VAMACHARA - ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συντονιστής: Emmaki

nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

παρακαλώ Madraoulas
αλλα θελω να φτασω σε τετοια επιπεδα με τον συντροφο μου με αυτα που περιγραφετε
χμμμ, θα έλεγα όμως πως υπάρχει ένα "μυστικό" εδώ. Όταν θέλεις να ανέβεις το δικό σου "βουνό" στο θέμα αυτό , μην κοιτάζεις τη δική μου κορυφή ή του οποιουδήποτε άλλου. Αυτό φέρνει συγκρίσεις, εσωτερικές συγκρούσεις, αποπροσανατολισμό και ακόμη και σήμερα "αγιοποιεί" ανθρώπους (στη χειρότερη μορφή του. :wink: :( )
Ο "στόχος" που αναφέρεις πιστεύω πως είναι η στιγμή στην κάθε διαδρομή όταν τη ζούμε ολοκληρωτικά.
ο δρομος θα μου αποκαλυπτεται σιγα-σιγα στην πορεια
:D :D :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

nikos έγραψε: χμμμ, θα έλεγα όμως πως υπάρχει ένα "μυστικό" εδώ. Όταν θέλεις να ανέβεις το δικό σου "βουνό" στο θέμα αυτό , μην κοιτάζεις τη δική μου κορυφή ή του οποιουδήποτε άλλου.
να σαι καλα Νικο
συμφωνω αυτο που λες με τις 'κορυφες'......ο καθενας εχει το δικο του 'βουνο'...θελω να πω οτι ειναι ωραιο να βλεπεις και αλλα 'βουνα' και 'κορυφες' γυρω σου....οχι για να τα ξεπερασεις - δεν τιθεται θεμα συναγωνισμου- αλλα για να 'μιλας' μαζι τους και να προχωρας ολο και καλυτερα
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

nikos έγραψε:Δεν ήξερα πως ήθελες! :D
Πολλές! ΕικόναΕικόναΕικόνα :D

Υ.Γ Το διόρθωσα!
χαχαχα σιγά καλέ μην τά εγραφα εγω και τα μπερδευε ο Νϊκος χαχαχα .
Εγω Βάσω μου σε αυτά τα θεματα διαβαζω πρώτα τον Νίκο και μετά τα υπολοιπα.Υπαρχει κάτι σε οσα λεει που με απελευθερώνουν δίνοντας μου απαντήσεις μ εενα ξεκαθαρο τρόπο.
Τι ν α κ΄ναουμε βρε παιδιά αν ήταν να ειχαμε όλες τις απαντήσεις δεν θα είχε νόημα η ζώη .
Πάρε παλι μια αγκαλιά Νίκο.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω και Νικο αυτα που γραφετε μου 'χτυπανε' πολυ εντονα και αληθινα μεσα μου!....και ειναι πολυ ομορφα!!...ισως ακομα δεν τα συνειδητοποιω απολυτα(αυτο ειναι σιγουρο)..αλλα θελω να φτασω σε τετοια επιπεδα με τον συντροφο μου με αυτα που περιγραφετε(και οι δυο βεβαια και αυτη ειναι αλλη μια δυσκολια, ενα σκαλοπατι καλυτερα θα ελεγα)....δεν ξερω πως ακριβως θα 'κινηθω' αλλα βλεπω - το 'στοχο'-....φανταζομαι ο δρομος θα μου αποκαλυπτεται σιγα-σιγα στην πορεια εφ οσον ξερω τι θελω
σας ευχαριστω!!
Παρακαλώ Madraoulas :D

Δεν χρειάζεται, βέβαια, να πω πόσο συμφωνώ με τον Νίκο ε?…Ο καθένας κατακτά την δική του «κορυφή» που μπορεί να φαίνεται και να είναι διαφορετική, δεν παύει όμως να είναι «κορυφή»…

Και θα προσθέσω και κάτι ακόμα…΄Η μάλλον θα παραθέσω ένα μέρος από το βιβλίο της Ρωρ, γιατι για μένα αντιπροσωπεύει την μοναδική αλήθεια, σε ότι θεωρώ ότι έχω «κατακτήσει»… Γιατί όσο χρόνο κι αν έκανες να φτάσεις, χρειάζεσαι μόνο ένα λεπτό για να φτάσεις πάλι στους πρόποδες του βουνού σου! Μόνο ένα λεπτό…
Ας μην το ξεχνάμε ποτέ…
Αρκεί να μην θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα πια να ανακαλύψεις στους διαδρόμους του λαβύρινθου!
Αρκεί να μην θεωρείς ότι φωτίζοντας τους διαδρόμους του, υπερτερείς των άλλων ανθρώπων που δεν τους έχουν φωτίσει ακόμα.
Αρκεί να μην θεωρείς ότι τα φτερά σου δεν καίγονται πια και μπορείς να πετάς χωρίς να προσέχεις

:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

θα έλεγα πως βιώνεις μετά την τελειότητα παντού, δεν σκέφτεσαι κάτι το ιδεατό αφού η ένωση μεταξύ ανώτερου εαυτού και έργου μέσω σώματος έχει ανοίξει στον τομέα αυτό. 'Ετσι στις διαπροσωπικές σχέσεις από ερωτικής απόψεως οι άλλοι βιώνονται σαν κομμάτια του Θεϊκού και τίποτε λιγότερο. Το βάθος που θα πας όμως είναι για εμένα ανάλογο του βάθους που μπορούν να πάνε και οι δύο μαζί, δηλαδή μέχρι του βάθους του συντονισμού των επιπέδων τους.
Νίκο , θα μπορούσες να το αναλύσεις αυτο λίγο με απλά λόγια ?
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Αετέ ποιο κομμάτι από το κείμενο θέλεις να αναλύσω ακριβώς, δεν καταλαβαίνω. :roll:
ή κάνε μια συγκεκριμένη ερώτηση -αν θες- για να απαντήσω. :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Την πρόταση της παράθεσης και ιδιαίτερα το σημείο περί Θεϊκού.

Δλδ Πως οι άλλοι βιώνονται σαν κομμάτια του Θεϊκού, σε μια ερωτική σχέση?

Επίσης θα ήθελα μια διευκρίνηση του τι εννοείς οταν λές << σχέση>>. Ποιά νομίζεις οτι είναι τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν μια ανθρώπινη επικοινωνία ως σχέση [ δεσμός] ?

Αν θέλεις ...
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Παίρνω τη δεύτερη πρόταση λοιπόν που αναφέρεται στο Θεϊκό που βιώνω.
Εννοώ με απλά λόγια πως αν βιώνεις τον εαυτό σου στην ουσία του μπορείς να το διακρίνεις και να το νιώσεις και στους άλλους.

Όταν λέω ερωτική σχέση εννοώ την αλληλεπίδραση κι ανταλλαγή δεδομένων στα διάφορα επίπεδα μέσω εμπειρίας. Η αλληλεπίδραση από μόνη της είναι χαώδης συναισθηματικά για εμένα καθώς λείπει η επαφή με την ατομικότητα, και η ανταλλαγή από μόνη της είναι στεγνή συναισθηματικά, όπου εκεί λείπει η ενσυναίσθηση και η προσφορά στον άλλο.
Η πρώτη περίπτωση εμπεριέχει κυρίως εξάρτηση-συγχώνευση, η δεύτερη είναι κυρίως εμπόριο.
(Η θυματοποίηση -σε εναλλαγή με την κατηγορία- που φέρνει η "αρνητική" μορφή στην πρώτη κατάσταση είναι συνήθως περισσότερο αντιληπτή από ότι βλέπω γύρω μου, καθώς η δεύτερη χαρακτηρίζεται εύκολα "μη ηθική" αφού σχετίζεται με το πρακτικό μέρος -και για κάποιους βιολογικό- όπου εκεί περιλαμβάνεται ένας σύντροφος ο οποίος εγκρίνεται από το περιβάλλον κτλ.
Αλλά καλύτερα το σταματώ αυτό γιατί από μόνο του είναι ένα κεφάλαιο και θα πλατυάσω :roll: )
Στην ουσία όμως είναι -για εμένα πάντα- όπως το σύμβολο του ΤΑΟ, το yin yang, ή η πολικότητα μεταξύ πνεύματος-σώματος. Εμπεριέχεται το ένα στο άλλο.

Η επαφή με την ψυχή σε ατομικό και διαπροσωπικό επίπεδο(άρα και με τον ανώτερο εαυτό,άρα και με την αγάπη), είναι αυτή που ενώνει και εξυψώνει τα δύο αυτά(αλληλεπίδραση,ανταλλαγή) και την ίδια τη σχέση ανάλογα το βάθος που επιθυμούν οι εμπλεκόμενοι να έχουν.

Αυτό πιστεύω(και δεν νομίζω) πως χαρακτηρίζει μια σχέση.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όπου εκεί περιλαμβάνεται ένας σύντροφος ο οποίος εγκρίνεται από το περιβάλλον κτλ.
α, τι είπες τώρα Νίκο!

