Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα από τα ίδια πήραμε .......


Ελλη μου όλοι από τα ίδια παίρνουμε... :D :D

Το θέμα είναι η εκδήλωσή τους... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

........και το να δια-κρίνεις την διαφορά! :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ολοι τα ιδια παιρνουμε.....
Τα συμπωταματα διαφερουν.....γενικα οι παρενεργειες.....


:D :D :D
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Χμ!

Ο Σκαπανέας έχει δηλώσει άλλωστε πολλές φορές πως όταν γράφει δεν σκέφτεται.....,αισθάνεται (ναι, ναι κι όμως!!!!!) και αποτυπώνει!

και μετά βέβαια κάθεται και απολαμβάνει το "θέαμα"!

WE LOVE YOU SKAPY!

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πως όταν γράφει δεν σκέφτεται.....,αισθάνεται
:roll: :roll: :roll:

πότε? πότε το είπε? Μπαααα...Χριστινάκι ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο...

Απλά σκέφτεται, γράφει και μετά σου λέει "νιώσε".... :wink:

1Χ2=33,3%*2,3 = 21212,12,1/2 - (2*Χ 3*)
νιώστε....

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Περιμένω τα σχόλια του και θα δούμε!

μα πού είναι?
ΠΟυ είναι?????? :)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτό αναρωτιόμουν κι εγω πρίν λίγο...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Βαρύ το σεμινάριο!!!!
Βασω "επεξεργαστηκα" δυο μεταμεσημερινες καταστασεις απο το σεμιναριο και παρουσιαζω εντελως αναγλυφα τις εικονες που ειδα !

Η παρουσιαση αυτου του κωδιγραφηματος εχει σημασια για το μελλον, οταν θα ελθουν ανθρωποι που θα μπορουν να το διαβασουν.

Αν μπεις μεσα στις εικονες αυτες, θα καταλαβεις περι τινος ομιλω ουσιαστικα...

Μη προσπαθησεις να τις κατανοησεις λογικα...

Σχηματισε τες στο νου σου και εξερευνησε τες οπως ξερεις με ασφαλεια γιατι ειναι τετραδιαστατικες συνεχομενες φορμουλες...

Οσο για τη μητερα των μαχων, δεν περιμενα να μη την καταλαβεις...

Ειμαι μεσα παντως οπως και η Ελλη δηλωσε την προθεση της...

Για το ταξιδι...

Στο φοβο...
Ελλη ...... έγραψε:Σκαπανέα από τα ίδια πήραμε .......

Τι έχεις να πεις για το φως που μας αγκάλιασε ?
Το πηρα μαζι μου Ελλη, οπως κι εσυ και ολοι μας...

Καθε κομματι της ομαδας ειναι γραμμενο στην καρδια μου και με καθοριζει...

Ομαδα δεν ειναι μονο τα ατομα, αλλά και τα δρωμενα...

Τα οποια χωρις την παρουσια ολων μας δεν θα μπορουσαν να υπαρξουν...

Γιατι η ομαδα υπερβαινει παντοτα τα ατομα και τα ολοκληρωνει με τον τροπο της...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, εικόνες από την 4η? αυτό εννοείς?

Δεν κατάλαβα πια είναι η μητέρα των μαχών, γιατί η μόνη που έδωσε μάχη και την γνωρίζω είμαι εγώ!

Δεν μπορώ τους γρίφους και το ξέρεις...

Ξεκάθαρα λόγια, Σκαπανέα, όπως τα δικά μου!!!
Δεν σε αφήνω να φανταστείς, σου διηγουμαι με σαφήνεια...

Μπορείς να το κάνεις κι εσύ? Εκτός κι αν νομίζεις ότι δεν χρειάζεται...

Νιώθω σαν να έχεις πάθει "υπερχείληση"....Σαν όλα να τρέχουν μέσα σου κι εσύ να μην προλαβαίνεις...Και εκφράζεις ότι προλαβαίνεις...

Ελα ηρέμησε και διηγήσου μας...τι συνέβη?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλε μου Σκαπανεα προσπαθησε να μας εξηγησεις......
κοντευω να καει ο δισκος μου.....


Βασω τι του εδωσες???







:D :D :D :D :D :D

ΥΣ. ( χιουμορ κανω να γελαμε κιολας......)
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Νιώθω σαν να έχεις πάθει "υπερχείληση"....
Και βάλεεεεε ....... :twisted:

Σκαπανέα άνοιξες θέμα. Ο Qisan μου ζήτησε να καταγράψω τις προσωπικές μου εμπειρίες από την μύηση αλλά περίμενα να <σταματήσουν να τρέχουν όλα μέσα μου> για να μπορέσω να εκφραστώ.

