας σημερα πια ??
:P :P
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan :wink:
Στο έχω πει ότι γουστάρω τρελλά την αυθεντικότητά σου???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:Qisan :wink:
Στο έχω πει ότι γουστάρω τρελλά την αυθεντικότητά σου???
Με αυτο να υποθετω πως δεν συνηθηζεις το στεακ ταρταρ .... ???
:lol: 8) 8) :lol: :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν νομίζω πως οι Ωμοφάγοι τρωνε κρέας.. έστω και ωμό...
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΩΜΟΦΑΓΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΡΟΥΦΗΚΤΟ ΑΥΓΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΣΙΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΑΣΧΕΤΟ, ΑΛΛΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.. :D
ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΝΗΣΙ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΩΜΟΦΑΓΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΡΟΥΦΗΚΤΟ ΑΥΓΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΣΙΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
Το άβραστο λες?
’κου αυτό! Πριν 12-13 χρόνια όταν ξημεροβραδιαζόμουνα σε γυμναστήρια και πολεμικές τέχνες είχα αρχίσει και έπινα ροφήματα όπου έσπαγα και έριχνα και απράδια αυγού μέσα(το έπαιζα Rocky Balboa βλέπεις Εικόνα :lol: ).
Μια φορά λοιπόν δεν το είχα διαλύσει καλά και καθώς το έπινα, τελείωσε το υγρό και είδα το ασπράδι μόνο του στον πάτο να έρχεται απειλητικά στο στόμα μου. Εικόνα Από τότε βέβαια δεν ξανάκανα τέτοια "πειράματα" :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μια φορά λοιπόν δεν το είχα διαλύσει καλά και καθώς το έπινα, τελείωσε το υγρό και είδα το ασπράδι μόνο του στον πάτο να έρχεται απειλητικά στο στόμα μου. Από τότε βέβαια δεν ξανάκανα τέτοια "πειράματα
Μπλιαχ!!!!!!
Πως και δεν ξερεις Εμμα μου
Qisan μου οφείλω να ομολογήσω οτι δεν το είχα σκεφτεί...αλλά κι εγώ πιστεύω οτι οι ωμοφάγοι δεν τρώνε κρέας...(νομίζω όμως!!)

Αλλη γλύκα έχει το ψαράκι το ψητό.......!!γιαμ!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αλλη γλύκα έχει το ψαράκι το ψητό.......!!γιαμ!!!!
πω πω...τι μου κάνεις τωρα....
Qisan μου οφείλω να ομολογήσω οτι δεν το είχα σκεφτεί...
...Μια λεξη μονο.... :lol: Ξανθιαα!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μια λεξη μονο.... Ξανθιαα!!
Γκουχου....γκουχου!!!!!!!!!!!! :roll:
Αναστασία
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 7:11 pm

Δημοσίευση από Αναστασία »

Γειά σας!!! Χαίρομαι πολύ που μπήκα στο site του ρέϊκι από την πόρτα της Ωμοφαγίας!
Είμαι χορτοφάγος από το 1995 και Ωμοφάγος εδώ και ενάμισυ χρόνο. Η ωμοφαγία για μένα ήταν ένα πολύ σημαντικό βήμα στην ζωή μου, γιατί μου άλλαξε σχεδόν τα πάντα. Από τις σκέψεις, ως την δράση, ως τους στόχους, ως το σώμα μου, ως την πνευματικότητα, και πολλά άλλα. Διδάσκω ωμοφαγία και υγιεινή διατροφή στην Ελλάδα και το εξωτερικό, σε σεμινάρια και διαλέξεις.
Γιατί νοιώθω την ανάγκη να αυτοσυστηθώ;; Για να γνωρίζετε πως έχετε στην παρέα σας μια ωμοφάγο, που μπορεί να σας βοηθήσει στις ερωτήσεις σας και τις απορίες σας σχετικά με αυτό το θέμα.
Φυσικά, συμφωνώντας με όσους έχουν γράψει πιο πριν, ποτέ μια τροφή δεν είναι ιδανική, αν περιβάλλεται με αρνητικότητα, με πίεση, με άγχος ενώ αντίθετε μια όχι και τόσο ιδανική τροφή μπορεί να καταστεί θρεπτική και εξαγνιστική αν τρώγωντάς την νοιώθουμε ευγνωμοσύνη προς το ον που θυσιάστηκε για να μας θρέψει, είτε είναι από το φυτικό είτε από το ζωικό βασίλειο. Ένα βιολογικό μαρούλι που θα φάμε εν μέσω φασαρίας, θυμού και έντασης, μπορεί να μην είναι τόσο υγιεινό γεύμα σε σχέση με μια μερίδα κρέατος που τρώγεται με ευγνωμοσύνη προς το ζώο, με επίγνωση του εαυτού μας και σε αρμονική συνύπαρξη με κάθε θεϊκό όν γύρω μας.
Χαίρομαι που μου δίδεται η ευκαιρία να μιλήσω για Ωμοφαγία μέσα από το πρίσμα της Πνευματικότητας, κάτι που δεν έχω συχνά την δυνατότητα να εκφράσω στις διαλέξεις και τα σεμινάρια!!!! Να είσαστε καλά!!!!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Εμένα η διατροφή μου τους τελευταίους 5 μήνες βασίζεται 75% στην ωμοφαγία, καθαρά για λόγους υγείας (ήταν ανάγκη να ρυθμιστεί ο διαβήτης μου). Μπορώ να πω πως, παρότι δεν είναι το 100% της διατροφής μου, μου έχει προσφέρει πολλά οφέλειμα στοιχεία που δεν φανταζόμουν.

Πιστεύω σίγουρα πως, ακόμη και με το τέλος της διατροφής που ακολουθώ τώρα, θα συνεχίζω να την κρατώ σε αυτό το ποσοστό! :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Αναστασία
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 7:11 pm

Δημοσίευση από Αναστασία »

Πολύ ωραία!!! Κι αν κάνεις τους σωστούς συνδιασμούς φύτρων, θα μπορείς να παίρνεις όλα τα αμινοξέα που δεν παράγει ο οργανισμός (10)!!!!
Εύχομαι σιγά σιγά η υγεία να είναι σε άριστη κατάσταση και η ωμοφαγία να σου δώσει ακόμη περισσότερα ωφέλη!!!

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”