Το δικό σου μωρό, το δικό σου σώμα, τα δικαιώματά σου....

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Το δικό σου μωρό, το δικό σου σώμα, τα δικαιώματά σου....

Δημοσίευση από Rainmaker »

:!: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ :!: :?

-------------------------------------------------------------------------------------

Οι περισσότερες γέννες στην Ελλάδα μοιάζουν με την πρώτη ή με τη δδεύτερη εικόνα;
Περισσότεροι από το 50% των τοκετών στην Ελλάδα γίνονται με κκαισαρική τομή -ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη
(Καθημερινή, Σεπτέμβριος, 2007)

Η καισαρική τομή είναι απαραίτητη για την ασφάλεια της μητέρας και/ή του βρέφους μόνο στο 5% των περιπτώσεων.
Όταν το ποσοστό καισαρικών τομών μιας χώρας ξεπερνάει το 10% -15%, τότε αυτό θεωρείται επικίνδυνο (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας)

Το ποσοστό καισαρικών τομών στην Ελλάδα είναι υψηλότερο στις
ιδιωτικές κλινικές όπου οι γιατροί με κίνητρο τα χρήματα και τη δική τους ευκολία προσπαθούν να επισπεύσουν τη φυσιολογική διαδικασία του τοκετού (Μοσσίαλος κ.α., 2005)

Ιδιωτικές κλινικές και δημόσια νοσοκομεία αγνοούν συστηματικά τα δικαιώματα των επίτοκων και των αγέννητων βρεφών τους.

Το μωρό χωρίζεται από τη μητέρα του, εκτός και αν αυτή πληρώσει για μονόκλινο δωμάτιο αν βρίσκεται σε ιδιωτική κλινική, ενώ σε πολλά δημόσια νοσοκομεία δεν δίνεται καν η επιλογή.

Λανθασμένες συμβουλές δίνονται συχνά όσον αφορά στο θηλασμό

Γίνεται συστηματικά σε όλες τις γυναίκες περινεοτομή, οι γιατροί τους αρνούνται το δικαίωμα να αλλάζουν θέση κατά τη διάρκεια του τοκετού, τους δίνουν φάρμακα για την επίσπευση του τοκετού και/ή επισκληρίδιο αναισθησία χωρίς να τους ενημερώνουν για την ασφάλεια αυτών.

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι και οι κλινικές απαιτούν από τις γυναίκες να συμμορφωθούν με τη δική τους άποψη όσον αφορά στο τι είναι το καλύτερο για τις ίδιες και τα μωρά τους.

:!: ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ ΤΟΥΣ :!:

-------------------------------------------------------------------------------------

CITY COLLEGE, Τσιμισκή13, Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:
birthchoicesgreece@gmail.com
-------------------------------------------------------------------------------------

Λίγα λόγια για μας

Η Εκστρατεία για το ικαίωμα Επιλογών κατά τον Τοκετό στην Ελλάδα ξεκίνησε με στόχο την αναφορά στην συνεχώς αυξανόμενη εμπορευματοποίηση των μαιευτικών υπηρεσιών, τις οποίες οι περισσότερες γυναίκες στην Ελλάδα αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν, όπως επίσης και στην έλλειψη ενημέρωσης για τις εναλλακτικές λύσεις.

Μας ενδιαφέρει να δημιουργήσουμε ένα διάλογο που θα ρίξει φως στην αμέλεια των ιδιωτικών κλινικών και των νοσοκομείων, και που θα δώσει στις γυναίκες τη δύναμη να απαιτούν μεθόδους τοκετού και μεταγεννετικής φροντίδας διαφορετικές από αυτές που παρέχονται τώρα.

Οι γιατροί και οι κλινικές βασίζονται στο φόβο μας.

Ο ρόλος μας είναι ένας συνδυασμός ομάδας πίεσης, πρωτοβουλίας για την παρούσα εκστρατεία και φόρουμ διαλόγου.

Αυτή είναι η πρώτη μας συνάντηση και οποιοσδήποτε έχει προσωπική εμπειρία στα προαναφερόμενα προβλήματα, ή απλά ενδιαφέρεται για ένα πιο δίκαιο μαιευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι προσκαλεσμένος να παρευρεθεί.