Αρχικά θα ήθελα να σας πω ότι η ομάδα μας λειτούργησε σε συλλογικό επίπεδο και πιστεύω ότι έτσι βοήθησε ο ένας τον άλλον. Τους ευχαριστώ όλους.

Προσωπικά πρέπει να ομολογήσω ότι μαζί με το φως ήρθε και τρομακτικό σκοτάδι. Με την μύηση αυξήθηκε η ενόραση και το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν αναπάντεχα μπροστά μου τέρατα του παρελθόντος. Έχω μπει σε προσωπική διαμάχη με την Έλλη που υπήρχε τότε και προσπαθώ να την πείσω ότι την αγαπώ και ότι αξίζει. Ζήτησα από την Βάσω με προσωπικό μήνυμα να διαγνώσει εαν τρελάθηκα ή όχι και ευτυχώς η διάγνωση ήταν αρνητική. Έχω την σιγουριά ότι πολύ σύντομα θα περάσω αυτό το στάδιο όπως και το επόμενο που θα είναι διαμάχη με την γιαγιά μου. Μην σταθείτε στην λέξη διαμάχη δεν είναι ακριβής αλλά λίγο περιπαιχτική.
Βρήκα λοιπόν δυο αφώτιστα κουτάκια.

Στην συνέχεια προσδιόρισα (ως δια μαγείας!) τις αιτίες συμπεριφοράς κοντινών μου ατόμων με αποτέλεσμα να μπορέσω να προσδιορίσω και να διαχωρίσω την δική μου θέση. Είπα όχι σε πράγματα που δεν μου άρεσαν και εξήγησα τους λόγους.

Αισθάνομαι πιο δυνατή να αντιμετωπίσω την στιγμή και συνειδητοποίησα τα πράγματα που προσδοκώ άμεσα και στο μέλλον με την επίγνωση όμως ότι περιμένω αλλαγές σημαντικές ακόμη και στις βάσεις που αναθεωρώ αυτή την περίοδο.

Οι ενέργειες δεν έχουν κατασταλάξει μέσα μου προς το παρόν. Νοιώθω ένα πελώριο σύννεφο πάνω από το κεφάλι και απεριόριστη προστασία. Χρειάζομαι λίγο χρόνο να μπορέσω να καθαρίσω τα κουτάκια που άνοιξα και να βρω καινούρια.

Σωματικά είμαι ράκος δηλαδή σέρνομαι αλλά δεν με στενοχωρεί καθόλου μα καθόλου, μάλλον το διασκεδάζω.

Σίγουρα έχω ξεχάσει να καταγράψω κάποια πράγματα αλλά νομίζω ότι πάνω-κάτω κατάφερα να περιγράψω την εμπειρία μου.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλη όλα είναι κατανοητά...

Οι μυήσεις δίνονται για κάποιον λόγο και αυτός είναι να επανασυνδεθούμε από την μια, και να βρούμε "με βοήθεια" τα σκοτεινά δωματιάκια μας...

Εχτές κάποιος φίλος μου είπε ότι πέθανε το καναρίνι του!
Πωπω, θα στενοχωρηθούν τα παιδιά μου είπε...

Τα δικά μας συναισθήματα?
Γιατί πρέπει πάντα να νιώθουμε μόνο των άλλων...

Λυπούνται και έτσι λυπούμαστε...
χαίρονται και έτσι χαιρόμαστε...

όπως επίσης, ρωτάμε..."μου επιτρέπεις να χαίρομαι?", "μου επιτρέπεις να λυπάμαι?"

Εμείς που είμαστε μέσα σ' αυτό? Λυπόμαστε? Χαιρόμαστε? Αγαπάμε? ή πήραμε φόρα και ζούμε την ζωή των άλλων?

Καλή αρχή ΄Ελλη!!! Σίγουρα δεν τρελλαίνεσαι...

΄Η για άλλους...θα γίνεις στο τέλος τρελλή σαν κι εμένα...
και πίστεψέ με, είμαι καλά με τον "τρελλό" εαυτό μου! Γιατί αυτόν άγγιξα για να ζήσω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δε πα να γίνουμε ανοικτό...τρελλοκομείο!!!! :lol: ΄
Ζήτω η τρέλλα!!!! :wink:

Ελλη!!! Οτι περιγράφεις είναι οικείο!!!
Ειδικά μετά το 2ο βαθμό βγάίνουν πράγματα που μπορέις να διαπιστώσεις σε βάθος και να τα αντιμετωπίσεις κόβοντας τη ρίζα!!!
Διασκεδασε το!!! Είναι πολύ προκλητικό να έχεις ζήσει Χ χρόνια με μιά Χ νοοτροπία, Χ αντιδράσεις, Χ αγκιλωμένες πεποιθήσεις και ξαφνικά , κάθε λεπτό, κάθε μέρα, να παίνεις με δύναμη τη ζωή στα χέρια σου και να αποφασίσεις κάνοντας νέες επιλογές!!!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Δεν μπορώ τους γρίφους και το ξέρεις...

