Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βάσω μου καλή και
Αφηρημένο πλάσμα μου, σου ομιλεί το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου αφηρημένης συνειδητότητας
κι εσύ GPS Λιλλιανάκι? :roll:

Και τωρα το προβλημα μου ειναι να βρω καποιον να με πεισει οτι δεν δεν ειναι ετσι πραγματικα...
Και γιατί να σε πείσει? Αν αυτή είναι η αντίληψή σου, κράτα την...χαλάρωσε και απόλαυσε αυτά που θα βίώνεις σαν αλήθεια σου...Γιατί να ψάχνεις συνέχεια, πριν τα κάνεις εμπειρία?

Αντίθετα εγώ δεν ψάχνω...Μου έρχονται οι επιγνώσεις συνέχεια, χωρίς να ρωτήσω...

΄Οπως τώρα...΄Οσοι ψάχνουν συνέχεια, ανατρέπουν τα κεκτημένα, χωρίς να προλάβουν να τα βιώσουν, ώστε να αντιληφθούν μέσα από την εμπειρία, την γνώση τους!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

΄Οσοι ψάχνουν συνέχεια, ανατρέπουν τα κεκτημένα, χωρίς να προλάβουν να τα βιώσουν, ώστε να αντιληφθούν μέσα από την εμπειρία, την γνώση τους!!!
:thumbsup: :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα,

Πράξε δια του μη πράττοντος και όλα θα σου εξηγηθούν :lol:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Skapaneas έγραψε:
Danny έγραψε:Και σου λέω:
Κάνε με εμένα έναν Σκαπανέα επειδή στο ζητάω!
Πως γίνονται τα ταξίδια της ενέργειας σου!!?
Ελα μετέδωσέ μου την μαθηματική σου γνώση, χωρίς να παιδευτώ, να διάβάσω και να προβληματιστώ!
Γίνεται???
Μπορείς να με απελευθερώσεις με τα δικά σου κλειδιά?
  • Ετοιμασου ! :P :) :lol: :D 8) :evil: :)
ΟΛΟ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Danny έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
Danny έγραψε:Και σου λέω:
Κάνε με εμένα έναν Σκαπανέα επειδή στο ζητάω!
Πως γίνονται τα ταξίδια της ενέργειας σου!!?
Ελα μετέδωσέ μου την μαθηματική σου γνώση, χωρίς να παιδευτώ, να διάβάσω και να προβληματιστώ!
Γίνεται???
Μπορείς να με απελευθερώσεις με τα δικά σου κλειδιά?
  • Ετοιμασου ! :P :) :lol: :D 8) :evil: :)
ΟΛΟ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • Περιμενα την επιβεβαιωση σου 8)

    Τωρα, μπορω τουλαχιστον να προσπαθησω...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον Danny σχετικα με το θεμα της απελευθερωσης μπορω να σου προτεινω τον εξης δοκιμασμενο τροπο δρασης !

Γραφεις :
Μπορείς να με απελευθερώσεις με τα δικά σου κλειδιά?
Και επ' αυτου θελω αρχικα να σημειωσω οτι, την ελευθερια την αντιλαμβανονομαι ως την κατασταση εκεινη στην οποια ο ανθρωπος δεν υποκειται υποχρεωτικα και παρα τη θεληση του σε καταναγκασμους και "συνηθειες" ανεπιτρεπτες για τον ιδιο !

Απο τα δυο αυτα: καταναγκασμους και "συνηθειες", θεωρω πολυ σοβαροτερο και ουσιαστικα τον μοναδικο παραγοντα ανελευθεριας τις "συνηθειες" τις οποιες εχουμε ηδη αποφασισει οτι δεν μας κανουν, αλλά δεν εχουμε μπει ακομα σε τροχια απαλλαγης του εαυτου μας απο αυτες !

Αυτες οι "συνηθειες" ειναι τελικα που μας αφαιρουν την ελευθερια !

Ετσι λοιπον, ερμηνευοντας την ανελευθερια σου, σου προτεινω τον ακολουθο τροπο δρασης για να απαλλαγεις...

Φυσικα τα οσα ακολουθουν αφορουν τον καθενα μας και μπορει καθε μελος του forum να τα λαβει υπ΄οψη του κατα το δοκουν !

1. Οι "συνηθειες" για τις οποιες μιλαμε δεν κοβονται με το μαχαιρι.
Γιατι αποτελουν καταστασεις παγιωμενες στη ζωη σου, εχοντας μπει για τα καλα στους ρυθμους σου.
Και αυτο ακριβως ειναι που σου στερει την ελευθερια σου.
Αφηνεις λοιπον αυτες τις "συνηθειες" στην ησυχια τους και αρχιζεις να τις επεξεργαζεσαι νοητικα.