Πιστεύουμε πως τίποτα δε θα αλλάξει αν οι ίδιοι οι γονείς δεν εναντιωθούν στην αυξανόμενη ανάπτυξη των εμπορευματοποιημένων μαιευτικών υπηρεσιών.

Είναι στο χέρι μας. :?
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Έχω ακούσει για κάποια υπεύθυνη οργάνωση που κάνει τοκετό στο σπίτι και περιμένουν τη μέλλουσα μητέρα να γεννήσει στη ώρα της.
"Ευτοκία" νομίζω λέγεται.
Α! το βρήκα στο ίντερνετ! "Ευτοκία" λέγεται και είναι μη κερδοσκοπικός σύλλογος.
Δείτε το σάιτ αν σας ενδιαφέρει: http://www.eutokia.gr/eutokia/
Κι ένα άρθρο για το θέμα: http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200 ... =&spid=876
There is a difference between knowing the path and walking the path
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Μπράβο Νίκο!

εξαιρετικό!

Δεν ξέρεις πόσο καιρό το έψαχνα!

Thank you!!!!!\\ :)
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

:D
There is a difference between knowing the path and walking the path
euapap
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Αύγ 2008 12:41 am

Δημοσίευση από euapap »

Μακάρι να συνέβαινε κάτι τέτοιο και στην ΑΘήνα! θα ήθελα πολύ να το παρακολουθήσω :)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλώς ήλθες euapap.Μα στην Αθηνα γ΄νεται γιατι γέννησε μια φίλη μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά , επειδή εμένα είναι η δουλειά μου αυτή..[ ξεγεννάω και σε ασανσέρ αν τύχει]...[είμαι Μαία]...και ως εκ τούτου τυγχάνει να γνωρίζω απο πολύ κοντα το αντικείμενο, θα ελεγα να μην βιαζόμαστε να χαρακτηρίζουμε καταστάσεις και πράγματα που είναι αόρατα στο κοινό...

Επιλογή για το πως θα γεννήσουν εχουν όλοι, αν θελήσουν να μάθουν το πως και το γιατί.
Αν το μόνο που αποφασίσουν είναι το ποιον γιατρό θα εχουν και σε ποιό νοσοκομείο θα γεννήσουν...τότε εξυπακούεται οτι αφήνονται όλα ελεύθερα.

Πριν αρχίσουμε όμως να δικάζουμε και να καταδικάζουμε θα πρέπει να εχουμε πολλές γνώσεις που αφορούν , την περιγεννητική θνησιμότητα....τις συνθήκες ζωής και την ψυχολογία του ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ....και κυρίως να μην ξεχνάμε οτι είμαστε στην Ελλάδα του 2008 με οτι αυτό συνεπάγεται.....
Περισσότεροι από το 50% των τοκετών στην Ελλάδα γίνονται με κκαισαρική τομή -ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη
Αλήθεια , ιδιως στα ιδιωτικά μαιευτήρια.
Η καισαρική τομή είναι απαραίτητη για την ασφάλεια της μητέρας και/ή του βρέφους μόνο στο 5% των περιπτώσεων.
Εξαρτάται απο όλα οσα προανέφερα και αν θέλετε τα αναλύουμε διεξοδικά...
Όταν το ποσοστό καισαρικών τομών μιας χώρας ξεπερνάει το 10% -15%, τότε αυτό θεωρείται επικίνδυνο (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας)
Σε τι συνίσταται ο κίνδυνος ? Γιατί δεν αναφέρει οτι όταν στραβώσει οτιδήποτε κατα την διάρκεια του Φ.Τ , ολοι τρέχουν στο χειρουργείο?????
Γιατί δεν αναφέρει οτι όλοι οσοι εργάζονται σε αυτό τον χώρο κατα ενα συντριπτικό ποσοστό επιλέγουν μόνοι τους την Κ.Τ?
Το ποσοστό καισαρικών τομών στην Ελλάδα είναι υψηλότερο στις
ιδιωτικές κλινικές όπου οι γιατροί με κίνητρο τα χρήματα και τη δική τους ευκολία προσπαθούν να επισπεύσουν τη φυσιολογική διαδικασία του τοκετού
Δεν γίνεται τόσο για τα χρήματα , αφου εχουν το δικαίωμα να ζητούν οτι θέλουν ετσι κι αλλιώς, αλλά για λόγους ταχύτητος και κυρίως ασφάλειας.


