Πόνοι περιόδου

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Πόνοι περιόδου

Δημοσίευση από Αμαλία »

Καλησπέρα..!

Ήθελα να ρωτήσω για τους πόνους της περιόδου..
Μήπως ξέρετε αν οι έντονοι πόνοι περιόδου υποδηλώνουν κάποιο μπλοκάρισμα του 2ου (ή 1ου; ) τσάκρα;
Γενικότερα πώς αντιμετωπίζετε την περίοδο; Με ρέικι, χάπια;
Εγώ στις τελευταίες 2 περιόδους έκανα ρέικι στην κοιλιά αλλά δεν μπορώ να πω πως είδα κάποιο αποτέλεσμα.. :roll:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αμαλίτσα, οι πόνοι της περιόδου έρχονται δριμείς, όταν απορρίπτεται η θηλυκότητα.

Αν η μητέρα κατά την εγκυμοσύνη επιθυμούσε αγόρι, ή με έναν έμμεσο τρόπο περνά στο παιδί την "κατάρα" του να είσαι γυναίκα, ή ότι τα σεξουαλικά όργανα είναι κάτι "βρώμικο" και απαγορευμένο.

Αυτό (και στο λέω από προσωπική πείρα) δεν είναι μπλοκάρισμα του 2ου κέντρου μόνο, αλλά νοητικό και συναισθηματικό.

Το ρέικι θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τον υπέροχο κόσμο της θηλυκότητας και θα σε βοηθήσει να φέρεις ισορροπία στην ζωή σου, μέσα από την αποδοχή του φύλου σου, σαν εκδήλωση της ύπαρξης σου,

Διερεύνησε τα πρότυπα που λειτουργούν στην απόρριψή της θηλυκότητας μέσα σου και θα δεις πόσο αισθητά θα μειωθούν οι πόνοι της περιόδου, μέχρι και που θα εξαφανιστούν.

Να κάνεις ρέικι, εκτός από την κοιλιά και στην καρδιά, συγχρόνως!!!

΄Ομως το είπαμε, η συμμετοχή μας στην "θεραπεία" μας, δίνει ουσιαστικό ρόλο στην ενέργεια. ΄Οχι "μαγικό ραβδί", αλλά δικαιωματική συμμετοχή στην ζωή μας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Γιατί και στην καρδιά ταυτόχρονα; Και όταν λες νοητικό και συναισθηματικό τι εννοείς;
Ευχαριστώ πολύ Βάσω μου!!! :) :P
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί υπάρχουν σκέψεις και συναισθήματα που σε εμποδίζουν να "χαρείς" την θηλυκότητά σου...

γι' αυτό και σου είπα κάνε στην καρδιά...

Η σεξουαλικότητα απορρέει από το 2ο κέντρο...αλλά εδώ δεν είναι μόνο αυτό το θέμα!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ok!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι :) :)
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D Παρακαλώ Αμαλίτσα μου!

Σε νιώθω... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:
Να κάνεις ρέικι, εκτός από την κοιλιά και στην καρδιά, συγχρόνως!!!
Το δοκίμασα Βασούλα!
Θαυματουργό!!!!!!!!

Πρώτη φορά που δεν ΄'ελιωσα στους πόνους ^:)^ >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Πριν γεννήσω είχα αφόρητους πόνους. Μετά τον τοκετό έχουν μειωθεί κατά πάρα πάρα πολυ!
Οι γιατροί λένε ότι αυτό συμβαίνει πολυ συχνά στις γυναίκες..δεν γνωρίζω το γιατί σύμφωνα με την ιατρική..θέμα ορμονών ίσως??
Η εξήγηση όμως της Βάσως νομίζω ότι ταιριάζει "κουτί" σε αυτήν την περίπτωση. Ισως μετά την εγκυμοσύνη και τον τοκετό αποδέχεσαι πληρως την θηλυκή σου πλευρά και νιώθεις πραγματικά γυναίκα??..υποσυνείδητα πάντα...??
:-? :-?
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Απλα μια απορία.Ξερω περιπτώσεις που δεν αποδεχονται ουτε στο εελαχιστο την θυλικη τους φυση, και δεν πονανε καθολου.Πως γινεται αυτό;
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Deukalion έγραψε:Απλα μια απορία.Ξερω περιπτώσεις που δεν αποδεχονται ουτε στο εελαχιστο την θυλικη τους φυση, και δεν πονανε καθολου.Πως γινεται αυτό;
Κάθε ανισορροπία φυσική ή ενεργειακή εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο και ανάλογα με την ηλικία , και το άτομο... οπότε δεν είναι απόλυτο ότι το συμπτωμα θα είναι οι πόνοι.