και καλά όταν είναι φανερό, και το αντιλαμβάνεσαι...
Τις περισσότερες φορές, προτού "εγκρίνει" το περιβάλλον, η έγκριση περνάει από όλα τα κύτταρα σου που αντιδρούν, με βάση το τι θα άρεσε στο περιβάλλον σου.

Η "έγκριση" περνάει και από την δική μας οχύρωση στο να μην αναγνωρίζουμε τις βαθύτερες "ανάγκες" μας, σε σχέση με μια επιλογή συντρόφου και αφηνόμαστε στα σωματοποιημένα πρότυπα, που δίνουν μηνύματα για "κατάλληλο" σύντροφο!! :(

Οι επιλογές μας περνάνε από έγκριση "προτύπων", για να καταλήξουν σε μια μάχη μεταξύ αυτού που "πρέπει" και αυτού που "θα ήθελα"....

άντε μετά, να γίνει σχέση συντροφική... :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντάξει Νίκο, κατανόησα.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Σε αρχαιότερους πολιτισμούς η σεξουαλική πράξη ήταν μέρος των μυστηρίων και των ιεροτελεστιών
αυτό δεν σημαίνει τίποτα, ούτε ότι έπρατταν σωστά...

οι μυστηριακές τεχνικές σε παλαιότερους πολιτισμούς περιείχαν και ανθρωποκτονίες γιατί το σώμα για τους ιερείς δεν αντιπροσώπευε παρά ένα ρούχο!!! ΄

Ας μην μπερδευόμαστε με τις τελετές! Υπήρχαν και υπάρχουν κάποιες για να δώσουν έμφαση στον εσωτερισμό!

΄Οπως κάποιοι δάσκαλοι ρέικι για να δώσουν έμφαση στην διαδικασία των μυήσεων, προτείνουν νηστεία και σεξουαλική αποχή πριν από αυτές...

Λέτε μετά από 400 χρόνια που δεν θα υπάρχουμε, κάποιοι να αναφέρουν ότι η νηστεία περιείχετο σε μυστηριακές τελετές για το ρέικι? :shock:

Η εσωτερική ανάπτυξη δεν βασίζεται σε εξωγενείς τελετές και αυτό λέει η δική μου εμπειρία...

Οποιαδήποτε μύηση μου έδωσε στοιχεία πνευματικής ανάπτυξης, έγινε χωρις καμία τελετή, εσωτερικά! Και επειδή για μένα η εμπειρία από προσωπικά βιώματα είναι ιερή, αυτό μπορώ μόνο να καταθέσω...

Αν κάποιος έχει δει πνευματική εξέλιξη μέσα από εξωγενείς τελετές, ας το καταθέσει επίσης...
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
Kάτσε Δωρούλα, περίμενε...μόλις καθαρίσουμε το αστρικό να δεις που θα σου έρθει ο Σέραπις!!!
Εγώ ξαναλέω(για να μην στέλνουμε και λάθος μηνύματα στο σύμπαν), είμαι Μάχα Τσόχαν φαν!Τρομάρα μου!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ .

αλλα αυτοσ ο σεπαπισ και ο μαχα τσοχαν ποιοι ειναι?
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ηλίααααααααα!!!!


Εντάξει αετέ έτσι μπράβο! Να ξέρουμε και τι μας γίνεται ε?

Κι εγώ Λέγκολας (να μην θυμάμαι το όνομά του :oops: )

:lol: :lol: :lol:
το ονομα του ειναι Ορλαντο Μπλουμ.
ασε οταν τον ειδα εξωτικο στον αρχοντα επαθα,ειχα χαζεψει.... :x :x :x :x :x :x :x :x

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε: ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ .

αλλα αυτοσ ο σεπαπισ και ο μαχα τσοχαν ποιοι ειναι?
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Ιωαννα, ο Σεραπις Μπευ και ο Μαχα τσοχαν ειναι πνευματικοι δασκαλοι, οπως και η Λαιιδη Ναντα που συζηταγαμε στην πεμτουσια

ο Σεραπις μπευ συνανταται σε δονηση λευκη, ο Μαχα Τσοχαν σε απαλο τυρκουαζ και η Ναντα σε απαλο ροζ

ειναι υποστηρικτικες δονησεις στην διαδρομη της ανακαλυψης και ενθυμισης του εαυτου σου >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αααααααααααααα.............μαλιστα.......ειπα και εγω τι αιναι αυτη και τα κοριτσια μιλουσαν με τοσο θαυμασμο......

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:* :* :* :* :* :* :* :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”