2. Η επεξεργασια αυτη βασικα στηριζεται αρχικα στη λογικη εξελιξη του πραγματος μεσα στο μυαλο σου, ωστε με τη φυσιολογικη πορεια των πραγματων να δεις που θα σε οδηγησει !
Δηλαδη αφηνεις το πραγμα να φτασει στα ορια του χωρις φοβο και παθος .

3. Οταν φτασεις στα ορια του αδιεξοδου οπου πλεον δεν παει αλλο, τοτε ακριβως αφηνεις τον εαυτο σου να μιλησει αυθορμητα και εσυ αφουγκραζεσαι αυτα που λεει !
Εδω βεβαιως μερικες φορες χρειαστεις παραπανισιο θαρρος για να ακουσεις αυτα που επιλεγει ο εαυτος σου αυθορμητα ως λυση στο αδιεξοδο ( το ιδεατο παντα ).
Ωστοσο αν θελεις να απαλλαγεις, ειναι ενα σταδιο αναγκαιο πραγματικα.
Διοτι ο εαυτος σου ξερει παντα τις λυσεις, που μονο οταν τον φτασεις στα ορια του μπορει να στις αποκαλυψει !

4. Στην πραγματικοτητα ολη αυτη η διαδικασια ειναι ενας αλλος τροπος για να μπεις βαθια μεσα στο λαβυρινθο σου και αυτο εχει ιδιαιτερη σημασια να το θυμασαι καθε φορα που δειλιαζεις ή νιωθεις ανασφαλεια σχετικα με την εκβαση της διαδικασιας.
Διοτι ο λαβυρινθος μας προβαλλεται παντοτε με τον ενα ή τον αλλο τροπο στην καθημερινοτητα μας.
Και αυτος ειναι που μας καμει και συνειδητοποιουμε τα αδιεξοδα προς τα οποια οδευουμε ολοταχως !

5. Οταν αποδεχτεις τη λυση που σου προτεινει ο εαυτος σου, τοτε θα τον "δεις" ετοιμο να την εφαρμοσει...
Ενα κλικ δηλαδη πριν κανει πραξη αυτα που αποδεχτηκε.
Και εκει ακριβως θα επικαλεστεις τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου σου, ωστε να σου στειλει, ιδεατα παντα, το προσωπο που θα εχεις επιλεξει για να συζητησει μαζι σου αυτο που προτεινει ο εαυτος σου ως λυση στο αδιεξοδο που τον εχεις φτασει και στο οποιο θα φτασεις πραγματικα και αναποφευκτα, συμφωνα με τη λογικη εκβαση των πραγματων.

6. Το προσωπο το οποιο θα καλεσεις για να συζητησεις μαζι του, εσωτερικα και τηλεπαθητικα εννοειται, πρεπει να ειναι εμπειρο σε θεματα λαβυρινθου και ικανο να σου παρεξει υπευθυνη γνωμη.
Αρα οφειλει να ειναι ενα προσωπο που εμπιστευεσαι και το οποιο εκτιμας ιδιαιτερα απο την ιδια τη ζωη του πρωταρχικα !

7. Η προσωπικη μου αποψη σε αυτο το εξαιρετικα λεπτο σημειο ειναι οτι, το προσωπο το οποιο μπορει να "παιξει" αυτο το σημαντικο ρολο στο forum ειναι η Βασω.
Και δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος να διαφωνησει σε αυτο.
Επισημαινω και τονιζω οτι η γνωμη της ιδιας της Βασως πανω σε αυτο ακριβως το σημειο δεν μετραει !
Ο,τι και να πει η ιδια επ΄αυτου, της επιλογης της δηλαδη απο καποιο μελος του forum ως εσωτερικου οδηγου με τον προαναφερομενο τροπο και μονο, ειναι ζητημα προσωπικης ελευθεριας του καθενος απο μας να την επιλεξουμε όποτε το κρινουμε αναγκαιο και δεν της πεφτει κανενας απολυτως λογος !
Αλλωστε ο καθενας μας, μπορει να καλεσει τον οποιονδηποτε σε εσωτερικη συζητηση αυτου του τυπου, αρκει να πιστευει ο ιδιος οτι ο καλουμενος εχει πραγματικα κατι θετικο να του προσφερει !

8. Η εσωτερικη συζητηση με το προσωπο το οποιο θα κληθει με τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου σου, εν προκειμενω της Βασως κατα τη βεβαία γνωμη μου, θα τροποποιησει τη λυση απελπισιας του εαυτου σου και θα σου δωσει μια αλλη εναλλακτικη πορεια, την οποια μπορεις να ακολουθησεις απο τωρα, χωρις να περιμενεις να φτασουν τα πραγματα στο απροχωρητο σχετικα με το συγκεκριμενο ζητημα που σου στερει την ελευθερια σου !

