Θεραπεία για το νερό και τα τρόφιμα

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ακριβως! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Προχθες στο σούπερ μάρκετ βλέπω κάτι βιολογικά κοτόπουλα...
Ρωτάω τον κρεοπώλη, "τι διαφορετικό έχουν αυτά??"
"Μεγάλη διαφορά στην τιμή "!!!μου λέει...υπονοώντας ότι σε ποιότητα τα ίδια θα είναι...
Αυτά έχουν 17€ το κιλό και τα "απλά" 6€ !!!!
Πήρα των 6€, έβαλα και τα συμβολάκια του όταν το μαγείρεψα και το έκανα των "17€"! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Danielli την 12 Απρ 2009 10:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

:D :D :D
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Σωστή ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Τελεια Ντανυ ! ^:)^
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ευχαριστώ σε όλους σας !!!! @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Έτσι για να πούμε και την άλλο άποψη...
Όταν κάτι έχει την ετικέττα βιολογικό ή οργανικό σημαίνει πως η καλλιέργειά του ή η διατροφή του έχει γίνει με φυσικά μέσα και όχι με χημικά.
Ένα βιολογικό κοτόπουλο δηλ. δεν έχει τραφεί με μεταλλαγμένα καλαμπόκια ή ό,τι άλλο και δεν του έχουν δώσει αυξητικές ορμόνες και αντιβιοτικά.
Συζητώντας κάποτε με κάποιον ο οποίος διατηρεί κατάστημα με βιολογικά προϊόντα, αγοράζοντας ένα κοτόπουλο τον ρώτησα και πώς μπορώ να είμαι βέβαιη πως όσα λες ισχύουν;
Και μου απάντησε εντελώς φυσικά "Μπορείτε να το πάτε, να του κάνουν όσες εξετάσεις θέλετε για την ύπαρξη χημικών ουσιών και αν βρείτε έστω και μία μου παίρνετε το μαγαζί..."
Το ζήτημα είναι αλλού...
Η βιολογική καλλιέργεια είναι αμφιλεγόμενη όπως γίνεται και με τους όρους που γίνεται και γι' αυτό Ντάννυ μου ο κρεοπώλης ήταν δύσπιστος και σου απάντησε με αυτόν τον τρόπο.
Πρώτον οι ελέγχοι είναι ελλιπείς. Κάποιος μπορεί να δηλώσει το αγρόκτημά του βιολογικό, να πάρει τις επιδοτήσεις και να χρησιμοποιεί συμβατικές μεθόδους καλλιέργειας.
Μία άλλη παράμετρος είναι πως κάποιος πράγματι έχει βιολογικό αγρόκτημα. Ο αγρότης που συνορεύει με το δικό του, χρησιμοποιεί τοξικά και χημικά προιόντα. Το βιολογικό θα μολυνθεί και αυτό.
Αφήστε που η γη και ο υδροφόρος ορίζοντας είναι μολυσμένοι.
Παρόλα αυτά ακόμα και έτσι... είμαι υπέρ των οργανικών τροφών και όχι μόνο...
Υπάρχουν τρόποι φτηνής καλλιέργειας που απεξαρτούν τους αγρότες από την μονοκρατορία των μεγάλων εταιρειών που οι ίδιες τους προμηθεύουν τους σπόρους και οι ίδιες τα φυτοφάρμακα.
Τέλος πάντων αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τα βιολογικά τρόφιμα που αγοράζουμε από τις βιολογικές λαϊκές αγορές, νομίζω πως είναι ασφαλέστερα για ένα πολύ απλό λόγο: Εκει πηγαίνουν κατευθείαν οι παραγωγοί και τα πωλούν χωρίς να μεσολαβεί κανένας άλλος...Αυτό σημαίνει ότι γνωρίζει και ο ένας τον άλλον προσωπικά -γιατι είναι πάντα οι ίδιοι- και πρώτοι αυτοί θα ξεσκέπαζαν τον κάθε παραγωγό αν υπέπεπτε στην αντίληψη τους κάποια παρανομία....κι αυτό για λόγους ανταγωνισμού πρώτα απ΄όλα... Επίσης οι σωστοί παραγωγοί φροντίζουν να καλλιεργούν βιολογικά στο μέσον του κτήματος που τους ανήκει , για να απέχει όσο το δυνατόν περισσότερο από τα διπλανά (που τα χημικά τους κατάλοιπα μπορούν να μεταφερθούν με τον αέρα)....και αυτό βέβαια δεν προστατεύει εκατό τοις εκατό τις βιολογικές καλλιέργειες...Πάντως υπάρχουν παραγωγοί που προσπαθούν πραγματικά και είναι πολύ έντιμοι......
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