Ιδιωτικές κλινικές και δημόσια νοσοκομεία αγνοούν συστηματικά τα δικαιώματα των επίτοκων και των αγέννητων βρεφών τους.
Λάθος μέγιστο. Εμείς τα γνωρίαουμε, οι επίτοκες αγνοούν το σώμα τους και το τι θα τους συμβεί και εννοείται οτι την ωρα του τοκετού δεν μπορούμε να κάνουμε μάθημα αν και πάντα λέμε οτι προλαβαίνουμε.
Το μωρό χωρίζεται από τη μητέρα του, εκτός και αν αυτή πληρώσει για μονόκλινο δωμάτιο αν βρίσκεται σε ιδιωτική κλινική, ενώ σε πολλά δημόσια νοσοκομεία δεν δίνεται καν η επιλογή.
Επίσης λάθος. Στα δημόσια είναι τα μωρά μαζί με τις μαμάδες και μάλιστα διαμαρτύρονται γιατί δεν τους αφήνουν να κοιμηθούν...αντίθετα απο οτι θα επρεπε.
Στα ιδιώτικά μόνο στα μονόκλινα επιτρέπεται να τα εχουν μαζί και πάλι οι γιαγιάδες τα φροντίζουν...

Λανθασμένες συμβουλές δίνονται συχνά όσον αφορά στο θηλασμό
Ο θηλασμος είναι εμφυτη ικανότητα των θηλαστικών.
Το ζήτημα είναι να θέλει κανείς να τον πραγματοποιήσει. Αν θέλει όλα είναι απλά, αν δεν θέλει τότε δεν θα μπορεί ...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γίνεται συστηματικά σε όλες τις γυναίκες περινεοτομή, οι γιατροί τους αρνούνται το δικαίωμα να αλλάζουν θέση κατά τη διάρκεια του τοκετού, τους δίνουν φάρμακα για την επίσπευση του τοκετού και/ή επισκληρίδιο αναισθησία χωρίς να τους ενημερώνουν για την ασφάλεια αυτών.
Αυτό είναι τόσο άστοχο και βλακώδες που χρήζει ιδιαιτέρας παραγράφου..

Ενα ενα..
1] Αν δεν κάνεις περινεοτομή , ιδιως στο πρωτο παιδί , θα σχιστούν όλα με πιθανότητα 95/100. Τότε η '' επισκευή'' θα είναι πολύ χειρότερη απο μια απλή συρραφή περιναίου. Ο λόγος που στο δεύτερο και μετα , μπορεί να αποφευχθεί είναι ακριβώς η χαλάρωση που εχει προκληθεί απο το πρώτο.
Επίσης δεν μπορούμε να λέμε οτι μας κατέβει. Διότι πολλες φορές οι αυτόματες ρήξεις ενέχουν κινδύνους αιμορραγιών και δεν είναι παίξε γέλασε...

2]Δεν κρατιέται καμία γυναίκα αλυσοδεμένη αλλά δεν επιτρέπεται να κυκλοφορεί πέρα δώθε για πολλούς λόγους και κυρίως οταν εχει προηγηθεί ρήξη θυλακίου.

3] Αποκλείεται να γίνει επισκληρίδιος αναισθησία χωρίς να το ζητήσει η ιδια η επίτοκος. Σε καμία περίπτωση.
Οι κίνδυνοι υπάρχουν οταν ο αναισθησιολόγος είναι άσχετος ...αλλά αυτό δυστυχώς δεν θα το παραδεχθεί κανείς...το ίδιο ισχύει και με τους γιατρούς και με το νοσηλευτικό προσωπικό.