9. Η εφαρμογη απο σενα στην πραξη αυτης της εναλλακτικης πορειας η οποια θα κατασταλαξει στο νου σου μετα την παραπανω εσωτερικη συζητηση, θα σε βγαλει εγκαιρα απο το μελλοντικο σου ή και το τωρινο σου αδιεξοδο !

10. Το ολο εγχειρημα, που ειναι δοκιμασμενο σου επαναλαμβανω, δες το και ετσι: Τρεχω το χρονο λιγο παραπανω και προλαβαινω τα γεγονοτα !
Αυτο θα σε κανει να αποδεχτεις τη διαδικασια πιο ευκολα, γιατι ολοι μας μεχρι να φτασουμε στο "αχρονο" νιωθουμε το χρονο να μας δεσμευει.
Στην ουσια λοιπον με τη διαδικασια αυτη κανεις οικονομια στο χρονο σου, αφου "προτρεχεις" εξυπνα και κερδιζεις τη διαφορα !

11. Απο ολα τα σχολια που θα ακουσεις πανω σε αυτη τη δημοσιευση, φυσικα απο οσους εχουν το θαρρος να τοποθετηθουν δημοσια στο θεμα, κρατησε μονο τα "θετικα" και θεωρησε τα "αρνητικα" ως τις θεσεις των ατομων εκεινων που δεν μπορουν προς το παρον να αναγνωρισουν αυτη τη μεθοδο της λαβυρινθικης αποτοξινωσης και να μπουν στη διαδικασια να την εφαρμοσουν ή που απλα δεν τους ταιριαζει αυτος ο τροπος και νομιζουν οτι ο δικος τους τροπος ειναι και ο μοναδικα σωστος !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πας καλα Σκαπανέα τι είναι αυτά που γραφεις;;;;
5. Οταν αποδεχτεις τη λυση που σου προτεινει ο εαυτος σου, τοτε θα τον "δεις" ετοιμο να την εφαρμοσει...
Ενα κλικ δηλαδη πριν κανει πραξη αυτα που αποδεχτηκε.
Και εκει ακριβως θα επικαλεστεις τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου σου, ωστε να σου στειλει, ιδεατα παντα, το προσωπο που θα εχεις επιλεξει για να συζητησει μαζι σου αυτο που προτεινει ο εαυτος σου ως λυση στο αδιεξοδο που τον εχεις φτασει και στο οποιο θα φτασεις πραγματικα και αναποφευκτα, συμφωνα με τη λογικη εκβαση των πραγματων.

6. Το προσωπο το οποιο θα καλεσεις για να συζητησεις μαζι του, εσωτερικα και τηλεπαθητικα εννοειται, πρεπει να ειναι εμπειρο σε θεματα λαβυρινθου και ικανο να σου παρεξει υπευθυνη γνωμη.
Αρα οφειλει να ειναι ενα προσωπο που εμπιστευεσαι και το οποιο εκτιμας ιδιαιτερα απο την ιδια τη ζωη του πρωταρχικα !

7. Η προσωπικη μου αποψη σε αυτο το εξαιρετικα λεπτο σημειο ειναι οτι, το προσωπο το οποιο μπορει να "παιξει" αυτο το σημαντικο ρολο στο forum ειναι η Βασω.
Και δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος να διαφωνησει σε αυτο.
Επισημαινω και τονιζω οτι η γνωμη της ιδιας της Βασως πανω σε αυτο ακριβως το σημειο δεν μετραει !
Ο,τι και να πει η ιδια επ΄αυτου, της επιλογης της δηλαδη απο καποιο μελος του forum ως εσωτερικου οδηγου με τον προαναφερομενο τροπο και μονο, ειναι ζητημα προσωπικης ελευθεριας του καθενος απο μας να την επιλεξουμε όποτε το κρινουμε αναγκαιο και δεν της πεφτει κανενας απολυτως λογος !
Αλλωστε ο καθενας μας, μπορει να καλεσει τον οποιονδηποτε σε εσωτερικη συζητηση αυτου του τυπου, αρκει να πιστευει ο ιδιος οτι ο καλουμενος εχει πραγματικα κατι θετικο να του προσφερει !

