Ρεικι & διατροφικες αλλαγες

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: Θρησκόληπτη φιλη: Επιτρέπετε βρε Ναταλή να αφήσεις τον καφέ και τα τουλουμπάκια να σου κλείσουν την πόρτα του Παραδεισου;
μοναδικό......... :)) :)) :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Εκτοτε έπαθε τέτοιο σοκ η θρησκόληπτη φίλη από την απάντησή μου που αποφάσισε ότι δεν σώζομαι με τίποτα και καλά θα κάνει να κόψει τα πολλά παρε-δωσε μαζί μου για να μην χάσει στο τέλος κι αυτή τον παράδεισο!!! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θρησκόληπτη φιλη: Επιτρέπετε βρε Ναταλή να αφήσεις τον καφέ και τα τουλουμπάκια να σου κλείσουν την πόρτα του Παραδεισου
:? :-? :P :P :P :P :P :P
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

με αφορμη καποια εξωτερικα ερεθίσματα μου βγήκαν καποιες συνειδητοποιησεις σχετικα με την διατροφη και την επιλογη σχετικα με το πως επιλεγουμε να τρεφουμε το υλικο μας σωμα

παντα παρακολουθουσα αρθρα υγειινης διατροφης και διαφορες διατορφικες συμβουλες που ομως παρολο που σε καποιες εβρισκα αληθεια δεν μπορουσα με τιποτα να τις ενταξω και συνειδητα στην ζωη διοτι δεν εκανα μεσα μου ποτε αυτο το κλικ ωστε να εχω συνειδηση απεναντι στο σωμα μου και να μην ακολουθω απλα πειθινια και νοητικα μια διατροφη διοτι θεωρειται σωστη

σκεφτομουν λοιπον τον ωριμο και σεβαστο ον-ανθρωπο κατοικο αυτου του πλανητη και πως ο ανθρωπος αυτος αφουγκραζεται τις πραγματικες αναγκες του και οχι τις πλασματικες και ετσι τις υλοποιει και τις δραστηροποιει πανω στον πλανητη με στοχο φυσικα της επιβιωση του μια και η ζωη περιλαμβανει και αυτο

στην αρχη ο ανθρωπος βασιστηκε στην αναγκες του για επιβιωση με σεβασμο στην Μητερα του, στον πλανητη του δλδ την ενεργεια που επερνε την επερνε με σεβασμο και μεσα απο μια αλλη διοδο την επεστρεφε κιολας εστι η πλανητης και ο ανθρωπος συνεργαζονταν με μια ισορροπια

στην συνεχεια ο ανθρωπος ανακαλυψε ότι μπορει να κανει και αλλα να προχωρησει και αλλο, ομως αντι να επεκτενει τις ανεσεις του, κατι το οποιο ειναι απολυτα θεμιτο καπου εχασε την ισορροπια και εχασε τον δρομο μεσα απο την αποκοπη του απο τον θεο και την εσωτερικη του ουσια, οδηγουμενος ετσι απο φοβο κατι που τον εφερε στην καταληξη να αναζητα την εξουσια και την αναγκη να ελεγξει ακομα και τον ιδιο τον πλανητη του

ζουμε σε μια εποχη που μιλαμε συνεχως για παχυσαρκα παιδια και ενηλικες , για αλλογιστη καταναλωση και ξοδεμα των φυσικων πορων του πλανητη μας

σκεφτομουν ότι αν κανω μια ασκηση να μειωσω την καταναλωση απλα στο ψυγειο για αρχη δλδ να λαμβανω απο την Γη οση τροφη μου χρειαζεται καθε εβδομαδα οση ζηταει πραγματικα το σωμα μου και μαλιστα αν επιστρεφω σε αυτη και οσα προιοντα ειναι ανακυκλωσιμα και μειωσω ετσι και την ποσοτητα σκουπιδιων ποσο πιο κοντα στην φυση μου ερχομαι στη συνειδηση ενος ωριμο κατοικου αυτου του πλανητη

μαθαμε μηπως στην καταναλωση για να ελεγξουμε το εξω απο εμας και δεν εχουμε καταλαβει ακομα ότι εχουμε την δυναμη να ελεγξουμε τα εσω μας μονο και μεσα απο αυτο ειμαστε και ομορφοι ανθρωποι ενος ομορφου πλανητη :x :x

σκεψεις @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολύ συγχρονικό το θέμα που άγγιξες!
Είμαι και εγώ σε μια φάση που θέλω πραγματικά να βελτιώσω τις διατροφικές μου συνήθειες, κάποιες να τις διορθώσω, κάποιες να τις διαγράψω.