παιδιά το μόνο πάντως που έχω σίγουρα καταλάβει για τα βιολογικά είναι ότι αποτέλεσαν την βιτιρνα ένας ακόμα μεγαλου διαχωρισμου

και τι εννοω γιατι δλδ πρεπει να δώσω 50 ευρω για να παρω βιολογικα εκει που θα εδινα 30 για τ ασυμβατικα, δλδ πρεπει να τα εχω τα χρηματα για να τρεφομαι όπως μου αξιζει!! δεν το καταλαβα! καποτε γιατι ήταν όλα ίσα και δεν υπηρχαν μεταλλαγμενα και βιολογικα

το πραγμα εμενα μου βρωμαιαει και με ενοχλει έντονα αυτος ο διαχωρισμος

βλεπω την μαμα του μικρου του τα παιρνει όα βιολογικα, αν ξερατε ποσα σκαει :-o

στον φοβο και την τρομοκρατια στηρίζονται και αυτοι :?

δλδ μπούρδες για να τρελαινουν τον κόσμο

ασε που έχω κουβεντιασει με ένα παιδί μεσα απο την γεωπονικη και μου είπε ότι απλως καποια προιοντα δεν είναι δυνατον να είναι βιολογικα με τη εννοια που τα πλασαρουν, δεν θυμαμαι ακριβως τι και πως αλλά αν ενδιαφερεστε θα ρωτησω

γενικα τόση μπουρδα και τόση φόλα που μας ταιζουν και κολλαμε τις ταμπελίτσες, παρε και αλλες ταμπελιτσες να έχεις

και καλά να ακολουθησεις έναν δρομο διατροφης πχ δεν τρωω κρεας αλλα απο τα μεσα σου βρε παιδι μου, η αληθεια σου και όχι επειδη είναι της μοδος ή επειδη είσαι του εναλλακτικου

εμενα μου την εχουν πει πχ που καπνιζω και κανω ρεικι :)) :)) :))

βρε ουστ :))

τώρα ξεκινησαν οι διαφημισεις με τα αδυνατιστικα, πιες πρασινο τσαι, παρε την ταδε καψουλα, φόρα αντικυταριδικη ελεος πια

μωρε τι να σου κανει το πρασινο τσαι αν δεν καψεις λιπος απο μεσα

μπουρδες μπουρδες

πιες γαλα, φαε γαλακτοκομικα Γιατι?? για να βαζω μεσα ότι πιο σαπιο και να πλουτίζει η Φαγε και η Μεβγαλ :-o

γενικα καταλαβα ότι τα θεματα της διατροφής θελουν να αφουγκαστεις πολύ τις αναγκες σου το φυσικο σου σωμα σου μιλαει, έτσι ξερεις την αληθεια σου και αυτην ακολουθεις ακομα και αν είναι να τρεφεσαι με ραδικια μια εβδομαδα οκ αν αυτο εχεις αναγκη, είναι όμως η αληθεια σου η μηπως έιναι και αυτο μια ακομα διαφήμηση στο πισω μερος του μυαλου :-(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 13 Απρ 2009 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μία άλλη παράμετρος είναι πως κάποιος πράγματι έχει βιολογικό αγρόκτημα. Ο αγρότης που συνορεύει με το δικό του, χρησιμοποιεί τοξικά και χημικά προιόντα. Το βιολογικό θα μολυνθεί και αυτό.
Αφήστε που η γη και ο υδροφόρος ορίζοντας είναι μολυσμένοι.
μπραβο ευακι αυτο μου είχε πει ο γεοπονος, δεν υπαρχει δλδ πχ πατατα βιολογικη εκτος αν είναι απο τον κηπο στο σπίτι σου
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Fotini έγραψε:
Μία άλλη παράμετρος είναι πως κάποιος πράγματι έχει βιολογικό αγρόκτημα. Ο αγρότης που συνορεύει με το δικό του, χρησιμοποιεί τοξικά και χημικά προιόντα. Το βιολογικό θα μολυνθεί και αυτό.
Αφήστε που η γη και ο υδροφόρος ορίζοντας είναι μολυσμένοι.
μπραβο ευακι αυτο μου είχε πει ο γεοπονος, δεν υπαρχει δλδ πχ πατατα βιολογικη εκτος αν είναι απο τον κηπο στο σπίτι σου


