Η δύναμη του μύθου

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο Θεός είναι Ο Δημιουργός μας
Oχι Ναταλι,ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ!
Οταν αυτό το συνειδητοποιήσει ο άνθρωπος τότε θα συμβεί το ΘΑΥΜΑ.
Ξερουν πολύ καλα γιατί τον κρατάν σαν τον προβατο και γεμάτο πίκρα.
Ο μονος τρόπος να απομακρυνθεις απο την ουσία σου είναι αυτο που δεν εισαι! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

΄Ηθελα να ήξερα αυτοί οι χιλιάδες πιστοί που τρέχουν στην εκκησία δεν μπορούν να σκεφτούν λίγο?
Οτι τους λένε τα τρώνε...
Ποιοι πιστοί ....Βάσω..?
Αν ρωτησεις σε τι πιστευουν..και γιατι το κανουν....[ συχνα το εχω κανει] η απάντηση ειναι << ετσι τα βρηκαμε....η ετσι λεει το ευαγγέλιο>> μα αμφιβαλλω αν και η εννοια ευαγγέλιο ειναι γνωστή ...
Φοβούνται ακομη και να σκεφτούν , μην αμαρτήσουν.....ασε....
Προσφατα βρεθηκα σε μια συζήτηση οπου υποστηρίζετο με σθένος..η χρησιμότητα των θρησκευτικών ..οπως ειναι ..
Με το που διανοήθηκα να πω οτι ετσι οπως ειναι γινεται προσυλλητισμός κυριολεκτικά, και οτι κανονικα θα επρεπε να διδάσκεται θρησκειολογία και φιλοσοφία απο την τριτη δημοτικού ...δεχθηκα κατι ''βελη'' αιχμηρά ..χρωματος βαλτωδους ....ανακατεμενα με το βρωμικο πρασινο του φόβου ....που εκανα πίσω ολοσχερώς...
Εχει πολυ δρόμο ακομη.......
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

σε μεγάλες ηλικιες μαλιστα εχω παρατηρησει ότι ξαφνικα κολλανε με τα εκκλησιστικα και σαν κοινωνικο δρωμενο δλδ να εχουμε να ασχολουμαστε υποκεινομενοι φυσικα πρωταρχικα απο τον φοβο του θανατου αλλα και ολο το θρησκευτικο στρωμα που ειναι καλα κρυμμενο μεσα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Ναταλί στις αρχαίες θρησκείες υπήρχε ο θεός-πατέρας, η θεά μητέρα, και το παιδί-θεός...
Για παράδειγμα, στο αρχαιοελληνικό δωδεκάθεο παρουσιάζεται η τριάδα Δίας, Ήρα και θυγατέρα Αθηνά. Στην κέλτικη θρησκεία η θεά Morrigan έχει τρεις μορφές: αγάπη, γονιμότητα και θάνατος. Στον ινδουισμό εκφράζεται μια τριαδικότητα με την Trimurti, την ενότητα των τριών υποστάσεων του δημιουργού (βράχμα), προστάτη (βίσνου) και καταστροφέα (σίβα). Τέλος, στην επίσης πολύ παλαιότερη από το χριστιανισμό αιγυπτιακή θρησκεία υπήρχε ο θεός πατέρας Όσιρις, η θεά μητέρα Ίσις, σύζυγος του Όσιρι και το παιδί τους, ο Ώρος,

Μόνο οι έξυπνοι οι δικοί μας ευφάνταστοι πατέρες δημιούργησαν μια ανδροκρατούμενη θρησκεία με τον πατέρα και τον υιό και το άγιο πνεύμα...Μεγάλη επιτυχία να τους πούμε!!!!
Τίποτα θηλυκό, ίσως και λόγω του παραδοσιακού μισογυνισμού των «πατέρων». :?

Φαντάσου ότι πλακώθηκαν μεταξύ τους, για να βάλουν στο θεϊκό στερέωμα και την μητέρα θεά και άντε της έκαναν την χάρη να την ονομάσουν μητέρα-θεά, για χάρη του παιδιού της, αφού πρώτα την έχρισαν Παρθένο, στην οικουμενική σύνοδο της Εφέσου, 431 χρόνια μετά! :?

Και εκεί μέσον που να πάρει!!!