Οι Γερμανοί λένε "είμαστε ό,τι τρώμε" και αναφέρονται μάλλον στο φυσικό σώμα. Έχουν πολύ δίκιο.
Ας προσέχουμε τι βάζουμε στο στομάχι μας, και ας σκεφτόμαστε λίγο πριν φάμε φαγητό από έξω επειδή βαριόμαστε να μαγειρέψουμε!

Επίσης είναι σημαντικό να αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες στο φαγητό μας, και να μην ακολουθούμε απλά μια συνήθεια! Προσωπικά, νιώθω λιγότερη ανάγκη για κρέας μετά το ρεικι. Παλιότερα προσπάθησα να γίνω χορτοφάγος, απλά από μια εμμονή, και φυσικά δεν τα κατάφερα. Μόνο όταν προκύψει και ωριμάσει αυτό εσωτερικά θα μπορώ να το καταφέρω. Είναι σαν το κάπνισμα.. Δεν μπορείς να το κόψεις μαχαίρι χωρίς στερήσεις, πρέπει να υπάρξει εσωτερικός κορεσμός, να το πω; Αλλιώς συνήθως καταλήγει σε αποτυχία..
σκεφτομουν ότι αν κανω μια ασκηση να μειωσω την καταναλωση απλα στο ψυγειο για αρχη δλδ να λαμβανω απο την Γη οση τροφη μου χρειαζεται καθε εβδομαδα οση ζηταει πραγματικα το σωμα μου και μαλιστα αν επιστρεφω σε αυτη και οσα προιοντα ειναι ανακυκλωσιμα και μειωσω ετσι και την ποσοτητα σκουπιδιων ποσο πιο κοντα στην φυση μου ερχομαι στη συνειδηση ενος ωριμο κατοικου αυτου του πλανητη
Υπάρχουν τροφές που μπορούμε να παίρνουμε από την φύση! Απλά είμαστε εντελώς αποκομμένοι από αυτήν και έτσι αγνοούμε την ύπαρξη τους!

Όπως τα άγρια μανιτάρια, τα άγρια χόρτα, βότανα, ξηροί καρποί, φρούτα κλπ. Κάθε εποχή προσφέρει και κάτι απλόχερα, απλά εμείς μάθαμε στα έτοιμα και στην σιγουριά που προσφέρουν αυτά! Αλλά όποιος έχει δοκιμάσει άγριο μανιτάρι πχ, ή αγριοφράουλες.. ξέρει την διαφορά!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Fotini έγραψε:σκεφτομουν ότι αν κανω μια ασκηση να μειωσω την καταναλωση απλα στο ψυγειο για αρχη δλδ να λαμβανω απο την Γη οση τροφη μου χρειαζεται καθε εβδομαδα οση ζηταει πραγματικα το σωμα μου και μαλιστα αν επιστρεφω σε αυτη και οσα προιοντα ειναι ανακυκλωσιμα και μειωσω ετσι και την ποσοτητα σκουπιδιων ποσο πιο κοντα στην φυση μου ερχομαι στη συνειδηση ενος ωριμο κατοικου αυτου του πλανητη -
Φωτεινούλα πολύ σωστα! :* :* :*
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

επίσης πέρα απο την τροφή η ουσια να ζεις σε αρμονια με τον πλανητη σου, την Μητερα σου απομακρυνεται και απο αλλες αναγκες που εχουν γαλουχηθει σε μια καταναλωτικη κοινωνια οπως

ενα ακριβο, μεγαλου κυβισμου αυτοκινητο

απειρα ρουχα στην ντουλαπα, πολλα απο αυτα και 10 και φορες τα ιδια

π.χ εχθες μαζεψα τα χρισουγεννιατικα στολιδια εεεε βγηκε μια κουτα παραπανω απο περισυ χμμμ γιατι δεν τα εβαλα πουθενα δεν τα χαρηκα καν απλα δεν χωρανε ομως υπαρχουν

τρεις πιστωτικες καρτες στο πορτοφολι

ενα εξοχικο

ενα σκαφος

δεν μιλαω για μιζερια, να το ξεκαθαρισω, δεν εννοω να μην εχει ο ανθρωπος αφθονια και ανεσεις αλλα και διασκεδαση σε υλικο επιπεδο ομως τελικα πια αφθονια συναδει με την ουσια του αυτη που πηγαζει απο την Ανθρωπινη συνειδηση του ή αυτη που πηγαζει απο στερεοτυπα κοινωνικα του ποιος ειναι ευτυχισμενος = αυτος με τα περισσοτερα υλικα αγαθα