4] Φάρμακα για την επίσπευση του τοκετού ναι δίνονται, καθώς και για την ρύθμιση των ωδίνων αλλά πάντα με την χρήση καρδιοτοκογράφου και με ορό.
Οι περισσότεροι γυναικολόγοι και οι κλινικές απαιτούν από τις γυναίκες να συμμορφωθούν με τη δική τους άποψη όσον αφορά στο τι είναι το καλύτερο για τις ίδιες και τα μωρά τους.
Από την στιγμή που γίνεται εισαγωγή στο νοσοκομείο, η ευθύνη είναι δική του και οχι του ασθενούς. Δεν μπορεί να ερωτώνται οι ασθενείς για την νοσηλεία τους απο την στιγμή που δεν γνωρίζουν.
Ενα νοσοκομείο για να λειτουργήσει χρειάζεται οργάνωση και πειθαρχία. Συντονισμό κινήσεων οσων λαμβάνουν μέρος σε μια πράξη , καθώς και αναφορά του ενός στον αλλο. Το ίδιο ισχύει και με τους αρρώστους, επίτοκες , μωρά κλπ.
Διαφορετικά θα εχουμε αποτελέσματα που θα βλάψουν αντί να ωφελήσουν.
Απο την ώρα που θα φύγουμε απο εκεί , αποφασίζουμε αν θα κάνουμε το γύρο του κόσμου με το νεογέννητο η αν θα βγούμε απο το σπίτι μετα απο ενα 40 ημέρες..και οτι άλλο θέλουμε...αλλά τότε οτι και να συμβεί είναι δικό μας και δεν θα εχουμε δικάιωμα να ζητάμε ευθύνες.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ελένη,επειδή τα έχω πρόσφατα, και όλες μου οι γνωστες -φίλες έκαναν παιδιά τα τελευταία χρόνια και έχω ιδία αποψη, συμφωνώ μαζί σου σε όλα !!

Αυτά μου ακούγονται φεμινιστικές - ακραίες θεσεις, όταν δεν έχουμε ποιός μας φταιει , μας φταίει το σύστημα...ο γιατρός που μας ξεγάλασε... η καταραμένη η στιγμή.
Και όταν όλα πάνε καλά, συμπτωση !!! :roll:

Γιατί δεν ασχολειται κανείς με το ΙΚΑ ???
Τουλάχιστον στην Κέρκυρα είναι άχρηστο σε όλες τις ειδικότητες !!
Δεν μπορεί να γίνει ούτε διαγνωση χωρίς τα πρώτα 200 €!
:?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα όχι ως μαία αλλά έχω κάνει μαθήματα προγεννητικής αγωγής δεν θεωρώ ότι είναι ακραία τα παραπάνω που αναφέρονται σε αυτό που παρέθεσε ο Ηλίας!Θα ξεκινήσω να πω κάποια πράγματα όσον αφορά το πόσο σημαντικό είναι το παιδί να γεννηθεί σε ένα ήρεμο περιβάλλον, χωρίς φωταψίες, πανικό, και πάνω απο όλα με σεβασμό απο όλο το προσωπικό για τούτη την ιερή στιγμή που η μητέρα χρειάζεται το χρόνο της, τη συμπαράσταση και πάνω απο όλα την μη παραβίαση σημαντικών πραγμάτων για τα οποία ούτε ερωτάτε κατα την εισαγωγή της στην κλινική, ούτε και ενημερώνετε ποτέ για ευνόητους λόγους!θα πρέπει λοπόν να σας γνωστοποίησω ότι η καισαρική έχει γίναι ψωμοτύρι καθαρά για οικονομικούς λόγους(γιατί και η σηντομία χρόνου αυτό συμπεριλαμβάνει) και απο φόβο!και ο φόβος υπάρχει γιατί τόσο οι μαιευτήρες όσο και οι μαίες δεν έχουν την κατάρτηση που αρμόζει στο φυσικό τοκετό, ο οποίος δεν συμπεριλαμβάνει, ούτε καισαρική ούτε χορήγηση οκυτοκίνης για επίσπευση της διαδικασίας(γιατί αυός ο ορός είναι που φέρνει τους αβάσταχτους πόνους και αναγκάζονται οι γυναίκες να ζητήσουν επισκλιρίδιο!), ούτε επισκλιρίδιο, ούτε κόψιμο του περινέου('οπου νεκρώνουν πολλές φορές τα νεύρα και έχουν υπάρξει γυναίκες που δεν ξαναένιωσαν την αίσθηση της ηδονής μετα απο τον τοκετό), ούτε τράβιγμα του μωρού με εμβρυουλκούς για ψίλου πήδημα(έχουν αναφερθεί εγκεφαλικές κακώσεις απο τέτοιες διαδικασίες) ούτε ούτε ούτε!

