Η δύναμη του μύθου

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ναταλί στις αρχαίες θρησκείες υπήρχε ο θεός-πατέρας, η θεά μητέρα, και το παιδί-θεός...
Για παράδειγμα, στο αρχαιοελληνικό δωδεκάθεο παρουσιάζεται η τριάδα Δίας, Ήρα και θυγατέρα Αθηνά. Στην κέλτικη θρησκεία η θεά Morrigan έχει τρεις μορφές: αγάπη, γονιμότητα και θάνατος. Στον ινδουισμό εκφράζεται μια τριαδικότητα με την Trimurti, την ενότητα των τριών υποστάσεων του δημιουργού (βράχμα), προστάτη (βίσνου) και καταστροφέα (σίβα). Τέλος, στην επίσης πολύ παλαιότερη από το χριστιανισμό αιγυπτιακή θρησκεία υπήρχε ο θεός πατέρας Όσιρις, η θεά μητέρα Ίσις, σύζυγος του Όσιρι και το παιδί τους, ο Ώρος,

Μόνο οι έξυπνοι οι δικοί μας ευφάνταστοι πατέρες δημιούργησαν μια ανδροκρατούμενη θρησκεία με τον πατέρα και τον υιό και το άγιο πνεύμα...Μεγάλη επιτυχία να τους πούμε!!!!
Τίποτα θηλυκό, ίσως και λόγω του παραδοσιακού μισογυνισμού των «πατέρων». :?

Φαντάσου ότι πλακώθηκαν μεταξύ τους, για να βάλουν στο θεϊκό στερέωμα και την μητέρα θεά και άντε της έκαναν την χάρη να την ονομάσουν μητέρα-θεά, για χάρη του παιδιού της, αφού πρώτα την έχρισαν Παρθένο, στην οικουμενική σύνοδο της Εφέσου, 431 χρόνια μετά! :?

Και εκεί μέσον που να πάρει!!!

΄Ηθελα να ήξερα αυτοί οι χιλιάδες πιστοί που τρέχουν στην εκκησία δεν μπορούν να σκεφτούν λίγο?
Οτι τους λένε τα τρώνε... :?
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Fotini έγραψε:σε μεγάλες ηλικιες μαλιστα εχω παρατηρησει ότι ξαφνικα κολλανε με τα εκκλησιστικα και σαν κοινωνικο δρωμενο δλδ να εχουμε να ασχολουμαστε υποκεινομενοι φυσικα πρωταρχικα απο τον φοβο του θανατου αλλα και ολο το θρησκευτικο στρωμα που ειναι καλα κρυμμενο μεσα
αγαπη μου εγω εχω δει χειροτερα οσο ημουν παιδι τησ εκκλησιασ,ευτυχωσ που μετα τα 20 μου σιγα σιγα καταφερα να αποτραβιχτω και πεταξα τισ παροπιδεσ... @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι τι έχεις ανάγκη την εκάστοτε περίοδο.. και εγώ έχω μια φίλη η οποία είχε κολλήσει χρόνια με την θρησκεία, αλλά όταν λέμε κόλλημα, δεν φαντάζεσαι.. Μέχρι καλόγρια ήθελε να γίνει, και όλα αυτά γιατί δεν μπορούσε να αποδεχθεί την διαφορετικότητα της σε ένα συγκεκριμένο θέμα, βαπτίζοντας το "πάθος", με νηστεία και προσευχή προσπαθούσε να το αλλάξει.. έλα όμως που δεν αλλάζουν έτσι κάποια πράγματα.. γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός από την αποδοχή τους! Έτσι λοιπόν το αποδέχθηκε και πήγε παρακάτω, με περισσότερη αγάπη για τον Εαυτό της πια.. Αλλά μάλλον έπρεπε να περάσει από αυτό το λούκι, για να το καταλάβει αυτό.. κατάλαβε βέβαια και την υποκρισία και την υποτιθέμενη αγάπη την οποία της έδιναν οι "πνευματικοί" της.. Εν κατακλείδι ζούμε αυτό που έχουμε ανάγκη κάθε φορά.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μέχρι να μην έχουμε ανάγκη πια και να ζούμε γιατί θέλουμε! :D

όσο ερευνάς, μαθαίνεις...κι αν δεν μάθεις...ε, δεν χάλασε και ο κόσμος! Η φυσική ζωή είναι ωραία έτσι κι αλλιώς! :D

Οι ανάγκες μας προκύπτουν, γιατί ακριβώς δεν μπορούμε να την αποδεχθουμε σαν ωραία, έχοντας όλα αυτά τα αρνητικά δηλητήρια του φόβου μέσα μας! Και έτσι δημιουργούμε εκείνες τις καταστάσεις που καλύπτουν τις ανάγκες μας! Μέχρι να δούμε ότι τίποτα δεν καλύφτηκε με ουσία!

Σαν τον έρωτα ένα πράγμα! :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οι ανάγκες μας προκύπτουν, γιατί ακριβώς δεν μπορούμε να την αποδεχθουμε σαν ωραία, έχοντας όλα αυτά τα αρνητικά δηλητήρια του φόβου μέσα μας! Και έτσι δημιουργούμε εκείνες τις καταστάσεις που καλύπτουν τις ανάγκες μας! Μέχρι να δούμε ότι τίποτα δεν καλύφτηκε με ουσία!

Σαν τον έρωτα ένα πράγμα!



:-( :-( :-(

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”