Ξεκάθαρα λόγια, Σκαπανέα, όπως τα δικά μου!!!
Δεν σε αφήνω να φανταστείς, σου διηγουμαι με σαφήνεια...
Αυτα τα τελευταια που λες "παιζονται"... ως γνωστον ! :)

Δηλαδη παρα πολλες φορες τα λεγομενα σου πρεπει να τα αισθανεται καποιος γιατι ειναι πολυ δυσκολο να τα κατανοησει και πολυ περισσοτερο να τα φανταστει... :wink:

Αλλά αυτα τα εχουμε ξαναπει και ας μη μπουμε σε μια τετοια συζητηση τωρα 8)

Σχετικα με το ερωτημα σου περι καθαρων λογων το πραγμα ειναι πολυ ειναι "πολυ απλο" :shock: :shock: :shock:

Και εξηγουμαι...

Υπηρξαν μια - δυο στιγμες ομαδικης συζητησης κατα η διαρκεια του σεμιναριου, οι οποιες μου αφησαν ενα ερωτημα προσωπικο, για μενα δηλαδη.

Φωτιζοντας λοιπον με το δικο μου τροπο και το τονιζω αυτο τις στιγμες αυτες διαδοχικα, τη μια μετα την αλλη, αποστελλοντας "μορφοποιημενη" ενεργεια στον εαυτο μου, "ειδα" τις εικονες αυτες που αποδιδω συνοπτικα με τις φρασεις της εισαγωγης στο topic...

Αυτες οι εικονες ειναι τετραδιαστατικες με την εννοια οτι ειναι της τεταρτης διαστασης απο τη φυση τους.

Δεν μπορω να πω περισσοτερα πανω σε αυτο γιατι δεν ξερω...

Πρεπει να τις αναλυσω μια-μια τις φρασεις, οπως εκανα με την πρωτη και να γινει ολοκληρη συζητηση πανω σε καθε μια.

Αυτη την αναλυση μπορει να την κανει οποιοσδηποτε μεσα στο forum, αρκει να αφησει να τον αγγιξουν οι "περιγραφομενες" καταστασεις !

Το εξαιρετικα ενδιαφερον σε αυτον τον εσωτερικο εκφωτισμο ειναι το οτι το ταξιδι στην τεταρτη διασταση ειναι πλεον αναγκαιο εκ των πραγματων για μενα.

Και σε αυτο αφορα η μητερα των μαχων...

Αρα η σχετικη συζητηση που εγινε καποια στιγμη για αυτη τη δυνατοτητα, ηταν επιβεβλημενο να γινει απο τη συνθεση της ομαδας και ορθως εγινε !

Και αυτα που γραφω πιο πριν, αποδεικνυουν για μενα, αναδρομικα βεβαιως, την ορθοτητα της συζητησης αυτης... :D

Και με βοηθανε να κατανοησω γενικοτερα οτι, δεν υπαρχουν μυστηρια και ανεξηγητα πραγματα στη ζωη μας, αλλα φαινονται μυστηρια οσο αρνουμαστε να τα αντιμετωπισουμε εσωτερικα με τον προσηκοντα κατα περιπτωση τροπο...

Δηλαδη αν παρουμε αποφαση να επεξεργαστουμε τις εσωτερικες μας καταστασεις, οι οποιες μας "βασανιζουν" χρονια ολοκληρα, θα δουμε οτι πολλα απο τα γεγονοτα της σημερινης ζωης πλεον ζωης ειναι απολυτα φυσιολογικα και οχι παραδοξα τα οποια θα πρεπει να μας εκπλησοουν και να μας κανουν να νιωθουμε ως "τρελοι" 8)


Και να θυμασαι Ελλη οτι το σκοταδι ειναι η αλλη οψη του φωτος !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εντάξει Σκαπανέα κατάλαβα...

αλλά σ' εμένα δεν λες κάτι καινούργιο! Αυτό έκανα και κάνω στην ζωή μου! :D

Και αυτό εννοούσα όταν είπα "γκρέμισα τον θεό από τον θρόνο του και έβαλα τον εαυτό μου"...αλλά βιάστηκες να με κρίνεις...

Πάρε τώρα κι εσύ μια από τα ίδια!!!

Και την 4η διάσταση θα εξερευνήσουμε, και την 5η, και την 6η...μέχρι να βρούμε αυτόν τον "θρόνο" για να κάτσουμε...

και η μητέρα των μαχών, είναι μόνο ο εαυτός μας! Οι υπόλοιποι εκεί δεν πλησιάζουν...

άντε μπράβο συνεννοηθήκαμε! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”