και δουλευεις δουλευεις δουλευεις ολη μερα για να ικανοποιησεις αυτες τις πλασματικες αναγκες σου στην τελικη, εχω την εντυπωση ότι αν ηξερα τις πραγματικες αναγκες μου και αφουγραζομουν τον υλικο μου σωμα δεν θα χρειαζοταν να δουλευω τοσες ωρες θα ειχα ετσι και περισσοτερο χρονο για τον εαυτο μου και για την επικοινωνια μου με τον ανθρωπο εν τελει

πιστευω πως ολα ξεκινησαν απο την αποκοπη του ανθρωπου απο τον Θεο μεσα του, εκει φοβηθηκε τοσο πολύ που αναζητησε να ελεγξει μετα την φυση του για να νοιωσει πιο ασφαλης

επισης νομιζω ότι η αποκοπη αυτη τον εφερε και σε μια κατασταση να θεωρει εαυτον ενα μιζερο και τοξικο ον που τον πεταξαν σε αυτον τον κακο και αφιλοξενο πλανητη να μαρτυρησει και να αγιασει, θρησκευτικο προτυπο

ομως ο ανθρωπος εχει την δυναμικη να αντιληφθει και αφυπνισει την ουσια εντος του και αισθανθει την ομορφια να ειναι Ανθρωπος και να κατοικει σε εναν ομορφο πλανητη, ετσι η μοναδα θα φωτισει σαν την πυγολαμπιδα και η ομορφια αυτη σιγα σιγα θα εμπνεεται σε ολο το ανθρωπινο δικτυο :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φωτεινούλα όλοι γνωρίζουν την αλήθεια, αλλά πράττουν με ψέμα!

όλοι ξέρουν για τα τοξικά συναισθήματα που εκρέουν στις συνδέσεις του πλανήτη από τα ίδια του τα κύτταρα (εμάς), αλλά κανείς δεν φροντίζει για αυτά!

Μέσα από πράξεις δεν γίνεται να συνδεθουμε με τον Θεό, ουτε με τον Πλανήτη. Ο νους μας έχει ιδιοτελείς επιθυμίες και γι' αυτές αγωνίζεται ο άνθρωπος, κάνοντας το περιβάλλον του εχθρικό.

΄Ετσι η πράξη ευγνωμοσύνης προς τον πλανήτη, δεν φροντίζει μόνο για την σωτηρία του σώματος, αλλά και για την καθαρότητα των υπόλοιπων πεδίων του, μέσα από τον δικο μας εξαγνισμό.

Το να ευλογείς την τροφή σου μέσα από την θεότητα, και να την προσφέρεις με αγάπη και στους άλλους, προετοιμάζοντάς την με ευλάβεια, είναι ένα έθιμο που κρατιέται με τα δόντια, γιατί κανείς δεν εξήγησε στους ανθρώπους, ότι αυτό δεν είναι μέρος ενός θρησκευτικού τυπικού, αλλά μιας ευλογίας που αποδίδεται με ευχαριστία, στην θεότητα!

Εύχομαι ο κάθε ένας από εμάς να κάνει την διαφορά, ιδιαίτερα τώρα που είναι μια ευαίσθητη στιγμή στην εξέλιξη της ανθρωπότητας.

Ξεκινώντας από την κοινωνικοποιημένη ανάγκη μας, φτάνουμε στην πραγματική μας ανάγκη, όταν αρχίσουμε και πετάμε τα "έρμα" από πάνω μας, για να μείνουμε με το καθαρό μας "βάρος"!!

Είμαι υπέρ της μεταξύ μας ανακύκλωσης για όποια αντικείμενα μας είναι περιττά. Υπάρχουν φιλοζωικές που κάνουν κάθε τόσο παζάρια και πουλάνε μεταχειρισμένα αντικείμενα για να συγκεντρωθεί ποσόν για τα αδέσποτα...Μπορεί να υπάρχει το ίδιο και για άλλες πιο ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού μας...

