ÃÅÉÙÓÇ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αντικαταστήσαμε τον θεό, με την συμπαντική ενέργεια...
Γιατί τον θεό δεν τον πιστεύουμε ότι υπάρχει...Την ενέργεια όμως την νιώθουμε στο σώμα μας...Δεν αμφισβητείται...
Αχ Βασούλα μου!! @};-

Όταν πρωτομυήθηκα στο ρέικι και άκουγα συνέχεια τις λέξεις :"συμπαντική ενέργεια, ..συμπαντική ενέργεια..", θυμάμαι που ρώτησα ...μα εντάξει ρε παιδιά, γιατί τώρα το αποκαλούμε έτσι και δεν το ονομάζουμε "Θεό"? Αφού αυτή η ενέργεια είναι ο Θεός!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Αγγελίνι, από πού προκύπτει η ευτυχία?
Από πουθενά ή από παντού, απλά είναι απόφαση να ζεις κάπως χαλαρά και ευτυχισμένος με το καθετί, έχεις κέφι κι ενθουσιασμό για όλα τα μικρά πράγματα..., λιγότερες επιτακτικές ανάγκες...

Αναφέρομαι στο χρέος το εσωτερικό, στον εαυτό μας. Απλά νομίζω είμαστε καλύτερα αν κι οι δίπλα είναι καλά, και θέλουμε να είναι έτσι, και για κείνους και για μας.

Τώρα για την ταμπελίτσα "δυστυχισμένος" έχεις απόλυτο δίκιο, μας παίρνουν μπάλα τα μίζερα συναισθήματα του άλλου, και τον θεωρούμε κι εμείς καημένο....

Ευχαριστώ Βασούλα
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν μπορω να φανταστω ενα κοσμο χωρισμενο σε ευτυχισμενους και δυστιχισμενους.....με ποναει η σκεψη :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Μαράκι!

τι είναι άραγε η ευτυχία? για τον καθένα έχει διαφορετική έννοια, ανάλογα πως θωρεί την ζωή του...
Η δυστυχία είναι απλά να μην την θωρεί καθόλου...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ksan8oula έγραψε:Δεν μπορω να φανταστω ενα κοσμο χωρισμενο σε ευτυχισμενους και δυστιχισμενους.....με ποναει η σκεψη :-(
Για τους ευτυχισμένους ή τους δυστυχισμένους??? :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Σίγουρα δεν λέω το αντίθετο, αλλά προφανώς μιλάς για ρεικι όπου η μανάδες φέρνουν τα παιδιά τους συνήθως..(?)


ίσα ίσα Μιχαήλ...Το κρύβουν επιμελώς από τους γονείς τους, γιατί δεν υπάρχει κατανόηση...
Για τους περισσότερους γονείς, αξίες είναι τα διπλώματα και η κοινωνική καταξιωση...
Τα παιδιά έχασαν την παιδικότητά τους από αυτές ακριβώς τις επιφανειακές αξίες...Που να πουν στους γονείς τους για τις εσωτερικές αξίες...Μάχη θα γίνει...Ολοένα όμως και περισσότεροι νέοι μπαίνουν στον δρόμο της αναζήτησης και αυτό δεν έχει να κάνει με το ρέικι, αλλά με την εσωτερική ανάπτυξη...Και εκεί υπάρχουν άνθρωποι και όχι φύλα! ;)
συμφωνω βασω μου....γιατι οταν πρωσπαθησα να εξηγησω στη μαμα μου τι ειναι το ρεικι και γιατι ασχολουμε με κοιτουσε τοσο περιεργα σαν να ημουν εξωγηινοσ.....ειμαι σιγουρη οτι δεν καταλαβε τιποτα γιατι αλλαξε συζητηση κατευθειαν.....

@};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

[quote="Vaso"]

Το ρέικι με υποστήριξε μέχρι ενός σημείου...Μέχρι του σημείου που το είχα "εξωτερικό συνεργάτη"...Μετά έγινε η "αφομοίωση"...!!!

quote]

Tι εννοεις με τον ορο αφομοιωση? Δηλαδη να καταλαβει κανεις οτι το ρεικι ειναι μερος του εαυτου του, οτι δεν ''δινει'' ρεικι, αλλα ειναι ρεικι? κατι τετοιο? :-?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακριβώς έτσι! :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ρεικι είναι απλά μια ονομασία γι αυτό που δεν περιγράφεται με λόγια :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”