Κατά τα γραφομενα δεν δίνετε άδεια σε καλλιέργεια οικολογικών προϊόντων εάν υπάρχουν κοντινές εκτάσεις που καλλιεργούνε συμβατικά προϊόντα όχι μόνο γιατί θα μολυνθούν αλλά γιατί δεν θα μείνει και τίποτα από την παραγωγή, για τον απλούστατο λόγο επειδή τα γύρω θα είναι ραντισμένα όλα τα ζιζάνια θα πανε στο καθαρό.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι τίποτα στη φύση πλέον δεν καλλιεργείτε χωρίς φυτοφάρμακα απλώς στα βιολογικά χρησιμοποιούνε πολύ ποιο ακριβά φάρμακα που είναι κατά πολύ λιγότερο τοξικά και αυτά είναι που ανεβάζουν την τιμή , νομίζω δεν χρησιμοποιούν καθόλου ορμόνες.
Τώρα όσο για τον κηπο στο πισω μερος του σπιτιού εαν δεν ριξεις κάτι και εκεί η μισή παραγωγή πάει χαλαλι, βλεπω τον πατερα μου καθε χρονο τι τραβαει.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι χρειάζεται αν το κανεις σε στυλ μπαξεδακι ατο σπιτι, να είσαι εκει συνεχεια μαζί με τα φυτα σου, δλδ να τα ξεζουζουνιαζεις ενα ενα ψαχνοντας αλλιως όντως καταστρεφεται όλο το εγχειρημα @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Φωτεινουλα δεν ειναι μονο τα ζουζουνια τα χτυπανε και αρρωστιες
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Δημήτρη υπάρχουν φυσικοί τρόποι αντιμετώπισης ασθενειών, όπως και εμπλουτισμού του χώματος.
Αλλά αυτά ούτε μεγάλη παραγωγή δίνουν, είναι χρονοβόρα και ούτε τα τελειοσχηματισμένα ζαρζαβατικά που έχουμε συνηθίσει ως καταναλωτές.
Απλά η φυσική καλλιέργεια δεν ευνοεί τις μονοκαλλιέργειες, εκεί δηλαδή που έχει στηριχθεί η αγροτική παραγωγή και φυσικά δεν ευνοούνται από τις εταιρείες.
Έτσι ο πιο εύκολος τρόπος είναι ή η χημική αντιμετώπιση, είτε τα άλλα λιπάσματα που κυκλοφορούν, τα οργανικά που πράγματι είναι πανάκριβα.
Αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα, που αν το δεις μονόπλευρα θα χάσεις την ουσία του.
Για παράδειγμα από πίσω κρύβεται ένας ολόκληρος τρόπος σκέψης.
Ο αγρότης, που άλλες πατάτες καλλιεργεί για την οικογένειά του και άλλες για πώληση, ο μεσάζοντας που ρίχνει την τιμή για να έχει μεγαλύτερο κέρδος πιέζοντας τον καλλιεργητή, οι εταιρείες που μέσω επιδοτήσεων, ορίζουν την παραγωγή, ακόμα και αν είναι ενάντια στο περιβάλλον όπως οι υδροβόρες καλλιέργειες σαν το βαμβάκι που έχουν απομυζήσει το έδαφος αλλά και τον υδροφόρο ορίζοντα, πουλώντας παράλληλα σπόρους και φυτοφάρμακα, όλοι εμείς, που θέλουμε φτηνά, καλά, ομοιογενή και φυσικά προϊόντα, νοιαζόμαστε για το περιβάλλον που περικλείεται στην αυλή του σπιτιού μας αλλά πολύ εύκολα μολύνουμε και στηρίζουμε την ανάπτυξή μας στις αναπτυσσόμενες χώρες, που αδυνατούν να αντιδράσουν...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α βρε Εύη! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”