Αρκεί αυτή η πράξη να μην έχει την έννοια του "ξεφορτώνομαι", αλλά του "προσφέρω"...Να μην προέρχεται από την ανία μας για τα υλικά αγαθά, γιατί τότε τα παλιά θα αντικατασταθούν με νέα, αλλά να προέρχεται από την εσωτερική αντίληψη των πραγματικών μας αναγκών!

Δεν ξέρω αν σ' αυτήν την εποχή είναι εύκολο για τους ανθρώπους να αναζητήσουν την ποιοτική ζωή, ειδικά αν έχουν παιδιά...
Για να μην τους καταπιεί το σύστημα, λυπάμαι που το λέω, αλλά χρειάζεται να μην κάνουν παιδιά!!

Τα παιδιά μας είναι τα λυτρα που εξαργυρώνουμε στο "σύστημα", γιατί πάντα μέσα μας υπάρχει η αγωνία να τους δώσουμε τα καλύτερα εφόδια...
Και μέχρι εκεί το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι...Αρκεί μέσα στα εφόδια να είναι εκτός από τα υλικά, τα συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά εφόδια, έτσι ώστε η μελλοντική γενιά να αποδεσμευτεί από την "υπερκατανάλωση"...

΄Ετσι βήμα βήμα να εξελισσόμαστε με εσωτερική κρίση και όχι ανεξέλεγκτα...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:
Μέσα από πράξεις δεν γίνεται να συνδεθουμε με τον Θεό, ουτε με τον Πλανήτη. Ο νους μας έχει ιδιοτελείς επιθυμίες και γι' αυτές αγωνίζεται ο άνθρωπος, κάνοντας το περιβάλλον του εχθρικό.

΄Ετσι η πράξη ευγνωμοσύνης προς τον πλανήτη, δεν φροντίζει μόνο για την σωτηρία του σώματος, αλλά και για την καθαρότητα των υπόλοιπων πεδίων του, μέσα από τον δικο μας εξαγνισμό.
ακριβώς ετσι @};- @};- @};-


Αρκεί αυτή η πράξη να μην έχει την έννοια του "ξεφορτώνομαι", αλλά του "προσφέρω"...Να μην προέρχεται από την ανία μας για τα υλικά αγαθά, γιατί τότε τα παλιά θα αντικατασταθούν με νέα, αλλά να προέρχεται από την εσωτερική αντίληψη των πραγματικών μας αναγκών!
@};- @};-

Και μέχρι εκεί το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι...Αρκεί μέσα στα εφόδια να είναι εκτός από τα υλικά, τα συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά εφόδια, έτσι ώστε η μελλοντική γενιά να αποδεσμευτεί από την "υπερκατανάλωση"...

΄Ετσι βήμα βήμα να εξελισσόμαστε με εσωτερική κρίση και όχι ανεξέλεγκτα...
ετσι ειναι :x :x


εκεινο το οποιο ειναι σημαντικο και αναφερεις ειναι οτι η η υλικη πραξη μετατρεπεται σε αγαπη, συνειδηση και προσφορα οταν ολα μας τα πεδια συμμετεχουν στο εξαγνισμο :x αλλιως όντως η πραξη μενει πραξη διοτι παντα θα υπαρχει ενα κομματι μας που θα δρα ανεπηρεαστο ερημην μας
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ελάχιστοι γονείς δίνουν συναισθηματικά,νοητικά,πνευματικά εφόδια στα παιδιά τους.

Εστιάζονται κυρίως στα νοητικά πέρα από τα φυσικά. Μερικοί μάλιστα τα αποθαρρύνουν κιόλας από το να τα βρουν μόνα τους..!

Οπότε η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα δείχνει πως ο καθένας μόνος του θα τα βρει αυτά τα εφόδια..



@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Το να ευλογείς την τροφή σου μέσα από την θεότητα, και να την προσφέρεις με αγάπη και στους άλλους, προετοιμάζοντάς την με ευλάβεια, είναι ένα έθιμο που κρατιέται με τα δόντια, γιατί κανείς δεν εξήγησε στους ανθρώπους, ότι αυτό δεν είναι μέρος ενός θρησκευτικού τυπικού, αλλά μιας ευλογίας που αποδίδεται με ευχαριστία, στην θεότητα!

Εύχομαι ο κάθε ένας από εμάς να κάνει την διαφορά, ιδιαίτερα τώρα που είναι μια ευαίσθητη στιγμή στην εξέλιξη της ανθρωπότητας.