8. Η εσωτερικη συζητηση με το προσωπο το οποιο θα κληθει με τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου σου, εν προκειμενω της Βασως κατα τη βεβαία γνωμη μου, θα τροποποιησει τη λυση απελπισιας του εαυτου σου και θα σου δωσει μια αλλη εναλλακτικη πορεια, την οποια μπορεις να ακολουθησεις απο τωρα, χωρις να περιμενεις να φτασουν τα πραγματα στο απροχωρητο σχετικα με το συγκεκριμενο ζητημα που σου στερει την ελευθερια σου !

Ειλικρινα σου το λέω.. ξανα σκέψου τα όσα έγραψες...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για τον ενδεκάλογο του Σκαπανέα

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λές.

Σωκράτης.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

. Η προσωπικη μου αποψη σε αυτο το εξαιρετικα λεπτο σημειο ειναι οτι, το προσωπο το οποιο μπορει να "παιξει" αυτο το σημαντικο ρολο στο forum ειναι η Βασω.
Και δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος να διαφωνησει σε αυτο.
Επισημαινω και τονιζω οτι η γνωμη της ιδιας της Βασως πανω σε αυτο ακριβως το σημειο δεν μετραει !
Ο,τι και να πει η ιδια επ΄αυτου, της επιλογης της δηλαδη απο καποιο μελος του forum ως εσωτερικου οδηγου με τον προαναφερομενο τροπο και μονο, ειναι ζητημα προσωπικης ελευθεριας του καθενος απο μας να την επιλεξουμε όποτε το κρινουμε αναγκαιο και δεν της πεφτει κανενας απολυτως λογος !
Αλλωστε ο καθενας μας, μπορει να καλεσει τον οποιονδηποτε σε εσωτερικη συζητηση αυτου του τυπου, αρκει να πιστευει ο ιδιος οτι ο καλουμενος εχει πραγματικα κατι θετικο να του προσφερει !
Νομίζω ότι θα έπρεπε να ντρέπεσαι γι' αυτά που αναφέρεις σ' αυτήν την παράγραφο!!!
Λυπάμαι πολύ για όσα γράφεις...
Αρχίζω να αμφιβάλλω για τον ψυχισμό σου...

Δεν μου πέφτει λόγος?
Ξέρεις τι μου θυμίζει...


Σεξουαλικές φαντασιώσεις κάποιου, μέσω φωτογραφίας...
Μου έχει τύχει και αυτό!!!!
Και σε πληροφορώ ότι για τον ίδιο, ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο...
Γιατί από την πολύ μ@@@ια εξανεμίστηκε...

Σκαπανέα, αυτό το θέμα ανήκει στο νηπιαγωγείο...
Γιατί εκεί επιτρέπεται να γελάμε με τις μα@@ιες του καθενός μας!!
Και επίσης, εκεί είμαστε ελεύθεροι να τις εκδηλώνουμε...

Σύνερθε σε παρακαλώ...Γιατί αλλιώς θα αλλάξω άρδην πλεύση, και δεν νομίζω ότι θα θέλεις να βρεθείς μπροστά στην πρύμνη μου!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω, κάποιος απεγνωσμένα αναζητά βοήθεια, αν ήξερε και να την ζητήσει ...θα χρησιμοποιούσε την σκαπάνη του στο σωστό βουνό
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λιλλιανάκι το ξέρω... :cry: :cry:

εντωμεταξύ ας δοξαστώ ε?
΄Ετσι όπως μου πρέπει...

Εικόνα



Ερήμην πάνε στην εκκλησιά, ερήμην προσκυνάνε...Ερήμην, ερήμην, ωραία λέξη...Σε βγάζει και από την ευθύνη του πράττω...

Ερε Ιησού, έλα να δεις την κατάντια μας!!! :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

''Προσκυνω τη δουλη σου(βλ. Βασω) Δεσποτα (βλ. Σκαπανεας)'' :lol: :lol:

Βασω σ αγαπαω παρα πολυ!!!!..αγνα και αληθινα!!!!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά είσαι Θεά!!

Το φτερό στο κεφάλι σου μαδάει? ή υπάρχει..... ερήμην?

α... μάθε να φτιάχνεις φιόγκο ρε πουλάκι μου, τι κόμπος είναι αυτός στην κοιλιά?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βασωωωω. . . Βάσωωω... Βάσωωωω.....

Εικόνα


ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Και σε κύμα αν θές....!!!!


ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κοίτα Λιλλιανάκι μου, αποδέχεσαι τα πάντα σε μένα?
Ε θα αποδεχθείς και τον κόμπο...τι δηλαδή ότι μας συμφέρει?

Το φτερό? Ποιό φτερό καλέ...Στέμμα είναι...Ελεος πια!

Madraoulas...όχι και δούλη...μην χ@@@ουμε τώρα!
Αυτοκράτειρα...Παντοκράτειρα...Υπάρχει κάτι ανώτερο άραγε? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”