Και σας ρωτώ!!γνωρίζατε πριν πατε να γεννήσετε ποιος πραγματικά είναι ο φυσιολογικός τοκετός?σίγουρα δεν είναι αυτός που γίνεται στις κλινικές ιδιοτικές και μη!

Μετ'α τον τοκετό ΑΜΕΣΩΣ το παιδί έχει ανάγκη να τοποθετηθεί στην αγκαλιά της μητέρας του και μεσα στην πρωτη ώρα να γίνουν οι πρώτες απόπειρες θυλασμού, γιατί το ένστικτό του είναι απόλυτα αφυπνισμένο εκε'ινη τη στιγμή!το παιδί είναι καλό να μην φύγει καθόλου απο την αγκαλιά της μητέρας του μέχρι πολύ καιρό απο τη μέρα που θα γεννηθεί!όταν λοιπόν τα μωράκια στα μαιευτήρια στιβάζονται σαν σαρδελάκια μεσα σε ένα θάλαμο μακριά απο την αγγαλιά της μητέρας τους δεν είναι και ότι καλύτερο!οι μητέρες δεν έχουν το δικαίωμα ούτε να θυλάσουν!όταν το μωράκι τους κλαίει απο πείνα το μπουκώνουν με γάλα σκόνι ακόμα και αν έχει γίνει σφοδρή έκληση να μην συμβεί κάτι τέτοιο για να μπορέσει η μάνα να θυλάσει κανονικά!καμία ενημέρωση και σωστή παροχή βοήθειας απο το προσωπικό γαι θυλασμό παραμόνο να μπαινοβγαίνουν με ΄συνέπεια ' τα διαφημιστικά της μιας και της άλλης εταιρείας τεχνιτού γάλακτος που στιχίζει μια περιουσία και αφερεί πολλά απο τη σχέση μάνας και παιδιού!όλα στο βωμό του χρήματος και λυπάμαι πολύ γιαυτό γιατί είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!υπάρχουν απίστευτες κταγγελίες για τα αίσχη που συμβαίνουν ατις κλινικές!θα παραθέσω σε αυτό το ποστ πολλά επι του θέματος εν καιρώ για να ακουστεί επιτέλους η αλήθεια!

Α, ξέχασα να σας πω ότι άν μια μάνα επιλέξει να καρατήσει τομωράκι της μαζί και νατο θυλάσει φυσιολογικά, πρέπει να κάνει το λεγόμενο rooming in, το οποίο συνεπάγετε μονόκλινο και μια ολόκληρη περιουσία σε χρήματα!

Και ρωτώ εγώ τώρα, γιατί μια μάνα που έχει ενημερωθεί πιο πριν για το τι συμβαίνει, αλλά δεν έχει την οικονομική άνεση να κλισει μεζονέτα γιατί να μην έχει το δικαίωμα ν αγεννησει φυσιολογικά και πρέπει να φαει στη μούρη τα άισχη του συστήματος αυτού, που μοναδικός σκοπός του είναι το χρήμα?????????? :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