Αρκεί αυτή η πράξη να μην έχει την έννοια του "ξεφορτώνομαι", αλλά του "προσφέρω"...Να μην προέρχεται από την ανία μας για τα υλικά αγαθά, γιατί τότε τα παλιά θα αντικατασταθούν με νέα, αλλά να προέρχεται από την εσωτερική αντίληψη των πραγματικών μας αναγκών!
Αυτή ακριβώς η εσωτερική αντίληψη των πραγματικών μας αναγκών είναι νομίζω το κλειδί της πύλης για όλα όσα λες παραπάνω για την ευλογία αυτού που προσφέρουμε στους άλλους!
Μπορούμε να κλείσουμε την πόρτα στο σύστημα και να δούμε τις αληθινές μας ανάγκες; Τότε θα έχουμε δώσει την ατόφια και πιο χρήσιμη κληρονομιά που θα μπορούσαμε να δώσουμε στα παιδιά μας! Γιατί κι αυτά από εμάς θα μάθουνε όπως κι εμείς μάθαμε από τους πατεράδες μας και τις μανάδες μας!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε: Δεν ξέρω αν σ' αυτήν την εποχή είναι εύκολο για τους ανθρώπους να αναζητήσουν την ποιοτική ζωή, ειδικά αν έχουν παιδιά...
Για να μην τους καταπιεί το σύστημα, λυπάμαι που το λέω, αλλά χρειάζεται να μην κάνουν παιδιά!!
αυτο Βασω μπορεις σε παρακαλώ να το αναπτύξεις λιγο παραπανω :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το έχω αναπτύξει, Φωτεινούλα, σε κάποιο άλλο ποστ, αλλα άντε βρέστο... :))

Γενικά η αγωνία για τα υλικά εφόδια του παιδιού, σε βάζει γερά μέσα στο "συστημα" της σύνθεσης μιας "καλής ζωής" που θέλεις να προσφέρεις στα παιδιά σου!

Πολλές υποχωρήσεις στα θέλω σου, που ακόμα και αν τα έχεις μέσα σου οριοθετήσει με ψυχολογική ισορροπία, αυτά έρχονται και ανατρέπονται μέσα από την ευθύνη!

Συγκεκριμένα...Ακόμα και αν έχεις αποφασίσει να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ στην ζωή σου πλαστικό χρήμα, όταν υπάρχουν ανάγκες του παιδιού που δεν μπορούν να αγνοηθούν, θα μπεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις, για να καλύψεις κάποιες ανάγκες που δεν μπορείς λόγω οικονομικής δυσκολίας!

Δεν είναι τυχαια όλοι οι ΄Ελληνες υπερχρεωμένοι... :?
Δεν θέλω να πω ότι αυτό συμβαίνει γιατί έχουν παιδιά, πολλοί είναι ανώριμοι να διαχειριστούν ακόμα και τον εαυτό τους. Μιλάω όμως για το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που θέλουν για τα παιδιά τους το καλύτερο, χωρίς να έχουν άμεση δυνατότητα!!!

΄Οταν έχουμε ευθύνη μόνο για τον εαυτό μας, τότε η φυσική πορεία μπορει να δομηθεί με τις επιθυμίες μας και την μείωση των αναγκών της υπερκατανάλωσης...Με το παιδί όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα, έτσι οι άνθρωποι μπαίνουν γερά μέσα στην εξεύρεση παραπάνω υλικών πόρων, μέ κόστος την ποιότητα της ζωής τους!

Αυτή η ανατροπή πολλές φορές τους βγάζει από την ψυχική τους ισορροπία....

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

χμ :-? :-?

ευχαριστώωωω :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Fotini έγραψε:χμ :-? :-?
προβληματίστηκες? Μα μέσα στις φυσικές συνθέσεις Φωτεινούλα δεν είναι και η τεκνοποίηση? Αν το κάνεις με αρμονία στην Φύση, εκείνη γνωρίζει πως θα φροντίσει τα παιδιά της.
Αν το κάνεις γιατί το παιδί στεριώνει την σχέση (θέλω να πω με αυτό ότι πίσω υπάρχει μια διεκδίκηση και όχι μια φυσική απόρροια), τότε θα ενταχθείς στο σύστημα εν αγνοία σου!
Το να γνωρίζεις και να το κάνεις συνειδητά, θα σε βάλει στην αλήθεια, ώστε να ενταχθείς στο σύστημα όσο μπορείς λιγότερο ή, τουλάχιστον, για λίγο χρόνο, με τις λιγότερες δυνατές ψυχικές απώλειες!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”