Εξάλλου ο τρόπος που αφουγκράζεται κανείς τα συμπτώματα είναι σχετικός ανάλογα με την ανθεκτικότητά του και τη σημασία που δίνει ωστε να εξηγήσει ότι τον αφορά. :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:Αμαλίτσα, οι πόνοι της περιόδου έρχονται δριμείς, όταν απορρίπτεται η θηλυκότητα.
Αν η μητέρα κατά την εγκυμοσύνη επιθυμούσε αγόρι,...
Αυτό (και στο λέω από προσωπική πείρα) δεν είναι μπλοκάρισμα του 2ου κέντρου μόνο, αλλά νοητικό και συναισθηματικό.
Το ρέικι θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τον υπέροχο κόσμο της θηλυκότητας και θα σε βοηθήσει να φέρεις ισορροπία στην ζωή σου, μέσα από την αποδοχή του φύλου σου, σαν εκδήλωση της ύπαρξης σου,
Διερεύνησε τα πρότυπα που λειτουργούν στην απόρριψή της θηλυκότητας μέσα σου και θα δεις πόσο αισθητά θα μειωθούν οι πόνοι της περιόδου, μέχρι και που θα εξαφανιστούν.
΄Ομως το είπαμε, η συμμετοχή μας στην "θεραπεία" μας, δίνει ουσιαστικό ρόλο στην ενέργεια. ΄Οχι "μαγικό ραβδί", αλλά δικαιωματική συμμετοχή στην ζωή μας...
Μια που δεν έχω ρέικι αποφάσισα να καταπολεμήσω τους αφόρητους πόνους της περιόδου με την αυτογνωσία.Είναι εκπληκτικά τα αποτελέσματα. :-D
Πιο εκπληκτικό από όλα είναι όμως ότι τώρα ανακαλύπτω ''τον υπέροχο κόσμο της θηλυκότητας''...(Δεν είναι κακό τελικά να είσαι γυναίκα :-D )

Ευχαριστώ :x
Mprida
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009 11:13 pm

Δημοσίευση από Mprida »

Εγω εκτος απο ρεικι κανω και ρεφλεξολογια και ειμαι μια χαρα πλεον..
Ειχα αφορητους πονους αλλα πλεον πριν αδιαθετησω κανω λιγη ρεφλεξολογια λιγο ρεικι..οποτε.. 8)

Η αληθεια παντως ειναι οτι απο παλια εκανα στην κοιλια και στη καρδια μαζι..Με ηρεμουσε.. :D
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Μετά την εγκυμοσύνη μου οι πόνοι έχουν περάσει από την κοιλιά στο κεφάλι. Ισχύει η ίδια εξήγηση που διάβασα παραπάνω ή περιπλέκεται το πράγμα; :?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

περιπλέκεται Λιζάκι...Γιατί μόλις γεννησει μια γυναίκα, σταματά εντελώς να ενδιαφέρεται για την σεξουαλικότήτά της και αρχίζει να σκέφτεται πως θα έχει τον έλεγχο στην οικογένειά της.

οπότε λογικό είναι να μετατοπίζονται οι πόνοι από το 2ο κέντρο στο κεφάλι...Εκεί ασκείται ο έλεγχος και χτυπάει και το 3ο...

και γενικά τελειωμό δεν έχει η "ασθένεια", όταν αντιμετωπίζεται σαν φυσιολογική...

ουφ ε? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Γιατί μόλις γεννησει μια γυναίκα, σταματά εντελώς να ενδιαφέρεται για την σεξουαλικότήτά της
Κάπου εκεί είχε πάει το μυαλό μου, ευχαριστώ Βασούλα @};-

Ουφ και ξανά ουφ :))

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”