΄Ηθελα να ήξερα αυτοί οι χιλιάδες πιστοί που τρέχουν στην εκκησία δεν μπορούν να σκεφτούν λίγο?
Οτι τους λένε τα τρώνε... :?
:)) :)) :)) :)) :)) :)) E ! Eίδες που όντως έχει σχέση με την ανδροκρατεία των πατέρων της Εκκλησίας!! Οπως κι αν έχει άντε μίλα για γυναικεία διάσταση στην Εκκλησία και σε φάγανε λάχανο!!! =)) =)) =)) =)) =)) Γελάω αλλά είναι για κλάματα η κατάσταση!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η ετσι λεει το ευαγγέλιο
το Ευαγγέλιο γράφτηκε και αντιγράφτηκε από γραφιάδες...

Καμία σχέση δεν έχει με την ζωή του Ιησου, άσε που ουτε η Ναζαρέτ υπήρχε τότε στην Παλαιστίνη, ούτε ο Ιησους ήταν κάτι σπουδαίο ώστε να υπάρχουν αναφορές γι' αυτόν...

Σχεδόν άσημος! ΄Ετσι όπως ήθελε να μείνει...
Για αγάπη μιλούσε και ήταν επικίνδυνος...Γιατί αυτή η αγάπη δεν χόρταινε τις κοιλιές... :?

Τον έφαγαν οι επιτήδειοι...και αυτοί, δυστυχώς, σήμερα τον έκαναν θεό!!
Ποιοι πιστοί ....Βάσω..?
Δεν μιλάω για τους κοινούς ανθρώπους, αλλά για όσους θέλουν να πιστεύουν ότι έχουν ψάξει τα άδυτα της θρησκείας τους! Τους "υποψιασμένους"....και είναι πολλοί που να πάρει... :?

π.χ. Σκαπανεας! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι όντως αυτη η μερίδα ειναι πολύ βαθιά στην ψευδευσθηση πολύ περισσοτερο απο τους κοινους ανθρωπους και αυτο γινεται πολύ επικυνδυνο για τους ιδιους αλλα πολλλες φορες και για τους αλλους
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Όσον αφορά στον Ιησού, είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύει κανείς ότι αυτό που μας δίνει η εκκλησία ως αλήθεια είναι και η Αλήθεια. Αρχικά υπάρχει ένα μεγάλο κενό στην ζωή του που δεν ξέρουμε τι έκανε τότε. Για εμένα ένα είναι σίγουρο. Ότι ήταν ένας μεγάλος μύστης, και εσωτερικός πολεμιστής. Οι παρερμηνείες γύρω από την διδασκαλία του πολλές.. και μάλλον εσκεμμένα.
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ειναι αφελές .....διότι σε θρησκευτικά ζητήματα αυτο που κυριαρχεί δεν ειναι η λογική και η φιλοσοφική σκέψη αλλα το δόγμα και η πίστη.
Αν παρατηρήσεις, θα δείς οτι υπήρξαν πολλά αξίολογα μυαλά που ποτε δεν ξέφυγαν απο την εννοια ''πίστη'' .... καθως και οτι και αυτοί που θεωρούν οτι ειναι ''ελευθεροι'' απο καθε δεδομενο και καθε προ-κατάλληψη, αυτο που εχουν κανει ειναι μια αντικατάσταση λογισμικού.

Αμφιβάλλω, αν υπαρχει καν η δυνατότητα να υπάρχουμε χωρίς κανενός είδους ''ιδεολογία'' '' αρχή'' ''ιδεώδες''.
Ειτε πιστευουμε σε ενα εξωτερικό θεό , ειτε σε ενα αυτοσχεδιο θεό της καρδιάς μας ...ειτε σε ενα ειδωλο ...ειτε στις δυναμεις της φυσης ....οπως και αν το ονομαζουμε..αρσενικό, θηλυκό...ανωτερο εαυτό...πάντα αναζητούμε να μοιραστούμε μαζι Του τις αγωνίες μας , τις αγάπες μας , τους θυμούς μας και τα επιτεύγματα μας..