μας φταίει το σύστημα...ο γιατρός που μας ξεγάλασε... η καταραμένη η στιγμή.
Και όταν όλα πάνε καλά, συμπτωση !!!
Ντάνυ θα συμφωνήσω μαζί σου!το όλα πάνε καλά όμως είναι σχετικό γιατί όταν όλα απο τη φύση τους είναι οκ γιατί θα πρέπει να τα ξεσκίζουμε????ο τοκετός είναι μια απόλυτη φυσιολογική διαδικασία και δεν είναι εγχείρηση!φυσικά και δεν απομειώνω την παρεμβαση της ιατρικής επιστήμης όταν όντος υπάρχει κάποια δύσκολη περίπτωση!εγώ δεν κατανο΄ω το γιατί θα πρέπει απόλυτα φυσιολογικές καταστάσεις να καταλήγουν σε ολόκληρη εγχείρηση!είνια πολύ μεγάλο το κόστος εκείνη την ώρα που αντι μια γυναίκα κα να γεννήσει φυσιολογικά την υποχρεώνουν να εγχειριστεί!η γυναίκα απο την αναισθησία δεν έχει έπειτα κουράγιο ούτε να κρατήσει το παιδί της αγκαλιά, πολύ περισσότερο να το θυλάσει! :cry: Είχα πάει στο μαιευτήριο να δω τις προάλλες μια μανούλα και φίλη μου που γέννησε!ήθελε πολύ να γενήσει φυσιολογικά αλλά πέσαν οι σφιγμοί του μωρου και η γιατρός της χ'εστικε πάνω της(είναι αυτό που ανέφερα και πριν για την ελλειπή κατάρτηση των γυναικολόγων στην διαδικασία του τοκετού!)κια φυσικά της έκανε καισαρική!όταν της φέρανε το παιδί να το δει απο τη μαστούρα των αναισθητικών δεν το θυμόταν καν ότι συνέβη και έκλαιγε με μαύρο δάκρυ!γιατίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι???????γιατί τα λεφτά να καθορίζουν τα πάντα ακόμα και ότι πιο ιερό υπάρχει στη ζωή μιας γυναίκας!!!Κ αι θα μου πείτε και εμείς τι θα μπορούσαμε να κάνουμε!Να ενημερωθούμε είναι η δική μου απάντηση και να γνωρίζουμε!αυτό απο μόνο του είναι πολύ μεγέλη υπόθεση! :cry:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δωρουλα την 11 Αύγ 2008 3:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μπορεί να είναι και λίγο άσχετο με το θέμα αλλα εγω θέλω να σας το πώ... :D

Οταν γεννήθηκε ο Θέμης και μου τον φέρανε να τον δω έκλαιγε πολύ..

Μόλις τον πήρα αγκαλιά και του μίλησα, σταμάτησε αμέσως το κλάμα!!!!

Μου είπαν οτι γνώρισε την φωνή μου, ειναι αληθεια?

Νάτο και το αστεράκι

δεν είναι κούκλος?

(ναι είμαι ψωνάρα!) :D

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μονο κούκλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μια υπεροχη ψυχουλα ειναι Γιαννη μου,σαν και σενα.
Ναι εγω θ σου πω ότι γνωριζε την φωνη σου.
Εγω τον Ταξιαρχη μου τον τραγουδουσα το "βασιλικος θα γίνω στο παραθυρι σου"και σου λεω πως μολις το ακουγε απο τοτε που γεννηθηκε ηταν νανουρισμα κι αγαπη ταυτοχρονα.Το ελεπα στην ηρεμια του και στο γελακι του.Μεχρι τωρα αν του το λεω υπαρχει μεταξυ μας μια ιδιαιτερη συνδεση άσχετα αν ο δικο ςμου τωρα εγινε αντρακι και σνομπαρει το καθε τι της μαμάς του. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιάννη μου!είναι ένας κούκλος!!!Ρε Γιάννη, φαντάσου ένα πλασματάκι απο εκεί που 9 μήνες είναι στη κοιλιά της μανούλας στη ασφάλει και στη θαλπωρή να βγαίνει απο εκεί να βιώνει τα απίστευτα και να το πάιρνουν απο την αγγαλία της οικογένείας του!είναι ζόρι!του μίλαγες όταν ήταν στην κοιλιά της μανούλας???σίγουρα τη φωνή σου τη θυμάται!εννοείται!!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιατί υπάρχει πατέρας που δεν μιλάει και δεν χαιδεύει την κοιλιά της μανούλας?

Εγωιστριες μάνες μόνο εσείς αγαπάτε? :D :D :D

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”