<< Σφίγγει το χερι τις αφεγγες νύχτες....Τι ειναι ο θεός κανεις ποτε στους αιώνες δεν θα μαθει..ομως ζητά πιστά να συνδεθεί παντοτινα μαζί μας>>
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δηλαδή εννοείς ότι από κάπου πάντα θα είμαστε κρεμασμένοι; Πιθανό μου φαίνεται κι εμένα ΄ετσι, όμως φτάνει αυτό το κάτι να μην μας φέρνει φόβο και ταραχή αλλά αυτογνωσία και αρμονία! Ο Θεός φέρνει αγάπη η Εκκλησία του μόνο φέρνει φόβο!!! Εγώ αυτό έχω καταλάβει από τις μεχρι τώρα εμπειρίες μου ! Από τις δογματικές παραδόσεις πασχίζω να απαγκιστρωθώ όχι από τον Θεό!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν αναφέρομαι σε καμια εκκλησία , ουτε σε καποια θρησκεία αλλα στην ανάγκη του ανθρώπου να συναντησει το υπερβατικό που ειναι μεσα και εξω απο εκεινον.
Ειπε ο Βασίλης οτι ειναι αφελες να πιστεύει κανεις τα οσα εχουν γραφτεί σχετικα με τον Ιησού ως δεδομένα....και λεω οτι δεν ειναι, αναλύοντας το γιατι και το πως συμβαινει καθε φορά που υπαρχει η ''πιστη'' σε κατι.
Δεν εξετάζω το αν ειναι η οχι θεμιτό κλπ αλλα την αιτία που γίνεται.
Το ιδιο θα ελεγα και αν αναφερόταν στον Βουδα η στον Θωρ κλπ
Δηλαδή εννοείς ότι από κάπου πάντα θα είμαστε κρεμασμένοι;
Κρεμασμένοι..πολυ βαριά κουβέντα... Ισως να φαίνεται ετσι, αν περιμενουμε απο την θεότητα να δώσει λυσεις και ελπίδες σε οτι εμεις αδυνατούμε.
Η θεότητα δεν ειναι κατι εξω απο εμας αλλα είναι και αυτό αν σκεφτούμε οτι ολοι ειμαστε ενα απειροελάχιστο τμήμα της...οποτε την περιέχουμε και μας περιλαμβανει....
Ειμαστε εμεις ..ομως οταν ζητούμε αγάπη η οταν την βλεπουμε σαν την εξιδανικευμενη μορφή των δικών μας προβολών , τοτε σχηματίζεται μια αμφιδρομη σχέση αλληλεπίδρασης που μας επηρεάζει με πολλους τροπους.
Αυτο το ειδος της σχεσης και η μορφή που θα πάρει..εχει μεγαλες διακυμανσεις ..
Ομως ειναι μια σχεση που παντα υπαρχει , ακομη και οταν κανεις δηλώνει αθεος ..γιατί ακομη και τοτε Τον αναγνωρίζει και Τον αρνείται..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Εχεις δίκιο Ελένη μου, όσον αφορά το μέρος της συνείδησης που πιστεύει στον θεό (όποιος κι αν είναι...)

Ο αρχέτυπος θεός που ενσωματώνεται σαν καλό μέσα στην συνείδησή μας είναι έτοιμος να "πολεμήσει" το κακό μέσα από το ασυνείδητο...Αν δεν υπήρχε αυτό το "τείχος"-θεός, το "κακό" απο το ασυνείδητο θα ωρμούσε και θα διέλυε την συνείδηση, γιατί η σκιά είναι απείρως πιο δυνατή...
΄Ετσι ο σκοπός του δρόμου μας δεν είναι να καταλύσουμε την ηθική της συνείδησης, αλλά να βρουμε την σκιά της και να την κάνουμε συνειδητή!

Η ελευθερία δεν είναι να διαλύσουμε την ευγένεια και την ηθική, αλλά να δομήσουμε μια συνείδηση που γνωρίζει τα πάθη της ψυχής της...

Ο θεός χρειάζεται στην συνείδησή μας, ενόσω αυτή αντιπροσωπεύει μόνο ένα μέρος της ψυχής μας... Το υπόλοιπο μέρος είναι σκιερό και μάλλον απαγορευτικό για τους περισσότερους. Εκεί περιέχεται και ο "σατανάς"...
Το συναίσθημα που περικλείει γίνεται ορμητικός χείμαρος. Χρειάζεται λοιπόν ο συνειδητός θεός για να αντισταθμήσει το νόημα της ζωής...

Ενόσω βρισκόμαστε στον δρόμο, γνωρίζουμε πως ο "θεός" χρειάζεται να "πεθάνει", για να μπορέσουμε να ενσωματώσουμε άφοβα και τον "σατανά" και να γίνουμε οι συνειδητοί θεοί της ζωής μας!

Γύρισα! >:d< >:d< :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 23 Αύγ 2009 7:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

:-D :x >:d< >:d<
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:΄Εχεις δίκιο Ελένη μου, όσον αφορά το μέρος της συνείδησης που πιστεύει στον θεό (όποιος κι αν είναι...)

Ο αρχέτυπος θεός που ενσωματώνεται σαν καλό μέσα στην συνείδησή μας είναι έτοιμος να "πολεμήσει" το κακό μέσα από το ασυνείδητο...Αν δεν υπήρχε αυτό το "τείχος"-θεός, το "κακό" απο το ασυνείδητο θα ωρμούσε και θα διέλυε την συνείδηση, γιατί η σκιά είναι απείρως πιο δυνατή...
΄Ετσι ο σκοπός του δρόμου μας δεν είναι να καταλύσουμε την ηθική της συνείδησης, αλλά να βρουμε την σκιά της και να την κάνουμε συνειδητή!

Η ελευθερία δεν είναι να διαλύσουμε την ευγένεια και την ηθική, αλλά να δομήσουμε μια συνείδηση που γνωρίζει τα πάθη της ψυχής της...

Ο θεός χρειάζεται στην συνείδησή μας, ενόσω αυτή αντιπροσωπεύει μόνο ένα μέρος της ψυχής μας... Το υπόλοιπο μέρος είναι σκιερό και μάλλον απαγορευτικό για τους περισσότερους. Εκεί περιέχεται και ο "σατανάς"...
Το συναίσθημα που περικλείει γίνεται ορμητικός χείμαρος. Χρειάζεται λοιπόν ο συνειδητός θεός για να αντισταθμήσει το νόημα της ζωής...

Ενόσω βρισκόμαστε στον δρόμο, γνωρίζουμε πως ο "θεός" χρειάζεται να "πεθάνει", για να μπορέσουμε να ενσωματώσουμε άφοβα και τον "σατανά" και να γίνουμε οι συνειδητοί θεοί της ζωής μας!

Γύρισα! >:d< >:d< :x
Το καταλάβαμε ότι γύρισες Βασούλα και το ευχαριστιόμαστε ιδιαιτέρως!! Σήμερα η Ρώρ μου έδωσε κάτι καραμπινάτα μηνυματάκια!!! Γίνόμστε όμως φιλαράκια σιγά-σιγά!! Τελικά εγώ εδώ μέσα αρχίζω επιτέλους να βιώνω την αλήθεια του ρέικι και να το ζω πιο συνειδητά! Σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό!! Ναι ξέρω.....οι ευχαριτίες εκφράζονται σε άλλο τοπικ αλλά να.....μου βγήκε εδώ αυθόρμητα!!! :x :x :x :x :x @};- @};- @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ενόσω βρισκόμαστε στον δρόμο, γνωρίζουμε πως ο "θεός" χρειάζεται να "πεθάνει", για να μπορέσουμε να ενσωματώσουμε άφοβα και τον "σατανά" και να γίνουμε οι συνειδητοί θεοί της ζωής μας!
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

θα ηθελα να παραθεσω και ενα ακομα κομματι που αξιζει πολύ

"Κάμπελ:΄Η ιδέα του υπερφυσικού σαν κατι περα και πανω του φυσιολογικού είναι δολοφονικη. Κατα τον Μεσσαίωνα αυτη ηταν η ιδέα που τελικα μετετρεψε εκεινον τον κοσμο σε ερημη χωρα, σε ενα τοπο που οι ανθρωποι ζουσαν μη αυθεντικες ζωες, χωρις να κανουν ποτε εκεινο που στα αληθιεα ηθελαν, επιειδη οι υπερφυσικοι νομοι απαιτουσαν να ζουν οπως προσταζαν οι κληρικοι.
.........Κατι τετοιο εινια δολοφονικο.

..........

Το πνευμα ειναι στα αληθεια η ανθιση της ζωης. Δεν είναι κατι που εμφυσειται στη ζωη, προερχεται απο την ζωη. Αυτο ειναι ενα απο τα λαμπρα σημεια των θρησκειων της Μητεραε Θεας οπου ο κοσμος ειναι το σωμα της Θεας, ο ιδιος θεικος καθως η θεοτητα δεν ειναι κατι που κυριαρχει περα και πανω απο μια εκπτωτη φυση.

................

Κι όμως ο μυθος της πτωσης απο τον κηπο θεωρει τη φυση διεφθαρμενη και αυτος ο μυθος διαφθειρει σε εμας ολο τον κοσμο. Επειδη η φυση ειναι διεφθαρμενη καθε αυθορμητη πραξη ειναι αμαρτωλη και δεν πρεπει να υποκυψει σε αυτην.
"

(ερωτηση μηπως υπαρχει καποιο θεμα με τα πνευαμτικα δικαιωματα επειδη εχουν παρατεθει ακρετα χωρια τπυ βιβλιου :-? μην βρουμε τον μπελα μας ρωταω :D , αν ναι να σβησω το τελευταιο)

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”